OEHLING RÁDCE : CANON PIXMA MG8150

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Canon PIXMA MG8150

Nejvyšší model multifunkčního zařízení z novinek představených před výstavou Photokina 2010. Umožňuje vysoce kvalitní tisk barevný i v odstínech šedi. Má skener se snímačem CCD s rozlišením 4800 dpi, který umožňuje skenovat i 35mm filmy v rozlišení až 4800 × 9600 dpi. Reflexní skenování pomocí bílé LED má nulovou zahřívací dobu a nabízí vysoce kvalitní skenování snímků, dokumentů a 3D objektů. A samozřejmě umožňuje barevné i černobílé kopírování.


Přístroj je vybaven pro bezdrátové připojení Wi-Fi, propojení v síti Ethernet a samostatné použití bez počítače díky slotům pro paměťové karty CF, SD/SDHC/MMC a MS/MS Duo, anebo z přímo připojeného digitálního fotoaparátu nebo videokamery. Pak můžeme využít snadno použitelný inteligentní dotykový systém. Jeho středem je výklopný barevný TFT displej s délkou úhlopříčky 8,8 cm a prosvětlený dotykový panel integrovaný do povrchu víka. Jediná „záludnost“: systém je velice citlivý, takže je třeba dávat pozor a neklepat ani jemně na horní část zařízení. Ale na to si uživatel záhy zvykne.

PIXMA MG8150, stejně jako všechny nové modely, umožňuje tisk filmů v kvalitě Full HD, tedy v „plném vysokém rozlišení“, a to s využitím softwaru Canon Full HD Movie Print. Uživatel pomocí tohoto programu přehrává film a ve chvíli, kdy chce některé záběry vytisknout, přehrávání přeruší a realizuje tisk.


Tisková technologie je Canon FINE s 1pl kapičkami inkoustu a umožňuje vysoké rozlišení tisku až 9600 × 2400 dpi. Použit je systém ChromaLife100+ a šest samostatných inkoustů s šedou barvou pro vysoce kvalitní, barevně neutrální tisk v odstínech šedi s velmi příjemnými tonálními přechody. Stejně kvalitní jsou i přechody tónů u barevného tisku, a to i díky světle fialovému a světle modrému inkoustu. Šest samostatných inkoustů je výhodné i z dalšího důvodu: vyměnit můžeme vždy jen ten zásobník, v němž dojde inkoust.


Tisk je i rychlý. Kupříkladu fotografie formátu 10 × 15 cm je vytištěna za přibližně 20 sekund. A rychlost tisku dokumentů podle ISO ESAT je následující: 12,5 obr./min. pro černobílé dokumenty a 9,3 obr./min. pro barevné dokumenty. Zařízení má spodní a zadní zásobník a podavač papíru, což umožňuje mít současně vložené dva různé druhy papíru, k dispozici je i funkce automatického oboustranného tisku a snadný potisk médií CD, DVD a Blue-ray.

Zkušenosti z testu


Instalace a následné uvedení do provozu bylo rychlé a bezproblémové. Zadání tisku je snadné. A to jak při samostatném použití zařízení bez počítače, tak i při propojení s počítačem, kdy jsem použil programy Canon Digital Photo Professional, Adobe Photoshop, ArcSoft PhotoStudio, ale hlavně přiložený program Easy-PhotoPrint EX. Ten nabízí funkce pro úpravu kvality obrazu včetně retuše červených očí, různé digitální efekty, filtry a šablony, pro tvorbu návrhů pro tisk fotografií a kalendářů, ale hlavně umožňuje snadno a rychle vybrat snímky, které chceme vytisknout, a zvolit formát a druh potisknutelného média. Příjemné je nové, interaktivní Solution Menu EX s ikonkami pro rychlou operativní volbu diskrétně, ale přitom krásně po ruce v pravém dolním rohu obrazovky. A aplikace Easy-WebPrint EX usnadňuje stahování, kombinování informací z více webových stránek a následný tisk.


Subjektivní posouzení kvality tisku: Při použití kvalitních fotopapírů Canon je vynikající, a to i v případě černobílého tisku. Použil jsem i vysoce kvalitní ikjetový fotopapír jako Pro Platinum s gramáží 300 g/m2, jemný matný umělecký Fine Art „Photo Rag“ s gramáží 188 g/m2, ale také různé druhy ze vzorkovníku inkjetových médií a také inkjetový fotopapír Plus Glossy II formátu A4 a 10 × 15 cm. Při použití spotřebního, méně kvalitního fotopapíru došlo ke snížení kvality, ale v mezích únosných pro běžné fotografie do rodinného fotoalba a černobílý tisk nebyl tak neutrální, jako u kvalitních fotopapírů Canon – měl teplejší nádech.


Skener:
Jak je u těchto zařízení Canon standardem, pracovní rozhraní je rozděleno na tři části: první pro rychlé, jednoduché, až na několik předvoleb automatické skenování, základní s několika uživatelskými volbami a třetí s rozšířenými možnostmi pro uživatelské zásahy. K dispozici jsou chytré funkce zpříjemňující činnost, například automatická detekce a samostatné skenování několika předloh vložených současně. A nechybí ani paleta barev pro „míchání odstínů", která doplňuje ovládací „táhla".


Velkou předností je možnost skenovat i filmové, transparentní předlohy formátu kinofilmu. Adaptér na proužky kinofilmu po 6 snímcích nebo 4 diapozitivy v rámečcích je opět prakticky umístěn pod reflexní deskou, kde nepřekáží, když ho nepotřebujeme, ale je rychle po ruce, jakmile ho potřebujeme. Adaptér má na ploše přesně vymezené místo včetně jemných úchytů, tudíž nemusíme správné umístění vůči štěrbině k prosvícení pracně hledat. A díky víku s flexibilními klouby je možné i snadné skenování také tlustších předloh, jako jsou katalogy, knihy nebo krabičky. Kvalita digitalizovaných souborů je výborná.


Cena: 6800 Kč (velké eShopy; zaokrouhleno)

Poznámka:

Zařízení jsem posuzoval z hlediska „digitálního fotografa“, který si tiskne fotografie a s výhodou využije i další funkce, zejména skenování a kopírování. Fotografický tisk jsem testoval na značkových fotopapírech formátu A4 a 10 × 15 cm, ideálních pro ten který model tiskárny, pokud jsem je tedy měl k dispozici, ale také na spotřebních lesklých fotopapírech formátu A4, a to Verbatim s gramáží 150 g/m2 a Rayfilm s gramáží 155 g/m2, které jsou obecně určeny pro inkjetové tiskárny. Skenery jsem vyzkoušel na starých černobílých, sépiově hnědých a barevných fotografiích ze svého archivu, v případě Canon jsem vyzkoušel i skenování transparentních předloh – barevných i černobílých kinofilmů v pruzích a jednotlivých políček diapozitivů ze svého archivu.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ