OEHLING RÁDCE : EPSON L800/200/100 S MAXITANKY INKOUSTU

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Tiskárny

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Epson L800/200/100 s maxitanky inkoustu

Epson představil řadu nových produktů z oblasti inkoustového tisku, multifunkčních zařízení s integrovanou inkoustovou tiskárnou a také projekce, a to standardní, 3D i speciální, určené třeba pro školní a firemní využití. Nejvíce nás zaujala řada důmyslně a precizně řešených stolních tiskáren s velkokapacitními inkoustovými nádržkami, které umožňují realizovat více výtisků za méně peněz.Tisknete-li fotografie doma, bude vás zajímat, že Epson zareagoval na často pokoutně či „podomácku“ upravované inkoustové tiskové systémy s přípojnými velkokapacitními nádržkami. Vyvinul vlastní, důmyslně a do detailů vyřešený CISS – Continuous Ink Supply System s připojenými velkoobjemovými inkoustovými tanky místo standardních náplní. Základní výhody tohoto řešení jsou zřejmé: velkoobjemové náplně umožňují souvisle realizovat mnohem větší počty různých druhů výtisků od dokumentů po fotografie, přičemž méně častá výměna náplní zvyšuje produktivitu. A protože jsou použity extrémně levné náplně, jsou také odpovídajícím způsobem nízké tiskové náklady.

Faktem je, že neodborně upravené zařízení s sebou přináší celou řadu problémů. Hlavním je použití neoriginálních inkoustů. Nezřídka se jedná o víceméně „obarvenou vodu“, anebo jsou připravovány v tak nevhodném prostředí, že obsahují mnoho různých nečistot. V důsledku toho může být až prakticky nepropustný filtr. Nedotažené řešení také hrozí vylitím inkoustu, a to nejen na stůl, ale i do tiskárny, o umazaných prstech či rukou ani nemluvě. Nekvalitní inkoust samozřejmě umožňuje pouze špatnou kvalitu tisku. Dalším problémem je nevhodné umístění hadiček pro přívod inkoustů od velkokapacitních zásobníků, jimiž jsou někdy rovnou mírně upravené lahvičky, ve kterých je inkoust distribuován. Některá řešení jsou tak nedomyšlená, že neuspořádané hadičky způsobují i zaseknutí papíru.

Navíc takové úpravy tiskárny, stejně jako i jiné zásahy do ní, znamenají automaticky ztrátu nároku na záruční servis od výrobce. Autoři úprav se přirozeně brání jakékoli odpovědnosti. A protože se jedná o velkokapacitní inkoustové nádržky, které musí samostatně instalovat přímo uživatel, daří se jim to bez problémů. Zástupci společnosti Epson na tiskové konferenci kupříkladu ukázali tuto typickou citaci formou varování: "Společnost XY nepřebírá zodpovědnost za možné problémy způsobené špatnou instalací nebo použitím tohoto systému, které může způsobit i ztrátu standardní záruky poskytované výrobcem“.

Upravený přívod inkoustu z externích velkoobjemových zásobníků také není kompatibilní se systémem kontroly, správy a ovládání tiskárny. Většinou tudíž výrobci jako Epson, Canon a Hewlett-Packard odrazují od používání těchto systémů a dokonce i před používáním běžných neoriginálních inkoustových kazet.


Avšak vybavit tiskárnu opravdu velkokapacitními zásobníky inkoustu, to je rozhodně dobrá myšlenka. Jen je třeba celé řešení komplexně a od základů po detaily precizně promyslet a realizovat. A to Epson udělal a nyní představil na prvních třech produktech. Výrobce svůj důmyslný systém označuje Epson extravelkokapacitní inkoustový tisk. Jedná se o první celosvětově uvedený značkový systém se zaručenou kvalitou značky Epson. Tento plně integrovaný inkoustový systém umožňuje bezproblémovou instalaci a použití. Je celkově prakticky řešený, spolehlivý, snadno použitelný a hlavně – umožňuje dosáhnout mimořádně nízkých nákladů na kvalitní tisk dokumentů i fotografií. Vše je dodáváno přímo ze skladu společnosti Epson a samozřejmě s plnou standardní zárukou.


Pravda, zlepšení ekonomické bilance je dosaženo také použitím obyčejného inkoustu, nikoli DuraBrite/DuraBrite Ultra nebo Claria Phtographic, nicméně je to originální inkoust Epson optimalizovaný pro daný tiskový systém. V současné době testuji fotografickou tiskárnu L800, která používá šestibarevný tisk a inkoust je v šesti samostatných zásobnících (černá, azurová, světlá azurová, purpurová, světlá purpurová a žlutá). A faktem je, že doporučená prodejní cena jedné 70ml lahvičky je necelých 250 Kč s daní, sadu všech šesti inkoustů tedy pořídíme za cenu pod 1500 Kč s tím, že máme celkem 420 ml inkoustu. Inkoust se z lahviček z polyethylénu dobře nalévá, nestalo se mi, že bych „ukápl“ někam, kam bych nechtěl, a mají utěsnitelná víčka, takže pokud nenalijeme do tanků propojených s tiskárnou všechen inkoust, můžeme jej bez obav uskladnit a nalít „až přijde jeho čas“.


Použitá technologie FIT – ‘Fast Ink Top-up’, jejíž součástí je uspořádaný systém pružných a odolných silikonových hadiček a inteligentní inkoustové tanky Epson, minimalizující možnost vytečení i vypařování inkoustu, přináší nejen ekonomické, ale i jednoduché a čisté řešení tisku. Součástí jsou i speciálně navržená vzduchotěsná víka a filtry, minimalizující únik inkoustu. A tiskárny jsou také vybaveny škrticím ventilem, který řídí průtok inkoustu tak, aby nedocházelo k jeho vracení během tisku, a umožňuje snadnou a bezpečnou přepravu tiskárny. Vzduch přichází do tanku přes speciální vzduchový filtr. Vodní hlava udržuje správnou pozici inkoustu při doplňování inkoustu (tanky jsou vyklopeny).


Samozřejmostí je stejná kontrola stavu inkoustu jako u běžných inkoustových zařízení Epson – jedná se o skutečně důmyslné a kompletní řešení.


První tři produkty nové řady Epson

Řada zařízení vybavených technologií Epson Fast Ink Top-up zahrnuje v první fázi tři modely: L800, L200 a L100. A jak uvedli zástupci výrobce na tiskové konferenci, podle zkušeností s těmito prvními modely připraví další modely tiskáren a multifunkčních zařízení. 


L-800 je fotografická tiskárna umožňující ekonomický tisk dokumentů, grafiky a fotografií a také potisk vhodných CD/DVD. Používá šestibarevný tisk, má tyto inkousty: černý, žlutý, azurový a světle azurový, purpurový a světle purpurový. Je dodávána se šesti 70ml lahvičkami inkoustu Epson určenými k doplnění inkoustových nádržek. Nabízí nízké provozní náklady, dosahující pouhých 0,862 Kč na fotografii o velikosti 10 × 15 cm. Uživatelé mohou tisknout velmi kvalitní fotografie bez okrajů až do formátu A4. Tisk fotografií probíhá rychle a efektivně. Fotografii formátu „americké pohlednice“ 10 × 15 cm lze vytisknout za 12 sekund. Jedna náplň umožňuje vytisknout až 1800 fotografií tohoto často využívaného formátu.


L-200 je multifunkční zařízení, umožňující ekonomický tisk dokumentů, grafů, ale případně i fotografií, ale má také integrovaný plochý skener s nativním rozlišením 600 dpi a funkci kopírky. A model L100, to je jednoúčelová, snadno použitelná tiskárna určená uživatelům, kteří funkce skenování a kopírování nevyžadují. Tiskárny používají čtyřbarevný tisk. S oběma modely je dodávána sada čtyř samostatných 70ml lahviček s originálním inkoustem Epson v černé, azurové, purpurové a žluté barvě společně se dvěma náhradními černými inkousty jako bonus. Tiskárny jsou schopny vytisknout až 4000 stránek formátu A4 černobíle a 6500 stránek barevně. Nízké provozní náklady dosahují pouhých 0,039 Kč na černobílou a 0,11 Kč na barevnou stránku. Dvě náhradní lahvičky s černým inkoustem dále zvyšují výtěžnost černobílého tisku o 8000 stránek.


V České republice bude možné zakoupit první tři produkty Epson využívající technologii FIT – Fast Ink Top-up od dubna 2012 za tyto doporučené maloobchodní ceny včetně DPH: L800 od 7508 Kč, L200 od 5034 Kč a L100 od 4001 Kč.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ