OEHLING RÁDCE : SAMSUNG NX1000

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Samsung NX1000

Tento systémový kompaktní fotoaparát má integrovanou Wi-Fi jednotku. Bezdrátové Wi-Fi připojení usnadňuje a urychluje přenos fotografií a videoklipů, které lze obratem sdílet na sociálních sítích, odeslat e-mailem nebo do cloudového úložiště. Pomocí Wi-Fi také lze NX1000 ovládat z tabletu, který Samsung nabízí spolu s fotoaparátem v cenově výhodné sadě.

Tablet umožňuje uchovávat, prohlížet, sdílet a také provádět základní editaci snímků a videoklipů. Obdobně je možno propojit fotoaparát s televizorem, laptopem nebo smartphonem Samsung. Chytrý mobilní telefon, tablet nebo notebook lze využít i jako „dálkový hledáček“ fotoaparátu. Díky funkci Samsung Mobile Link si uživatel může prohlížet fotografie a přehrávat videoklipy nejen na tabletu, ale také na obrazovce televizoru s vysokým rozlišením. 
 

 
S HDTV lze fotoaparát propojit i tradičně, pomocí rozhraní mini HDMI. Pro připojení k počítači nebo kompatibilní fotografické tiskárně je fotoaparát vybaven rozhraním USB 2.0. A protože má zabudované čidlo a systém pro bezdrátové ovládání, lze dokoupit a využít bezdrátový ovladač SR2NX02. V příslušenství je i modul GPS WGS84 pro záznam zeměpisných údajů do exif metadat pořizovaných snímků.
 

 
Pro test jsem měl k dispozici sadu NX1000 s objektivem Samsung 20–50 mm 1:3,5–5,6 II ED i-Function, externím minibleskem SEF8A a s tabletem Samsung Galaxy Tab 7.7 GT-P6800. Současně jsem testoval také fotoaparát Samsung Galaxy EK-GC100.

Tablet a jeho spolupráce s fotoaparátem

Samsung Galaxy Tab 7.7 GT-P6800 má pevnou konstrukci (kombinuje slitinu hliníku a plasty), padne dobře do ruky, příliš se nezahřívá. Má velmi kvalitní 7,7“ WXGA displej Super AMOLED Plus. Je to displej plně dotykový (typu C) s rozlišením 1280 × 800 px, který zobrazuje 16 milionů odstínů barev. Použitá technologie zobrazuje vynikající barvy a poskytuje velmi dobrou čitelnost jak na slunci, tak za špatného počasí nebo ve spoře osvětleném interiéru, případně v dopravním prostředku.


 
Pro komunikační připojení lze využít Wi-Fi 802.11 b/g/a/n, Bluetooth 3.0, USB 2.0, WAP. Operační systém Android 4.0.4 ICS umožňuje plynulý chod včetně všech aplikace z TouchWiz (SocialHub, Pulse, MusicHub, Latitude, ...). Využívat lze platformy GSM Quad Band (850, 900, 1800, 1900, 2100 MHz), GPRS Class 3.3, EDGE a Internet Browser, respektive Chrome Lite s podporou programu Adobe Flash Player 11. Nechybí výstup na TV, Polaris Office umožňující číst, editovat i vytvářet různé textové soubory, GPS jednotka a řada aplikací Google, jako Talk, G+, Gmail, Navigace, Mapy, Hlasové vyhledávání atd.

 
Na boku má slot na SIM kartu – lze ho tedy používat jako plnohodnotný smartphone a díky integrovanému fotoaparátu s funkcí videokamery i pro videochaty/videohovory. Karta se ale špatně vkládá i vyjímá. Hned vedle je umístěn slot na microSD kartu, což je důležité, poněvadž interní paměť pro pořízené obrazové soubory a videoklipy a pro jejich editaci mnoho volného prostoru neponechává.


Jednotka GPS a zobrazení stanoviště na mapě.
 
Na spodní straně tabletu je dvojice minireproduktorů. Umístění to není dvakrát šťastné. Když tablet postavíme/položíme na měkčí místo, anebo ho použijeme na šířku a reproduktory zakryjeme rukou, zvuk se velmi zkreslí. Jinak je ale čistý a kvalitní. Totéž platí i pro poslech hudby s využitím přibalených sluchátek. Přehrávání videoklipů a hudby je celkově zcela bezproblémové, přehrát lze i soubory WMV, DivX a FLV, k dispozici jsou různé funkce včetně zvukového ekvalizéru SoundAlive.
 
Tablet využívá dvoujádrový procesor Exynos 1,4 GHz s operační pamětí 1 GB a grafický akcelerátor Mali 400, což umožňuje plynulý chod celého systému a bezproblémové využívání aplikací, hraní her, surfování po internetu, přehrávání multimédií. Lithiová nabíjecí baterie s kapacitou 5100 mAh při častém a „plném“ používání tabletu vydržela 2 až 3 dny. Tablet má přibližné/zaokrouhlené rozměry 20 × 13 × 0,8 cm a váží 340 g.

 
Propojení s kompatibilním fotoaparátem lze uskutečnit pomocí aplikace Samsung Mobile Link. Poslouží pro posílání fotografií a videoklipů, které můžeme v tabletu různě editovat a následně je pohotově sdílet na sociálních sítích typu Facebook, Google+, Instagram, Pinterest, Foursquare, Latitude, anebo je odeslat pomocí e-mailu, Bluetooth, Allshare, poslat je na cloudové úložiště či na Googlovskou Picasu. Také z nich můžeme pomocí aplikace Tvůrce videa vytvářet video.


Nabídka aplikací a možností připojení, realizace Wi-Fi připojení.

 
Zaslání fotografií z fotoaparátu do tabletu "krok za krokem".

 


S přijatými snímky lze v tabletu "pracovat" stejně jako s těmi, které byly pořízeny jeho interním foto-videopřístrojem. Možností je celá řada.


 
Chceme-li tablet propojený s fotoaparátem pomocí technologie Wi-Fi použít jako dálkový ovladač s velkým displejem, nastavíme na otočném voliči fotoaparátu položku "Wi-Fi" a v tabletu (nebo chytrém telefonu) aktivujeme funkci Remote Viewfinder.

 
Několik obrazovek ukazuje, jak lze pomocí tabletu a aplikaci Remote Viewfinder fotoaparát ovládat. Tablet se změní v dálkový ovladač s velkým displejem.


 

 
Několik ukázek, jaké tablet poskytuje možnosti pro úpravy fotografií v Editoru fotografií nebo Fotografickém studiu.

 
Další ukázky editace fotografií, zde konkrétně úprava jasu a barevného podání. 

 

Samsung NX1000 – základní systémy

Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem CMOS formátu APS-C (23,5 × 15,7 mm) s rozlišením 20,3 milionu efektivních pixelů. Proti prachu senzor chrání systém čištění pomocí ultrazvukových vibrací. Největší snímek má rozlišení 5472 × 3648 px. Kromě základního poměru stran obrazu 3:2 může uživatel použít i širokoúhlý 16:9 a čtvercový 1:1. Snímky lze ukládat ve formátu JPEG (s volbou kvalitativní úrovně Velmi jemná, Jemná, Normální) a jako nekomprimované soubory RAW (SRW). Možné je simultánně ukládat data RAW a JPEG, a to v libovolné úrovni kvality.
 
Video formátu MPEG4 (kodek H.264) má nejvyšší rozlišení 1920 × 1080 px se snímkovou frekvencí 30 obr./s. Nastavit lze také 1920 × 810 px á 24 obr./s a 1280 × 720, 640 × 480 nebo 320 × 240 px á 30 obr./s. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. Režim Video má svou pozici na otočném voliči režimů a v horní části zadní stěny vyhrazené typické tlačítko pro zahájení a ukončení snímání. Je drobné a „zapuštěné“ do tvarované plochy stěny tak, že je lze jen stěží stisknout omylem, nechtěně. Pořízené snímky a videosekvence je možno ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 
Pro připojení výměnných objektivů slouží přípojný systém Samsung NX, pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát platí koeficient 1,5×. Využít je možno důmyslný a příjemně použitelný systém i-Function, který usnadňuje kontrolu nastavení fotoaparátu v kombinaci s objektivem i úpravu obrazu. Přístroj nabízí i funkci digitálního zoomu (1,2×/1,4×/1,7×/2× Intelli-Zoom).
 
Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu. Je patnáctibodový a použít lze režim vícebodového ostření, nebo bodového s možností volby jakéhokoli bodu AF. K dispozici je i funkce souvislého ostření a také detekce tváří v záběru. Nechybí pomocné osvětlení AF – zeleně svítící LED.

 
Samozřejmě můžeme zaostřovat i ručně, otočným prstencem na objektivu s elektronickým přenosem. Ostření je dobře, jemně vyladěno a samozřejmostí je zvětšení vybraného detailu pro přesné zaostření.
 
Pro měření expozice jsou k dispozici tři režimy, vícebodový, vyvážený na střed a bodový. Funkce kompenzace expozice má rozsah ±3 EV (krok 1/2 a 1/3 EV), funkce autobracketing nabízí stupňování automatické expozice (± 3 EV), stupňování vyvážení bílé (krok ±3) a stupňování Průvodce snímky (3 volitelné režimy). Nechybí tlačítko AEL pro „uzamknutí“ nastavené expozice.

Režimy expozice a NX1000 v praxi

Přístroj můžeme používat ke snadnému, pohodlnému fotografování nebo natáčení videoklipů, a to buď s využitím plně automatického inteligentního režimu Smart Auto 2.0, anebo režimu s prioritou objektivu, tedy s využitím důmyslné a jednoduše použitelné i-Function. 


Jak je vidět z ilustrace s detailním pohledem na otočný volič režimů expozice, na výběr jsou také scénické programy, sada je dostupná v menu a obsahuje programy noc, portrét, krajina, scéna, krásná tvář, děti, detail, text, západ slunce, svítání, protisvětlo, ohňostroj, pláž a sníh, nechybí ani možnost pořizovat 3D fotografie – obrázky s prostorovým efektem nebo plynulé panoramatické obrázky a fotoaparát samozřejmě nabízí také pružný automatický program, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Otočný volič je s horní stěnou přesně „zarovnán“ a pro změnu nastavení je třeba vyvinout dostatečně velkou sílu, fakticky tedy nehrozí nechtěnná změna režimu, kterou bychom přehlédli, ačkoli zcela vyloučit tuto možnost nelze (ale během testování se mi to nestalo ani jednou).
 
Jako samostatná položka na otočném voliči je i speciální režim „Wi-Fi“. Jak jsme si ukázali v úvodní části, slouží pro dálkové ovládání pomocí tabletu nebo chytrého mobilního telefionu s využitím bezdrátové technologie Wi-Fi. A obdobně jsme už v úvodní části popsali i funkci tlačítka Smart Link.


Třípalcový displej typu TFT LCD s rozlišením 921 tisíc obrazových bodů (VGA/640 × 480 px). Obrazovka není umístěna na výklopném panelu a není dotyková.

 
Fotoaparát nemá elektronický blesk, ale umožňuje použít kompaktní externí blesk SEF8A, který je standardně součástí prodejního balení.

 
Fotoaparát nabízí několik tvůrčích možností pro různé úpravy snímků. Některé funkce lze uplatnit ještě před pořízením snímku, většinu pak pro úpravy snímků už pořízených a uložených na paměťové kartě ve fotoaparátu. Základní možností je využití sady nazvané Průvodce snímky. Obsahuje devět filtrů, standardní, výrazný, portrét, krajina, prales, retro, chladný, klid a klasický, u každé položky je navíc možná další individuální úprava základních parametrů snímku, barevného tónu, sytosti barev, ostrosti a kontrastu, a k dispozici jsou ještě tři paměti pro pohotové použití trojice individuálně nastavených parametrů obrazu. A funkce Vybraná barva umožňuje zachovat ve snímku pouze jednu vybranou barvu a ostatní nechat převést do šedé škály; vybrat lze modrou, červenou, žlutou a zelenou barvu. 


 
Pořízené snímky můžeme základním způsobem, rychle a snadno, upravovat snímky. Uplatnit lze různé digitální efektové filtry, výrobcem nazvané „inteligentní“, a to miniatura, měkké zaostření, starý film černobílý nebo sépiově hnědý, polotónové body pro komiksový vzhled obrazu, skica, efekt rybího oka, potlačení mlhy a tradičně nechybí negativní zobrazení. Dále je k dispozici retuš tváře nebo efektu červených očí, korekce protisvětla, možnost změnit velikost obrazu, otočení, úprava jasu a kontrastu a záměrná vinětace – výrazné ztmavení obrazu směrem do krajů, hlavně rohů.

 
A otočný volič režimů obsahuje ještě jednu netradiční položku, rozšiřující zábavné tvůrčí možnosti uživatele: „Magické inteligentní filtry“. Obsahují dvě sady: Magické rámy a Inteligentní filtry. Magické rámy vlastně umožňují tím nejjednodušším způsobem vytvářet drobné „koláže“. Nabídka zahrnuje tyto možnosti: staré album, starý film, vlna, úplněk, starý záznam, časopis, noviny, slunečný den, klasický televizor, graffiti, prázdniny a dva různé billboardy. Stačí zvolit rám, namířit fotoaparát na vhodný objekt a zmáčknout spoušť – systém fotoaparátu „vmonzuje“ snímek do rámečku a vytvoří koláž. Inteligentní filtry jsou tytéž, jako v základní sadě, jen zde není možnost dodatečné uživatelské úpravy a není zde ani paměť pro speciální uživatelké nastavení. Některé konkrétní možnosti vidíte na ilustraci. 


 
Ukázky Inteligentních filtrů a možnosti další následné úpravy parametrů obrazu.


 
Nabídka "kouzelných rámečků"... 


 
... a "inteligentních filtrů".


 
Fotoaparát nabízí také vysokorychlostní souvislé snímání, které umožňuje zachytit rychlé děje a objekty v pohybu s podporou rychlého autofokusu, jehož systém používá nový pokročilý algoritmus pro rychlejší a přesnější automatické zaostřování. Rychlost snímání je až 8 obrázků za sekundu. 
Jako zdroj energie slouží dobíjecí 7,4V lithium-iontová dobíjecí baterie BC1030 s kapacitou 1030 mAh, což představuje energii 7,6 Wh. Na jedno plné nabíití umožňuje pořídit cca 320 snímků. Dokoupit je možno adaptér pro napájení z elektrické sítě. Fotoaparát měří 114 × 63 × 37 mm, i s baterií váží 222 g a je nabízen nejen v klasickém černém, ale i v bílém provedení a také v růžové „dámské“ verzi.


 
Fotoaparát je dodáván s programy Samsung Intelli-studio pro správu a základní úpravy pořízených souborů a RAW Converter pro zpracování dat RAW/SRW, přičemž výrobce doporučuje použít počítač s procesorem Pentium 4 s kmitočtem 3,2 GHz nebo výkonnější, operačními systémy Windows XP Service Pack 2/Vista 32 bitů (64bitové systémy nejsou podporovány), minimálně 1 GB paměti RAM, monitor s rozlišením minimálně 1024 × 768 pixelů a 24bitovou hloubkou barev a grafickou kartu nVIDIA GeForce 7600GT nebo vyšší, anebo ATI řady X1600 nebo vyšší a mít k dispozici minimálně 64 MB grafické paměti.


Co ukázal uživatelský test
 

 
Celková obrazová kvalita je výborná. Šikmé struktury mají oproti svislým a vodorovným jen mírně zvýšené třepení, které tak příliš neovlivňuje ostrost. Hrany také nemají přehnaně zvýšený kontrast pro dosažení lepšího vizuálního dojmu při posuzování ostrosti a prokreslení detailů obrazu.


Snímek z reálného prostředí pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 2 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/4 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 35 mm (po přepočtu na 35mm formát 53 mm).


Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 100 do 12 800. Digitální obrazový šum je do citlivosti 1600 ISO nízký, systém fotoaparátu zvládá udržet na dobré úrovni nejen jeho míru, ale i přirozený, nerušivý charakter a zvláště účinně eliminuje barevný šum, který se projeví až u nejvyšších hodnot, navíc pouze jeho modrá složka.


Šum na snímku z reálného prostředí při dvou různých citlivostech. Vlevo ISO 200 (čas expozice 2 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/4 s); clona byla opět 8 a ohnisková vzdálenost 50 mm (ekv. 35mm formátu 77 mm).


Přístroj poskytuje uživateli minimální možnost, jak ovlivnit snížení obrazového šumu. V menu je nabídka jak pro dlouhé časy expozice, tak pro vysoké hodnoty citlivosti, avšak vždy jen s volbou Zapnuto/Vypnuto. Zde je základní ukázka, jak systém pracuje v případě snížení šumu při použití vysoké citlivosti, konkrétně 12 800 ISO. Nahoře je výsek testovací tabulky, pokud je funkce vypnuta, dole je-li použita. Hlavním projevem je rozostření obrazu, ztráta kresby v detailech.


Ukázka z reálného prostředí pro lepší posouzení, jak je ovlivněno podání jemných detailů obrazu a zda se přeci jen neprojeví i barevný posun – a jak je zřejmé, projevil se. Opět jsem použil citlivost 12 800 ISO.


A do třetice, tentokrát s drobným barevným objektem před hřbety knih různých barev a struktur. Citlivost byla opět 12 800 ISO, clonové číslo 8, čas expozice 1/30 s, ohnisková vzdálenost 50 mm (ekv. 77 mm).


Celková tonální reprodukce je poměrně kvalitní, což platí hlavně pro exteriér a dobré světelné podmínky. Žluté žárovkové světlo vyvážil automatický systém poměrně přesně, s pouze mírným posunem k teplejšímu podání, přednastavený režim Žárovka poskytl naopak vyvážení mírně chladnější. V reálné situaci lze samozřejmě podání jemně upravit, zpřesnit. 


Funkce vyvážení bílé barvy nabízí plnou automatiku, sedm přednastavených režimů (Denní světlo, Pod mrakem, 3× Zářivka /W, D, N – 4200/5000/6500 K/, Žárovka, Blesk), možné je i jemné doladění s použitím barevného čtverce s rozsahem vždy 7 kroků na ose jantarová/modrá/zelená/purpurová. Možné je i uživatelské vyvážení bílé.


A také je možno přímo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech, a to v rozsahu od 2500 do 10 000 K v krocích po 100 K s orientačním náhledem na displeji. A přístroj disponuje i funkcí autobracketing WB – stupňování vyvážení bílé v rozsahu ± 3 kroky.

 
Výrazné barvy a vedle ještě více živé barvy s využitím filtru a nástroje pro uživatelskou úpravu základních parametrů obrazu. Ohnisko bylo 50 mm (ekv. 77 mm), čas expozice 1 s, clonové číslo 8 a citlivost 400 ISO. 
 

 
A zde naopak převod barev do škály šedých tónů, uprostřed lehké uživatelské vylepšení a vpravo ukázka využití funkce selektivní barvy – modré. Ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm), čas 1 s, clona 8 a citlivost 400 ISO. 
 

 
První ze dvou ukázek tvůrčích efektů. Ohnisko bylo 20 mm (ekv. 30 mm), čas expozice 1/25 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 3200 ISO. 
 

 
Druhá ukázková sada tvůrčích efektů. Ohnisko bylo 20 mm (ekv. 30 mm), čas expozice 1/25 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 3200 ISO. Drobný předmět bez blesku a s využitím miniaturního externího blesku SEF8A tak, aby na pozadí nebyl rušivý stín. Barvy výrazně živé. Vlevo bez blesku – čas expozice 0,5 s a clonové číslo 5,6 a vpravo s bleskem – čas 0,8 s a clona 5,6. Citlivost 100 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). 


 
Drobný předmět dvakrát s využitím miniaturního externího blesku SEF8A s normálním barevným podáním, pouze s upraveným kontrastem. Vlevo čas 0,6 s a clona 5,6, vpravo čas 0,8 s a clona 6,3. Citlivost 100 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm).


A do třetice třikrát s různým provedením. Vlevo s využitím miniaturního blesku, čas 1/60 s a clona 5,6; uprostřed a vpravo bez blesku a s funkcí selektivní barva – modrá a červená. Uprostřed čas 0,8 s a clona 5,6 a vpravo čas 0,5 s a clona 5,6. Citlivost 100 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). 
 

 
Změny hloubky ostrosti. Nahoře clonové číslo 5,6 a čas expozice 0,5 s, uprostřed clona 8 a čas 0,6 s a dole clona 22 a čas 3 s. Citlivost 400 ISO, ohnisková vzdálenost 50 mm (77 mm).

 
Noc I – vysoké hodnoty citlivosti. Clonové číslo 16. Od leva citlivost 12 800 ISO (0,3 s), 6400 ISO (0,8 s), 3200 ISO (2 s), 1600 ISO (4 s) a pro srovnání zcela vpravo snímek s hodnotou citlivosti 200 ISO (25 s).


Noc II – tři různé clony. Vlevo clonové číslo 11, uprostřed 14 a vpravo 16. Čas 8 s a citlivost 200 ISO. 


Noc III. Clonové číslo 8, čas 6 s, citlivost 200 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). Program s preferencí clony.


Noc IV. Clona 11, čas 25 s, citlivost 200 ISO, ohnisko 20 mm (ekv. 30 mm). Režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.


Noc V. Clona 11, čas 25 s, citlivost 200 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). Režim s ručním nastavením všech parametrů.


Noc VI. Clona 11, čas 15 s, citlivost 200 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). Režim s ručním nastavením všech parametrů.


Vítkov. Vlevo clona 5, čas 1/25 s, citlivost 1600 ISO, ohnisko 38 mm (ekv. 58 mm). Vpravo clona 4, čas 1/4 s, citlivost 1600 ISO, ohnisko 26 mm (ekv. 40 mm). 


Svítání I. Clona 5,6, čas 1/50 s, citlivost 400 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). Scénický režim Svítání. 


Svítání II. Clona 5,6, čas 1/10 s, citlivost 800 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). Scénický režim Krajina.


Vlak I. Clona 5,6, čas 1/80 s, citlivost 100 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). Scénický režim Krajina.


Vlak II. Clona 5,6, čas 1/250 s, citlivost 200 ISO, ohnisko 50 mm (ekv. 77 mm). Program s preferencí času.


Vlak III. Clona 5,6, čas 1/160 s, citlivost 100 ISO, ohnisko 35 mm (ekv. 53 mm). Program s preferencí času.


Vlak IV. Clona 4,5, čas 1/160 s, citlivost 100 ISO, ohnisko 20 mm (ekv. 30 mm). Program s preferencí času.

Stručně na závěr

Samsung NX1000 je kompaktní, snadno přenosný, přitom však výkonný a bohatě vybavený režimy, programy a funkcemi. Lze s ním snadno a pohodlně fotografovat a pořizovat videoklipy s využitím funkcí, které zjednodušují jeho použití, tedy hlavně Smart Auto 2.0 a i-Function, ale umožňuje také koncipovanou digitální tvorbu. O NX1000 se ale samozřejmě hovoří hlavně v souvislosti s jeho podporou moderních technologií, zejména bezdrátové komunikace, možnosti propojení s tabletem nebo chytrým mobilním telefonem a okamžitého sdílení fotografií a videoklipů – Smart Link Hot Key a pohotového přístupu na internet.
 
Právě ti, kteří aktivně využívají možnosti internetu, od zálohování dat na Sky-disku po snadný a rychlý přístup na sociální média, nebo moderní přístroje a technologie, budou bezpochby spokojenými uživateli NX1000. A samozřejmě také ti, kdo k tomuto fotoaparátu přejdou od kapesního kompaktu, nebo se baví různými hravými experimenty, anebo fandí nápaditým funkcím, jako je i-Function.
 
Fotoaparát ale může zaujmout i další potenciální uživatele, třeba ty, kteří vedle vysoce výkonného fotoaparátu, typicky zrcadlovky, potřebují anebo chtějí mít ještě lehký kompaktní přístroj, umožňující i diskrétní, nenápadné použití, jenž nabízí měnitelné objektivy podle momentální potřeby a také řadu možností včetně zcela individuálního nastavení parametrů, a hlavně – poskytuje vhodně optimalizovaný obrazový výstup. A jak ukázal i náš uživatelský test, NX1000 umožňuje pořizovat snímky s výbornou obrazovou kvalitou, vhodně vyváženou expozicí a barevnou reprodukcí.
 
Jen těmto uživatelům nesmí scházet zabudovaný blesk a hledáček. Můžeme sice použít externí blesk, který je navíc standardní součástí prodejního balení, anebo externí hledáček, který je třeba dokoupit, avšak – nikdy nemůžeme používat obě tato externí příslušenství současně. Vždy pouze jedno, nebo druhé. To mohou někteří uživatelé vnímat jako omezení. A pro ně má Samsung modely s elektronickým hledáčkem a výklopným bleskem. Některým úživatelům také může scházet dotykový displej, pro jiné zase mohou být nedostatečné některé operační časy, zejména v případě zpracování snímků. 

Samsung NX1000 s objektivem ED 20–50 mm 1:3,5–5,6 II i-Function, externím bleskem SEF8A a tabletem Galaxy P3110 můžete mít v době uveřejnění této recenze za akční cenu. Jaká je konkrétní aktuální nabídka v eShopu OEHLING CZ se můžete podívat zde.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ