OEHLING RÁDCE : TIFFEN DFX ESSENTIALS V PRAXI

Cesta: www.oehlingradce.cz > Testy > Filtry

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Tiffen Dfx Essentials v praxi

Filtrů se nemusíte vzdát ani v případě, že si nechcete zakoupit a používat snímací filtry jako takové. V současné době snad všichni výrobci fotoaparátů nabízejí efektové, kreativní/tvůrčí, kouzelné či jaké ještě digitální filtry jako součást funkčního vybavení samotných fotoaparátů. Jedná se jednak o filtry efektové, které mají obraz různě deformovat, zmenšit jeho část, výrazně upravovat tonalitu, multiplikovat obraz, vytvářet „hvězdičkové reflexy“ či duhové efekty u zdrojů světla a podobně, ale také o filtry pro černobílou fotografii. A software Tiffen Dfx umožňuje aplikovat dokonce i efekty filtrů polarizačních, infračervených nebo simulovat efekt použití filtru pro roentgenovo záření – „paprsky X“.

Digitální filtry jako funkce digitálního fotopřístroje lze aplikovat přímo na právě snímané záběry, anebo až na snímky už pořízené a uložené na paměťové kartě, případně už stažené v počítači nebo archivované. Výhodou druhého způsobu je, že máme zdrojový soubor bez aplikovaného filtru. Jedná se tedy o součást editačních postupů, dodatečných úprav snímků, respektive vytváření upravených kopií zdrojových snímků.

Pro takovéto a podobné úpravy můžeme samozřejmě používat různé programy, ať už jsme je získali jako součást prodejního balení našeho digitálního fotoaparátu, anebo jsou to specializované programy renomovaných značek, které se nám osvědčily, nebo nám je doporučil někdo zkušený, jemuž důvěřujeme. Typickým příkladem je Adobe Photoshop, nejlépe CS6 Extended. Faktem ovšem je, že Tiffen jako výrobce vysoce kvalitních snímacích filtrů nabízí také velmi kvalitní software, který je navíc velice jednoduše a rychle použitelný.

V době uveřejnění tohoto článku nabízel program Dfx verze 3, a to jako volnou trial verzi, kterou lze zdarma stáhnout na webu Tiffen.com a která existuje i v úpravě pro iPhone a iPad Apps. Základní placená verze Standalone stojí 170 USD. A verze použitelná jako zásuvný modul pro Adobe Photoshop (i Elements, Lightroom a také Apple Aperture) stojí 200 USD. Také existuje verze pro videotvůrce za 600 USD – pro Adobe After Effects, Adobe Premiere Pro, Apple Final Cut Pro a pro Avid Editing Systems.

Jak je vidět, programy jsou k dispozici pro uživatele operačních systémů Windows i Macintosh. Program Tiffen DFX v3 nabízí více možností pro maskování a práci s vrstvami při použití jako zásuvný modul v programech Photoshop a Aperture, ale i další funkce včetně více než dvou tisíc standardních, exkluzivních a speciálních filtrů, ale také efekty speciálních předsádek a objektivů, lze simulovat různé procesy jako v optické laboratoři, zvyšovat zrnitost "digitálního filmu" a upravovat jeho charakter, provádět náročnou barevnou korekci a mnoho dalších úprav.

Tiffen Dfx Essentials v praxi

Pokud použijeme zjednodušený program Tiffen Dfx Essentials, neboli selektivní verzi plného programu Dfx, získáme jakýsi úvod do praxe vylepšování digitální fotografie. Výhodou je velmi snadné a velmi rychlé použití a dostupnost efektů, které v běžných nabídkách chybí a o nichž se dokonce mnozí domnívají, že nejsou korektně aplikovatelné v postprocesu – že je třeba výhradně používat fyzické snímací filtry. To je třeba případ v úvodu jmenovaných filtrů polarizačních, infračervených nebo pro rentgenové záření – „paprsky X“.


Program je nainstalován snadno, rychle, bez jakýchkoli problémů. V případě „krabicové verze“ je třeba vyplnit kód programu. Program na CD je jak ve verzi pro Windows, tak pro Apple. Po schválení kódu následuje obligátní registrace produktu, respektive uživatele.


Pracovní uživatelské rozhraní programu je velmi jednoduché.


Hlavní nabídka na horní vodorovné liště zahrnuje přístup k souborům, nástroje pro editaci, volbu těch nejzákladnějších parametrů obrazu, a to 8, nebo 16 bitů na kanál, a jejich zobrazení plus nápovědu. Pod touto nabídkou jsou nástroje pro návrat bez úpravy, ořez, otočení a změnu velikosti obrazu. Na levé liště se zobrazuje náhled vybraného snímku s aplikovanou úpravou a pod ním náhled originálu. Ve spodní části rozhraní je základní nabídka filtrů. V pravé části pak možnosti u konkrétního vybraného filtru i s náhledy efektu, pokud právě tuto verzi použijeme, tedy "síla" či výraznost vybraného efektu.


V prostřední části je zobrazen vybraný, a tedy upravovaný snímek. Ten je možno zvětšovat/zmenšovat, zvětšit nástrojem "lupa" pro podrobnou kontrolu vybrané oblasti, nebo detailu s tím, že je možno obraz posouvat do stran i nahoru a dolů. Zobrazit můžeme také histogram. Zde je vidět, jak je "osekaný" při aplikaci filtru, který simuluje přístroj pro noční vidění. 


Ukázka nabídky filtru se simulací efektu rentgenového záření – X-ray, a to včetně výraznosti efektu. 

Zde ukázka filtru, který simuluje použití filmu pro infračervené záření.


Oteplující polarizační filtr plus volba kvality ukládaného snímku s aplikovaným efektem. Efekt polarizačního filtru nejen vhodně upraví hustotu obrazu, systost barev a eliminuje vzdušnou perspektivu, ale dokonce i reflexy a závoj na vodní hladině. Snímek získá působivou hloubku a barevnost.   


Zde ukázka "barevného infračervenho filtru" plus vlevo nahoře je vidět nabídky v okně Soubor. Pod ní je vidět, že můžeme snadno zvolit, kam chceme uložit obraz s aplikovaným efektem. A vedle pak volbu kvality ukládané kopie snímku s efektem a samotné ukládání. 


Zdrojový snímek a trojice snímků s uplatněním vybraných efektů: polarizační oteplující filtr 10, xRay 1 a IR 6.  


A zde jiný příklad: Než přistoupíme k aplikaci efektu vybraného filtru (či kombinace filtrů), je zřejmé, že tento snímek je třeba oříznout. 


Ořez je velmi snadný a rychlý. Potvrzení úpravy provedeme kliknutím na ozubené kolečko uprostřed nabídky, viz šipka.

 

 
A nyní můžeme aplikovat třeba oteplující polarizační filtr. Vše rychle, snadno, intuitivně.


Co říci na závěr?

Software s bohatou nabídkou digitálních filtrů Tiffen Dfx Essentials je nápaditý, přitom jednoduše použitelný. Dokazuje, že úpravy digitálních fotografií mohou být efektivní, efektní a také zábavné. Mnohem více možností samozřejmě poskytne plná verze programu Dfx v.3, kterou si můžete vyzkoušet v 15denní bezplatné trial verzi. Veškeré informace o nabídce najdete na stránkách Tiffen.com, kde je i „výukové středisko“ a nechybí videoukázky, nebo přímo na TiffenSoftware.com a Tiffen.com/dfxEssentials.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ