OEHLING RÁDCE : SONY ALPHA NEX-6

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Sony Alpha NEX-6

Budeme-li maximálně struční, můžeme tento kompaktní systémový fotoaparát charakterizovat třemi slovy: kompaktnost, výkon, flexibilita. Anebo použít "okřídlené" úsloví "v jednoduchosti je síla". Je ideální pro uživatele, kteří vyžadují výbornou kvalitu obrazu, nespokojí se s jedním napevno zabudovaným objektivem, i kdyby to byl zoom s velkým rozsahem, ale naopak chtějí využívat různé objektivy podle momentální potřeby a také další příslušenství v rámci modulárního systému, při tom však preferují přístroj velmi kompaktní, malý, lehký, snadno přenosný a příjemně, intuitivně ovladatelný.

Věříme, že při uvedení tohoto fotoaparátu zajásali všichni, kterým se velmi líbí vloni představený a technicky jen „o chlup“ vyšší model NEX-7, ale dosud váhali, zda do něj investovat – v kitu s objektivem 18–55 mm jej lze pořídit za necelých 33 tisíc korun. Nový NEX-6 v kitu s novým E PZ 16–50 mm má stát asi o deset tisíc méně.


Sony řadí NEX-6 logicky mezi modely NEX-5R a NEX-7, jak ukázali její představitelé na prezentační akci.


Fotoaparát jsem mohl krátce vyzkoušet vzápětí po jeho představení, tento článek tudíž přináší spolu s podrobnostmi o samotném fotoaparátu i výběr prvních „před-zkušebních“ snímků. Pro testování „na cestě“ bylo velmi příjemné, že kombinace těla NEX-6 a nového setového „power-zoomu“ je opravdu velmi kompaktní a lehká, celkově velmi kladně hodnotím příjemné, intuitivní ovládání s otočným voličem režimů expozice, dvojicí otočných ovladačů, s praktickým rozhraním Quick Navi a s funkčním tlačítkem u spoušti a s možností částečně přizpůsobit ovládání individuálním potřebám.


Otočný ovladač umístěný pod voličem režimů expozice na stejné svislé ose, to je velmi praktické, šikovné řešení: oba ovladače jsou snadno dostupné palcem pravé ruky, stejně jako druhý otočný volič na zadní stěně napravo od  displeje. Toto řešení umožňuje rychle a příjemně nastavovat parametry expozice, v plně ručním režimu horním otočným voličem vybírat clonová čísla, zadním čas expozice, ale také nastavovat citlivost, režimy vyvážení bílé a další funkce. Přiznám se, že mě osobně toto řešení vyhovuje ještě více než dva otočné voliče vedle sebe použité u modelu NEX-7.


Přístroje jako Sony Alpha NEX-6 mají potenciál vážně zaujmout širší okruh spotřebitelů včetně náročných fotografů a fotografek, a to i v Evropě, která v podílech prodejů tohoto segmentu trhu zaostává za Japonskem, vybranými trhy jihovýchodní Asie v čele s Jižní Koreou a také za trhem v USA, jak ukázal na tiskové konferenci Sony v Reykjavíku Tatsuya Akashi, Vice President – Digital Imaging Marketing Europe, Sony Europe Ltd., v programu, který bezprostředně předcházel představení novinek Sony jen několik dní před mezinárodním veletrhem Photokina 2012. K tomu lze podotknout, že vývoj prodejů, který nám představitelé Sony ukázali, víceméně odpovídá předpovědím, které zazněly na výstavě Photokina 2010.   


Pan Tatsuya Akashi rozebral podrobněji i vývoj prodejů systémových fotoaparátů s výměnnými objektivy v samotné Evropě včetně graficky znázorněné postupné změny podílu digitálních SLR a SLT přístrojů a kompaktních systémových přístrojů různých druhů.

Sony Alpha NEX-6 podrobněji

Fotoaparát je vybaven novým obrazovým snímačem Exmor APS HD CMOS a procesorem Bionz. Senzor je opět formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,6 mm a má rozlišení 16,1 milionu efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 4912 × 3264 pixelů, základní poměr stran obrazu 3:2 můžeme změnit na širokoúhlých 16:9. Ukládat je možno nekomprimované obrazové soubory RAW, snímky ve formátu JPEG s možnosí výběru mezi jemným a normálním kompresním poměrem, samozřejmě je také možno simultánně ukládat data RAW + JPEG. Data lze ukládat na paměťové karty Memory Stick PRO Duo/PRO-HG Duo a SD/SDHC/SDXC.
 
Stereofonní video může být buď formátu AVCHD Ver. 2.0, nebo MPEG4 AVC (H.264)/MP4. Maximem je rozlišení Full HD/50p, tedy 1920 × 1080 pixelů a s frekvencí 60, nebo 24 obr./s. Možné je nastavit i nižší rozlišení, a to 1440 × 1080 px á 30 obr./s a 640 × 480 px á 30 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Pro snímání videa je samozřejmě k dispozici samostatné tlačítko, které je velmi dobře umístěno, aby bylo snadno dosažitelné, chceme-li ho použít, ale aby nebylo možné stisknout ho nechtěně. Natáčení videa vylepšuje nová funkce Auto Slow Shutter, která zvyšuje kvalitu klipů pořizovaných za slabého osvětlení: přístroj detekuje špatně osvětlené interiéry a noční záběry a automaticky přepne na delší čas závěrky, aby natočené záběry byly jasné.


Tělo fotoaparátu bez nasazeného objektivu. NEX-6 má stejně jako všechny modely Alpha NEX přípojný systém a bajonet Sony E pro výměnné objektivy řady NEX E. Díky volitelným adaptérům je možno připojit i „velké“ objektivy s bajonetem systému A, přičemž adaptér LA-EA2 poskytuje plnou podporu funkcí včetně průběžného automatického ostření. Vybrané objektivy jsou vybaveny systémem optické stabilizace obrazu. Lze je snadno poznat podle označení OSS – Optical SteadyShot. Všechny tři nově představené objektivy stabilizaci mají.


K přednostem přístroje jednoznačně patří elektronický hledáček XGA OLED Tru-Finder, který výrobce použil už u modelu NEX-7. Opět je umístěn zcela vlevo a opatřen kvalitní měkkou očnicí, což jsme chválili už u NEX-7 a nyní to můžeme jen zopakovat. Připomeňme si, že má panýlek OLED s úhlopříčkou 1,3 cm (0,5 palce), rozlišení cca 2 359 000 obrazových bodů, 100% pokrytí zorného pole, zvětšení obrazu cca 1,09× (s 50mm objektivem nastaveným na nekonečno a s dioptrickou korekcí -1 m-1). Má upravitelný jas, je dobře kontrastní – posktuje kvalitní detailní obraz pro fotografování i snímání videa, umožňuje stanovit přesné zaostření a zobrazuje buďto čistý, ničím nerušený obraz, anebo potřebné informace, také "nástroje" autofokusu a virtuální vodováhu, která se výborně s pomůckami pro přesné zaostření doplňuje, a samozřejmě je možno zobrazit i pomocnou mřížku.


Širokoúhlý barevný displej typu  TFT Xtra Fine LCD má délku úhlopříčky 7,5 cm (3 palce) a rozlišení 921 tisíc obrazových bodů. Je umístěný na panelu, který umožňuje vyklopení směrem nahoru asi o 90 stupňů a směrem dolů asi o 45 úhlových stupňů, což usnadňuje snímání z různých, i méně obvyklých pozic. Displej poskytuje kvalitní zobrazení detailů a kontrastní obraz a díky antireflexní úpravě umožňuje použití i za jasného slunečného dne. Samozřejmě umožňuje zobrazit prvky autofokusu, virtuální vodováhu, která se s pomůckami pro přesné zaostření perfektně doplňuje, i pomocnou mřížku pro přesnou kompozici. NEX-6 jako první fotoaparát Alpha NEX nabízí podle mě velmi praktický interaktivní nabídkový a ovládací panel Quick Navi. Některým uživatelům přesto možná bude chybět, že panel není ještě ke všemu dotykový. Ovšem – to už je otázka individuálních potřeb a pohledů „na věc“.


Nový systém automatického zaostřování Fast Hybrid AF, který využívá metodu fázové detekce i detekce kontrastu, umožňuje přesné a rychlé zaostření v různých situacích. Autofokus detekující fázi má 99 ostřicích bodů, AF s detekcí kontrastu 25 ostřicích bodů. Nechybí ani funkce souvislého ostření se sledováním objektu v pohybu, který  je možno použít při souvislém snímání rychlostí až 10 obr./s. Technologii Fast Hybrid AF v první fázi přímo podporují objektivy E 18–55 mm 1:3,5–5,6 OSS, E 55–210 mm 1:4,0–6,3 OSS, E 18–200 mm 1:3,5–6,3 OSS a E Sonnar T* 24 mm 1:1,8 ZA a samozřejmě i nové, které se na trhu objeví v dohledné době. U dalších je třeba realizovat upgrade firmware.
 
Pro měření světla je na výběr režim vícesegmentový, vyvážený na střed a bodový. Expozici je možno kompenzovat v rozsahu ± 5 EV. Rozsah citlivosti ISO je od 100 do 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je k dispozici plná automatika, šest režimů pro vybrané druhy světla, možnost jemně doladit nastavené vyvážení a také je možno realizovat vyvážení ručně. K dispozici jsou i další praktické, nebo hravé funkce, zejména pak programy pro výrazné zvýšení dynamického rozsahu Auto HDR a DRO, ale také třeba Auto Portrait Framing (kompozice portrétu) a Autoportrét nebo detekce obličeje a úsměvu.

Fotografovat je možno s využitím dvou samočinných režimů iAuto a pokročilého iAuto+, na výběr je několik scénických programů (Portrét, Krajina, Makro, Sportovní akce, Západ slunce, Noční portrét, Noční výjev, Soumrak z ruky. Nechybí ani oblíbený program umožňující snadno snímat široké panoramatické záběry Sweep Panorama (2D). A jak se na přístroj, který má vyhovět i nárokům pokročilých fotografů a fotografek, sluší a patří, nabízí i pružný automatický programový režim, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–30 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. A sada tvůrčích stylů, respektive obrazových efektů čítá 11 typů a nabízí 15 variant: Posterizace (barevně i černobíle), Pop barvy, Retro foto, Zvýrazněná barva (červená, zelená, modrá, žlutá), Vysoký kontrast – jednobarevně, Dětský fotoaparát, Soft High-key (Světlé podání), Soft Focus (Měkké zaostření), HDR Painting (Vysoký dynamický rozsah – malba), Syté tóny – jednobarevně a Miniatura.


Vestavěný výklopný blesk má směrné číslo 6 (m/ISO 100). Náročnější uživatelé bezpochyby ocení, že NEX-6 má také aktivní sáňky pro externí blesky a další příslušenství – Multi Interface Shoe, a to „standardního typu“, nikoli „vzor Minolta“.  


Základním zdrojem energie je 7,2V dobíjecí lithium-iontová baterie NP-FW50 s kapacitou 1020 mAh, což představuje energii 7,7 Wh . Na plné nabití umožňuje pořídit (podle norem CIPA) cca 360 snímků při používání LCD panelu, anebo cca 270 snímků při používání digitálního hledáčku. Já jsem během testovacího dne pořídil 390 snímků, a to jsem měl k dispozici předprodukční přístroj, různě jsem střídal hledáček a displej, podle potřeby jsem používal výklopný elektronický blesk a různé speciální programy, které mají vyšší energetické nároky než „běžné snímání“, a také jsem si tu a tam pořízené snímky pro kontrolu prohlížel. Nicméně – doporučuji mít s sebou alespoň ještě jednu záložní plně nabitou baterii, zvláště na cestě nebo na výletu. Dokoupit a použít je možno adaptér pro napájení z elektrické sítě. 


Fotoaparát měří 119,9 × 66,9 × 42,6 mm a váží 345 g  i s baterií a paměťovu kartou Memory Stick PRO Duo. Pro připojení má přístroj rozhraní USB 2.0, které je možno použít i pro nabíjení baterie, výstup mini HDMI typu C a samozřejmě velký hit dnešní doby – Wi-Fi jednotku, umožňující snadné bezdrátové sdílení obrazových souborů a videoklipů. Lze je zasílat do smartphonu nebo tabletu, které mají nainstalovanou bezplatnou aplikací PlayMemories Mobile. Snímky lze bezdrátově přenášet i do počítače připojeného k síti nebo do jakéhokoli DLNA-kompatibilního televizoru. A možné je také stahování nových funkcí prostřednictvím PlayMemories Camera Apps. Fotoaparát je třeba přes Wi-Fi nebo USB připojit k počítači, přihlásit se ke svému účtu v síti Sony Entertainment Network a využít službu na stahování aplikací, která umožňuje instalovat nové funkce, například Picture Effect+, Bracket Pro, Multi-Frame NR, Smart Remote Control nebo Direct Upload. Další aplikace budou následovat. Budou to kupříkladu Photo Retouch, Time-Lapse a Cinematic Photo.


Sony Alpha NEX-6 bude v prodeji od poloviny listopadu 2012 v kitu s novým „zatahovacím“ objektivem typu Power Zoom E 16–50 mm 1:3,5–5,6 OSS a se software PlayMemories Home, a to za 950 €, což je nějakých 23 750 Kč. Samotný objektiv E PZ 16–50 mm (SELP1650) má být k dostání od ledna 2013 za 350 € (8750 Kč). A ještě letos rozšíří kompaktní modulární systém Alpha NEX další dva nové objektivy, E 35 mm 1:1,8 OSS (SEL35F18), který má být v prodeji od prosince za 450 € (11 250 Kč), a E 10–18 mm 1:4,0 OSS (SEL1018), který bude v prodeji už od listopadu za 850 € (21 250 Kč). Od listopadu budet možno zakoupit také nový výkonný a flexibilní externí blesk HVL-F60M (650 € = 16 250 Kč), adaptér do aktivních sáněk Shoe Adaptor ADP-AMA, který umožňuje používat externí blesky s původním připojením vzor Minolta a má stanovenu cenu 28 €, anebo bezdrátový dálkový ovladač využívající infračervené záření.


Portfolio objektivů pro systém Alpha NEX s bajonetem typu E včetně trojice novinek plus nabídka objektivů systému A, které lze připojit pomocí adaptérů.
 
Speciálně pro NEX-6 je připraveno nové příslušenství, třeba měkké pouzdro LCS-ELC6 z pravé kůže, které je kombinací elegantní brašny na tělo fotoaparátu a pouzdra na objektiv SELP1650 nebo SEL16F28, přičemž displej lze vyklopit a možné je také připevnit fotoaparát na stativ. A také měkké pouzdro LCS-EJA, které je ale použitelné i pro další fotoaparáty s bajonetem E a jehož vnitřní kapsy umožňují bezpečně uložit přední krytku objektivu a rezervní paměťovou kartu.

Zde si můžete v novém okně otevřít aktuální nabídku fotoaparátů Sony Alpha NEX v eShopu OEHLING CZ.


Sony Alpha NEX-6 – ukázky z prvních zkušebních snímků

Pro pořízení všech snímků jsem použil nový setový „power zoom“ Sony E PZ 16–50 mm 1:3,5–5,6 OSS. Jak vidíte z připojené fotografie, kterou jsem pořídil během "testovacího dne", má posuvný ovladač zoomu, který umožňuje pohotově a planule měnit ohniskovou vzdálenost, aniž by člověk musel přerušit snímání nějaké akce, objektu v pohybu anebo se přestal plně soustředit na kompozici záběru v hledáčku. A díky tomu, že má "výsuvnou optiku", je takto ve "vypnutém stavu" opravdu velmi kompaktní. Jak je zřejmé z označení, disponuje systémem optické stabilizace obrazu. Minimální zaostřovací vzdálenost je 0,25 m. Závit pro snímací filtry má průměr 40,5 mm.
 
Stejně jako v případě Sony SLT Alpha 99 je i v tomto případě třeba vzít v úvahu, že fotoaparát byl z předprodukční série, neměl finální firmware (v. 1.00) a mohl jsem ho vyzkoušet jen krátce, během jednoho dne. Z pořízených snímků sice nelze vyvozovat žádné definitivní závěry, pro předběžné posouzení celkové reprodukční charakteristiky ale poslouží velmi dobře. A nebudu tajit, že už teď se velmi těším, že v dohledné době budu mít možnost vyzkoušet fotoaparát v plné produkční verzi.


Cestou I. Citlivost 100 ISO, čas expozice 1/125 s, clonové číslo 13 a ohnisková vzdálenost 16 mm (ekvivalent 35mm formátu: 24 mm). 

 
Cestou II. Citlivost 100 ISO, čas 1/160 s, clona 13 a ohnisko 24 mm (ekv. 36 mm).

 
Cestou III. Citlivost 100 ISO, čas 1/125 s, clona 13 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).

 
Cestou IV. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 9 a ohnisko 46 mm (ekv. 69 mm).

 
Gejzír I. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 9 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).
 

 
Auto I. Citlivost 100 ISO, čas 1/160 s, clona 13 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm).
 

 
Auto II. Citlivost 100 ISO, čas 1/160 s, clona 13 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm).
 

 
Auto III. Citlivost 100 ISO, čas 1/160 s, clona 13 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm). 
 

 
Auto IV. Citlivost 100 ISO, čas 1/200 s, clona 13 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm). 
 

 
Auto V. Citlivost 100 ISO, čas 1/200 s, clona 13 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm).
 

 
Auto VI. Citlivost 100 ISO, čas 1/400 s, clona 9 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm).

 
Auto VII. Citlivost 100 ISO, čas 1/400 s, clona 9 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm). 


Auto VIII. Citlivost 100 ISO, čas 1/400 s, clona 9 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm).

 
Auto IX. Citlivost 100 ISO, čas 1/400 s, clona 9 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm). 
 

 
Auto X. Citlivost 100 ISO, čas 1/400 s, clona 9 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm).

 
Auto XI. Citlivost 100 ISO, čas 1/160 s, clona 13 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm).
 

 
Auto XII. Citlivost 100 ISO, čas 1/400 s, clona 9 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm). 
 

 
Vodopád – panorama. Citlivost 100 ISO, čas 1/125  s, clona 8 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm). 
 

 
Vodopád I. Citlivost 100 ISO, čas 1/100 s, clona 13 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm). 
 

 
Vodopád II. Citlivost 100 ISO, čas 1/100 s, clona 13 a ohnisko 38 mm (ekv. 57 mm).Vodopád III. Citlivost 100 ISO, čas 1/100 s, clona 13 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).


Vodopád IV. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 11 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).

 
Vodopád V. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 11 a ohnisko 28 mm (ekv. 42 mm).

 
Vodopád VI. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 11 a ohnisko 42 mm (ekv. 63 mm).


Vodopád VII. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 11 a ohnisko 50 mm (ekv. 75 mm).

 
Vodopád IX. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 11 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).


Vodopád X. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 11 a ohnisko 22 mm (ekv. 33 mm).


Vodopád XI. Citlivost 160 ISO, čas 1/160 s, clona 13 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).Vodopád XII. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 11 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).


Vodopád XIII. Citlivost 200 ISO, čas 1/160 s, clona 11 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).


Dům kultury Reykjavík I. Citlivost 3200 ISO, čas 1/80 s, clona 3,5 a ohnisko 17 mm (ekv. 25 mm). 


Dům kultury Reykjavík II. Citlivost 3200 ISO, čas 1/60 s, clona 3,5 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).


Dům kultury Reykjavík III. Citlivost 3200 ISO, čas 1/40 s, clona 3,5 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).


Detail I – barva. Citlivost 2500 ISO, čas 1/60 s, clona 4 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).


Detail II – čb. Citlivost 2500 ISO, čas 1/60 s, clona 4 a ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm).

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ