OEHLING RÁDCE : FOTO - VIDEO - NÁVODY - TESTY - RECENZE - ZKUŠENOSTI

TIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

foto - video - návody - testy - recenze - zkušenosti


Jen na jedné výstavě v roce 2010 bylo představeno přes 80 nových fotoaparátů, objektivů a videokamer! Další řady novinek obohatily nabídku od drobného příslušenství typu externích blesků a podobně, přes fotobatohy a brašny, stativy a hlavice nebo i celé propracované upínací systémy až po studiové osvětlovací systémy a zařízení pro tisk fotografií a adjustaci fotografií. Pravda, jednalo se o největší evropskou mezinárodní výstavu, která se koná jednou za dva roky v Kolíně nad Rýnem — Photokina 2010 – The World of Imaging.

Na jednu stranu je takto bohatý výběr produktů vynikající zprávou pro všechny, které svět foto-video zajímá, na druhou stranu pro řadu z nás může být výběr "toho našeho fotoaparátu" (anebo stativu, fotobatohu, ...) nelehký až velmi těžký – z téměř nepřeberného množství produků, které jsou nám nabízeny. Na těchto stránkách se vám pokusíme vaše rozhodování alespoň trochu ulehčit. A věříme, že zde publikované informace budou mít svou cenu i pro ty z vás, kteří pro své rozhodování už třeba hledáte jen několik málo "doplňujících informací", anebo si přejete vidět recenzi a test s výběrem zkušebních snímků.

Můžete tu zaznamenat i aktuální informace, a to přesto, že tyto stránky nejsou žádný zpravodajský server. Jde jen o "shodu načasování" – souběh vaší návštěvy na těchto stránkách právě v době, kdy bude aktuální článek publikován. Jedná se a bude se jednat hlavně o vybrané fotoaparáty, objektivy, fotografické tiskárny a jiné výrobky. A samozřejmě – šance je největší v období výstav a veletrhů. Kupříkladu v lednu je v USA každý rok velekrh elektroniky CES a jednou za dva roky v září výše zmíněná Photokina. Pokusíme se také reagovat na vyhlášená stěžejní témata na velkých akcích. Opět můžeme uvést příklad: Photokina 2010 vyhlásila rok 2010 „za rok 3D“ – rok velkého rozšíření různých možností a technologií zobrazování s prostorovým efektem.

Ke dvojici hlavních oblastí, které jsme podle jejich zaměření označili Rádce a Testy, jsme přidali třetí velkou oblast – Praxi. Má jednoduchou strukturu: rozdělili jsme ji na dvě základní části, první je určena těm, kteří fotografovat začínají (nebo teprve chtějí začít), druhá se v první fázi zaměřuje na základní fotografické žánry a postupně bude směřovat také tam, kam si budete přát.

 


Photokina – World of Imaging 2012

Letošní veletrh Photokina zaměřený na fotografování a „zobrazovací“ průmysl potvrdil svou pozici významné mezinárodní akce, přehlídky inovací v mnoha oborech, které mají co do činění s různými druhy a způsoby zobrazování, a také obchodního a společenského centra „světa fotografie“ a průmyslu orientovaného na oblast zobrazování. Důkazem je počet návštěvníků: na veletrh Photokina 2012 do Kolína nad Rýnem zavítalo okolo 185 000 návštěvníků ze 166 zemí. Ve srovnání s předchozí výstavou v roce 2010 to je vzrůst o více než 3500 osob, neboť tehdy přijelo 181 464 návštěvníků. Podíl odborných návštěvníků činil 48,8 procenta, z toho 42,5 procent bylo ze zahraničí, což je značný nárůst, neboť v roce 2010 to bylo 7,5 procenta. Photokina 2012 představila výstavní expozice 1158 firem ze 41 zemí, z toho 63 % ze zahraničí. Bylo mezi nimi 280 vystavovatelů plus dalších 140 zastoupených firem z Německa a 523 vystavovatelů plus dalších 215 zastoupených firem ze zahraničí. Stejně jako v předchozích letech, ani letos nechyběly české firmy, jmenovat můžeme třeba FOMEI, Fotorobot, FOMA Bohemia a Meopta. Zástupci firem dávali jasně najevo spokojenost se zájmem odborné i široké veřejnosti i z hlediska obchodního a lze předpokládat, že nebudou chybět ani na příštím veletrhu Photokina – World of Imaging, který se uskuteční v září 2014.

 


Photokina se stejně jako v předchozích ročnících zaměřila hlavně na mezinárodní obchod a průmysl soustředěný na „vše kolem obrazu“ a oslovila profesionální uživatele, odborníky v různých zobrazovacích a audio-vizuálních oborech i fotografické nadšence a široký okruh spotřebitelů. „Svá témata“ si našli všichni, ať už se v rámci „imagingu“ zaměřují na cokoli, od snímání a úpravy obrazu, přes archivaci a správu obrazových souborů i fotografií až po nejrůznější výstupy a adjustaci obrazu včetně domácího i velkoformátového tisku anebo realizaci fotoalb či fotoknih. Prezentovány byly nové trendy a inovace, akcentována různá významná či populární témata, ať už se jednalo o technologický rozvoj, nebo mobilní zobrazování a širší a efektivnější využití bezdrátové konektivity, anebo o podporu zájmu o digitální fotoaparáty s obrazovými snímači velikostí odpovídající políčku kinofilmu 135 a o nové příslušenství, které podporuje tvůrčí možnosti a pružnost uživatelů. Při našem krátkém pobytu na veletrhu jsme nemohli obsáhnou vše, to by byl ostatně nadlidský úkol, i kdybychom mohli být v Kolíně nad Rýnem celý týden. Navíc součástí veletrhu Photokina je také mnoho výstav, tiskových konferencí, seminářů a dalších odborných akcí a také fotografických dílen, fotografování ve městě a dalších akcí. Zkrátka – Kolín nad Rýnem žil fotografií, zobrazováním a obrazovou komunikací, jako vždy, když se koná Photokina.

 


Zaměřili jsme se tudíž na to, co bylo reálně možné a postupně vám představíme alespoň vybrané nové produkty, z nichž některé měly na veletrhu světovou premiéru. Hlavním tématem jsou přirozeně fotoaparáty, ale jak jen to bude možné, zařadíme i další nové a zajímavé produkty, především nové objektivy a další foto-video příslušenství. Faktem ovšem je, že jen nových fotoaparátů od renomovaných značek je přes dvacet: Sony α NEX-6, Sony SLT α 99, Sony Cyber-shot DSC-RX1, Canon EOS 6D, Canon PowerShot G15, Canon PowerShot SX50 HS, Canon PowerShot S110, Panasonic Lumix DMC-GH3, Nikon D600, Fujifilm X-E1, Fujifilm XF1, Pentax K-5 II/IIs, Pentax Q10, Olympus PEN E-PL5, Olympus PEN E-PM2, Olympus XZ-2 iHS, Leica M Typ 240, Leica M-E Typ 220, Leica D-Lux 6, Leica V-Lux 4, ...

 


Některé nové fotoaparáty a obejktivy jsme měli možnost alespoň krátce vyzkoušet, připravujeme tudíž rozšířená pojednání fornou „pre-recenze“ či „poprvé v ruce“, chcete-li. Po full-frame fotoaparátu Sony α 99 bude následovat kompaktní, ale výkonný a flexibilní přístroj Sony α NEX-6. A souběžně, jak nám to čas a vnější okolnosti dovolí, pokračujeme v testování vybraných fotoaparátů, objektivů, blesků, ale také třeba fotografických tiskáren, a tak se můžete těšit kupříkladu na test zrcadlovek Canon EOS 5D Mark III a 650D, Nikon D3200, celé řady kompaktních fotoaparátů, ale také třeba tiskárny Epson L800. A nezapomeneme ani na další prakticky zaměřené články.

 

Nabídka nejrůznějších typů fotoaparátů je nesmírně bohatá. Pro ty, kdo si umí vybrat, je to situace velice příznivá. Řadě spotřebitelů ale může ta spousta modelů připadat jako záludné bludiště. Průvodcem, se kterým rozhodně nezabloudíte, vám bude Oehling Fotorádce a Otta Závěrka se svou rodinou. A nejen v nabídce samotných fotoaparátů, ale také nejrůznějšího příslušenství – od drobného, jako jsou paměťové karty nebo napájecí články a baterie až po fotobatohy.
OEHLING FotoRádce a Otta Závěrka se svou rodinou vám usnadní výběr fotoaparátu a fotopříslušenství, poradí, poskytnou praktické tipy, zodpoví vaše dotazy.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ