OEHLING RÁDCE : FUJIFILM X20

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Kompakty

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Fujifilm X20

Tento kompaktní fotoaparát v klasickém stylu je inovovaný model X10. Vylepšení X20 oproti jeho předchůdci se týkají i základních systémů, neboť používá nový senzor X-Trans CMOS II a nový procesor EXR II, ale zaujme i použitím nového, lepšího průhledového optického hledáčku s digitálními překryvy. Přístroj vhodně kombinuje pokročilé technologie s klasickým retrodesignem, využívá kvalitní materiály včetně základní skříně z odolné a lehké hořčíkové slitiny, má vhodně koncipované ovládání a precizně řešené ovládací prvky a díky použitému objektivu všestrannější využití než model X100S, který má objektiv s pevným ohniskem.


Obrazový snímač X-Trans CMOS II s rozměry 2/3 palce (8,8 × 6,6 mm) má rozlišení 12 megapixelů. Základní poměr stran obrazu 4:3 (největší snímek má 4000 × 3000 px) je možno změnit na 3:2, 16:9 nebo 1:1. Pořizovat lze nekomprimované obrazové soubory RAW (.RAF) a snímky formátu JPEG s nabídkou dvou kvalitativních úrovní, jemné a normální. Videozáznam MOV s kodekem H.264 lze pořizovat v rozlišení 1920 × 1080 px se snímkovou frekvencí 60 obr./s, 1280 × 720 px á 60 obr./s a 640 × 480 px á 30 obr./s, k dispozici je také funkce vysokorychlostního videozáznamu á 80, 150, nebo 250 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Snímky a videoklipy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.


Objektiv Fujinon je čtyřnásobný optický zoom 7,1–28,4 mm 1:2,0–2,8 a po přepočtu na 35mm formát jeho rozsah odpovídá 28–112 mm (koeficient pro přepočet je 3,94×). V optické konstrukci jsou použity asférické čočky i prvky z ED skla s vysokým indexem lomu a použity jsou antireflexní vrstvy Super HT EBC – Electron Beam Coating). K dispozici je systém optické stabilizace obrazu a inteligentní digitální zoom s rozsahem cca 2×.


Hybridní systém automatického zaostřování využívá metody detekce kontrastu a fázové detekce, je rychlý, přesný, inovativní. Při ostření s detekcí fáze mohou být vybrané pixely nově vyvinutého snímače X-Trans CMOS II použity pro výpočet fázového rozdílu. Díky tomu autofokus určí optimální zaostření takřka okamžitě, kdežto při detekci kontrastu systém upravuje zaostření nepřetržitě až po detekci maximálního kontrastu, což lze využít zase v jiných situacích. Nový hybridní systém automatického zaostřování samočinně využívá obě metody v závislosti na situaci a na snímaném objektu pro velmi rychlé ostření na základě detekce fáze a vysoce přesné ostření s detekcí kontrastu. Za optimálních podmínek je rychlost zaostření 0,06 s. Uživatel má na výběr ostření vícebodové a bodové ve středové části záběru, funkci sledování vybraného objektu Tracking AF, ostření po jednotlivých snímcích i souvislé. Nechybí pomocné světlo autofokusu. Možné je i ruční ostření, které nabízí i zvýraznění hran pro snadnější přesné zaostření. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 50 cm, v režimu supermakro 1 cm.


Fotoaparát má nový průhledový optický „zoomující“ hledáček s digitálními překryvy, který zobrazuje asi 85 % výsledného záběru. Má dvě asférické čočky, dva skleněné hranoly a další inovativní optické prvky. Do systému hledáčku je začleněn velice tenký a vysoce transparentní LCD prvek, který zobrazuje nejdůležitější informace o nastavených parametrech expozice, tedy rychlost závěrky, clonové číslo, citlivost ISO a další. Displej se automaticky přizpůsobuje objektu a podmínkám fotografování. Za denního světla se zobrazí informace v černé barvě, při fotografování v tmavém prostředí se systém automaticky přepne na zelenou. Při zaostření je také zvýrazněn aktivní bod AF. Disponuje i čidlem, které detekuje přiblížení oka a vyšle impulz k aktivaci hledáčku, po oddálení oka systém opět automaticky přepne na LCD na zadní straně fotoaparátu. Samozřejmě ale nechybí možnost provádět tento výběr ručně a zobrazení nastavit trvale v hledáčku, nebo na displeji. Hledáček disponuje také možností dioptrického seřízení. Barevný displej typu TFT LCD má délku úhlopříčky 2,8 palce, tedy asi 7 cm, a rozlišení 460 tisíc obrazových bodů. Do zadní stěny je pevně vsazen a není dotykový.


Systém měření expozice nabízí tři standardní režimy: měření vícesegmentové, „průměr“ a měření bodové. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ±2 EV, využít je možno funkci automatické expoziční řady – AE Bracketing. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 100 do 12 800. Pro vyvážení bílé je připraveno sedm režimů a možnost vyvážit ručně, funkce WB Bracketing k dispozici není. Výsuvný blesk má maximální dosah 7 m, k dispozici jsou aktivní sáňky pro externí blesky nebo jiné externí příslušenství, kupříkladu nový stereofonní mikrofon.


Pro pohodlné zábavné fotografování je možno využít výhod plně automatického režimu, přístroj nabízí různé scénické programy včetně „podvodního“ nebo souvisle snímaných až 360° panoramatických záběrů, k dispozici je pružná programová automatika, programy s prioritou clony a času (1/4000–30 s) a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. V režimu souvislého snímání přístroj dosahuje rychlosti až 12 obr./s. Pro ovládání lze využít funkční tlačítko a tlačítko Q jako „Quick Menu“, které otevře nabídku nejčastěji používaných a měněných funkcí, režimů a nastavených parametrů snímacího režimu, jako je citlivost, vyvážení bílé, simulace filmu, a dumožňuje jejich rychlou kontrolu a změnu.

Přístroj také podporuje kreativní fotografování. Tradičně nabízí sadu filtrů simulujících zobrazení charakteristické pro vybrané typy filmů, a to Velvia, Provia, Astia, a také pro filmy negativní se standardním, nebo vysokým kontrastem. Dále to je možnost snímat v černobílém režimu a využívat různé digitální filmy, které autenticky simulují působení klasických snímacích filtrů v černobílé fotografii, tedy „jakoby“ žlutý, zelený nebo červený filtr, nebo lze snímat v sépiově hnědém režimu. V nabídce je také sada osmi efektových filtrů: Pop barvy zdůrazňuje kontrast a sytost barev, efekt dírkové komory vytvoří obraz, jako kdyby byla fotografie pořízena dírkovou kamerou, miniatura vytvoří efekt diorámy či snímku modelu, dynamická barevná hloubka výrazně moduluje tonální reprodukci, Spot barva zachová v obrazu jednu vybranou barvu, ostatní části obrazu převede do šedé škály, dále to jsou efekty "High Key"&"Low Key" simulující techniky pracující se zdůrazněnou světlou, nebo tmavou tonalitou a filtr s výrazným rozostřením obrazu směrem ke krajům. A využít je možno i režim vícenásobné expozice.

Zdrojem energie je lithium-iontový akumulátor NP-50, který umožňuje na jedno nabití pořídit asi 270 snímků (podle norem CIPA). Pro připojení slouží rozhraní USB 2.0 a výstup mini HDMI. Fotoaparát má rozměry 117 × 70 × 57 mm a včetně baterie váží 353 g.


Fujifilm X20 by měl být v prodeji od února 2013 za obvyklou cenu 549 euro a na výběr bude ze dvou verzí, celé černé a kombinace černé a stříbřité. Od února bude k dispozici také volitelné příslušenství: černé kožené pouzdro LC-X20, jehož cena ještě není stanovena, sluneční clona LHF-X20 černá a stříbřitá, jejíž cena také ještě není stanovena, a externí stereofonní mikrofon MIC-ST1, který také zatím nemá stanovenu prodejní cenu. Zakoupit je možno také externí blesky, které už jsou v prodeji od dubna 2011 nebo od loňského roku, a to EF-X20 za obvyklou cenu 199 euro, EF-20 za obvyklou cenu 109 euro nebo EF-42 za obvyklou cenu 199 euro.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ