OEHLING RÁDCE : DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKY PRO AMATÉRSKÉ POUŽITÍ

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Digitální zrcadlovky pro amatérské použití

Zrcadlovky pro amatérské fotografy můžeme označit i jako „odlehčené“ nebo „kompaktní“. Oproti modelům z vyšší třídy jsou menší, lehčí, „odlehčeny“ jsou i některé jejich systémy a funkce, mají i „lehčí“ – jednodušší ovládání.

Na druhou stranu ale nabízejí více funkcí a režimů, které byly vyvinuty pro běžné uživatele a situace a které zvyšují uživatelský komfort z hlediska pohodlného, zábavného fotografování.

Obdobně jako u přístrojů určených profesionálům a pro náročné poloprofesionální použití, je také amatérská třída velmi rozmanitá. A to je bezpochyby správné. Některé modely jsou koncipovány více s ohledem na snadný přechod od kompaktního fotoaparátu, jiné tak, aby byly co možná nejmenší a nejlehčí, ale na druhé straně spektra jsou fotoaparáty, které více či méně přesahují do třídy poloprofi přístrojů a uspokojí i náročné uživatele.

Vstupní ilustrace - Sony Alfa 380 a 660

Vstupní ilustrace - fotoaparáty Sony Alfa 380 a 660 v akci.

Samozřejmě rozličnost amatérských zrcadlovek, pestrost jejich nabídky, vytvářejí také různé přístupy jednotlivých výrobců. A tak si můžeme vybrat amatérský model, který má vyšší rozlišení obrazového snímače než dokonce i některé profesionální fotoaparáty, anebo si vybírat podle toho, jaký způsob ovládání a nastavování výrobce používá a jaká je nabídka praktických funkcí. Ale také třeba podle kompatibility s dalším příslušenstvím a šíří jeho nabídky. Pro někoho to bude otázka objektivů, externího blesku a dálkové spoušti, ale může to být i kompatibilita s fotografickými tiskárnami a vhodné vodotěsné pouzdro a další příslušenství pro fotografické toulky v tajuplných světech pod vodní hladinou.

Každopádně amatérské digitální zrcadlovky mají lehčí, kompaktnější těla menších rozměrů než poloprofi přístroje a nemají srovnatelně odolné šasi s využitím hořčíkové slitiny a těsnění proti vnikání prachu a vlhkosti. (Existují samozřejmě výjimky potvrzující pravidlo; jako typický příklad lze uvést Pentax K200D, odvozený od poloprofi modelu K20D.) Šasi bývá z nerezové oceli, anebo v kombinaci se segmenty z hliníkové slitiny. A použité plasty jsou v některých případech zpevněny kupříkladu skelnými vlákny, laminátem, aby fotoaparáty byly odolnější.


Nikon D5000

Nikon D5000 s displejem na výklopném panelu. Nikon nabízí ještě nižší model, D3000, na který ve druhé půli srpna 2010 navázal inovovaný model D3100 - první digizrcadlovka pro amatéry z dílny Nikon s menu i v českém jazyce.  

Použité technologie a základní funkční systémy jsou více či méně odvozeny z těch, které byly vyvinuty pro modely ve vyšších kategoriích. Některé systémy jsou zjednodušeny, nebo mají nižší výkon. Jako příklad lze uvést systém automatického zaostřování s menším počtem zaostřovacích bodů, menší rozsah rychlostí závěrky a ekvivalentu citlivosti ISO nebo nižší rychlost souvislého snímání, která je udržovaná pro menší počet snímků v řadě. Upraven je i výběr a také možnosti funkcí. Typickým příkladem je menší výběr nástrojů pro vyvážení bílé, respektive celkového barevného podání, kde většinou chybí možnost nastavit přímo barevnou teplotu v kelvinech a pro ruční vyvážení bývá k dispozici jen jedna paměť. Dalším příkladem jsou funkce jako redukce šumu, kde bývá volba omezena vypnuto (nebo automaticky)/zapnuto a pro úpravu dynamického rozsahu či vyrovnání nastavení expozice pro dosažení lepšího obrazového výsledku u scén s velkým kontrastem. A obdobně je tomu u možností pro individuální nastavení, případně uložení nejčastěji používaných voleb do paměti. Výrobci zkrátka a dobře optimalizují výběr funkcí podle předpokladu, jak jsou typickými uživateli těchto přístrojů vyžadovány, anebo je naopak vůbec nevyužijí – a přirozeně se to také určitým dílem odrazí ve snížení jejich prodejní ceny.

Canon EOS 450D

Canon EOS 450D, na který navázal model 500D a nejnověji inovativní 550D.

Hledáček bývá levnější, buďto s malým hranolem, anebo bez hranolu, který je nahrazen zrcadlovým systémem, a zobrazuje menší část zorného pole. Někdy je i méně jasný. Zaostřovací matnice je pevná, nevýměnná. Přístroje pro amatérské použití mají vždy výklopný elektronický blesk, aby si uživatelé nemuseli pořizovat blesk externí, případně až „ve druhé fázi“. Amatérské zrcadlovky jsou vždy nabízeny v různých kitech s objektivy, případně i s dalším příslušenstvím (blesk, bateriový grip), i když vždy je samozřejmě možné zakoupit i samostatné tělo. Ale faktem je, že většina spotřebitelů vítá možnost zakoupit set za nízkou cenu, byť s velmi levným, „odlehčeným“ objektivem, neboť pro jejich nenáročné potřeby taková sestava splní svůj účel.

Často mívají slot na malé, lehké, ale vysoce výkonné a oblíbené paměťové karty typu Secure Digital/Secure Digital High Capacity, i když někteří výrobci přirozeně upřednostňují i „své“ formáty, případně je kombinují s jedním více rozšířeným. Jako příklad lze uvést Olympus a duální slot na karty xD-Picture Card a Compact Flash. Nové modely fotoaparátů podporují i použití karet Eye-fi s Wi-Fi modulem pro bezdrátový přenos dat kupříkladu na kompatibilní tiskárnu nebo multifunkční zařízení. Faktem je, že tento typ hybridních paměťových karet je v Evropě podporován zatím pouze ve Velké Británii a ve Francii, ale od dubna 2010 má být i v Německu a ve Švýcarsku a od léta snad v rámci celé Evropské unie. Ale pokud si kartu Eye-fi pořídíte už nyní, ve své domácí digitální fotolaboratoři ji můžete použít. Jen zatím nebudete moci plně využít některé další možnosti a služby.


Canon EOS 450D - en face s objektivem a bez

Canon EOS 450D - čelní pohled s nasazeným objektivem a bez - pohled na bajonet pro ppřipojení objektivů.

Součástí optimalizace amatérských zrcadlovek je ale také stále širší nabídka režimů, programů a funkcí, z nichž některé byly dříve doménou kompaktních digitálních fotoaparátů. Zajímavě zvyšují uživatelský komfort, umožňují pohodlnější fotografování „pro zábavu“ a dosažení technicky kvalitních fotografií díky inteligentní automatice a speciálním programům s minimem odborných znalostí uživatele. Tento trend stál částečně i za vývojem funkce živého náhledu na displeji zrcadlovek a za rozšířením nabídky režimů snímání o možnost pořizovat zrcadlovkami ozvučené video, byť v tomto případě je hlavním faktorem rozmach internetu a zejména možnosti prezentovat své videoklipy na YouTube a dalších podobných webech, ale i různých forem internetových magazínů a také zpravodajství.

Pro amatérské zrcadlovky je typická více či méně široká nabídka tak zvaných scénických, nebo motivových programů, funkcí typu detekce tváří v záběru, detekce úsměvu a zavřených očí, případně celého systému úpravy portrétů s ohledem na jemnou pleť fotografovaných osob, a také nabídky různých funkcí, které podněcují nebo umožňují naplňovat kreativitu uživatelů – od různých digitálních filtrů až po plynule snímané panoramatické záběry a programy jako „ručně držený soumrak“ a na obdobném principu založené „snížení rozmazání pohybu“ u přístrojů Sony. A samozřejmě nechybí možnosti úprav a retuší snímků přímo ve fotoaparátu.

Canon EOS 450D - ilustrační obrázek

Canon EOS 450D - ilustrační obrázek.

Jejich kompaktní konstrukce s sebou přinesla i typické uspořádání a provedení ovládacích a kontrolních prvků s jedním displejem na zadní stěně, bez druhého, stavového. Současný trend je zřejmý: barevný displej má být velký (a kupříkladu Canon EOS 550D nabídl poměr stran obrazu 3:2 odpovídající formátu snímače) a kvalitní, má poskytovat dobrý obraz i při sledování z různých úhlů a za různě silného okolního osvětlení. Má umožňovat úpravy jasu, případně má mít senzor okolního osvětlení a systém, který jas displeje přizpůsobí aktuální hladině světla.

Je to důležité, neboť displej plní celou řadu funkcí. Zobrazuje pořízené snímky, a to buď zcela samostatně, ve slide-show, nebo s různými informacemi včetně histogramů (jas/barevné kanály RGB), anebo spolu s funkcemi na jejich úpravu, zobrazuje snímanou scénu v režimu živého náhledu nebo při natáčení videa (kupříkladu Nikon D5000 nebo Canon EOS 550D), zobrazuje menu a umožňuje v něm listovat, vybírat a volit funkce nebo hodnoty nastavení, zobrazuje také speciální menu pro rychlou úpravu nastavení a samozřejmě také stavové informace. Některé fotoaparáty mají displej umístěný na výklopném panelu, případně výklopném a otočném. To umožňuje pohodlně snímat i z neobvyklých úhlů, kupříkladu s fotoaparátem v režimu živého náhledu přes překážku nebo skupinu osob, anebo naopak květ těsně u země. Otočný panel také umožňuje otočit displej k zadní stěně těla a ochránit ho během přesunu nebo transportu před mechanickým poškozením.


Nikon D5000 - zadní stěna s výklopným LCD

Nikon D5000 - zadní stěna s displejem na výklopném panelu.

Volby režimů a funkcí jsou jednoduché, stejně jako celkové ovládání. Oproti modelům z vyšších tříd mají amatérské zrcadlovky méně ovládacích prvků, více voleb je v menu. Kupříkladu – a jak je vidět i z použitých ilustrací – nemají tlačítko pro výběr režimu měření nebo pro kompenzaci zábleskové expozice, tyto volby je třeba realizovat v menu. Uživatelské rozhraní je pro snazší a rychlejší ovládání přístroje a nastavování požadovaných hodnot parametrů expozice řešeno tak, že hlavní a nejčastěji používané funkce se zobrazují na speciálním výběru, který využívá celou plochu obrazovky, anebo jsou dostupné na virtuální nabídkové liště. Detailnější nabídka je pak v samotném, přehledně strukturovaném menu. Menu může být nabízeno v několika barvách, ale také v různém funkčním provedení, například s virtuálním zobrazením otevřené, nebo uzavřené clony podle právě nastaveného clonového čísla, anebo s až výukově laděným zobrazením vztahu clona – čas (+ ekvivalent citlivosti ISO), což mohou začátečníci a děti využít pro bližší poznání základů správné expozice a pro svůj postupný odborný růst.

Popis základních ovládacích a kontrolních prvků - zepředu

Typickou koncepci ovládání je lepší ukázat pomocí obrázků, než popisovat tisíci slov. Použita je digitální zrcadlovka pro amatérskou tvorbu Canon EOS 550D s vyznačením jednotlivých ovládacích a kontrolních prvků.

Nejprve na přední části:
1 – snímač infračerveného dálkového ovládání
2 – spoušť závěrky
3 – přední/hlavní otočný ovladač pro snadné a rychlé nastavení různých funkcí
4 – otočný volič režimů expozice + natáčení videa
5 – světlo pro snížení efektu červených očí při použití výklopného blesku a indikátor samospouště
6 – výklopný elektronický blesk
7 – bajonet s elektronickými kontakty (7a) pro připojení objektivu a se značkami pro správné nasazení (7b: červený bod = pro objektivy typu EF, bílý bod pro objektivy typu EF-S)
8 – mikrofon
9 – tlačítko pro vyklopení blesku
10 – tlačítko pro uvolnění objektivu
11 – tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti

Shora 

Popis prvků na horní části těla:
2 – spoušť závěrky
3 – přední/hlavní otočný ovladač pro snadné a rychlé nastavení různých funkcí
4 – otočný volič režimů expozice + natáčení videa s volbami: Plná automatika, Kreativní automatika, Programová flexibilní automatika, Program s předvolbou času – rychlosti závěrky, Program s předvolbou clonového čísla, Ruční nastavení parametrů expozice, Automatická expozice s velkou hloubkou ostrosti, Nuceně vypnutý blesk, výběr scénických programů Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét a na konec Snímání filmů
4a – bíle vyznačený bod, ke kterému se volby režimů provádějí
5 – světlo pro snížení efektu červených očí při použití výklopného blesku a indikátor samospouště
6 – výklopný elektronický blesk
7 – bajonet pro připojení objektivu
9 – tlačítko pro vyklopení blesku
10 – tlačítko pro uvolnění objektivu
12 – samostatné tlačítko pro volbu citlivosti
13 – aktivní sáňky pro příslušenství se synchronizovanými kontakty pro blesky
14 – páčka pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu; při vypnutí je automaticky spuštěn vibrační čisticí systém obrazového snímače
15a – měkká očnice okuláru hledáčku
16 – otočný volič dioptrické korekce hledáčku

Zadní stěna 

Popis prvků na zadní stěně:
Zadní stěně vévodí barevný displej, který plní několik funkcí; zde zobrazuje menu pro rychlé úpravy nastavení fotoaparátu. A další prvky:
13 – aktivní sáňky pro příslušenství se synchronizovanými kontakty pro blesky
14 – páčka pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu
15 – okulár hledáčku
15a – měkká očnice okuláru hledáčku
16 – dioptrická korekce hledáčku
17 – senzory přiblížení k hledáčku, které iniciují vypnutí zobrazení na displeji (máme-li sluneční brýle, může se stát, že displej není vypnut – lze jej vypnout ručně, stiskem tlačítka DISP.)
18 – tlačítko pro vstup do menu (nabídky funkcí a nastavení)
19 – tlačítko zobrazení na displeji (vypnutí Quick menu, zobrazení histogramů, svislé i vodorovné virtuální informační lišty, rámeček zvětšení, AF body – rychlý režim, simulace expozice s výstrahou u pře- a podexponovaných snímků, kontrola nastavení fotoaparátu a řada zobrazení informací také u exponovaných snímků)
20 – snímání v režimu živého náhledu na displeji a start/stop v režimu pořizování videozáznamu
21 – tlačítko blokování nastavené expozice (AE i zábleskové FE); v režimu prohlížení zobrazení náhledů a zmenšování snímků
22 – tlačítko pro výběr bodů autofokusu; při prohlížení zvětšování snímků
23 – tlačítko pro nastavení clonového čísla a kompenzace expozice
24 – reproduktor
25 – tlačítko pro rychloovladače a při prohlížení aktivace přímého tisku snímků v režimu snadného tisku
26 – kryt slotu pro paměťovou kartu (zde konkrétně SD, SDHC i nejnovější SDXC a přístroj podporuje také karty Eye-fi umožňující bezdrátový přenos dat pomocí technologie Wi-Fi
27 – červená LED indikující ukládání dat na paměťovou kartu
28 – tlačítko pro mazání snímků
29 – pětice vícefunkčních tlačítek: slouží jako navigační při listování a výběru v menu, středové SET slouží pro potvrzení volby, slouží pro nastavování hodnoty clonového čísla a rychlosti závěrky a v základní podobě mají přiřazeny funkce vyjádřené označením/piktogramy: tlačítko pro volbu vyvážení bílé barvy, tlačítko pro volbu režimu autofokusu, tlačítko pro výběr obrazového stylu a tlačítko pro volbu režimu řízení (po jednotlivých snímcích, souvislé snímání, použití dálkového ovládání a volby režimu samospoušti)
30 – tlačítko pro prohlížení snímků
30 – kryt konektorů (externí mikrofon, kabelová dálková spoušť, sdružený konektor USB + A/V výstup a HDMI výstup)

Nikon D5000 - ilustrace 

Nikon D5000 - ilustrační obrázek.

Využití amatérských zrcadlovek

Kompaktní digitální zrcadlovky jsou všestranně použitelné, jak se na zrcadlovky sluší a patří. Jsou ideální jako rodinné fotoaparáty, výborné pro pořizování snímků na památku při nejrůznějších rodinných akcích, oslavách, výletech, dovolených, stejně jako na akcích s přáteli nebo spolužáky. Ale stejně dobře poslouží k promyšlené a určitým směrem zaměřené digitální tvorbě, přirozeně s vhodnou volbou objektivů a dalšího potřebného příslušenství.

Jen musíme počítat s jejich omezenou odolností vůči extrémním povětrnostním podmínkám a vůči opotřebení, tedy s nižší životností ve srovnání s přístroji optimalizovanými pro vyšší stupeň zátěže nebo dokonce pro profesionální nasazení. Ale to je logické a přirozené.

Lidé, kteří rádi cestují a na svých cestách fotografují, si je oblíbili právě pro jejich menší rozměry a nižší hmotnost. A je řada těch, kdo si pořídí univerzálně použitelný zoomobjektiv s větším (nebo velkým:-) rozsahem ohniskových vzdáleností, aby mohli vyrazit pokud možno co nejvíce nalehko a nemuseli měnit objektivy. A našly v nich zalíbení ženy, které chtějí používat zrcadlovky jakožto kvalitní a flexibilní fotoaparáty, ale modely z vyšších tříd je odrazují právě svou velikostí a vahou. A obdobně děti, pro které mohou být navíc skvostným dárkem – třeba za výborné vysvědčení.

Odlehčené, kompaktní digitální zrcadlovky pro amatérské použití jsou také označovány jako „vstupní úrovně“. Výborně nám poslouží při přechodu z malého kompaktního fotoaparátu do světa jednookých digitálních zrcadlovek s širokou nabídkou výměnných objektivů, externích blesků a dalšího příslušenství. Pro řadu zákazníků jistě také představují určitý „odrazový můstek“ směrem k modelům z vyšších tříd. Ale pro mnohé se bezpochyby stanou na dlouhou dobu oblíbenými „průvodci“ na cestách, nástroji pro obrazové zdokumentování nejrůznějších událostí, či nepostradatelnými přístroji pro jejich krásného koníčka – fotografickou tvorbu. Anebo tím vším zároveň.

Canon EOS 550D

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ