OEHLING RÁDCE : NIKON 1 J3 A S1

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Nikon 1 J3 a S1

Nikon rozšířil nabídku systémových kompaktních fotoaparátů Nikon 1 o dva stylové modely, nejmenší J3 a jednoduchý S1, první v nové sérii S. Oba mají zcela minimalizované zpoždění závěrky po stisku spoušti a velice rychlé souvislé snímání. Do prodeje také směřují nové objektivy 1 Nikkor 6,7–13 mm a 10–100 mm, které Nikon představil na podzim 2012.


Nikon 1 J3 s tělem z hliníkové slitiny navazuje na Nikon 1 J1, nejprodávanější systémový kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy v Evropě, a také jeho předností jsou vynikající provozní rychlosti. Na nich má rozhodující podíl výkonný dvojitý obrazový procesor Nikon Expeed 3A. Fotoaparát má minimalizované zpoždění závěrky po stisku spoušti, minimální zpoždění vykazuje také hybridní systém automatického zaostřování, který pracuje s fázovou detekcí pro pohyb ve vysoké rychlosti a s detekcí kontrastu, která umožňuje zachytit jemné detaily obrazu i při slabém osvětlení. Snímač okamžitě přepíná mezi 73 zaostřovacími poli s fázovou detekcí a 135 zaostřovacími poli s detekcí kontrastu podle aktuální scény. Ale uživatel může také zaostřovat ručně.


Oba nové fotoaparáty umožňují velice rychlé souvislé snímání a pořizování videosekvencí v plném vysokém rozlišení. Souvislé snímání má v případě snímků v plném rozlišení s automatickým zaostřováním frekvencí přibližně 15 snímků za sekundu, která u modelu J3 platí pro souvislou řadu až 22 snímků a u S1 pro řadu 15 snímků. Při sníženém rozlišení snímků může být rychlost snímání až 60 obrázků za sekundu s automatickým zaostřováním s jedním zaostřovacím polem.


Nikon 1 S1 je první model nové série S. Kromě výborných provozních časů se vyznačuje jednoduchostí – designu i obsluhy. Je koncipován jako běžný kompakt, avšak je mnohem výkonnější, pohotovější, nabízí vyšší kvalitu obrazu a samozřejmě také všestrannější a pružnější použití díky tomu, že je součástí modulárního systému, který umožňuje využít nejen různé výměnné objektivy, ale také třeba vodotěsná pouzdra.


Oba nové fotoaparáty používají stejnou technologii Nikon 1 druhé generace, která byla poprvé použita u fotoaparátu Nikon 1 V2. Vyznačuje se nejen lepšími operačními rychlostmi a vyšší výkonností a přesností základních systémů, ale také zajímavou nabídkou funkcí, které řídí samočinný systém nové generace. Jsou to kupříkladu funkce živého nastavení nebo zachycení nejlepšího okamžiku, ale také třeba přenos fotografií pomocí volitelného bezdrátového mobilního adaptéru WU-1b.


Jordi Brinkman, produktový manažer oddělení kompaktních systémových fotoaparátů Nikon 1 společnosti Nikon Europe, k novým fotoaparátům mimo jiné uvedl, že J3 je menší a rychlejší než jakýkoli jiný fotoaparát s vyměnnými objektivy na trhu a je okamžitě připraven k akci a že nová řada S bude obsahovat jednoduché a stylové fotoaparáty. První z nich, S1, je ideální pro mladé rodiny a jednotlivce, kteří mají rádi snadné používání kompaktů, ale vyžadují vyšší výkon i kvalitu snímků a videosekvencí. Díky intuitivnímu digitálnímu ovládání a sofistikovaným kreativním funkcím představuje rychlý systémový fotoaparát, který umožňuje bez námahy snímat ostré a detailní záběry a videosekvence zachytávající rušný život.

Funkce Zachycení nejlepšího okamžiku uživateli zaručuje, že vždy pořídí technicky kvalitní snímek. Funkce Inteligentní výběr snímku pořídí až 20 snímků v plném rozlišení (až 15 v případě fotoaparátu Nikon 1 S1) a uživateli doporučí až pět nejlepších z nich. Zpomalené zobrazení pořídí sérii až 20 snímků (až 15 v případě fotoaparátu Nikon 1 S1), které poté zobrazuje na displeji jako zpomalený záznam pro snadný výběr okamžiku, který chce uživatel uchovat.


Oba fotoaparáty jsou vybaveny palcovými obrazovými snímači CMOS CX s rozměry 13,2 × 8,8 mm. V případě J3 má rozlišení 14,2 a u S1 pak 10,1 milionu efektivních pixelů. Nejvyšší rozlišení snímku u J3 je 4608 × 3072 px, S1 má 3872 × 2592 px. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti objektivů na 35mm formát je třeba použít koeficient 2,7×. Kromě snímků v grafickém formátu JPEG lze pořizovat i obrazové soubory RAW. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na širokoúhlý 16:9. Model J3 má rozsah citlivostí ISO 160 až 6400, S1 od 100 také do 6400. Snímky a videoklipy lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.


Oba fotoaparáty umožňují pořizovat video formátu MPEG-4 s kodekem H.264, které má maximální rozlišení Full HD/1920 x 1080 px se snímkovou frekvencí 60, nebo 30 obr./s. Dále lze nastavit 1280 × 720 px á 60 obr./s, 1072 × 720 px á 60 obr./s, 640 × 240 px á 400 obr./s a 320 × 120 px s frekvencí 1200 obr./s pro extrémně zpomalené přehrávání. Mikrofony mají stereofonní, reproduktory monofonní.

Na kvalitě videosekvencí se podílejí i výměnné objektivy 1 Nikkor a automatické ostření pomocí fázové detekce. Objektivy rychle a přesně zaostřují i objekty v pohybu a zaručují plynulé a tiché přechody autofokusu, aby videosekvence působily přirozeně a měly čistý zvuk. Během snímání videa je možno exponovat fotografie v plném rozlišení, používat je možno režim Pokročilých videosekvencí a tvůrčí režimy P, S, A, M.


Nikon 1 J3 má atraktivní tělo vyrobené z lehké a pevné hliníkové slitiny s velmi kvalitní povrchovou úpravou a je nabízen v bílé, černé, stříbrné, červené a béžové barvě společně v sadě s objektivy ve stejných barvách.


Malý stylový Nikon 1 S1 má minimalistický design se zjednodušenými ovládacími prvky a přehlednými uživatelskými nabídkami pro snadné ovládání. Ten umožňuje výběr z bílé, černé, růžové, červené a světlé khaki barvy opět společně v sadě s objektivy v příslušných barvách.


Oba modely jsou vybaveny vestavěným bleskem stejného výkonu – s maximálním dosahem 5 m, který se aktivuje a vyklápí automaticky, anebo je možno jeho použití určit uživatelsky, případně zakázat. Disponuje také režimy pomalá synchronizace, synchronizace se zadní lamelou závěrky a redukce efektu červených očí.

Expozici lze měřit pomocí režimu vícebodového, vyváženého na střed nebo bodového a kompenzovat ji lze v rozsahu od -3 do 5 EV (v krocích po 1/3 EV). Funkci autobracketing přístroje nemají. Pro vyvážení bílé barvy, respektive barevného podání jako takového, je připraveno šest režimů a možné je i uživatelské.


Nikon 1 J3 má displej typu TFT LCD s úhlopříčkou 3 palce (asi 7,6 cm) a s rozlišením 921 tisíc obrazových bodů.


Nikon 1 S1 má displej typu TFT LCD s úhlopříčkou 3 palce (asi 7,6 cm) a s rozlišením 460 tisíc obrazových bodů. Oba displeje jsou do zadní stěny pevně zabudované, tedy nejsou na výklopném panelu, a nejsou dotykové.


Oba fotoaparáty nabízejí pružnou programovou automatiku, program s prioritou clony, program s prioritou času expozice (1/16 000–30 s), režim s ručním nastavením parametrů expozice a také Kreativní režim, přes který je přístup k režimům tvůrčí zóny: uživatel nastaví otočný volič na volbu Kreativní režim a může vybírat režimy P, S, A nebo M.


Kreativní režim umožňuje pro statické snímky používat filtry a efekty ještě před fotografováním. V nabídce je Změkčovací filtr, Jednoduchá panoráma nebo Noční portrét. Pohyblivá momentka umožňuje jedním stiskem spouště vytvořit „živý obrázek“ – krátkou zpomalenou videosekvenci, která končí samotným snímkem. Pohyblivé momentky lze uložit jako jeden soubor .MOV pro usnadnění sdílení. 

Funkce živého nastavení, to je snadný a rychlý způsob vylepšení fotografií, neboť umožňuje instinktivně upravit nastavení tak, aby byl vhodně zachycen určitý výjev, zlepšeno osvětlení nebo výrazněji rozostřeno pozadí. Výsledky lze zobrazit v reálném čase na displeji před pořízením snímku. Oba fotoaparáty také disponují funkcí pro časosběrné snímání.

Jako zdroj energie u obou modelů slouží nabíjecí lithium-iontová baterie EN-EL20. Pro připojení přístroje mají rozhraní USB 2.0 a výstup mini HDMI typu C. Dokoupit je možno dálkový ovladač ML-L3. Nikon 1 J3 měří 101 × 61 × 29 mm a včetně baterie váží 201 g, Nikon 1 S1 má rozměry 102 × 61 × 30 mm a včetně baterie váží 197 g.

V nabídce volitelného příslušenství je přípojný bezdrátový adaptér Nikon WU-1b. Umožňuje rychle a snadno odesílat snímky ve vysoké kvalitě z fotoaparátu do chytrého mobilního telefonu nebo tabletu a následně je sdílet s rodinou a přáteli, odesílat je do sociální sítě nebo si je prohlížet na velké obrazovce. Umožňuje ale také použít chytrý mobilní telefon nebo tablet k dálkovému ovládání fotoaparátu.

Dalším produktem v rozšiřující se nabídce volitelného příslušenství je ale také třeba nový ultraširokoúhlý zoomobjektiv 1 Nikkor VR 6,7–13 mm a 10× zoom 1 Nikkor VR 10–100 mm, oba se stabilizátorem obrazu, nebo přípojné madlo GR-N2100, ale také třeba odolné a vodotěsné pouzdro WP-N2, umožňující fotografovat a natáčet videoklipy pod vodní hladinou.


Kit fotoaparátu J3 s objektivy 10–30 mm + 30–110 mm má stanovenu doporučenou prodejní cenu 18 990 Kč, kit J3 + 10–30 mm má stát 15 290 Kč a kit J3 + 10–100 mm 21 990 Kč, základní kit fotoaparátu S1 a objektivu 11–27,5 mm má stanovenu doporučenou prodejní cenu 11 990 Kč a sada S1 se dvěma objektivy 11–27,5 + 30–110 mm 16 290 Kč. Všechny uvedené sady mají být v prodeji od 7. února letošního roku. Ve stejném termínu bude zahájen také prodej samotného nového objektivu 1 Nikkor 10–100 mm 1:4–5,6. Jeho doporučená prodejní cena je stanovena 12 690 Kč. A od 7. března 2013 bude v prodeji také druhý z objektivů, jejichž vývoj Nikon ohlásil v říjnu 2012, 1 Nikkor 6,7–13 mm 1:3,5–5,6. Ten má stanovenu cenu 12 190 Kč.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ