OEHLING RÁDCE : CANON EOS 650D

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Canon EOS 650D

Nabídku digitálních zrcadlovek Canon pro amatérské fotografy a fotografky rozšířil model 650D, který se z hlediska svých technických parametrů zařadil mezi poloprofesionální EOS 60D a model 600D, který je jeho předchůdcem a zůstává nadále v prodeji. Canon EOS 650D je možno ovládat klasicky, pomocí tlačítek, otočných voličů a dalších ovládacích prvků, anebo s využitím dotykového displeje na výklopném a otočném panelu. Výrobce se zaměřil na dosažení vysoké kvality obrazu i při použití vysokých hodnot citlivosti. Použit je hybridní snímač CMOS a výkonný procesor Canon DIGIC 5, kvalitní Full HD je stereofonní a k dispozici jsou inteligentní automatické programy, praktické i tvůrčí funkce a samozřejmě možnost plně ručního ovládání a nastavení všech parametrů expozice.


Základní systémy fotoaparátu

Canon EOS 650D je vybaven senzorem Hybrid CMOS a jako první fotoaparát ze základní řady EOS má výkonný procesor Canon DIGIC 5. Nově vyvinutý obrazový snímač formátu APS-C má velikost 22,2 × 14,8 mm, poměr stran obrazu 3:2 a efektivní rozlišení 18 milionů pixelů. Tento Hybrid CMOS zaručuje velmi jemné rozlišení a umožňuje pořizování fotografií s mnoha detaily a plnými barvami. Je ideální pro fotografování za špatného osvětlení bez blesku. Rozsah citlivosti ISO 100 až 12 800 lze rozšířit na 25 600.


Pro čištění snímače je k dispozici integrovaný čisticí systém EOS. Snímač má také svůj podíl na novém duálním systému automatického ostření: má středový křížový zaostřovací prvek a fotoaparát umožňuje automatické otření nejen metodou detekce kontrastu, ale i pomocí fázové detekce. EOS 650D je první přístroj EOS s dvojím systémem automatického ostření, který umožňuje vysoce kvalitní ostření u fotografií a souvislé automatické ostření při pořizování videosouborů.


Hybridní snímač je podporován AD převodníkem a výkonným procesorem DIGIC 5, který zaručuje vyšší rychlost, odezvu a věrné podání barev. Procesor DIGIC 5 se 14bitovým zpracováním snímků nabízí kvalitní, jemné přechody mezi barevnými tóny a zvýšený výkon fotoaparátu umožňuje snáze a lépe zachytit rychlé akce, a to třeba i s využitím souvislého snímání v plném rozlišení rychlostí 5 snímků za sekundu. Pořídit je možno řadu až 22 snímků typu JPEG, nebo 6 snímků typu RAW.

Systém automatického zaostřování vychází z modelu EOS 60D a využívá 9 bodů křížového typu (ve středu  f/2,8). Nový hybridní AF systém má kontinuální automatické zaostřování při nahrávání videoklipů a při fotografování v režimu Life View. Nabízí sekundární zaostřování TTL, detekci fázového rozdílu s AF a senzorem CMOS. K dispozici je inteligentní automatické zaostřování, režim ostření po jednom snímku a inteligentní průběžné zaostřování.

Výběr bodu AF je automatický, nebo ruční. Zobrazení vybraného bodu automatického zaostření je promítnuto v hledáčku a indikováno na displeji. K ostření a dokonce i následnému exponování snímku je možno použít i dotykový displej. Možné je prediktivní AF (až 10 m), k dispozici je zámek AF namáčknutím spoušti do poloviny. Bohužel není k dispozici samostatná pomocná lampa AF, opět je nutno použít buďto vestavěný výklopný blesk, nebo externího blesku Speedlite. U vybraných objektivů je samozřejmě možno ostřit ručně.


Displej a hledáček

Výklopný dotykový displej s variabilním úhlem natočení usnadňuje a zrychluje ovládání fotoaparátu a poskytuje okamžitý přístup k velkému množství nastavení a funkcí. Jedná se o dotykový TFT LCD Clear View II s úhlopříčkou téměř 7,7 cm (3 palce), poměrem stran 3:2, rozlišením přibližně 1 040 000 obrazových bodů. Má pozorovací úhel (vodorovně i svisle) přibližně 170 ° a povrchovou úpravu odolnou proti znečištění. Nastavení jasu je možno v sedmi úrovních.

Použita je kapacitní dotyková technologie, displej je tudíž velmi citlivý a podporuje různá vícedotyková gesta, jako jsou štípnutí či protáhnutí. Jednoduchý je i přístup k různým režimům prostřednictvím displeje. Dotykové ovládání dodává jiný rozměr fotografování v režimu Live View. Je možné vybrat AF body, sledovat obličeje a objekty a jemně ladit nastavení obrazu prostřednictvím obrazovky Quick Control. Navigace je okamžitá a intuitivní a při přehrávání videa lze přiblížit jakýkoli detail pouhým dotykem prstů. A uvážíme-li, že displej lze vyklopit a natočit do potřebného úhlu, představuje skutečně velmi pružně použitelný a praktický nástroj, který zjednodušuje fotografování a natáčení videa prakticky za každé situace. Dotykové ovládání je samozřejmě možno zcela vypnout.


Displej v režimu živého náhledu funguje jako elektronický hledáček s obrazovým snímačem, má pokrytí obrazu přibližně 99 % a frekvenci 30 snímků za sekundu. Zaostřovat je možno ručně s 5- nebo 10násobným zvětšením snímku v jakémkoli bodě obrazovky. Pro automatické ostření slouží hybridní AF systém snímače CMOS (detekce obličeje a sledování AF, FlexiZone-Multi, FlexiZone-Single), Fázová detekce AF (Rychlý režim), měření  je poměrové v reálném čase s obrazovým snímačem, ale možné je použít i měření částečné, bodové a vyvážené na střed. Na displeji lze zobrazit mřížky a histogram.

Jestliže jsme už popsali displej a jeho možnosti, musíme se nyní zaměřit na hledáček. Je kompaktního provedení, zrcadlový (pentamirror), ale při krátkém vyzkoušení fotoaparátu během prezentační akce jsme si mohli ověřit, že je dostatečně kvalitní a má jasný, standardní obraz s pokrytím přibližně 95 % a se zvětšením cca 0,85×. Zaostřovací matnice je samozřejmě fixní. Nechybí dioptrická korekce okuláru, a to v rozsahu od -3 do +1 dioptrie. Uživatel má možnost realizovat náhled hloubky ostrosti pomocí tlačítka kontroly hloubky ostrosti. A pro snímky s velmi dlouhými časy expozice je na řemeni připevněna závěrka okuláru. Fotoaparát používá polopropustné sklopné zrcadlo s rychlým návratem. Jeho přenos světla – reflexní poměr je 40:60 a při použití objektivu EF 600 mm f/4 nebo kratším nedochází k oříznutí obrazu na zrcátku.


Fotografie a videoklipy

Fotoaparát umožňuje pořizovat snímky formátu JPEG (jemná a normální kvalita) a 14bitové soubory RAW (Canon original RAW 2. verze). Samozřejmě je možné i simultánní ukládání ve formátech RAW + Velký JPEG. Stereofonní videozáznam MOV (video: H.264, zvuk: lineární PCM, úroveň nahrávání lze ručně nastavit) má maximum 1920 × 1080 px (29,97/25/23,976 obr./s) a nastavit lze také 1280 × 720 px á 59,94/50 obr./s a 640 × 480 px s frekvencí 30, nebo 25 obr./s.

Funkce EOS Movie nabízí výše zmíněnou inovaci s kontinuálním autofokusem: Hybrid AF neustále sleduje objekt, takže se uživatelé mohou plně soustředit na tvůrčí natáčení. Navíc nové objektivy EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM a EF 40 mm f/2,8 STM jsou také ideální pro natáčení videa a díky krokovému motoru AF systému jsou videa plynulejší a jasnější než u předešlých řešení. Jinak co se týče objektivů obecně, používat je možno jak modely s přípojným systémem a bajonetem EF, tak i EF-S a pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát slouží koeficient 1,6×.

Režim Videomomentka umožňuje vytvářet zábavná videa s profesionálním střihem. Snímky mohou být zaznamenávány v délce dvou, čtyř nebo osmi sekund a mohou být kombinovány nebo přeorganizovány přímo ve fotoaparátu před přehráváním. Integrovaný mini-HDMI port usnadňuje jejich sdílení na jakékoli HDTV.


Měření světla, režimy expozice, nabídka programů a funkcí

Měření světla je TTL při plně otevřené cloně se 63zónovým SPC (dvouvrstvý iFCL) a kromě měření multisegmentového nabízí také poměrové, spojené se všemi body AF, částečné měření ve středu (přibližně 9 % plochy hledáčku, bodové měření (přibližně 4 % plochy uprostřed hledáčku a celoplošné měření se zdůrazněným středem. K dispozici je expoziční paměť, kompenzace expozice v bohatém rozsahu ±5 EV v krocích po 1/3 nebo 1/2 EV (lze kombinovat s funkcí AEB) a funkce AEB (3 snímky v rozsahu ±2 EV a v krocích po 1/2 nebo 1/3 EV).

Uživatelé mají také mnoho možností pro přesné vyvážení bílé barvy, a tedy celkového podání barev při různém typu osvětlení. Kromě plně automatického vyvážení pomocí obrazového snímače to je řada přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Bílé
Zářivkové osvětlení, Blesk) a vždy ještě s možností jemné kompenzace vyvážení (modrá/jantarová ± 9 a purpurová/zelená ± 9), uživatelské vyvážení bílé s možností uložit jedno nastavení do paměti, dále je k dipozici funkce WB Bracketing – posouvání vyvážení bílé á ± 3 úrovně v krocích po jednotlivých úrovních, 3 snímky s různou expozicí při spuštění závěrky a volitelný posun k modré/jantarové nebo purpurové/zelené. Přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech ovšem možné není.

Vestavěný výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/ISO 100) a pokrytí zábleskem až do ohniskové vzdálenosti 17 mm (ekvivalent pro 35mm kinofilm: 28 mm). K dispozici jsou režimy automatický a ruční, integrovaný vysílač Speedlite, k dispozici je funkce pro snížení jevu červených očí, synchronizace na druhou lamelu závěrky. Čas X-sync je 1/200 s. Kompenzace zábleskové expozice má rozsah ± 2 EV v krocích po 1/2 nebo 1/3 EV. Nechybí bracketing expozice s bleskem, avšak jen pomocí kompatibilního externího blesku. Aktivní sáňky pro blesky a externí příslušenství jsou kompatibiliní s externími blesky E-TTL II řady Speedlite EX, zajištěna je podpora bezdrátového připojení více blesků.

Pro fotografování je na otočném voliči připraven pohodlný automatický inteligentní scénický režim, automatický režim bez blesku a kreativní automatický režim, scénické programy Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční scéna bez stativu, Podvícení displeje s vysokým dynamickým rozsahem, Programová automatická expozice, Automatická expozice s předvolbou času, Automatická expozice s předvolbou clony a Režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

K dispozici je zcela nový program HDR Backlight Control, vhodný pro snímky přesvětlené, snímky v ostrém protisvětle. Režim vysokého dynamického rozsahu pořizuje tři expozice scény (podexponované, správná expozice a přeexponované), které jsou ve fotoaparátu zkombinovány tak, aby bylo dosaženo bohatých detailů v oblastech stínů a vysokého jasu. Obdobně režim Noční scéna bez stativu usnadňuje zachycení krásných večerních scén bez stativu. V rámci režimu jsou rychle po sobě pořízeny čtyři snímky, které jsou následně sloučeny do jednoho ostrého a detailního snímku.

Uživatel může volit různé styly snímků, a to Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý plus tři si může sám definovat a uložit k pohotovému použití. Použít lze funkce jako Zpracování snímku s prioritou jasných tónů, Automatická optimalizace jasu (4 nastavení), Potlačení šumu u expozic dlouhými časy, Potlačení šumu při nastavení vysoké citlivosti ISO (4 nastavení), Potlačení šumu při více snímcích, Automatická korekce periferního osvětlení objektivu a Základní+. Poslední jmenovaný režim představuje buďto expozici podle volby okolí, anebo podle osvětlení nebo typu scény a jde za hranice základních automatických nastavení. Díky celé řadě předvoleb je možné dramaticky a okamžitě měnit náladu snímku.

Potěšující je, že EOS 650D disponuje kreativními filtry, které lze použít prostřednictvím dotykového displeje. Novinkou jsou efekty Art Bold a Water Painting, tedy Umělecké zvýraznění a Efekt vodomalby, které rozšiřují tvůrčí možnosti. K dispozici jsou dále tyto filtry: Č/B zrno, Měkké ostření, Fotoaparát na hraní, Efekt miniatury, Efekt rybí oko, ovšem dostupné jen při přehrávání snímků.


První před-zkušební snímky

Na prezentační akci nebyl sice ještě „ostrý model“ zrcadlovky EOS 650D, ale mohli jsme si nový fotoaparát alespoň krátce vyzkoušet a pořídili jsme i několik snímků. Nelze je brát jako zkušební, nicméně určitou vypovídací hodnotu mají. Použita byla kombinace nového fotoaparátu s novým univerzálním objektivem EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS STM. Nastaven byl scénický program Krajina.


Celek s objektivem nastaveným v základní poloze zoomu na 18 mm. Citlivost 100 ISO, čas expozice 1/200 s, clonové číslo 13.


Dva záběry na výšku. Vlevo ohnisko 24 mm, citlivost 100 ISO, čas expozice 1/200 s, clonové číslo 14. Vpravo ohnisko 135 mm, citlivost 100 ISO, čas expozice 1/500 s, clonové číslo 9.


Orientační prodejní ceny

Canon EOS 650D je součástí modulárního systému EOS, je tudíž kompatibilní s komplexní nabídkou výměnných objektivů, externích blesků a dalšího příslušenství. V prodeji je od 15. června 2012. Samotné tělo má stanovenu orientační prodejní cenu 20 490 Kč a kit s nejžádanějším objektivem 18–55 IS II (ekv. 28–90 mm) 22 990 Kč. Ale v létě mají být na trh uvedeny další kity. Celkem jich bude pět, jeden samozřejmě s novým objektivem EF-S 18–135 mm f/3,5–5,6 IS STM.

Zde se můžete podívat na aktuální ceny a na nabídku Canon EOS 650D a kitů v eShopu OEHLING CZ.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ