OEHLING RÁDCE : LEXMARK PINNACLE PRO901

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Lexmark Pinnacle Pro901

Multifunkční zařízení koncepce „vše v jednom". Sdružuje inkoustovou tiskárnu, skener, kopírku a fax, umožňuje připojení k internetu a pro příjemné, intuitivní ovládání nabízí dotykový displej. Model je navržen primárně pro malé a střední podniky, ale výborně poslouží i v domácnosti.

Má snadnou obsluhu, panel s dotykovým displejem s úhlopříčkou 4,3 palce (necelých 11 cm), SmartSolutions a rozumné náklady na spotřební materiál – levný tisk díky tiskové kazetě v ceně 106 Kč bez DPH s výtěžností až 500 stran, a tedy zisk vyšší efektivity a úsporu času i peněz. Bez zajímavosti jistě není ani poskytovaná pětiletá záruka po registraci na www.MujLexmark.cz/5let.


Lexmark SmartSolutions, to je soubor aplikací, které usnadňují způsob práce s inkoustovými multifunkčními zařízeními. Kromě tisku, skenování, kopírování a faxování nabízejí SmartSolutions např. snadné skenování vizitek, workflow a jedinečné aplikace pro usnadnění každodenních úloh, jako například Scan to Evernote a Stamps.com Shipping.


Pro tisk zařízení používá tepelnou inkoustovou technologii se čtyřmi barevnými inkousty: azurovým, purpurovým, žlutým a černým. Rozlišení černobílého tisku je až 2400 × 1200 dpi a barevného až 4800 × 1200 dpi. Technologie skenování je CIS – Contact Image System s barevnou hloubkou 48 bitů. Optické rozlišení skenování je až 1200 × 4800 dpi. Skener je plochý, s automatickým podavačem dokumentů.


Zkušenosti z testu


Při instalaci nenastaly žádné problémy, delší čas jsem ale musel věnovat velmi důkladnému vyčištění tiskových hlav a trysek. Lexmark progresivně využívá internet a řadu nástrojů nabízí na „domovské stránce tiskárny", kupříkladu volby způsobů skenování, anebo kontrolu tiskárny a čištění tiskových hlav, ale také je odtud link na stránku Lexmark SmartSolution s možností přizpůsobit uživatelské rozhraní, ale hlavně komunikovat s firmou. Zadání tisku je po registraci a s využitím aplikace Printer Home možné pomocí programu Fast Pics.


Ten umožňuje i správu a úpravy souborů. Já jsem vyzkoušel tisk z programu Adobe Photoshop, pomocí jednoduché funkční aplikace Lexmark a také z paměťových karet a z přímo připojeného fotoaparátu. Chod tiskárny byl nejhlučnější ze všech čtyř modelů v testu.


Subjektivní posouzení kvality tisku:
Při použití fotopapírů Lexmark Perfectfinish je barevný tisk výborný a černobílý s pouze jemným barevným nádechem. Měl jsem ale k dispozici pouze formát „americké pohlednice", 10 × 15 cm. Při použití spotřebního fotopapíru došlo k mírnému snížení obrazové kvality.


Skener: Použil jsem prostředí Photoshopu, do kterého jsem naskenované soubory importoval. Ovladač je velice jednoduchý, zaměřený na rychlé, pokud možno automatické skenování dokumentů, s minimálním prostorem pro uživatelské úpravy. Jeho použití nebude činit potíže ani nezkušeným uživatelům. Díky víku s flexibilními klouby je možné i snadné skenování tlustších předloh, jako jsou katalogy, knihy a krabičky nebo jiné obaly. Kvalita automaticky digitalizovaných souborů byla jen dobrá, snímky byly poněkud kontrastnější a byla nutná následná úprava.

Cena: 5755 Kč (bez DPH)

Poznámka:

Zařízení jsem posuzoval z hlediska „digitálního fotografa“, který si tiskne fotografie a s výhodou využije i další funkce, zejména skenování a kopírování. Fotografický tisk jsem testoval na značkových fotopapírech formátu A4 a 10 × 15 cm, ideálních pro ten který model tiskárny, pokud jsem je tedy měl k dispozici, ale také na spotřebních lesklých fotopapírech formátu A4, a to Verbatim s gramáží 150 g/m2 a Rayfilm s gramáží 155 g/m2, které jsou obecně určeny pro inkjetové tiskárny. Skenery jsem vyzkoušel na starých černobílých, sépiově hnědých a barevných fotografiích ze svého archivu, v případě Canon jsem vyzkoušel i skenování transparentních předloh – barevných i černobílých kinofilmů v pruzích a jednotlivých políček diapozitivů ze svého archivu.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ