OEHLING RÁDCE : PANASONIC LUMIX G VARIO 7–14 MM 1:4 ASPHERICAL

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Panasonic Lumix G Vario 7–14 mm 1:4 Aspherical

Kompaktní, lehký, snadno přenosný, ale hlavně výrazně širokoúhlý výměnný zoomobjektiv standardu Micro 4/3 se světelností F4,0 u všech ohniskových vzdáleností. V základní poloze odpovídá šíří obrazového úhlu objektivu typu rybí oko. A zajímavě širokoúhlý zůstává i po přepočtu na 35mm formát – odpovídá rozsahu 14–28 mm.


Je vhodný, kdykoli potřebujeme nebo chceme využít jeho široký zobrazovací úhel, díky kterému umožňuje účinně budovat prostor a pořizovat snímky se zvláštním perspektivním dojmem. Usnadňuje také fotografování v omezeném prostoru, kdy nemáme možnost ideálního odstupu od fotografované scény, anebo skupinky osob. Zajímavé výsledky nabízí také při natáčení videa.


Přípojný mikro 4/3 bajonetový systém má 11 elektronických kontaktů, které slouží pro systém automatického zaostřování a pro podporu dalších fotografických funkcí a filmování ve vysokém rozlišení. V kombinaci s fotoaparáty Lumix DMC-GH1 a GH2 systému Lumix G Micro umožňuje využít přesný systém automatického ostření na principu detekce kontrastu scény, který zahrnuje i funkci pro rozpoznávání tváří v záběru.


Optickou konstrukci tvoří 16 členů uspořádaných do 12 skupin. Dva prvky jsou asférické, aby mimo jiné eliminovaly špatný tok vnějších paprsků a směřovaly paprsky do ohniska, a čtyři z ED skla – s mimořádně nízkým rozptylem světla. Optika je optimalizovaná pro dosažení ostrého obrazu, dobrého rozlišení a prokreslení detailů v celé ploše obrazu i kvalitního barevného podání. Nechybí vícenásobné antireflexní vrstvy a integrovaná, optimálně tvarovaná sluneční clona, potřebná při snímání v bočním světle až protisvětle. Clona má sedm lamel, které tvoří kruhový otvor, díky kterému jsou oblasti mimo hloubku ostrosti příjemně rozostřené a ostrý hlavní skladebný prvek působivě zdůrazněn.


Panasonic Lumix G Vario 7–14 mm 1:4 Aspherical – důležité údaje:

Objímka objektivu: mikro 4/3 kovový bajonet, 11 pinů
Optická konstrukce: 16 prvků ve 12 skupinách, 2 asférické členy, 4 ED členy
Rozsah diagonálních úhlů pohledu: 114–75 ˚
Clona: 7 lamel, optimalizovaný kruhový otvor
Rozsah clonových čísel: 4–22
Nejmenší zaostřovací vzdálenost: 0,25 m u všech ohniskových vzdáleností
Maximální zvětšení obrazu: cca 0,08× ((ekvivalent 35mm formátu: 0,15×)
Systém optické stabilizace obrazu: ne
Rozměry (maximální průměr × délka): 70 × cca 83 mm
Hmotnost: 300 g
Sluneční clona: integrovaná, tvarovaná
Doporučená prodejní cena: 32 995 Kč

Co ukázal test?


Je na místě vyzdvihnout, že výrobce nevsadil jen na malé rozměry a nízkou hmotnost objektivu, které jsou koneckonců u kompaktního mikrosystému samozřejmostí, ale také na maximální obrazovou kvalitu. Rozlišovací schopnost objektivu, ostrost zobrazení a prokreslení jemných detailů hodnotím jako výborné. Třepení zejména u šikmých linií je velmi mírné, stejně tak barevná aberace. Dobře optimalizované je také spojení objektivu a těla, jehož systém ani viditelně nezvyšuje kontrast. Pro test jsem použil Lumix GH2.


Soudečkové zkreslení obrazu u mezních ohniskových vzdáleností zcela odpovídá předpokladům pro tento typ objektivu.


Budapešť 1. Ohnisková vzdálenost 7 mm (ekv. 35mm formátu: 14 mm), čas expozice 1/8 s, clonové číslo 4 a citlivost ISO 800.


Budapešť 2. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 2,5 s, clona 11 a citlivost ISO 800.


Budapešť 3. Ohnisková vzdálenost 14 mm/28 mm, čas 2,5 s, clona 5,6 a citlivost ISO 160.


Budapešť 4. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 3,2 s, clona 11 a citlivost ISO 800.


Budapešť 5. Ohnisková vzdálenost 14 mm/28 mm, čas 5 s, clona 11 a citlivost ISO 400.


Budapešť 6. Ohnisková vzdálenost 14 mm/28 mm, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost ISO 400.


Budapešť 7. Loď ohnisko 10 mm/20 mm, most 14 mm/28 mm. V obou případech rychlost závěrky 1/500 s, clonové číslo 8 a citlivost ISO 400.


Budapešť 8. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 1/320 s, clona 8 a citlivost ISO 400.


Budapešť 9. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 1/400 s, clona 8 a citlivost ISO 400.


Holiday World 1. Ohnisková vzdálenost 7 mm/14 mm, čas 1/8 s, clona 4 a citlivost ISO 1 600.


Holiday World 2. Ohnisková vzdálenost 14 mm/28 mm, čas 1/100 s, clona 4 a citlivost ISO 800.

Stručný závěr

Panasonic Lumix G Vario 7–14 mm 1:4 Aspherical rozhodně není základní spotřebitelský zoom. Přitom ale nabízí poměrně široké využití. Umožňuje pořizovat široké krajinářské záběry, fotografovat skupiny osob, ale také různé výjevy, momentní záběry a díky své kompaktnosti je výborný i na cesty. Vhodný je i pro každodenní používání, přirozeně, jak si uživatel přeje a jaké má tvůrčí záměry.

Je funkčně bezvadný, kvalitně dílensky zpracovaný. Kladem je i dobrá komunikace s tělem fotoaparátu a odolný kovový bajonet. Faktem sice je, že i řada bajonetů z umělé hmoty u současných objektivů je kvalitní. Díky moderním technologiím jsou pevné, tvrdé, odolné proti mechanickému poškození. Ale kovový bajonet je prostě kovový. A faktem je, že zejména u velmi často používaných profesionálních objektivů je bezpochyby na místě. A tak není divu, že kovový bajonet je obecně brán jako znak kvality.
 
Rozlišovací schopnost objektivu, ostrost obrazu a prokreslení jemných detailů jsou velmi dobré. Celkově hodnotím objektiv jako kvalitní. A je určitě dobře, že výrobce zařadil do své nabídky i objektiv tohoto typu – a že postupně rozšiřuje nabídku výměnných objektivů pro svůj kompaktní mikrosystém. Je jedním z faktorů, které ovlivňují perspektivu jeho rozšíření.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ