OEHLING RÁDCE : SONY SLT ALPHA 77 A 65

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Sony SLT Alpha 77 a 65

Společnost Sony představila dva nové výkonné fotoaparáty typu SLT Alfa, modely 77 a 65. Jsou vybaveny obrazovým snímačem s rozlišením přes 24 milionů pixelů a funkcí rychlého souvislého snímání á 12, resp. 10 obr./s. Model Alfa 77 jsem mohl krátce vyzkoušet vzápětí po jeho oficiálním představení a poté i otestovat. Recenzi připravím v dohledné době, teď vám předkládám základní představení obou novinek a trochu podrobnější pohled na Alfu 77.


Tento poloprofesionální fotoaparát SLT přirozeně poutá největší pozornost, neboť je nejvýkonnější a koncipovaný tak, aby vyhověl potřebám náročných fotografů. Lze v něm vidět nástupce digitálního SLR fotoaparátu Alfa 700, i když nový model je založen na progresivní technologii Translucent Mirror, jejímž základem je pevné průsvitné zrcadlo, které část světla propouští na obrazový snímač, část směřuje k segmentu digitálního hledáčku a část světla odráží na snímač systému automatického zaostřování.


Fotoaparáty typu SLT – Single Lens Translucent, nebo chcete-li Transflex, díky tomu mohou využívat velice rychlé a přesné souvislé automatické ostření s fázovým systémem a nepřerušovaným živým náhledem v jasném a ostrém elektronickém hledáčku Tru-Finder, nebo na displeji, a to při fotografování i natáčení videozáznamů. Fakt, že fotoaparáty typu SLT nemusí sklápět zrcátko a mohou používat nepřetržité vysokorychlostní automatické ostření, umožňuje dosáhnout také velmi rychlého souvislého snímání. V případě nejnovějších modelů to je rekordní rychlost až 12 obrázků za sekundu v případě α77 a 10 obr./s u modelu α65. I během sekvenčního snímání je k dispozici rychle reagující souvislé automatické ostření se sledováním objektů v pohybu.


Sony SLT-A77

Fotoaparát je vybaven snímačem Exmor APS HD CMOS formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,6 mm a s rozlišením 24,3 milionu efektivních bodů. Segment snímače je součástí systému stabilizace obrazu a chráněn protiprachovým systémem s vibracemi ve vodorovném a svislém směru. Použit je také elektronický obvod s novou verzí procesoru Bionz.

Je robustní, má větší rozměry než kompaktní SLT modely (142,6 × 104 × 80,9 mm) a šasi z odolné, ale lehké hořčíkové slitiny, které je řešeno jako voděodolné a prachotěsné. Tělo je výborně tvarované, perfektně sedne do ruky. Také ovládací a kontrolní prvky jsou řešeny a rozmístěny s ohledem na komfortní ovládání. 

Elektronický hledáček je vynikající. Má rekordně vysoké rozlišení OLED panelu, a to 2,4 milionu bodů (přesně 2 359 296 bodů), je výborně veliký (XGA s úhlopříčkou 1,3 cm/0,51 palce), přičemž zobrazuje 100 % snímaného záběru. Kvalitní a velký je také displej. Je typu Xtra Fine TFT LCD s technologií TruBlack, má úhlopříčku délky 7,62 cm (3 palce) a rozlišení 921 600 obrazových bodů. Obrazovka je na panelu, který je k tělu připojen speciální konstrukcí, která umožňuje velmi pružně panel vyklápět a následně natáčet a otáčet. Fotograf má k dispozici také přehledný LCD panel na pravé horní části těla.Sony SLT α77 – základní údaje v kostce:

Obrazový snímač Exmor APS HD CMOS s rozlišením 24 Mpx a nový procesor Bionz.
Možnost ultrarychlého souvislého snímání á 12 obr./s v plném rozlišení a s nepřetržitým automatickým zaostřováním.
Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO 100–16 000; v rozšířeném režimu i 50 a 25 600 ISO.
Funkce Auto ISO umožňuje nastavit horní i dolní limit.
Systém autofokusu je 19bodový s jedenácti body křížovými.
Kromě snímků ve formátu JPEG, obrazových souborů RAW a MPO v případě 3D obrázků lze pořizovat stereofonní video AVCHD v plném vysokém rozlišení (Full HD/1920 × 1080 px), anebo MP4 (1440 × 1080 px) s automatickým zaostřováním; k dispozici je konektor pro připojení externího mikrofonu.
Digitální hledáček s panelem OLED má rozlišení cca 2,4 Mpx a zobrazuje veškeré potřebné informace včetně výborně řešené elektronické vodováhy, výklopná a otočná třípalcová LCD obrazovka má rozlišení přibližně 921 kpx, nechybí horní stavový displej.
Závěrka má nejvyšší rychlost 1/8000 s, clona je testována na minimálně 150 000 provozních cyklů.
Systém nabízí možnost profilové korekce vinětace, barevné odchylky, geometrického zkreslení obrazu, mikronastavení autofokusu pro konkrétní objektivy, ale i další funkce včetně bohaté nabídky kreativních filtrů.
Fotoaparát má zabudovanou jednotku GPS a elektronický kompas.


Sony SLT α65

Rozhodně by bylo škoda, kdybychom kvůli poloprofesionálnímu fotoaparátu A77 věnovali méně pozornosti kompaktnímu modelu A65. Tento „odlehčený“ přístroj určený amatérským fotografům má některé systémy a technické uzly shodné s A77, je řešen jako menší, lehčí, pružně použitelný a hlavně – se zajímavým poměrem ceny a užitné hodnoty, nebo výkonu, chcete-li.


Ačkoli je SLT Alfa 65 kompaktní spotřebitelský fotoaparát, je kupříkladu vybaven stejným obrazovým snímačem jako Alfa 77, tedy CMOS formátu APS-C a s efektivním rozlišením 24 Mpx, digitálním hledáčkem s panelem OLED a s rozlišením 2,4 Mpx. Má sice pomalejší souvislé snímání, ovšem 10 snímků za sekundu je rychlost stále velmi vysoká a bezpochyby mnoho potenciálních uživatelů plně uspokojí. Všechny nové fotoaparáty si postupně představíme podrobněji, nyní tedy ještě alespoň základní srovnání SLT-A77 a SLT-A65.


Kromě výše řečeného je rozdíl u rozměrů a hmotnosti, A65 je menší a lehčí, nemá šasi z hořčíkové slitiny. Také nemá na zadní stěně ovládací joystick a zadní otočný volič, který nahrazuje soubor tlačítek, jak je to běžné u kompaktních fotoaparátů. Také nemá horní kontrolní LCD panel. Systém automatického zaostřování u A77 má AF senzor s 19 body, z nichž je 11 křížových, A65 má 15bodový se třemi křížového typu. Na rozdíl od A77 také neumožňuje jemné doladění autofokusu pro konkrétní objektivy. Model A77 má maximální rychlost závěrky 1/8000 s, A65 má jen 1/4000 s. Model A65 také není vybaven synchronizačním konektorem pro externí zábleskové jednotky a rozdíly mezi modely jsou i u rychlosti synchronizace blesku: A77 má rychlost závěrky 1/250 s, A65 má 1/160 s.


Sony SLT Alfa 65 shora.


A pro srovnání Sony SLT Alfa 77.


A na závěr Alfa 77 s "dlouhými skly" – teleobjektivem 300 mm a telezoomem 70–200 mm.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ