OEHLING RÁDCE : CANON EOS 650D – RECENZE

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Canon EOS 650D – recenze

V létě 2012 se stal nejvyšším modelem v kategorii amatérských zrcadlovek Canon, „mladším bratrem“ 600D, u něhož výrobce zachoval vše, co se osvědčilo včetně konstrukce těla. Změn není mnoho, lze říci minimum, avšak jsou důležité, neboť se mimo jiné týkají i ovládání přístroje. LCD obrazovka je opět velmi pružně použitelná díky umístění na výklopném a otočném panelu, ovšem displej je nyní navíc dotykový a uživatel si tudíž může vybrat, zda chce v určité situaci fotoaparát ovládat tradičním způsobem, nebo kombinovat klasické a dotykové ovládání, anebo využívat výhradně dotykový displej, a to včetně zaostření a expozice dotykem.

Ergonomie a ovladatelnost je podpořena širokou nabídkou režimů expozice, programů a funkcí včetně možnosti ručního ovládání. Přístroj je také spolehlivý a dostatečně výkonný, má dobré provozní rychlosti včetně souvislého snímání rychlostí 5 obr./s, rychlého automatického ostření metodou fázové detekce a minimalizovaného zpoždění závěrky na stisk spoušti. Je to efektivní fotografický přístroj ale také díky kvalitě obrazu, a to jak fotografií, tak i Full HD videa, které je navíc stereofonní.


Canon EOS 650D jsme si podrobně představili hned po jeho prezentaci, a to včetně několika předzkušebních snímků. Tento článek si můžete otevřít v novém okně. Najdete v něm všechny důležité základní informace. V tomto článku se zaměříme na zkušenosti z testu "ostrého" přístroje z produkční série a na výběr ze zkušebních snímků. Pokud si chcete zakoupit novou digitální zrcadlovku v kategorii pro amatérské tvůrce, případně i s určitým přesahem do poloprofesionální kategorie, pak jistě zvažujete modely EOS 650D a 600D a možná i „odlehčený poloprofi“ 60D, protože cenové rozdíly nejsou dramatické. Než oslovíte pracovníky odborných prodejen, podívejte se na naše recenze, pomohou vám, abyste se při samotném výběru zaměřili na vše, co je pro vás a vaši správnou volbu důležité. Zvítězí 650D, stojící z hlediska technických parametrů mezi modely 600D a 60D?

Canon EOS 650D podrobněji

Podíváme-li se na přístroj shora a srovnáme-li ho s modelem EOS 600D, nejspíš si ani neuvědomíme, že nový fotoaparát má „o chlup“ jiné rozměry (133 × 99,8 × 78,8 mm vs. 133 × 99,5 × 79,7 mm) a váží o 5 g více, co je ale zřejmé, to je stereofonní mikrofon umístěný zcela nahoře u sáněk pro externí příslušenství. Mezi ovládacími prvky na pravé straně chybí tlačítko Displej, přibyla ale jedna pozice u páčky pro zapnutí a vypnutí přístroje, a to režim pořizování videozáznamů, EOS Movie. Ten byl původně na otočném voliči režimů expozice. U 650D navíc využívá inovovanou funkci souvislého automatického ostření Hybrid AF, kdy systém stále sleduje vybraný objekt. 

 
Otočný volič režimů expozice nabízí automatický inteligentní scénický režim, automatický režim bez blesku, kreativní automatický režim, scénické programy Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Noční scéna bez stativu a program korigující protisvětlo pomocí technologie HDRI, a v tvůrčí zóně to je programová automatická expozice, program s předvolbou času, program s předvolbou clony a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Z voliče „zmizel“ režim A-Dep – Automatic Dept of Field, tedy automatika zaměřená na dosažení obrazu s velkým rozsahem hloubky ostrosti.
 
Při nastavení automatického inteligentního scénického režimu („zelený plus“) systém detekuje scénu a samočinně volí vhodný program. Využit je obrazový procesor DIGIC 5, který analyzuje každou scénu, tedy detekuje objekty v pohybu i obličeje v záběru a vyhodnocuje osvětlení, kontrast a barvy scény a podle dynamického rozsahu provede i nastavení funkce automatické optimalizace jasu.
 
Nový program HDR Backlight Control je vhodný pro snímky v ostrém protisvětle nebo přesvětlené a velmi kontrastní scény. Režim zobrazování s využitím výrazně zvýšeného dynamického rozsahu pořizuje tři expozice scény (podexponované, správná expozice a přeexponované), které jsou ve fotoaparátu zkombinovány do optimalizovaného zobrazení s bohatými detaily v oblastech stínů a vysokého jasu. Obdobně režim Noční scéna bez stativu usnadňuje zachycení různých večerních scén fotoaparátem drženým v rukou. V rámci režimu jsou rychle po sobě pořízeny čtyři snímky, které jsou následně sloučeny do jednoho ostrého a detailního snímku.


Režim kreativní automatika (CA) umožňuje uživatelsky zasáhnout do nastavených parametrů snímání a snadno měnit hloubku ostrosti – pouhým posunem virtuálního jezdce vlevo, nebo vpravo, režim blesku a režim řízení.


Na základní systémy se uživatel může plně spolehnout, ať už to je exponometrický systém se 63zónovým SPC, nebo automatické ostření, které používá devět křížových ostřicích bodů s tím, že fotoaparát nabízí čtyři způsoby ostření: s detekcí a sledováním obličeje v záběru, FlexiZone a FlexiZone Multi  a režim rychlého ostření, který umožňuje přepnutí na jiný ostřicí bod dotykem na displeji a přetažení zvýrazněného čtverečku na požadované místo.


Procesor DIGIC 5 má výrazný podíl na operačních rychlostech přístroje i na zpracování dat, kde nabízí i rozšířené možnosti, jako je korekce vad objektivu – vinětace a barevné odchylky.


Barevné podání a další základní parametry snímků lze výrazně upravit také použitím různých obrazových stylů. Nabízen je Automatický, Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý a tři si může uživatel sám definovat a uložit pro rychlé použití.


Přístroj disponuje osmi tvůrčími digitálními filtry, které lze použít prostřednictvím dotykového displeje pro zvýšení vizuální působivosti snímků. V nabídce jsou efekty Art Bold, tedy umělecké zvýraznění s přehnanou barevností, Rybí oko, Č/B + zrnitost, Měkké zaostření, Levný fotoaparát aneb efekt „dírkové komory“, Miniatura, efekt olejomalby a efekt malby vodovými barvami. Efekt je možno uživatelsky ovlivnit, byť jen velmi omezeně, viz některé příklady:


Efekt olejomalby.

Efekt zrnitého černobílého filmu.


Efekt „dětského fotoaparátu“.

 
Efekt objektivu typu „rybí oko“.


Dotykový displej TFT LCD Clear View II s úhlopříčkou téměř 7,7 cm (3 palce), rozlišením cca 1,04 milionu obrazových bodů a poměrem stran 3:2, což odpovídá základnímu poměru stran obrazu, má pozorovací úhel (vodorovně i svisle) přibližně 170 °, nastavení jasu v sedmi úrovních a povrchovou úpravu odolnou proti znečištění. Díky umístění na výklopném a otočném panelu umožňuje snadno a pohodlně snímat z mnoha různých pozic a úhlů včetně natáčení videa s přístrojem umístěným na některém z mnoha nabízených systémů opěrek a držáků. Je uchycen v kloubu na levé straně těla a rozsah jeho otáčení je 270 °.


Kapacitní dotyková technologie je velmi citlivá, podporuje různá vícedotyková gesta, podílí se na snadném a rychlém ovládání fotoaparátu i na okamžitém přístupu k funkcím a režimům a jejich přesnému nastavení. Dotykové ovládání se výrazně uplatní především při natáčení videa a fotografování v režimu Live View, neboť umožňuje nejen jemně a intuitivně ladit nastavení obrazu prostřednictvím obrazovky Quick Control, ale také vybrat AF body, obličeje a objekty v záběru, slouží jako elektronický hledáček s obrazovým snímačem, umožňuje ručně zaostřovat s 5- nebo 10násobným zvětšením snímku v jakékoli části displeje a dotykem lze také ovládat spoušť. Samozřejmě lze zobrazit histogram a pomocné mřížky.


Dotykové ovládání je rozsáhlé, intuitivní, funkčně bezvadné – patří k přednostem přístroje, stejně jako možnost ovládání dotykem vypnout, pokud v určitých situacích dáváme přednost konvenčnímu ovládání, anebo můžeme s výhodou kombinovat dotykové uživatelské rozhraní s tlačítky a otočnými ovladači.
 
Hledáček je kompaktní, zrcadlový (pentamirror), ale dostatečně kvalitní, s jasným zobrazením, přičemž má pokrytí přibližně 95 % a zvětšení obrazu asi 0,85×. Zaostřovací matnice je fixní. Dioptrická korekce okuláru má rozsah od -3 do +1 dioptrie. Uživatel může kontrolovat hloubku ostrosti pomocí tlačítka kontroly hloubky ostrosti. A pro snímky s velmi dlouhými časy expozice je na řemeni připevněna závěrka okuláru. Fotoaparát používá polopropustné sklopné zrcadlo s rychlým návratem. Jeho přenos světla – reflexní poměr je 40:60.
 
Senzor umístěný na plošce mezi okulárem hledáčku s měkkou očnicí a aktivními sáňkami pro připojení externího příslušenství, detekuje přiblížení se k hledáčku a systém následně automaticky vypne displej – pro fotografování používáme jen hledáček a systém šetří energii.
 
Zadní stěna je oproti EOS 600D změněna i v dalších detailech, tlačítka Menu pro vstup do uživatelských nabídek a Info pro zobrazení a ukrytí informací na displeji mají jiný tvar, pravá horní část zadní stěny má lépe řešenu tvarovanou plochu jako opěrku pro palec, tlačítka Av/korekce expozice a Q pro aktivaci rychlého ovládacího menu jsou menší. Vpravo nahoře jsou opět tlačítka pro blokování nastavené expozice a výběr zaostřovacích bodů autofokusu, vedle displeje je kolem středového tlačítka SET kruhové uskupení tlačítek pro vybrané funkce (vyvážení bílé, činnost AF, Picture Style a režim řízení), která slouží i pro navigaci, a zcela dole je dvojice tlačítek pro prohlížení a mazání snímků.


Při pohledu na přístroj zepředu je na pravé straně tlačítko pro uvolnění výměnného objektivu, pod ním je na objímce s bajonetem tlačítko kontroly hloubky ostrosti a nahoře tlačítko blesku. Na rukojeti pod spouští je kruhové okénko IR přijímače dálkového ovládání RC-6.


Mezi madlem a středovým segmentem je v horní části LED světlo pro snížení nežádoucího efektu červených očí při použití výklopného blesku, které slouží pro indikaci aktivované samospoušti.


Výklopný blesk je stejný jako u předešlého modelu, se směrným číslem 13 (m/100 ISO) a pokryje úhel záběru objektivů do ohniskové vzdálenosti 17 mm, což po přepočtu na formát odpovídající filmu šířky 35 mm je 28 mm. Blesk je vyklopen nad tělo dostatečně vysoko, aby záblesk nezastínila většina objektivů běžné délky i některé delší.Nabídka režimů blesku odpovídá současným potřebám. K dispozici jsou režimy automatický a ruční, integrovaný vysílač Speedlite zajišťuje bezdrátové připojení více blesků, nechybí funkce pro snížení jevu červených očí, synchronizace s druhou lamelou závěrky. Čas X-sync je 1/200 s. Kompenzace zábleskové expozice má rozsah ± 2 EV v krocích po 1/2 a 1/3 EV. K dispozici je i blokování expozice s bleskem.Využít je možno i bracketing expozice s bleskem, avšak jen pomocí kompatibilního externího blesku. Aktivní sáňky pro blesky a externí příslušenství jsou kompatibilní s externími blesky E-TTL II řady Speedlite EX.


Snímky ve formátu JPEG, 14bitové soubory RAW (Canon original RAW 2. verze) a stereofonní videozáznam MOV/H.264 lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC (UHS-1). Zajištěna je i kompatibilita s kartami typu Eye-Fi, které umožňují snadný přenos dat s využitím bezdrátové komunikační technologie Wi-Fi. Slot pro paměťové karty je tradičně na pravém boku pod plastovým ochranným krytem s kovovým zpevněním.


Canon EOS 650D používá stejnou dobíjecí 7,2V lithium-iontovou baterii jako modely EOS 600D a 550D modely,  LP-E8 s kapacitou 1120 mAh, která představuje energii 8,1 Wh. Je-li plně nabita, umožňuje pořídit asi 440 snímků, nebo přibližně 1 hodinu a 40 minut videozáznamů (podle norem CIPA). Skutečnou výdrž baterie ovlivňuje řada faktorů od podmínek fotografování po individuální přístup včetně častějšího použití živého náhledu nežli hledáčku, používání a nastavení interního blesku a prohlížení pořízených snímků a videoklipů. Dokoupit je možno sadu napájecího adaptéru ACK-E8, která umožňuje čerpat energii z elektrické sítě, anebo bateriový grip BG-E8, do kterého lze vložit dvě Li-ion baterie, anebo tužkové napájecí články nebo NiMH akumulátory.


Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně je k dispozici rozhraní USB 2.0 Hi-Speed, které slouží také jako AV výstup (PAL/NTSC), pro připojení ke kompatibilní HDTV je přístroj vybaven minikonektorem HDMI, který je kompatibilní s HDMI-CEC, a dále má zdířku pro konektor dálkové kabelové spoušti a zdířku pro konektor externího mikrofonu, jímž je 3,5mm stereofonní mini-jack. Konektory jsou stejně jako u 600D chráněny výklopnými gumovými krytkami.

Připomeňme si, že Canon spolu se zrcadlovkou EOS 650D představil i dvojici nových objektivů: tenký a lehký EF 40 mm 1:2,8 STM a všestranně použitelný zoom EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS STM. "STM" označuje lineární krokový elektromotorek pro pohon systému automatického zaostřování. Takový typ pohonu je standardně používán v objektivech pro kompaktní bezzrcadlové fotoaparáty s výměnnými objektivy, výborně se hodí pro autofokus pracující metodou detekce kontrastu a také pro rychlé a tiché zaostřování během záznamu videosekvencí.
 
Canon jako první použil tento systém v objektivech pro konvenční zrcadlovky. Oba objektivy mají ruční ostření řešeno systémem "focus-by-wire", nikoli pouze mechanickým převodem svázaným s otočným zaostřovacím prstencem, a umožňují jemné ruční doostření i při aktivovaném režimu automatického ostření.
 
Pro test jsem měl k dispozici kit s levnějším základním zoomobjektivem EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II (ekv. u 35mm formátu: cca 28/29–88/90 mm) a tenký objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM (ekv. u 35mm formátu: cca 64 mm), se kterým tvoří tělo EOS 650D opravdu velice kompaktní a lehkou kombinaci.

 

Co ukázal test: kvalita obrazu – ukázky zkušebních snímků

Celková kvalita obrazu je velice dobrá, v exteriéru za dobrého osvětlení vynikající. Při použití grafického formátu JPEG je základní nastavení zpracování dat primárně určeno pro „rychlou“ reportážní fotografii, nicméně dynamický rozsah je velmi dobře optimalizován, stejně jako reprodukce barev a podání jemných tonálních přechodů i prokreslení jemných detailů obrazu, zejména pokud není použita extrémně vysoká hodnota citlivosti ISO.
 
Pro dosažení vyšší obrazové kvality mají uživatelé možnost využít funkci C.Fn-3 Priorita zvýraznění tónu, která díky zvýšení dynamického rozsahu zlepšuje prokreslení obrazu ve světlých oblastech, anebo jednoduše nastavit nový program HDR Backlight Control se zobrazením pomocí výrazně zvýšeného dynamického rozsahu. A zkušení uživatelé mohou použít obrazové soubory RAW, které následně sofistikovaně zeditují a převedou na běžně používané. Program Canon Digital Photo Professional je tradičně k fotoaparátu přibalen.


Při použití firemního nastavení a zpracování dat do grafického formátu JPEG mají hrany jen mírně zvýšený kontrast, ostrost struktur je výborná, třepení hran je minimalizované. Parametry obrazu lze dobře individuálně upravit. První obrazec je pořízen s objektivem EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS II. Citlivost 200 ISO, clona 8 a čas 1/6 s.


Druhý obrazec s objektivem EF 40 mm 1:2,8 STM. Citlivost 200 ISO, clona 8 a čas 1/6 s.


Ostrost a prokreslení detailů na snímku hřbetů knih s různou texturou a barvou. Vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 1/5 s), vpravo 1600 ISO (1/40 s). Clonové číslo jsem v obou případech nastavil na 11. Ohnisková vzdálenost byla 40 mm – použil jsem objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.


Podání barev je v základním nastavení za běžného denního osvětlení poměrně realistické, tonální reprodukce je kvalitní i za horšího osvětlení a také v interiérech s různými druhy umělého osvětlení. Plně automatický režim vyvážil žluté žárovkové světlo s posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný. Uživatel má samozřejmě několik možností, jak dosáhnout zcela přesného vyvážení, včetně vyvážení ručního.


Pro vyvážení bílé barvy, a tedy celkové podání barev při různém typu osvětlení, je k dispozici kromě plně automatického režimu pomocí obrazového snímače několik režimů pro různé druhy světla (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovkové osvětlení, Bílé zářivkové osvětlení, Blesk) a také uživatelské vyvážení bílé s možností uložit jedno nastavení do paměti. U všech režimů s výjimkou blesku je uvedena barevná teplota světla v Kelvinech, na kterou jsou vyváženy.


Veškerá nastavení vyvážení bílé je možno také jemně kompenzovat (v rozsahu ± 9 v oblastech modrá/jantarová  a purpurová/zelená). Využití nabízí i funkce WB Bracketing – posouvání vyvážení bílé á ± 3 úrovně v krocích po jednotlivých úrovních, 3 snímky s různou expozicí při spuštění závěrky a volitelný posun k modré/jantarové nebo purpurové/zelené. Přímé nastavení barevné teploty v Kelvinech ovšem možné není.


Digitální obrazový šum se zvyšuje spolu s hodnotou citlivosti ISO, má celkem přirozený charakter, více je patrný je v tmavších oblastech obrazu. Barevný šum je velmi účinně potlačen až po vysoké hodnoty citlivosti. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má standardní rozsah 100 až 12 800, v rozšířeném režimu je dostupná ještě hodnota ISO 25 600.


Digitální obrazový šum na snímku z reálného prostředí, který dlouhodobě používám pro možnost vzájemného srovnání testovaných fotoaparátů. Vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 0,6 s), vpravo 1600 ISO (1/15 s). Clonové číslo jsem v obou případech nastavil na 11. Ohnisková vzdálenost byla 40 mm – použil jsem objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.


Přístroj samozřejmě nabízí i uživatelské funkce pro snížení šumu. V případě dlouhých časů expozice (od 1 s výše) má tři možnosti: zakázat, povolit, nechat rozhodnutí na automatickém programu přístroje.


Při použití vysokých hodnot citlivosti může uživatel vybrat jeden ze tří stupňů redukce šumu, potlačení šumu vysoké, standardní, nízké, nebo použít program, který pro optimalizované potlačení šumu zpracuje data ze čtyř sekvenčně pořízených snímků s různým nastavením, anebo může redukci zcela vypnout s tím, že míru a způsob potlačení šumu zvolí a provede až při editaci v počítači a s využitím speciálních nástrojů editačního programu.


Následují tři ukázky, jak se projeví uplatnění funkce snižující míru obrazového šumu při použití vysoké citlivosti. První je výřez testovací tabulky. Použil jsem hodnotu citlivosti ISO 25 600, tedy maximum. V programu s prioritou clony jsem nastavil clonové číslo 8, čas expozice byl 1/800 s a ohnisková vzdálenost 40 mm – použil jsem objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM. Horní pruh je výřez ze snímku, kdy jsem funkci nepoužil, druhý s nízkou redukcí šumu, třetí se standardní, čtvrtý s vysokou redukcí šumu a zcela dole je speciální režim optimalizované redukce.


Druhý je výřez záběru na hřbety knih. Použil jsem opět nejvyšší možnou hodnotu citlivosti ISO 25 600, v programu s prioritou clony jsem nastavil clonové číslo 11, čas expozice byl 1/640 s a ohnisková vzdálenost 40 mm (opět objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM). Horní pruh je výřez ze snímku, kdy jsem funkci nepoužil, druhý s nízkou redukcí šumu, třetí se standardní, čtvrtý s vysokou redukcí šumu a zcela dole je speciální režim optimalizované redukce.


A pro třetí příklad jsem využil výřez ze standardně a dlouhodobě používaného záběru z reálu. Citlivost je opět ISO 25 600, clonové číslo 11, čas expozice 1/250 s a ohnisková vzdálenost 40 mm (objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM). Vlevo nahoře je výřez ze snímku, kdy jsem funkci nepoužil, uprostřed s nízkou redukcí šumu, nahoře vpravo se standardní, dole vlevo s vysokou redukcí šumu a dole vpravo je speciální režim optimalizované redukce.


Alespoň tři ukázky výrazně změněného barevného podání. První snímek je referenční, se standardní barevností, druhý je s barevností živou, třetí s použitím HDR zobrazování a čtvrtý je kombinací vodových barev s přehnaně živou barevností, sytostí. Uživatelsky je možno upravit sytost a tón barev, jas, kontrast a ostrost. Citlivost byla 200 ISO, čas 1/8 a 1/25 s, clonové číslo 5,6 a ohnisková vzdálenost 40 mm (objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM).


Ukázka, jak systém přístroje převede barevné tóny do šedé škály (obrazový styl, preference clony, citlivost 200 ISO, čas 1/8 s, clona 5,6). Uprostřed je efekt černobílého snímku se zvýšenou zrnitostí (citlivost 800 ISO, čas 1/25 s, clona 5,6). A vpravo je ruční nastavení parametrů expozice i ruční úprava základních obrazových parametrů (citlivost 200 ISO, čas 1/25 s, clona 2,8). Použit objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.


Efekt dírkové komory. Uprostřed je základní zobrazení, vlevo a vpravo chladnější a teplejší podání. Citlivost 200 ISO, čas 1/25 s, clona 2,8. Použit objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.


Rozostření pozadí při použití automatického tvůrčího režimu. Nahoře čas 1/80 s, clona 2,8 a citlivost 640 ISO. Dole čas 1/60 s, clona 5,6 a citlivost 2500 ISO. Ohnisková vzdálenost 40 mm – použil jsem objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.


Výrazné vs. mírné rozostření pozadí, anebo také malá vs. velká hloubka ostrosti při použití režimu s ručním nastavením parametrů expozice a poloautomatického programu s prioritou clonového čísla. Nahoře snímek s výrazně rozostřeným pozadím: ručně, clona 2,8 a čas 1/25 s. Dole maximální ostrost: priorita clony – clona 22, čas byl 2,5 s. Citlivost byla v obou případech 200 ISO a opět jsem použil objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM.


Dva snímky z testu, jak lze pomocí interního výklopného blesku bez rušivého stínu přisvětlit malý objekt. Ohnisková vzdálenost byla 55 mm (ekv. 88 mm) a použil jsem clonové číslo 5,6. Vlevo je pro porovnání snímek bez použití blesku (citlivost 100 ISO, program s preferencí clony a čas vyšel 1/10 s). Uprostřed a vpravo: režim s ručním nastavením parametrů expozice, čas 1/60 s, ale pro snímek uprostřed s vyšší hustotou jsem použil citlivost ISO 400, kdežto pro ten jasnější vpravo 800 ISO. Využil jsem funkci pro úpravu výkonu blesku – korekce zábleskové expozice umožní jemně ovlivnit výsledný obraz, základní je ovšem použití vhodné kombinace času expozice, clonového čísla a obecné citlivosti. Svou roli také hraje vyvážení bílé vůči barevné teplotě světla.


Kočka I. Ohnisko 42 mm (ekv. 67 mm), čas 1/60 s, clona 11 a citlivost 200 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice a blesk.


Kočka II. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 200 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice a blesk.


Vlak I. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/500 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Režim Sport.


Vlak II. Ohnisko 44 mm (ekv. 70 mm), čas 1/640 s, clona 5,0 a citlivost 125 ISO. Režim Sport.


Vlak III. Ohnisko 40 mm (ekv. 64 mm; objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM), čas 1/640 s, clona 4,0 a citlivost 100 ISO. Režim Sport.


Vlak IV. Ohnisko 40 mm (ekv. 64 mm; objektiv EF 40 mm 1:2,8 STM), čas 1/800 s, clona 4,5 a citlivost 100 ISO. Režim Sport.


Vlak V. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/800 s, clona 5,6 a citlivost 200 ISO. Režim Sport.


Vlak VI. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/800 s, clona 5,6 a citlivost 160 ISO. Režim Sport.


Městská krajina I. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/250 s, clona 11 a citlivost 200 ISO. Program s preferencí clonového čísla.


Městská krajina II. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), clona 8, čas 1/400 s a citlivost 100 ISO. Program s vysokým dynamickým rozsahem.


Městská krajina III. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/100 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.


Městská krajina IV. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/80 s, clona 11 a citlivost 200 ISO. Program s preferencí clonového čísla.


Městská krajina V. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/160 s, clona 16 a citlivost 100 ISO. Program s preferencí clonového čísla.


Městská krajina VI. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/160 s, clona 13 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.


Městská krajina VII – difúzní osvětlení. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 1/200 s, clona 9 a citlivost 100 ISO. Automatika.


Městská krajina VIII – difúzní osvětlení. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/200 s, clona 9 a citlivost 100 ISO. Scénický program Krajina.


Městská krajina IX. Vlevo: ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 1/250 s, clona 10, citlivost 100 ISO, Krajina. Uprostřed a vpravo ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), clona 22 a program s preferencí clonového čísla, ale uprostřed citlivost 1600 ISO a čas byl 1/500 s, kdežto vpravo 100 ISO a čas 1/50 s.


Noc I. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 25 s, clona 18 a citlivost 200 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.


Noc II. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 20 s, clona 16 a citlivost 400 ISO. Program s preferencí clonového čísla.


Noc III. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), čas 13 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Program s preferencí clonového čísla.


Noc IV. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 0,3 s, clona 5,6 a citlivost 6400 ISO. Scénický program Krajina.


Noc V. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 15 s, clona 11 a citlivost 100 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.


Noc VI. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 30 s, clona 22 a citlivost 400 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.


Noc VII. Ohnisko 18 mm (ekv. 29 mm), čas 30 s, clona 22 a citlivost 400 ISO. Režim s ručním nastavením parametrů expozice.


Jednou z předností fotoaparátu je také příslušnost k modulárnímu systému EOS. Je pro něj díky tomu k dispozici velký výběr výměnných objektivů, externích blesků a dalšího praktického příslušenství. Příklady: objektiv EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS STM, bateriové madlo BG-E8 s ovladači pro snadné snímání "na výšku", externí kompaktní blesk Speedlite 270EX II a externí GPS jednotka GP-E2.

Zhodnocení

Kompaktní digitální zrcadlovka Canon EOS 650D výborně poslouží i náročnějším amatérským fotografům a těm, kteří si ji zakoupí jako svou první zrcadlovku, umožní snadno a intuitivně fotografovat a pořizovat videoklipy, ale pokud si to budou přát, pak také proniknout hlouběji do tajů kreativní fotografie a zahájit promyšlenou digitální tvorbu. Díky displeji na výklopném a otočném panelu a možnosti využít živý náhled pro fotografování a pořizování videozáznamů usnadňuje snímání z různých stanovišť a úhlů.

Fakt, že je displej navíc dotykový, ještě více rozšiřuje pružnost jeho použití a fotoaparát je atraktivnější pro současné uživatele, kteří ve své volbě preferují multifunkční přístroje a zařízení s dotykovými displeji. A pro všechny potenciální uživatele je jistě lákavé, že je to přístroj se snadným, příjemným ovládáním založený na špičkových technologiích, spolehlivých, funkčně bezvadných systémech a nabízející široký výběr režimů, programů a funkcí, a to jak praktických, tak i těch, které umožňují zábavnou tvorbu a podněcují k experimentům.

Přirozeně, EOS 650D není zcela ideální či dokonalý přístroj. Z hlediska náročných uživatelů, kteří preferují snímání se živým náhledem na displeji a pořizují dynamické videoklipy, může být nový hybridní systém automatického ostření stále pomalejší, než by si přáli. Mnozí uživatelé by jistě uvítali, kdyby jako základní zdroj energie sloužil akumulátor s delší výdrží na jedno nabití. A některým uživatelům bude chybět klasické pomocné světlo autofokusu pro diskrétní snímání za nízké hladiny osvětlení, nejde-li použít externí blesk emitující infračervený měřicí paprsek, anebo ho nemají k dispozici.

Důležitá je samozřejmě příslušnost k rozsáhlému modulárnímu systému EOS, který obsahuje výměnné objektivy EF i EF-S, externí blesky a další příslušenství, díky kterému je využití přístroje velmi široké a do velké míry přizpůsobitelné osobním potřebám různých uživatelů. K tradičním přednostem patří i bohatá softwarová výbava, kterou výrobce k fotoaparátu poskytuje. EOS Solution Disk v25.2 pro Windows 7/Vista/XP (SP-3) obsahuje ImageBrowser EX 1.0, PhotoStitch 3.1, Digital Photo Professional 3.11, Picture Style Editor 1.10 a EOS Utility včetně EOS Sample Music a pro Mac OS X (10.6–10.7) také ImageBrowser EX 1.0, PhotoStitch 3.2, DPP 3.11, Picture Style Editor 1.10 a EOS Utility 2.11. ImageBrowser EX 1.0 je zcela nová verze programu pro vytváření databází souborů fotografií a videoklipů, umožňuje jejich vyhledávání, editaci, usnadňuje tisk vybraných snímků a nabízí propojení s Microsoft Silverlight.

Kvalita snímků je výborná, a to i při použití poměrně vysokých hodnot citlivosti, za příznivých podmínek a při využití možností dat RAW vynikající. Dobře optimalizovaná je i kombinace těla a setového objektivu včetně podpory funkcí pro korekci periferního osvětlení a barevné vady. I v této sestavě lze získat obraz s dobrým prokreslením detailů a rozlišením, dobrý je i dynamický rozsah, který je v případě potřeby možno zlepšit pomocí funkce priority světlých tónů, a využít je možno i nový program využívající zobrazování se zvýšeným dynamickým rozsahem.

V době uveřejnění recenze můžete samotné tělo v eShopu OEHLING CZ zakoupit za necelých 17 tisíc korun. Podívejte se, jaká je aktuální cena.

OEHLING CZ samozřejmě nabízí také cenově zvýhodněné sety, třeba CANON EOS 650D tělo START SET za 18 199 Kč (kit kromě těla a základního vybavení obsahuje navíc 32GB paměťovou kartu SanDisk SDHC Extreme HD Video, baterii Oehling LP-E8 /ekvivalent Canon LP-E8/, kabelovou spoušť Micnova MQ-S3 a zápěstní poutko Micnova Hand Strap MQ-HS6) nebo CANON EOS 650D + 18–135 IS STM START SET — tato sada kromě fotoaparátu se základním vybavením a s všestranně použitelným zoomem EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS STM obsahuje toto další příslušenství: 8GB paměťovou kartu SanDisk SDHC Extreme HD Video, baterii Oehling LP-E8 (ekvivalent Canon LP-E8), Phottix EW-73B, Tamrac Rally 2 hnědý/béžový a bateriový grip MEIKE MK-550D/MK-600D (ekv. BG-E8).

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ