OEHLING RÁDCE : CANON EOS 600D

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Canon EOS 600D

Kompaktní digitální zrcadlovka pro amatérské fotografy, která některými svými technickými parametry a možnostmi využití lehce přesahuje do poloprofesionální kategorie. Má 18Mpx senzor a výklopný a otočný displej jako EOS 60D. Nabízí velký výběr režimů fotografování, umožňuje pořizovat Full-HD video a bezdrátově ovládat blesky.


Canon EOS 600D je pokračovatel modelu EOS 550D. V nabídce Canon ho ale nenahradil, jeho pozice je mezi modely 550D a vyšším 60D, se kterými má řadu styčných bodů. Model EOS 60D má stejný 18megapixelový obrazový snímač CMOS jako EOS 550D a poprvé nabídl TFT displej „Clear View“ umístěný na výklopném a otočném panelu. Ten byl také převzat od 550D, má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm), rozlišení 1040 kpx, poměr stran obrazu 3:2, vnější ochrannou fluoridovou vrstvu a tři vrstvy antireflexní, nové bylo právě ono výklopné a otočné řešení, které nabízí velkou pružnost, a to i v případě, že fotografujeme s přístrojem umístěným na stativu. Snímač i takto kvalitní displej na výklopném a otočném panelu nabízí i EOS 600D.


Canon EOS 600D a 550D – základní rozdíly v kostce

Displej umístěný na výklopném a otočném panelu.
Pro přepínání zobrazení na displeji/v hledáčku je k dispozici oční senzor.
Poměry stran obrazu jsou 3:2, 4:3, 16:9, 1:1; nastavení se projeví i při živém náhledu na displeji.
Výklopný blesk má vysílač Speedlite a umožňuje ovládat jiný blesk, nebo i více blesků.
Automatická optimalizace jasu je nyní nastavitelná ve čtyřech stupních.
Nový pohodlný samočinný režim expozice Inteligentní automatická scéna.
Nová funkce Automatický styl obrazu pro úpravu obrazu podle motivu.
Funkce Basic+/Základní+ umožňuje tvůrčí zásahy u scénických režimů.
„Kreativní“ digitální filtry může uživatel aplikovat i na snímky v režimu přehrávání.
Video nabízí režim Videomomentka; krátké klipy se ukládají do alba a spojují do jednoho filmu.
Průvodce funkcemi fotoaparátu, který lze zobrazit na displeji.
Hodnocení snímků (0–5 hvězdiček).
Fotoaparát má nepatrně větší rozměry a vyšší hmotnost.

Canon EOS 600D podrobněji

Fotoaparát má lehké, kompaktní tělo z polykarbonátové pryskyřice zpevněné skelnými vlákny a se šasi z nerezové oceli. Tělo je sice malé, ale ergonomicky vhodně řešené, stejně jako provedení a rozmístění ovládacích a kontrolních prvků. A důležité je i to, že díky využití některých technologií, systémů a funkcí 600D přesahuje pomyslnou hranici, vymezenou pro digitální zrcadlovky určené širokému okruhu spotřebitelů, a dobře poslouží i náročnějším amatérským tvůrcům.

Umožňuje jednoduché použití s využitím automatických systémů, nabízí poloautomatické programy i ruční nastavení všech parametrů expozice. Má praktické funkce pro individuální přizpůsobení fotoaparátu k různému použití včetně výběru funkcí uživatelských a obrazovku „Quick Control“ s rychlým, operativním přístupem k potřebným funkcím pro snadné a rychlé nastavení fotoaparátu.


Používat je možno vyměnitelné objektivy Canon EF a EF-S. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na kinofilmový formát slouží součinitel 1,6×. Obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 22,3 × 14,9 mm má rozlišení 18 milionů efektivních pixelů, disponuje protiprachovým systémem, který zahrnuje jak antistatický povlak na povrchu snímače, tak i vysokofrekvenční vibrace nízkoprůchodového filtru před snímačem a také funkci pro následné odstranění i nejmenších nečistot pomocí nástrojů přibaleného software Canon Digital Photo Professional.

Zpracování dat zajišťuje 14bitový procesor DIGIC 4, který má podíl na výborném barevném podání, kvalitní homogenitě barev s příjemně hladkými tonálními přechody. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na 4:3, 16:9 nebo 1:1. Pořizovat je možno data RAW (.CR2/14bitová), snímky ve formátu JPEG s několika volbami rozlišení a dvěma kompresními poměry, jemným a normálním, a samozřejmě simultánně pořizovat RAW + JPEG. Ozvučené videosekvence formátu QuickTime MOV (komprese H.264, lineární PCM audio) mají maximální rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů (1080p, 16:9) @ 30/25/24 obr./s.


Na boku je pod ochranným krytem slot na paměťové karty. Použít můžeme SD – Secure Digital, SDHC – Secure Digital High Capacity i nejnovější formát SDXC – Secure Digital eXtreme Capacity.

Fotoaparát podporuje i karty Eye-Fi s Wi-Fi adaptérem pro bezdrátový přenos dat. Karty Eye-Fi jsou schválené a podporované v USA, Kanadě, Japonsku, ve Velké Británii, Francii, Německu, měly by být i ve Švýcarsku a ve členských státech Evropské unie, ale pokud vím, zatím nejsou. I tak je lze samozřejmě používat, poněvadž jsou volně prodejné, ale bez podpory a s potřebnou opatrností a při dodržení zákazu použití například v nemocnicích nebo na letištích. Podrobnosti o kartách Eye-Fi a o jejich použití najdete na http://www.eye.fi/.


Základní rozsah ekvivalentu obecné citlivosti ISO je 100 až 6400 s možností rozšíření na hodnotu 12 800. Funkce souvislého snímání nabízí rychlost 3,7 obrázku za sekundu. Devítibodový systém automatického zaostřování dokáže objekty sledovat pomocí jednotlivých ostřicích bodů v kompozici a využívá vysoce citlivý centrální snímač. Přístroj nemá pomocné světlo autofokusu, použít je třeba přerušované spouštění vestavěného blesku, anebo využít externí zábleskové jednotky emitující infračervený paprsek. K dispozici není ani funkce mikronastavení AF pro určité objektivy.


O správnou expozici i za zhoršených světelných podmínek se stará měřicí systém iFCL, původně vyvinutý pro poloprofesionální model EOS 7D a používající dvouvrstvý měřicí senzor se 63 zónami. Pro zpracování snímků lze využít funkci Priorita tónů ve světlech, automatickou optimalizaci osvětlení se čtyřmi možnostmi nastavení, nechybí funkce pro snížení obrazového šumu při dlouhodobé expozici a při použití vysoké citlivosti, která má 4 nastavení, a také automatická korekce periferního osvětlení objektivu. Rozsah časů závěrky je 1/4000–30 s + čas B. Hledáček je zrcadlového typu (Pentamirror) s přibližně 95% pokrytím obrazu a s pevnou zaostřovací matnicí.

Pro maximálně pohodlné fotografování je připraven nový plně automatický režim Scene Intelligent Auto – inteligentní automatická scéna a k dispozici je navíc nová automatická funkce Auto Picture Style – automatický styl obrazu, která umožňuje úpravy obrazu podle motivu a scény. Přístroj také nabízí širší možnosti pro kreativitu uživatelů. Snímky lze snadno upravit tak, aby působily uměleckým dojmem pomocí funkce Basic+, která nabízí 8 možností, kupříkladu teplé, studené, anebo intenzivnější barvy, a tak lze doladit podle svých představ různě zaměřené snímky – krajinky, portréty, nebo snímky zblízka pomocí makrorežimu.

Nechybí ani efektové digitální filtry jako Fish-eye, Miniatura, efekt zrnitého černobílého filmu, anebo měkké ostření. Pro úplné začátečníky je připraven Průvodce funkcemi – stručné vysvětlení důležitých nastavení fotoaparátu a jakých výsledků jimi lze dosáhnout. Uživatel se tak snáze a rychleji seznámí se svým fotoaparátem a současně i s některými obecně platnými základy fotografování.


Pro natáčení ozvučeného Full HD videa je k dispozici samostatný ovladač, a tak je možno rychle přepínat mezi fotografováním a pořizováním videa. Nová funkce digitálního zoomu videa umožňuje bez ztráty kvality docílit většího přiblížení, neboť funkce ořízne centrální část snímače a obraz zvětší třikrát až desetkrát.


Nově je k dispozici také režim videomomentka, který snímá záběry dlouhé 2, 4 nebo 8 sekund. Vznikají tak krátké, snadno editovatelné videoklipy o stejné stopáži, jakou mají televizní záběry. Při nahrávání se klipy ukládají do alba videomomentek a spojují do jednoho filmu. Výsledný snímek může uživatel podkreslit hudbou. Klipy lze přehrávat na displeji fotoaparátu, nebo přes vestavěné rozhraní mini HDMI na HD televizoru.


Integrovaný výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/ISO 100) a pokryje záběr až do ohniskové vzdálenosti 17 mm (27 mm u 35mm filmu). Vyklopený blesk je ve slušné výši nad podélnou osou objektivu, přibližně 10 cm, což je příznivé z hlediska vzniku nežádoucího efektu červených očí. Přirozeně – ideální je použití blesku externího. Nově disponuje vysílačem Speedlite a při použití řady blesků Canon Speedlite umožňuje vytvářet různě modulované zábleskové osvětlení. K dispozici je funkce Easy Wireless – snadné bezdrátové ovládání, která vše potřebné nastaví a uživatel se může věnovat kompozici a nasvětlení scény.

Co ukázal fotografický test


Fotoaparát jsem vyzkoušel s novým kitovým objektivem, „základním zoomem“ Canon EF-S 18–55 mm 1:3,6–5,6 IS II. Má stejnou optickou konstrukci i systém optické stabilizace obrazu jako původní objektiv, lehké změny doznalo pouze vnější provedení. Představen byl spolu s odlehčenou verzí bez systému stabilizace obrazu. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti objektivů EF/EF-S na 35mm formát je 1,6×.


Zpracování obrazových dat je dobře vyvážené, celková obrazová kvalita je výborná. Základní míra kontrastu a ostření je dobře nastavená, zvýraznění hran je poměrně mírné.


Ostrost obrazu a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na snímku z reálného prostředí – na hřbetech knih s několika povrchy, jemnými detaily a barvami. Vlevo při citlivosti ISO 200 (1 s), vpravo 1600 ISO (1/8 s). Clonové číslo bylo 8 a ohnisková vzdálenost 25 mm mm (ekv. 35mm formátu: 40 mm).


Barevné podání v plenéru víceméně odpovídalo realitě, a to za špatného osvětlení i za jasného slunečního svitu. Ale za umělého osvětlení je vhodné dobře volit vyvážení bílé barvy a tedy i správného celkového barevného podání. Plná automatika vyvážila žárovkové světlo s posunem k teplému podání, režim Žárovka byl poměrně přesný. Při otevření velké tabulky si zobrazíte i dvojici upravených podání; v případě korekce režimu pro žluté žárovkové světlo jsem schválně překročil hranici až k podání chladnějšímu.


Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky k dispozici šest přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Bílá zářivka a Blesk) a možnost vyvážit uživatelsky. Nechybí jemné doladění vyvážení a možnost využít funkci automatické řady s posunem vyvážení bílé (bracketing wb). Menu informuje o tom, jaká je barevná teplota u toho kterého nastavení, přímo ji nastavovat ale nelze, což může některým uživatelům chybět.


Míru a charakter obrazového šumu systém udržuje v dobrých mezích. Projevuje se barevný i jasový, je vcelku přirozený a vzrůstá mírně a poměrně lineárně. Výrazný je až u hodnoty ekvivalentu citlivosti ISO 6400 a více ve středních až tmavých pasážích snímku. U rozšiřující hodnoty 12 800 ISO je další nárůst zřetelně vidět, ale oproti modelu EOS 550D je viditelně méně skokový. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–12 800.


Snížení šumu pomocí uživatelské funkce. Na výběr máme čtyři možnosti: funkci vypnout a tři volby s odstupňovanou mírou působení – nízkou, standardní a silnou (viz popisky na zkušební tabulce). Nastavil jsem nejvyšší hodnotu obecné citlivosti ISO 12 800. Čas expozice byl 1/125 s, clonové číslo 8 a ohnisková vzdálenost 28 mm (ekv. 35mm formátu: 44,8 mm).


Digitální šum na snímku z reálného prostředí u dvou různých hodnot obecné citlivosti. Vlevo 200 ISO (1,3 s), vpravo 1600 ISO (1/6 s). Clonové číslo bylo 8 a ohnisková vzdálenost 30 mm (ekv. 35mm formátu: 48 mm).

Canon EOS 600D – výběr ze zkušebních snímků


Ukázka možného využití fotografických stylů. Vlevo nahoře je posílená barevnost – zvýšená sytost barev, vpravo nahoře převod barevných tónů do šedé škály, vlevo dole také, ale s využitím digitálního červeného filtru a vpravo dole speciální odstín sépiově hnědého zbarvení. Ohnisko 33 mm (ekv. 52,8 mm), rychlost závěrky 0,6 s, clonové číslo 8 a ekvivalent citlivosti ISO 400.


Možnosti fotografických stylů jsou obdobné jako u modelů ve vyšší třídě, včetně tří pozic pro uživatelsky nastavené parametry, anebo styly stažené z webu Canon. Nastavit můžeme sytost barev, kontrast obrazu a míru ostření. V případě černobílých máme na výběr různé digitální filtry, které simulují účinnost snímacích filtrů používaných v černobílé fotografii, a tónovací efekty – kromě sépiového ještě modrý, fialový a zelený.


Fotoaparát umožňuje upravit pořízené snímky pomocí kreativních filtrů. Je jich pět: černobíle s vysokým kontrastem a simulací zrnitého filmu, měkké ostření, respektive rozostření, efekt objektivu typu rybí oko, „fotoaparát na hraní“ a efekt miniatury. Systém je nastaven tak, že po uplatnění vybraného filtru na zvolený snímek vytvoří automaticky jeho upravenou kopii, uživatel se tak nemusí obávat, že o zdrojový snímek přijde. Na druhou stranu možná bude některým uživatelům chybět možnost například natáčet video s efektem miniatury, anebo některé zajímavé kreativní funkce, které znají z kompaktních fotoaparátů Canon, třeba možnost zachovat barevnost pouze vybraného objektu, zatímco všechny ostatní barvy jsou převedeny do šedé škály.    


Nabídka kreativních filtrů – simulace zrnitého černobílého filmu se třemi stupni síly efektu plus ukázka hlášení o uložení kopie snímku s aplikovaným efektem.


Simulace optické distorze obrazu pomocí efektového filtru „Rybí oko“. Volit můžeme tři stupně zkreslení. Základem byl snímek pořízený s těmito parametry expozice: čas 1/800 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO. Ohnisková vzdálenost byla 55/88 mm.    


Fotoaparát na hraní. Tento kreativní filtr v „základní volbě“ opatří snímek výrazným ztmavením směrem do rohů obrazu. A nabízí ještě dvě polohy – studený a teplý tón s výraznými změnami barevného podání.


Efekt miniatury ponechá ostrý jen úzký pruh obrazu, vymezený zobrazeným rámečkem. Tím lze pohybovat nahoru a dolů, obdobně pracuje i v poloze na výšku, bohužel ale není možné vymezený prostor rozšiřovat a zužovat.


Rozostření pozadí. Vlevo s využitím automatického tvůrčího programu (čas 1/60 s, clona 4,5 a citlivost 250 ISO; ohnisková vzdálenost 35/56 mm), vpravo použit program s prioritou clony (čas 1/30 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO; ohnisko 55/88 mm).


Kreativní automatický režim vychází z režimu plně automatického, který rozšiřuje o možnost uživatelsky volit míru ostrosti, respektive naopak rozostřenosti pozadí. Funkce je řešena zcela jednoduše, tažením virtuálního jezdec vpravo, nebo vlevo. Nabídku na jedné „ovládací obrazovce“ doplňuje možnost volby režimu snímání (po snímku, souvisle, samospoušť s desetisekundovým zpožděním, nebo použití dálkového ovladače a kontinuální samospoušť s možností určit počet snímků v řadě) a volby režimu blesku (záblesk automaticky řízený, nucený záblesk a blesk vypnutý).


Městská krajina, celek. Nejkratší ohnisko (18/28,80 mm), čas 1/4000 s, clonové číslo 9 a citlivost 1600 ISO. Program s prioritou clony.


Výřez z předchozího záběru pomocí nejdelší ohniskové vzdálenosti (55/88 mm). Rychlost závěrky 1/100 s, clona 8 a ekvivalent citlivosti ISO 400. Program s prioritou clony.


Městská krajina, jiný celkový záběr. Nejkratší ohnisko (18/28,80 mm), čas 1/30 s, clona 8 a citlivost 200 ISO. Program s prioritou clony.

 

A zde pohled stejným směrem, ale se zoomem na maximu (55/88 mm). Rychlost závěrky 1/160 s, clona 8 a ekvivalent citlivosti ISO 100. Program s prioritou clony.


Ústí nad Labem v ranním oparu. Ohnisková vzdálenost 18/28,80 mm, čas 1/200 s, clona 14 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.

 
Hřensko a okolí I. Ohnisková vzdálenost 18/28,80 mm, čas 1/125 s, clona 11 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.


Hřensko a okolí II. Vlevo čas 1/125 s, clona 11 a citlivost 100 ISO. Vpravo čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 100 ISO. Ohnisková vzdálenost 18/28,80 mm. Scénický program Krajina.


Hřensko a okolí III. Ohnisková vzdálenost 36/57,60 mm, čas 1/50 s, clona 5,6 a citlivost 125 ISO. Scénický program Krajina.


Hřensko a okolí IV. Ohnisková vzdálenost 49/78,40 mm, čas 1/100 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.


Hřensko a okolí V. Ohnisková vzdálenost 55/88 mm, čas 1/80 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.

Stručně na závěr

Canon EOS 600D je kompaktní, cenově dostupný, ale výkonný fotoaparát, výborně vybavený režimy, programy a funkcemi. Nabízí značnou pružnost použití, podepřenou širokým výběrem výměnných objektivů EF i EF-S, externích zábleskových jednotek a dalšího příslušenství. Umožňuje pohodlné fotografování s využitím automatických režimů a funkcí, založených na moderních technologiích, ale uspokojí i náročné fotografy, kteří mají nejrůznější specifické nároky na svoji digitální tvorbu i nástroje, které pro ni používají.

Velkým kladem je kvalitní velký displej na výklopném a otočném panelu. Ten výborně poslouží nejen pro snímání z nejrůznějších úhlů pohledu, při fotografování v režimu živého náhledu nebo natáčení videoklipů, ale také pro nastavení a ovládání fotoaparátu, a to pomocí obrazovky Quick Menu pro operativní přístup ke změnám nastavení fotoaparátu i pomocí hlavní nabídky, řešené tak, jak je standardem u všech digitálních zrcadlovek EOS. Jejich uživatelé se také mohou spolehnout na flexibilní ovládání včetně pohotové volby zaostřovacích bodů.


Kvalita snímků je výborná, a to i při použití vysokých hodnot citlivosti, za příznivých podmínek a při využití možností dat RAW vynikající. Dobře optimalizovaná je i kombinace těla a setového objektivu. Samozřejmostí je podpora korekce periferního osvětlení. I v této sestavě lze získat obraz s dobrým prokreslením detailů a rozlišením, dobrý je i dynamický rozsah, který je v případě potřeby možno zlepšit pomocí funkce priority světlých tónů.

Kvalitní je i videozáznam. Zejména ve vysokém rozlišení poskytuje ostrý obraz s dobrým prokreslením detailů, objekty v pohybu jsou zachyceny plynule a přirozeně. Pro obrazový šum platí to samé, co pro fotografie s tím, že pokud potřebujeme, nemusíme se obávat použít i vysokou citlivost. Kladem je nabídka tvůrčích možností, výborné kontroly parametrů expozice a také možnost připojit externí mikrofon.

Kladem je také dobrá kontrola nad zábleskovou expozicí. Disponuje vysílačem Speedlite a při použití řady blesků Canon Speedlite umožňuje vytvářet různě modulované zábleskové osvětlení. A pro kreativní uživatele je zajímavé dálkové ovládání externích blesků – funkce Easy Wireless, tedy snadné bezdrátové ovládání, která vše potřebné nastaví a uživatel se může věnovat kompozici a nasvětlení scény.


Některým uživatelům může chybět pomocné světlo autofokusu – LED v přední části těla mezi madlem a objímkou objektivu slouží jako indikace samospoušti a případně pro snížení efektu červených očí, které ale účinněji řeší série krátkých předblesků, které slouží i jako podpora pro autofokus, fotografujeme-li za nízké hladiny osvětlení a nemáme k dispozici externí blesk, emitující infračervený měřicí paprsek. Autofokus byl také výrazně pomalejší v režimu živého náhledu oproti použití hledáčku, zejména v horších světelných podmínkách. A hledáček, ač je kompaktní, zrcadlového typu (Pentamirror), s přibližně 95% pokrytím obrazu a s pevnou zaostřovací matnicí, poskytuje kvalitní zobrazení, potřebné informace o nastavení fotoaparátu i dobře prosvícené zaostřovací body.

Zmínit je třeba i nepřesné vyvážení bílé barvy a tedy nepřesné celkové barevné vyvážení při žárovkovém a obecně umělém světle. Ano, máme možnost vyvážení doladit, anebo realizovat vyvážení uživatelské, nicméně na to vždy nemusíme mít čas. A obdobně – některým uživatelům může chybět možnost přímo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech.

Plusem je soubor přibaleného softwaru včetně programu Canon Digital Photo Professional, který mimo jiné umožňuje pracovat se soubory RAW a převádět je na vhodné grafické formáty, a také editoru Picture Style, který je navíc podporován na webových stránkách Canon s možností volně si stáhnout další vybrané obrazové styly.

Canon EOS 600D – baterie, rozhraní, prodejní balení a ceny


Jako zdroj energie slouží 7,4V dobíjecí lithio-iontová baterie LP-E8 s kapacitou 1120 mAh (8,1 Wh), která umožňuje na jedno nabití pořídit asi 440 snímků. Osobně bych uvítal delší výdrž baterie. Ale je mi jasné, že toto je velmi individuální záležitost. A faktem je, že velmi záleží na způsobu použití fotoaparátu, samozřejmě nejvíce na času, který je věnován zobrazení na displeji, a četnosti a způsobu používání výklopného blesku. Krytka prostoru pro baterii je odnímatelná, aby bylo možno použít bateriový držák s ovládacími prvky pro snímání na výšku. Dokoupit si můžete adaptér ACK-E8 pro napájení fotoaparátu ze zásuvky elektrické sítě.


Pro připojení k počítači slouží rozhraní Hi-Speed USB, které podporuje rozhraní PictBridge a umožňuje připojit kompatibilní tiskárny a multifunkční zařízení. Ve zdířce USB je také integrovaný videovýstup (PAL/NTSC). K dispozici je také výstup mini HDMI kompatibilní s HDMI-CEC.


Menší kryt pak ukrývá dvě zdířky, jednu pro 3,5mm stereofonní minijack externího mikrofonu a druhou pro kabelovou dálkovou spoušť RS-60E3 (kabel je dlouhý 60 cm).

V době sepsání této recenze bylo možno Canon EOS 600D zakoupít za tyto ceny: samostatné tělo za 18 990 Kč, kit těla a objektivu EF-S 18–55 mm 1:3,6–5,6 IS II za 20 490 Kč a kit těla s univerzálněji použitelným zoomem EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS za 26 490 Kč. Součástí prodejního balení je soubor programů ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro procházení a tisk snímků, Digital Photo Professional pro zpracování snímků a dále Picture Style Editor, PhotoStitch a EOS Utility včetně Remote Capture.

A jaké jsou aktuální ceny v eShopu OEHLING?

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ