OEHLING RÁDCE : FUJIFILM X-E1

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Fujifilm X-E1

Společnost Fujifilm na výstavě Photokina prezentovala své produkty a služby napříč všemi oblastmi, v nichž působí, tedy od kinematografických a televizních videosystémů přes fotografickou techniku včetně 3D zobrazování až po oblast tisku a adjustace fotografií. Velký zájem pochopitelně vzbudily dva nové kompaktní fotoaparáty série X v retrospektivním stylu. Model XF1 kombinuje kůži a hliníkovou slitinu a nabízí objektiv Fujinon s výbornou světelností (f/1,8) a malý 2/3palcový snímač  EXR-CMOS. Model X-E1 je první v nové sérii fotoaparátů X s výměnnými objektivy a s kvalitou obrazu srovnatelnou s digitálními zrcadlovkami.


Fujifilm X-E1 má na trhu doplnit špičkový X-Pro1, s nímž má stejný obrazový snímač, je však menší, má zabudovaný nikoli hybridní, ale čistě elektronický hledáček, má malý výklopný blesk a také aktivní sáňky pro externí blesky nebo jiné příslušenství, typicky stereofonní mikrofon, a samozřejmě má bajonetový přípojný systém X pro výměnné objektivy Fujinon XF, jejichž nabídku výrobce postupně rozšiřuje – něktré nové objektivy se na trhu objeví ještě během letošního podzimu, další na začátku roku 2013, kdy jich má být k dispozici celkem deset.


Nabízen bude ve dvou designových variantách, Black a Silver, tedy jeden bude kompletně černý a druhý bude kombinovat černé části s těmi, které zůstanou v barvě kovu se speciální povrchovou úpravou a bude oslovovat hlavně ty potenciální uživatele, kteří preferují „cool-retro“ styl. Fotoaparát má horní, spodní a přední části vyrobeny z tlakově litého hořčíku, a to nejen z důvodu čistě technických, tedy kvůli vlastnostem hořčíkové slitiny, která je lehká, ale přitom velmi pevná, odolná, ale právě i kvůli designu. Díky nízké váze a celkově dobře vyváženému provedení a gumovým úchytům se dobře drží. Používat je možno nejen objektivy Fujinon XF, ale pomocí adaptérů i objektivy dalších výrobců, viz snímek vpravo, který ukazuje adaptér pro objektivy Leica M a ukázku z bohaté nabídky těchto vysoce kvalitních objektivů.

Pro potenciální uživatele je také důležité, že jeho klasický design podporuje příjemné, intuitivní ovládání a že fotoaparát nabízí sadu pokročilých programů a funkcí. Má několik mechanických ovladačů, soustředěných hlavně v pravé části horního panelu, kde je kromě spoušti se závitem pro kabelovou dálkovou spoušť a páčky pro zapnutí a vypnutí také otočný volič časů expozice, otočný volič kompenzace expozice a na zadní stěně otočný kroužek pro volby funkcí a nastavování hodnot u vybraných parametrů expozice. Nemá ovšem otočný volič režimů expozice ani vyhrazené tlačítko pro aktivaci a ukončení videozáznamu, pro řadu voleb je třeba použít „rychlé“ ovládací menu, případně vybírat v hlavní nabídce.


Na přední stěně napravo od obruby bajonetu je páčka pro výběr základních režimů zaostřování (automaticky po jednotlivém záběru a souvisle, nebo ručně). A stejně jako u ostatních modelů řady X je možno prsty levé ruky nastavovat clonová čísla pomocí otočného clonového kroužku na objektivu a prsty pravé ruky nastavovat čas závěrky, kompenzovat expozici, anebo realizovat další volby nastavení a funkcí pomocí otočného voliče anebo tlačítek, z nichž některá jsou vyhrazena pro důležité funkce. Nechybí ani „funkční tlačítko“, které umožňuje individuálně přiřadit ty funkce, které uživatel během snímání často používá, což zlepšuje pružnost použití přístroje.

Fotoaparát je vybaven obrazovým senzorem typu X-Trans CMOS, který není součástí systému pro stabilizaci obrazu, a obvodem s procesorem EXR Pro. Snímač je formátu APS-C s rozměry 23,6 × 15,6 mm a rozlišením 16,3 milionu efektivních pixelů. Největší snímek má rozlišení 4896 × 3264 px, základní poměr stran obrazu 3:2 může uživatel změnit na širokoúhlých 16:9, nebo čtercových 1:1. Je možno pořizovat snímky ve formátu JPEG (s volbou dvou úrovní kvality, jemnou a normální), ale také nekomprimované obrazové soubory RAW (formát RAF). Samozřejmě také lze simultánně ukládat data RAW + JPEG.

Ozvučené video formátu H.264 nabízí rozlišení Full HD a HD, 1920 × 1080, nebo 1280 × 720 obrazových bodů, a snímkovou ftekvenci 24 obr./s. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. K fotoaparátu je možno pomocí aktivních sáněk připojit externí stereofonní mikrofon s kompatibilní paticí a propojovacím kabelem s 2,5mm konektorem. Data lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.


Čelní pohled na tělo přístroje bez nasazeného objektivu, tedy s možností vidět jeho přípojný bajonetový systém Fujifilm X pro vyměnitelné objektivy Fujinon XF. Kvůli velikosti použitého obrazového snímače platí pro přepočet ohniskové vzdálenosti objektivů na 35mm formát koeficient 1,5×.

Výrobce uvádí, že systém automatického zaostřování je velmi rychlý a spolehlivý. Pracuje na principu detekce kontrastu, umožňuje ostření vícebodové a bodové ve středové oblasti záběru, po jednotlivých snímcích i v souvislém režimu. Nechybí pomocné světlo autofokusu, umožňující snímat i při nedostatku světla. Samozřejmostí je možnost zaostřovat plně manuálně pomocí otočného prstence na objektivu.


Fotoaparát má digitální hledáček se OLED panýlkem s rozlišením 2,36 milionu obrazových bodů, poskytuje 100% zobrazení záběru scény a disponuje dioptrickou korekcí. Kromě své špičkové technické kvality má také okulár vhodně umístěn zcala vlevo, tudíž pravé oko je možno pohodlně přiložit bez jakýchkoli starostí, „kam s nosem“.


Barevný displej je do zadní stěny vsazen napevno, je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky 2,8 palce (asi 7 cm) a rozlišení 460 tisíc obrazových bodů. Není dotykový, umožňuje ale samozřejmě snímání v režimu živého náhledu. Menší displej je použit proto, aby nový fotoaparát mohl být menší než je X-Pro1 – velikost X-E1 víceméně odpovídá kompaktu X100.

Pro měření světla je možno použít režim vícebodový, poměrový (s použitím průměrných hodnot) a bodový. Použití proprietárního systému měření TTL umožňuje pořizovat i záběry zblízka s využitím pouze momentálně dostupného množství světla. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 2 EV, použít je možno funkci automatické expoziční řady snímků AE Bracketing. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má základní rozsah od  200 do 6400, v rozšířeném režimu jsou navíc dostupné ještě hodnoty ISO 100, 12 800 a 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno 7 režimů a možnost provést vyvážení uživatelsky.


Fotoaparát je vybaven vestavěným výklopným bleskem se směrným číslem 7 (m/100 ISO) a má aktivní sáňky pro externí zábleskové jednotky, jako jsou EF-X20, EF-20 nebo EF-42. Záblesková synchronizovaná rychlost závěrky je 1/180 s. Blesk nabízí základní funkce včetně Slow Sync a synchronizace se zadní lamelou závěrky.

Pro fotografování je k dispozici pružná programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–30 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Souvislé snímání má rychlost až 6 obr./s.


Zdrojem energie je dobíjecí lithium-iontová baterie NP-W126. Na jedno nabití umožňuje pořídit cca 350 snímků (CIPA). Fotoaparát má rozměry 129 × 75 × 38 mm a i s baterií váží 350 g. Má univerzální sériové rozhraní USB 2.0 a výstup mini HDMI. Uživatel může dokoupit řadu příslušenství, kromě objektivů, snímacích filtrů, blesků a mikrofonu také třeba dálkovou spoušť RR-80 nebo různá pouzdra.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ