OEHLING RÁDCE : CANON EOS-1D X

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Canon EOS-1D X

Canon představil profesionální digitální zrcadlovku nové generace. Uvádí ji jako vyvrcholení 40letého vývoje a výzkumu profesionálních fotoaparátů Canon a vstup do nové éry systému EOS. Model EOS-1D X nahrazuje úspěšné fotoaparáty EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III. Současně oznámil, že poté, co na konci října překročil počet vyrobených objektivů řady EF hranici 70 milionů, nyní byla pokořena další hranice, když bylo vyrobeno 50 milionů zrcadlovek řady EOS. Canon EOS-1D X bude k dispozici v březnu 2012.


Canon EOS-1D X je určen profesionálům a nejnáročnějším semiprofi a amatérským fotografům. Fotoaparát je vybaven novým plnoformátovým snímačem CMOS s rozlišením 18 milionů efektivních pixelů, dvojicí nových procesorů DIGIC 5+, vylepšeným systémem automatického zaostřování a zcela novou technologií měření expozice. Umožňuje snímat s větší přesností a rychlostí než jakékoli předešlé modely. Kupříkladu souvislé snímání má mít rychlost až 14 obrázků za sekundu (s AF 12 obr./s).


Ačkoli se od předchozích profimodelů  1D Mk. IV a 1Ds Mk. III na první pohled příliš neliší, byl do velké míry přepracován a disponuje více funkcemi. Nicméně podle vyjádření zástupců firmy Canon, i když je nový fotoaparát celkově inovován, pokud bude hlavním hlediskem přínos pro zlepšenou kvalitu obrazu, pak podstatné vylepšení spočívá především v novém plnoformátovém obrazovém snímači. Někomu nejspíš bude „vrtat hlavou“, proč nemá rozlišení 21 Mpx, ale „jen“ 18 Mpx.

Vývojáři Canon vycházeli z úvahy, že tak velké rozlišení většina uživatelů nepotřebuje, avšak všichni uvítají zvýšení provozních rychlostí a hlavně zlepšení obrazové kvality. A tak kupříkladu nový model nabídne obraz s ještě nižší hladinou digitálního šumu než 1D Mk. IV a 1Ds Mk. III. Velikost pixelu je větší než u 1Ds Mk. III a 5D Mk. II (6,95 oproti 6,4 mikronů) a při srovnání s 1D Mk. IV je rozdíl ještě výraznější: 5,7 mikronů. To je důležitý faktor pro schopnost zachycovat světlo, pro zvýšení odstupu signálu od šumu a pro celkovou reprodukční charakteristiku obrazu.


Nových technologií je ale použito víc. Není to „jen“ nově vyvinutý 18,1megapixelový full-frame CMOS snímač s výjimečnou pružností, jehož vylepšená architektura nabízí jedinečný rozsah obecné citlivosti ISO 100 až 51 200 s možností rozšíření až na 204 800. Dodejme, že snímač využívá integrovanou samočisticí jednotku. Vlnové vibrace, podobné těm z ultrazvukových motorů, efektivně setřesou ze snímače případný prach nebo jiné drobné nečistoty. Je to i dvojice procesorů DIGIC 5+ s dvoukrokovým systémem snížení šumu. Procesory poskytují velmi vysoký výkon a jsou až třikrát rychlejší než standardní procesor DIGIC 5. Procesory zpracovávají samostatně velké množství obrazových dat. V kombinaci s 16kanálovým čtením ze snímače umožňují snímání rychlostí až 12 snímků za sekundu v plném rozlišení se 14bitovou A/D konverzí. A „supervysokorychlostní režim“ zvyšuje rychlost snímání až na 14 obr./s. Nová závěrka a mechanismus zrcadel snižují zpoždění závěrky a odlesky a poskytují tak trvale vysoký výkon právě při vysokorychlostním snímání.

Je to také nový 61bodový širokoúhlý AF systém, který je ještě citlivější, přesnější a rychlejší než předchozí model. A systém automatického zaostřování s 41 body křížového typu včetně pěti duálních poskytuje špičkovou přesnost v celém záběru. Nové AF předvolby jsou speciálně navržené pro fotografování každodenních situací a zajišťují mimořádnou spolehlivost i za velmi náročných podmínek. Fotoaparát je vybaven novým, vysoce přesným RGB systémem měření expozice, který využívá RGB snímač se 100 000 pixely, je propojený s AF systémem a obsahuje vlastní procesor DIGIC 4. Vylepšena je i funkce AF tracking: detekce obličejů a barvy je velmi spolehlivá a zajišťuje dobrou expozici i při snímání velmi náročných scén.


Zrcadlovka EOS-1D X také umožňuje natáčení videa a využít k tomu objektivy a příslušenství pro systém EOS. Nahrávat je možno Full HD video (1920×1080p) a k dispozici je celá řada nastavení expozice včetně ručního a další funkce. Hlasitost lze zobrazit a nastavit přímo na displeji. Výkon, který poskytuje dvojice procesorů DIGIC 5+, také zajišťuje snížení moiré. Systém EOS Movie umožňuje delší nahrávání a automatické vytvoření nového souboru po dosažení 4GB limitu. Nový intra frame video kodek udržuje nejvyšší možnou kvalitu obrazu a snižuje kompresi obrazových dat, takže uživatelé mají dostatečně kvalitní data pro postprodukční úpravy.

Fotoaparát má ale také zlepšený design. Vychází z klasické řady EOS-1, ale k dispozici jsou větší tlačítka, která jsou lépe umístěna a která uživatelům usnadňují nastavení i ovládání v extrémních podmínkách, kde je například potřeba mít rukavice. Dva multiovladače a dotykové ovládací kolečko pro použití ve video režimu slouží pro jednodušší změnu nastavení. Tlačítka lze navíc snadno přizpůsobit a přiřadit jim jednotlivé funkce a předvolby tak, aby vše vyhovovalo individuálním potřebám uživatele.


Vysoce kvalitní TTL hledáček má 100% záběr a inteligentní funkce v případě potřeby zobrazuje mřížku. Velký displej typu Clear View II LCD má délku úhlopříčky 3,2 palce (8,11 cm) a rozlišení 1014 tisíc obrazových bodů. Jeho antireflexní povrch zabraňuje odrazu světla a odleskům při prohlížení obrázků za jasných podmínek a tvrzené vnější sklo je odolné proti nárazům a poškrábání.

Menu nabízí celkově propracovanější uživatelské rozhraní. Obsahuje pomocné funkce pro rychlejší, přehlednější a jednodušší ovládání. Navíc nová AF záložka umožňuje rychlý přístup a přizpůsobení AF předvoleb pro různé fotografické situace. Uživatelé se tak mohou soustředit na zachycení scény, aniž by museli složitě upravovat nastavení fotoaparátu.


Canon EOS-1D X má velmi odolné a lehké tělo z vysoce kvalitní hořčíkové slitiny, která poskytuje ochranu před nárazy při každodenním používání. Je také opatřen ochranným těsněním kolem ovládacích prvků a spojů krytu, je tudíž odolný proti vnikání prachu a vlhkosti. Faktem je, že také záleží, zda jsou použity obdobně řešené objektivy Canon EF, což ale lze u fotoaparátu této kategorie předpokládat. Vylepšený mechanismus závěrky je více odolný a je testován až na 400 000 cyklů. Fotografové se tak na fotoaparát mohou spolehnout i při opakovaném náročném nasazení.


Vylepšeny jsou i možnosti připojení fotoaparátu k počítači pro rychlé a bezpečné ukládání dat do počítače, k dispozici je i zabudovaný port Gigabit Ethernet. Navíc Canon spolu se zrcadlovkou EOS-1D X představil také nový kompaktní Wi-Fi vysílač WFT-E6 určený pro přenos snímků v situacích, kdy není možné data přenášet kabelem. A podpora standardu 802.11n Wi-Fi a Bluetooth nabízí možnost připojení k externímu GPS zařízení. WFT-E6 umožňuje bezpečný přenos snímků a videí na FTP server nebo zobrazení obsahu přes DLNA připojení na kompatibilní obrazovce. Fotoaparát je také kompatibilní s novým GPS přijímačem GP-E1. Umožní tak uživatelům přidávat informace o aktuální pozici do EXIF dat a zaznamenat místa pořízení jednotlivých snímků.


Canon EOS-1D X – základní údaje „v kostce“:

Full frame snímač CMOS s rozlišením 18,1 Mpx
Elektronický obvod s dvojicí procesorů DIGIC 5+
Souvislé snímání á 12, nebo 14 obr./s
Rozsah citlivosti ISO 100–51 200 s možností rozšíření na 204 800
Systém automatického zaostřování se 61 body
Měření expozice pomocí 100kpx RGB snímače s vlastním DIGIC 4
Funkce EOS Movie – ozvučené video s rozlišením Full HD/1080p
Clear View II LCD 8,11 cm/3,2 palce a 1040 kpx
Ethernet port, podpora standardu 802.11n Wi-Fi a Bluetooth

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ