OEHLING RÁDCE : NIKON D600

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Nikon D600

Sice kompaktní, ale s full-frame snímačem, tak to je nejstručnější charakteristika nové digitální zrcadlovky formátu FX s 24 miliony pixelů, kterou společnost Nikon představila těsně před veletrhem Photokina 2012. Je koncipovaná jako cenově dostupná alternativa vysoce výkonným modelům, kterou si může pořídit širší okruh uživatelů, než tomu až do příchodu D600 bylo. Je to kompaktní poloprofesionální přístroj, nejmenší a nejlehčí model s plnoformátovým senzorem, který výrobce dosud používal jen u profimodelů a jehož atraktivitu zvyšuje také fakt, že využívá i vybrané nejnovější technologie právě od profesionálních fotoaparátů.


Tělo fotoaparátu je zpevněno lehkou, ale odolnou hořčíkovou slitinou, a v přední části je použit polykarbonátový kompozitní materiál. Plnoformátový obrazový snímač CMOS má rozměry 35,9 × 24 mm a 24,3 milionů efektivních pixelů. Maximální rozlišení snímku je 6016 × 4016 obrazových bodů, poměr stran obrazu je přirozeně 3:2. Snímač není součástí systému stabilizace obrazu, respektive snížení chvění. Elektronický obvod využívá výkonný procesor Expeed 3. A 16bitové zpracování obrazu nabízí sytější barvy a odstíny, zajišťuje jemné přechody bohaté na detaily a odstíny v celém rozsahu až po čistě bílou.


Pořizovat je možno nekomprimované obrazové soubory RAW (NEF; 12-, nebo14bitové; nekomprimované, nebo komprimované), ale také snímky ve formátu TIFF (RGB) a samozřejmě JPEG, a to ve třech úrovních kvality, jemné, normální a základní. Nikon D600 umožňuje také snímat monofonní video formátu MPEG4 s kodekem H.264 a na výběr je rozlišení 1920 × 1080 pixelů (se snímkovou frekvencí 30, 25, nebo 24 obr./s) a 1280 × 720 px (á 60, 50, 30, nebo 25 obr./s). Mikrofon i reproduktor jsou monofonní.


Data je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-I). Fotoaparát má dva sloty, což jednak poskytuje dvojnásobnou kapacitu paměti, ale také umožňuje ukládat zvlášť fotografie a videoklipy, anebo soubory fotografií v různých formátech.   

Základní rozsah citlivosti ISO je od 100 do 6400 (v krocích po 1, 1/2, nebo 1/3 EV) a v rozšířeném režimu od 50 do 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 12 režimů, k dispozici je funkce WB Bracketing (2, nebo 3 snímky s posunem o 1, 2, nebo 3 mired) a možné je samozřejmě realizovat i uživatelské vyvážení s tím, že do paměti lze uložit až 4 nastavení pro různé druhy osvětlení.


Systém připojení s bajonetem je typu Nikon F. Používat je možno všechny typy objektivů, širokoúhlé i teleobjektivy s extrémním rozsahem. Vzhledem k tomu, že přístroj používá snímač s rozměry, které odpovídají velikosti políčka 35mm kinofilmu, jsou obrazové úhly i ohniskové vzdálenosti jasně dané, nic není třeba přepočítávat.


Optický TTL pentaprizmatický hledáček poskytuje přibližně 100% obrazové pole a zvětšení obrazu 0,7× (objektiv 50 mm f/1,4 zaostřený na nekonečno). Obrazovka TFT LCD s úhlopříčkou 8 cm (3,2 palce) má rozlišení přibližně 921 tisíc obrazových bodů, široký pozorovací úhel a automatickou regulací jasu. Poskytuje jasný a ostrý obraz s kvalitní reprodukcí barev. Lze na něm zobrazit mimo jiné dvouosý elektronický virtuální horizont, který umožňuje přesnou kontrolu vyrovnání záběru, a to vzhledem k vodorovné rovině a jejímu vrcholu (přední, nebo zadní rotace).


Systém automatického zaostřování nabízí možnost využít jak metodu detekce kontrastu, tak fázovou detekci. Systém má celkem 39 bodů AF, využit je modul Multi-CAM4800 s individuálně nastavitelnými možnostmi pokrytí 9, 21 nebo všech 39 bodů. Na výběr jsou režimy ostření od vícebodového přes středové až po výběr ostřicího bodu, funkce Tracking AF a detekce tváří v záběru, režim ostření při využití živého náhledu na displeji a samozřejmě také autofokus po jednom snímku, při souvislém snímání a AF-A, přičemž k dispozici je nyní také zjednodušená volba režimů autofokusu, aniž by uživatel musel oddálit oko od hledáčku.. Že je možno ostřit i ručně, otočným prstencem na objektivu, to je zcela samozřejmé.


Pokročilý systém detekce motivu fotoaparátu je vybaven nově navrženým snímačem měření expozice RGB s rozlišením 2016 px, který přesně analyzuje každou scénu, což podporuje i spolehlivější automatické zaostřování a automatické měření expozice a zábleskové expozice i-TTL poskytuje podklady k mnoha kompozičním a světelným situacím. Při fotografování menších objektů je například podstatně zdokonaleno 3D sledování. Expozici lze měřit s využitím čtyř různých režimů – měření vícebodové, vyvážené na střed, průměrové a bodové. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 5 EV, k dispozici je i funkce AE Bracketing.


Fotoaparát disponuje výklopným bleskem, který má při použití citlivosti 100 ISO maximální dosah  12 m. Samozřejmě nechybí aktivní sáňky pro připojení externích zábleskových jednotek a dalšího externího příslušenství. Rychlost závěrky pro snychronizaci se zábleskem je 1/200 s.


Pro fotografování lze využít pružnou programovou automatiku, program s prioritou času expozice (1/4000–30 s), program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Snímat lze po jednotlivých záběrech, souvisle pomalu, nebo rychle (rozsah je 1–5 obr./s, maximum pak 5,5 obr./s), možné je předsklopit zrcadlo, pokud fotograf používá dlouhé časy expozice, k dispozici je i diskrétní režim s tichým chodem závěrky a funkce časosběrného snímání. To umožňuje aktivovat závěrku v předem nastavených intervalech, uloží obrázky jako videosekvenci s možností přehrát zrychleně pomalou akci, přičemž rychlost přehrávání může být 24 až 36 000× rychlejší, než je skutečná akce.         

Fotoaparát nabízí také 19 motivových programů a disponuje i řadou funkcí, které podporují tvorbu a jsou praktické. Je to třeba HDRI – zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem nebo efektové digitální filtry, ale také tradiční funkce Active D-Lighting pro vyvážení zobrazení v temných i světlých oblastech obrazu. A předvolby Picture Control umožňují přizpůsobit vzhled fotografií a videoklipů jemným vyvážením parametrů, například ostrosti, sytosti barev a barevného odstínu, přičemž funkce má vyhrazené samostatné tlačítko.


Vícefunkční bateriové madlo MB-D14 umožňuje použít jak lithiový bateriový blok EN-EL15, tak i tužkové napájecí články (AA), ať už primární, anebo dobíjecí. Battery Pack má samozřejmě vlastní vyhrazené tlačítko spouště a příkazové voliče pro pohodlné fotografování v poloze na výšku. A systém kreativního osvětlení umožňuje používat i vysoce výkonné externí blesky iTTL, například SB-910.

Nabídka příslušenství je bohatá a zahrnuje kromě velkého výběru objektivů a blesků také stereofonní mikrofon ME-1, GPS jednotku GP-1, mobilní bezdrátový adaptér WU-1b pro přenášení snímků přímo do chytrých telefonů nebo tabletů a umožňuje dálkové ovládání fotoaparátu nebo dálkový ovladač fotoaparátu. Uživatel si také může dokoupit program Nikon Capture NX 2 pro zpracování snímků.


Pro připojení je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0 (480 Mbit/s) a výstupem Mini HDMI typu C. Základním zdrojem energie je dobíjecí lithiová baterie EN-EL15, která na jedno nabití umožňuje pořídit až 900 snímků (podle norem CIPA). Fotoaparát má rozměry 141 × 113 × 82 mm a včetně baterie váží 760 g.

Samotné tělo Nikon D600 má stanovenu doporučenou prodejní cenu 49 990 Kč s DPH (1999 €), sada těla D600 s objektivem Nikkor AF-S 24–85 mm pak 62 990 Kč (2499 €). Součástí prodejního balení je program Nikon ViewNX 2, který umožňuje procházení a úpravy fotografií a videoklipů a je propojen se službou Picturetown pro ukládání a sdílení fotografií.

Jaká je aktuální cena full-frame zrcadlovky Nikon D600 a nabídka cenově zvýhodněných kitů v eShopu OEHLING CZ? Podívejte se.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ