OEHLING RÁDCE : SAMSUNG NX20, NX210 A NX1000

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Samsung NX20, NX210 a NX1000

Samsung oznámil, že rozšiřuje svou nabídku kompaktních systémových fotoaparátů řady NX o tři modely. Je zajímavé, že jako první nabízejí funkci bezdrátového Wi-Fi připojení, které usnadňuje a urychluje sdílení fotografií a videoklipů: jakmile je uživatel pořídí, může je obratem sdílet na sociálních sítích nebo odeslat do svého cloudového úložiště. A také je vhodné zmínit, že výrobce rozšířil své stávající modelové řady, tedy "desítkovou" s fotoaparáty vybavenými elektronickým hledáčkem, přičemž nový model, NX20, má na rozdíl od předešlých displej na výklopném a otočném panelu, i "stovkovou" s velmi kompaktními fotoaparáty bez hledáčku, přičemž model NX210 navazuje na NX200, který jsme mohli poprvé vidět v Berlíně na veletrhu IFA na podzim roku 2011, ale navíc nabídl ještě zcela novou řadu s prvním modelem – NX1000.


Fotoaparáty Samsung NX20, NX210 a NX1000 jsou vybaveny obrazovým snímačem CMOS formátu APS-C (23,5 × 15,7 mm) s rozlišením 20,3 milionu efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 5472 × 3648 px. Kromě základního poměru stran obrazu 3:2 může uživatel použít i 1:1 a 16:9. Snímky lze ukládat ve formátu JPEG (s volbou kvalitativní úrovně Velmi jemná, Jemná, Normální) a jako nekomprimované soubory RAW (SRW).

Video je formátu MPEG4 (kodek H.264), maximem je rozlišení 1920 × 1080 px se snímkovou frekvencí 30 obr./s, nebo 1920 × 810 px á 24 obr./s, možné je nastavit i 1280 × 720, 640 × 480 a 320 × 240 px á 30 obr./s. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. Pořízené snímky a videosekvence je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

Výměnné objektivy mají přípojný systém Samsung NX, pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát platí koeficient 1,5×. Přístroje nabízejí i funkci digitálního zoomu (1,2×/1,4×/1,7×/2× Intelli-Zoom). Fotoaparáty jsou samozřejmě vybaveny důmyslným systémem i-Function, který usnadňuje kontrolu nastavení objektivu i fotoaparátu a úpravu obrazu. V současné době je na výběr devět výměnných objektivů Samsung NX a další praktické příslušenství.

Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu, je patnáctibodový s tím, že lze použít režim vícebodového ostření, nebo bodového s možností volby bodu AF, k dispozici je i funkce souvislého ostření a také detekce tváří v záběru. Nechybí pomocné LED osvětlení a samozřejmě zaostřovat je možno i ručně, otočným prstencem na objektivu.

Pro měření expozice jsou k dispozici tři režimy, vícebodový, vyvážený na střed a bodový. Citlivost ISO lze nastavovat v rozsahu od 100 do 12 800. Systém pro vyvážení bílé nabízí osm přednastavených režimů a možnost realizovat vyvážení ručně. Funkce kompenzace expozice má rozsah ± 3 EV. K dispozici je funkce automatické expoziční řady AE a řady snímků s rozdílně vyváženým podáním barev WB Bracketing (v osách modrá—jantarová/purpurová—zelená).

Přístroje nabízejí možnost snadného, jednoduchého použití s využitím plně automatického inteligentního režimu Smart Auto 2.0, mají poměrně bohatý výběr scénických programů, ale samozřejmě nabízejí také pružný automatický program, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Ze zajímavých funkcí lze jmenovat třeba programy Živá panorama (2D i 3D), 3D foto, „Beauty Shot“, Protisvětlo nebo obraz se zvukem. K dispozici jsou také tvůrčí funkce, například Selective Color a celkem deset „Smart filtrů“, respektive celý Smart Panel, usnadňující nastavení a užívání aplikací.

Ale hlavní novinkou je integrovaná technologie Wi-Fi. Jak výrobce uvádí, nejnovější SMART funkce umožňují sdílet snímky jedním stiskem tlačítka, a to na sociálních sítích včetně Facebooku a Picasa, nebo je lze přímo z fotoaparátu poslat e-mailem. Fotoaparáty také nabízejí další možnosti pro uchování a prohlížení snímků a videoklipů na dalších elektronických zařízeních, třeba je propojit se smartphony Samsung, které následně poslouží jako „dálkový hledáček“, anebo si díky funkci Samsung Mobile Link lze prohlížet fotografie na větší obrazovce tabletu nebo televize. Pro připojení jsou fotoaparáty vybaveny rozhraním USB 2.0 a mini HDMI. Mají také zabudované čidlo a systém pro bezdrátové ovládání, tudíž lze dokoupit a využít bezdrátový ovladač SR2NX02. A v příslušenství je i modul GPS WGS84.


Samsung NX1000

je snadno přenosný, velmi kompaktní a nabízen je v klasické černé verzi, ale také v bílém provedení. Nabízí funkce, které zjednodušují jeho použití, tedy hlavně Smart Auto 2.0, a následné okamžité sdílení fotografií a videoklipů – Smart Link Hot Key. Vybaven je třípalcovým displejem typu TFT LCD s rozlišením 921 tisíc obrazových bodů. Nemá blesk, ale umožňuje použít kompaktní externí blesk SEF8A. Jako zdroj energie slouží dobíjecí Lithium-ion baterie BC1030, umožňující pořídit cca 320 snímků. Fotoaparát měří 114 × 63 × 37 mm a i s baterií váží 222 g.


Samsung NX210

vychází plně z předešlého modelu NX200 včetně kovového šasi a stejně jako tento model nabízí třípalcový displej typu AMOLED s rozlišením 614 kpx. Nemá blesk, ale umožňuje použít externí blesky; přibalen je kompaktní SEF8A, ale dokoupit je možno i SEF42A nebo SEF220A. Jako zdroj energie slouží dobíjecí Lithium-ion baterie BC1030, která umožňuje pořídit až 330 snímků. Fotoaparát měří 117 × 63 × 37 mm a i s baterií váží 222 g.


Samsung NX20

je zajímavou volbou pro uživatele, kteří chtějí model se zabudovaným elektronickým hledáčkem a displejem umístěným na výklopném a otočném panelu. Displej je typu Active Matrix OLED, má úhlopříčku 3 palce a rozlišení 614 tisíc pixelů. Je sice malý a lehký, ale díky vhodnému ergonomickému tvarování se dobře drží a má i vhodně rozmístěné a provedené ovládací prvky. Oproti dvěma ještě více kompaktním přístrojům, které mají rozsah časů expozice 1/4000–30 s, má rozsah časů rozšířen až na 1/8000–30 s. Jako jediný z trojice novinek disponuje výklopným bleskem. Ten má směrné číslo 11 (m/100 ISO) a nabízí automatický i manuální režim a řadu funkcí včetně snížení efektu červených očí, volby synchronizace s první, nebo druhou lamelou závěrky a funkce Smart Flash. A do aktivních sáněk lze připojit externí zábleskové jednotky SEF42A nebo SEF220A. Všechny tři přístroje mají shodný synchronizační čas blesku 1/180 s. Jako zdroj energie slouží dobíjecí Lithium-ion baterie BP1310, která umožňuje pořídit až 360 snímků. Fotoaparát měří 122 × 90 × 40 mm a i s baterií váží 341 g.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ