OEHLING RÁDCE : SYSTÉMOVÉ KOMPAKTY

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Systémové kompakty

Přesněji řečeno kompaktní modulární systémy, respektive kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy, kolem kterých jejich výrobci vytvářejí a postupně rozšiřují modulární systémy. Ty zahrnují kromě samotných fotoaparátů a výměnných objektivů také nejrůznější příslušenství – od externích zábleskových jednotek přes průhledové a zejména elektronické hledáčky až po snímací filtry a různé adaptéry a redukční kroužky.

Tyto systémy jsou na postupném vzestupu mimo jiné díky tomu, že nabídly poměrně výkonné a pružně použitelné fotografické přístroje, které jsou lehké a relativně malé – menší, než kompaktní digitální zrcadlovky pro amatérské tvůrce.

Je třeba říci, že v souvislosti s novými systémy na sebe poutá pozornost i osvědčený systém Leica M, který společnost Leitz Camera představila v roce 1954 a jehož základem jsou fotoaparáty s důmyslně řešeným dálkoměrným systémem a s výměnnými objektivy. Nejnovějšími fotografickými přístroji v této nabídce jsou digitální modely M8/8.2 s CCD snímačem formátu APS-H s velikostí aktivní plochy 27 × 18 mm a s rozlišením 10 Mpx a od roku 2009 také model M9 s full-frame CCD snímačem s rozměry 36 × 24 mm a s rozlišením 18 Mpx.


Současný zájem o kompaktní modulární systémy iniciovaly firmy Olympus a Panasonic, které používaly 4/3 digitální systém a na něm postavené modulární systémy s několika různými digitálními zrcadlovkami, výměnnými objektivy, externími blesky a dalším příslušenstvím. Ty v srpnu 2008 oznámily, že připravují mikro 4/3 digitální systém a následně zahájily produkci kompaktních fotoaparátů Olympus Pen E-P (a později PL a PM) ...


... a Panasonic Lumix G (a později GH, GF a nejnověji GX). K tělům fotografických přístrojů se kompaktní objektivy Olympus Micro Zuiko Digital, zkráceně M.Zuiko Digital, a Panasonic Lumix G Micro připojují pomocí bajonetu Micro 4/3 digitálního standardu. Obě značky zachovaly formát snímače stejný, jako u svých digitálních zrcadlovek, tedy 4/3 palce (LiveMOS, 17,3 × 13 mm), stejný je tedy i součinitel přepočtu ohniskové vzdálenosti na 35mm formát, a to 2×.


Panasonic zaujal mimo jiné speciálním objektivem 3D Lumix G 12,5 mm 1:12 s dvojicí samostatných optických soustav s roztečí 1 cm, které promítají na plochu snímače fotoaparátu stereoskopický obraz. Systém fotoaparátu obrazová data zpracuje a nabídne ve formátu MPO. Uživatel má obdobně jako u formátu JPEG volbu komprese (MPO+Fine, MPO+Standard). Obraz s prostorovým efektem lze v tomto případě sledovat pomocí speciálních brýlí na LCD panelech, které 3D zobrazení umožňují, ať už jsou to televizory, monitory stolních počítačů nebo displeje notebooků.


Po kompaktních systémech Olympus a Panasonic následovaly dva systémy, které uživatelům nabídly výhody obrazových snímačů CMOS formátu APS-C s rozměry 23,4 × 15,6 mm, a to Sony Alfa NEX s bajonetovým připojením kompaktních objektivů Sony E ...


... a Samsung NX, používající kompaktní objektivy s bajonetem Samsung NX.


V lednu 2011 představil svůj modulární mikrosystém Pentax. Jeho fotoaparát Pentax Q s bajonetem a přípojným systémem Q, jehož průměr odpovídá 2/3 rozměru konvenčního bajonetu K, má rozměry 9,8 × 5,7 × 3,1 cm a hmotnost cca 200 g s paměťovou kartou a baterií, používá obrazový snímač CMOS s úhlopříčkou 1/2,3 palce a rozměry 6,17 × 4,55 mm, což znamená, že pro přepočet ohniskové vzdálenosti platí rekordní součinitel 5,53×.


V září 2011 nabídl své řešení modulárního kompaktního systému také Nikon, jehož první dva fotoaparáty, Nikon 1 V1 a J1, používají obrazový senzor CMOS formátu Nikon "CX" s palcovou úhlopříčkou a rozměry aktivní plochy 13,2 × 8,8 mm. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti, uvedené na objektivech 1 Nikkor, na 35mm kinofilmový formát platí přibližný koeficient 2,7×.

Nejnověji oznámil vývoj svého kompaktního fotoaparátu s vyměnitelnými objektivy Fujifilm. Z dosud dostupných informací, kterých je zatím poskrovnu, vyplývá, že se má jednat o kompaktní digitální „bezzrcadlovku“ s výměnným objektivem, „větším“ obrazovým snímačem s vysokým rozlišením a nízkým šumem. První konkrétní produkty snad budou širší odborné veřejnosti představeny na veletrhu CES v lednu 2012 a prodej by mohl být zahájen na jaře 2012.


Jedním z hlavních argumentů pro nové modulární systémy jsou menší rozměry a váha fotoaparátů a také výměnných objektivů ve srovnání s digitálními SLR a SLT fotoaparáty. A také jsou určeny hlavně uživatelům, kteří nechtějí zrcadlovku, ale kompaktní fotoaparát, avšak nikoli s pevně zabudovaným objektivem, nýbrž s možností používat různé vyměnitelné objektivy. Tedy fotoaparát malý, lehký, snadno přenosný, ale s mnoha možnostmi pro všestranné využití.

A to je další argument, neboť jsou také označovány jako univerzální foto-videopřístroje, které díky odstranění sklopného zrcadla a hledáčku, případně s hledáčkem digitálním, který je buďto integrální součástí těla, anebo je externí, přípojný, nabízejí nejen malé rozměry, ale také třeba právě možnost používat elektronický hledáček při natáčení videoklipů. Optický TTL hledáček zrcadlovek má sice několik vysoce ceněných předností, ale toto z principu neumožňuje, pro pořizování videozáznamu je prostě třeba používat displej. Další výhodou je také možnost používat permanentně ostřící režim autofokusu, který je zvláště v kombinaci s funkcí sledování objektu silnou zbraní hlavě opět při natáčení videa, ale také při souvislém snímání.Výrobci kompaktních modulárních systémů se na tyto skutečnosti zaměřují i nabídkou speciálně koncipovaných objektivů. Ty svými optickými vlastnostmi odpovídají nárokům, které na ně kladou nejen fotografové, ale také tvůrci videoklipů v plném vysokém rozlišení, přičemž často se jedná o natáčení objektů v rychlém pohybu, třeba závodní automobily či motocykly, anebo ve značné vzdálenosti, jako jsou ptáci v letu, přistávající, nebo startující letouny, případně akrobatická letadla v akci, anebo zvěř ve volné přírodě. A druhým požadavkem je samotný způsob použití a ovládání.


Typickým příkladem je objektiv systému Lumix G Micro s proměnnou ohniskovou vzdáleností v prestižní řadě X vybavený efektivním systémem optické stabilizace obrazu Panasonic Lumix G X Vario PZ HD 45–175 mm 1:4–5,6 Aspherical/Power O.I.S. Je to cenově dostupný kompaktní telezoom, jehož rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 90–350 mm. Jemné a plynulé zoomování usnadňuje citlivý a výkonný servomotorek – páčka zoomu je umístěna na těle objektivu.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ