OEHLING RÁDCE : ROLLEI POWERFLEX 360 FULL HD

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Kompakty

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Rollei PowerFlex 360 Full HD

Jednou z novinek na výstavě Photokina 2012 byl i tento univerzálně použitelný kompaktní fotoaparát  vybavený 36násobným optickým zoomem, jehož rozsah po přepočtu na 35mm formát činí 22,5–810 mm. Fotoaparát s výrazným madlem pro pevné uchopení do pravé ruky má 18Mpx senzor, 3palcový výklopný displej, digitální hledáček a nabízí celou řadu režimů a funkcí včetně programu pro tvorbu panorám a pro HDR zobrazování. 


Rollei PowerFlex 360 Full HD je vybaven obrazovým snímačem s rozlišením 18 milionů efektivních pixelů. Rollei neuvádí jeho typ ani velikost, uvádí jen, že je to výrobek Sony. Lze předpokládat, že se jedná o čip typu CMOS velikosti 1/2,3 palce (7,75 mm). Největší snímek má rozlišení 4896 × 3672 pixelů. Snímky jsou formátu JPEG (EXIF 2.3), video je MOV (kodek H.264, audio AAC, stereo), zvuk WAV.

Maximální rozlišení videozáznamu je Full HD/1920 × 1080 px s možností použít snímkovou frekvenci 60, nebo 30 obr./s. Nastavit je možno také 1280 × 720 px á 60/30 obr./s, VGA á 30 obr./s a QVGA á 120 obr./s. Videozáznam může mít délku až 29 minut. Zabudovaný mikrofon je stereo, reproduktor mono. Přístroj má vnitřní paměť s kapacitou 1 GB a slot na paměťové karty SD, SDHC a SDXC.


Barevný monitor je umístěn na výklopném panelu pro pružnější a pohodlnější použití přístroje při snímání z nadhledu, anebo naopak ze „žabí perspektivy“. Displej je typu TFT LCD, má délku úhlopříčky 3 palce (7,62 cm) a rozlišení 920 tisíc obrazových bodů.


Elektronický hledáček má LCD panýlek s rozlišením 201 kpx. Očnice okuláru vystupuje z obrysu zadní stěny s displejem asi o 18 mm, nechybí možnost dioptrické korekce, a to v rozsahu od -3 do +1 dioptrie.


Objektiv je 36násobný optický zoom 4–144 mm 1:3,4–5,7 a jeho rozsah ohniskové vzdálenosti po přepočtu na 35mm formát odpovídá 22,5~810 mm. Základní rozsah zaostřovacích vzdáleností je v širokoúhlém režimu od 50 cm do nekonečna, při použití režimu telezoom od 220 cm do nekonečna, v režimu makro je při použití krátkého ohniska rozsah dokonce od 10 cm po nekonečno a v režimu supermakro je nejkratší zaostřovací vzdálenost 1 cm. Používáte-li digitální zoom, je k dispozici, a to s pětinásobným rozsahem.


Fotoaparát je celkově řešen s důrazem na snadné a příjemné použití. Jeho ergonomický tvar jsme už zmínili, stejně tak výklopný displej a digitální hledáček. Dále můžeme uvést systémy optické, respektive elektronické stabilizace obrazu pro fotografie, respektive video. Možnost zoomovat prstencem u spoušti, anebo páčkou na levé straně objímky objektivu ("Power Zoom"). Také možnost nastavit citlivost ISO v širokém rozsahu hodnot, a to 160, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 a 12 800, anebo svěřit nastavení automatice. A obdobné to je i u funkce pro vyvážení bílé barvy, respektive celkového barevného podání.


Zmínit lze i provedení a rozmístění ovladačů. Otočný volič režimů expozice je situován „klasicky“ vpravo nahoru, aby byl snadno dosažitelný prsty pravé ruky a aby bylo možno pohotově kontrolovat jeho nastavení. Na zadní stěně je hned nahoře otočné kolečko umožňující provádět snadno a rychle výběry funkcí a volby hodnot, vedle něj je vyhrazené tlačítko pro zahájení a ukončení videozáznamu a níže, vedle displeje najdeme už jen několik standarních tlačítek včetně multifunkčního voliče. A nalevo od okuláru hledáčku je přepínač mezi zobrazením v hledáčku a na displeji.


Otočný volič režimů obsahuje samočinný režim řízený umělou inteligencí, zajímavou nabídku 33 scénických programů, pružný automatický programový režim, programy s prioritou času nebo clony i režim s ručním nastavením všech parametrů expozice, ale také zde jsou pozice pro volby způsobů snímání. Mezi tvůrčími režimy je i program pro snímání širokých (nebo vysokých) panoramatických obrázků a program HDR pro zobrazování s využitím vysokého dynamického rozsahu.

Fotoaparát disponuje konektory mini USB 8 pin/USB 2.0 High Speed a výstupy mini HDMI a  AV (PAL/NTSC). Systém fotoaparátu je kompatibilní s operačními systémy Windows XP, Vista a Win 7 a Mac OS 10.3.9 a vyšším. Jako zdroj energie využívá blíže nespecifikovanou dobíjecí Li-ion baterii. Přístroj má rozměry 111 × 126,5 × 88 mm a bez baterie a karty váží cca 530 g.

Jak jsme uvedli hned v úvodu, Rollei PowerFlex 360 Full HD je jedním z fotoaparátů, které byly představeny během mezinárodní výstavy Photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem. V době uveřejnění tohoto článku tudíž ještě nebyl v prodeji, dokonce nebyla ještě ani uveřejněna jeho předpokládaná doporučená prodejní cena.

Zde se můžete podívat do aktuální nabídky kompaktů Rollei v eShopu OEHLING CZ, zda už je tento nový model v prodeji a za jakou cenu může být váš. 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ