OEHLING RÁDCE : KOMPAKTNÍ DIGIZRCADLOVKY – PŘÍKLADY

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Kompaktní digizrcadlovky – příklady

Druhá část kapitoly o digitálních zrcadlovkách pro amatérské tvůrce s podrobnějším představením několika vybraných modelů. To vám umožní poznat tuto kategorii detailněji a ukáže různě řešené funkce a ovládací prvky. Získáte tak kompletní základní informace, které pro vás mohou být jedním z důležitých vodítek při výběru fotoaparátu.

I. Recenze

Zatím žádná; chcete-li, nabízím např. Canon EOS 550D, Nikon D5000 a D3100, Sony Alfa 380 (případně 450 jako „mezní“ model), různé modely Olympus (E-450, E-620, ...), ... 

II. Příklady amatérských zrcadlovek
Nikon D5000 - en face + bajonet

Nikon D5000

Velmi dobře koncipovaná kompaktní digitální zrcadlovka s 12megapixelovým snímačem CMOS formátu DX (APS-C), s výklopným a otočným displejem a s možností záznamu videosekvencí ve vysokém rozlišení. Svými parametry a koncepcí stojí mezi amatérskými modely D60/D3000 a poloprofi D90.

Fotoaparát využívá již osvědčené, ale stále ještě nové technologie a systémy včetně čipu a obvodu s procesorem, je velmi dobře vybaven režimy expozice i snímání a praktickými funkcemi a i přes svoji kompaktnost nabízí dobrou ergonomii i flexibilitu ovládání. Velkým kladem je kvalitní LCD na výklopném a otočném panelu s možností využít funkci živého náhledu, anebo díky funkci D-Movie pořizovat kvalitní videoklipy a obratem je prezentovat nebo uveřejňovat na internetu. Nikon D5000 můžeme použít jako rodinný fotoaparát pro pořizování fotografií (a videa) na památku a pro potěšení, ať už se jedná o dovolené a výlety, oslavy a různé kulturní a sportovní akce, ale výborně poslouží také amatérským tvůrcům, kterým umožňuje realizovat promyšlenou digitální tvorbu v různých oblastech podle jejich individuálního zaměření.

Použitý obrazový snímač Nikon CMOS s rozměry 23,6 × 15,8 mm má efektivní rozlišení 12,3 Mpx. Čip je součástí propracovaného protiprachového systému, který byl použit u D90 a který zahrnuje i kontrolu toku vzduchu v zrcadlovém boxu a umožňuje také pořízení referenčních dat pro funkci Image Dust Off (ovšem pro využití je třeba dokoupit program Nikon Capture NX 2).

Uživatel může pořizovat snímky ve formátech JPEG a NEF (RAW) a ozvučené (monofonní) videosekvence AVI/Motion JPEG 1280 × 720 px á 24 obr./s (tj. HD, anebo 640 × 424/320 × 216 px také á 24 obr./s). Ke zpracování obrazových dat slouží systém Nikon Expeed.

Nikon D5000 shora

Nikon D5000 se zoomem 18_200 VR shora.

Snímač formátu DX znamená, že efektivní obrazový úhel objektivu odpovídá cca 1,5násobku ohniskové vzdálenosti u kinofilmu. Plně kompatibilní jsou všechny objektivy Nikkor se zabudovaným elektromotorkem autofokusu AF-S a AF-I.

Hledáček má pentagonální zrcadlový systém, zorné pole přibližně 95 %, zvětšení obrazu cca 0,78× a dioptrickou korekci. Použita je čistá zaostřovací matnice typu B BriteView Clear Matte Mark V s indikací zaostřovacích polí a s možností zobrazení pomocné mřížky.

Pro automatické zaostřování je použit stejný AF modul Nikon Multi-CAM 1000 s TTL fázovou detekcí jako u vyššího modelu D90, který má 11 volitelných zaostřovacích polí a křížový snímač a nabízí řadu režimů činnosti včetně bodového ostření, dynamického výběru AF pole a 3D-tracking AF včetně automatické aktivace prediktivního zaostřování. Na výběr je AF režim s prioritou obličeje v záběru, velkoplošná zaostřovací pole, standardní zaostřovací pole, prediktivní zaostřování, anebo AF s detekcí kontrastu v libovolném místě obrazového pole (při použití funkce Face priority AF nebo režimu prediktivního zaostřování je volba zóny zaostření automatická).

Nikon D5000 - zadní stěna

Nikon D5000 - zadní stěna; ukázka pružnosti použití displeje na výklopném a otočném panelu + příklady zobrazení menu.

V řadě případů můžeme s výhodou využít živý náhled na 2,7“ displeji. D5000 sice nemá tak kvalitní LCD jako D90, jeho displej má standardní rozlišení 230 kpx, 100% zobrazení, pozorovací úhel 170° a regulaci jasu, ale zato je umístěný na výklopném a otočném panelu, což je právě pro použití živého náhledu v řadě případů velmi výhodné (typicky makrofotografie a snímky zblízka, ale i krajinné detaily, zátiší, fotografie produktů do katalogů, ale i třeba reportážní záběry „přes překážku“ nebo hlouček osob a podobně). Displej můžeme během přenášení a transportu fotoaparátu otočit k zadní stěně a tak ho účinně ochránit před možným mechanickým poškozením.

Umístění kloubu výklopného a otočného panelu LCD na spodní části zadní stěny je trošku méně praktické, méně flexibilní, než umístění na levém boku, použité u zrcadlovek Olympus a Panasonic. Kupříkladu při snímání ze stativu musíme vyklopit před uchycením k hlavici stativu. LCD samozřejmě zobrazuje histogram i nejvyšší jasy. Menu je přehledné, snadno použitelné, uživatel si opět může vybírat nejen barvu, ale také více grafické, nebo více alfa-numerické zobrazení informací. Mezi podporovanými jazyky chybí čeština.

Měření expozice TTL zajišťuje 420pixelový RGB snímač a nabízí režimy měření Matrix: 3D Color Matrix II (objektivy typu G a D) a Color Matrix II (ostatní objektivy s CPU). Přístroj nabízí velký výběr expozičních režimů: plně automatický a automatický s vypnutým bleskem, scénické programy, flexibilní programovou automatiku, programy s prioritou clony a času (1/4000–30 s, B + T s bezdrátovým dálkovým ovladačem ML-L3) a ruční nastavení. K dispozici je široká možnost korekce expozice (± 5 EV v krocích po 1/3 a 1/2 EV) a standardní expoziční bracketing. Fotografovat můžeme po jednotlivých snímcích, pořizovat série snímků (rychlé souvislé snímání má maximum 4 obr./s), možné je i dálkové ovládání se zpožděním, nebo naopak s rychlou reakcí a tichá (diskrétní) expozice.

Nikon D5000 - blesk interní a externí

Nikon D5000 - s kompaktním externím bleskem a s vyklopeným zabudovaným bleskem.

Výklopný blesk má směrné číslo 17 (m, 200 ISO; 18 v manuálním režimu), řízení záblesku je i-TTL a na výběr je řada programů, možnost korekce zábleskové expozice, zábleskový bracketing a různé režimy synchronizace. Aktivní sáňky umožňují použít externí zábleskové jednotky a další příslušenství, k dispozici je systém kreativního osvětlení Nikon včetně podpory bezdrátového osvětlení a přenosu hodnoty barevné teploty záblesku do těla fotoaparátu. Synchronizační čas pro práci s bleskem je 1/200 s.

K napájení je použita dobíjecí 7,2V lithium-iontová baterie EN-EL9a s kapacitou 1080 mAh (7,8 Wh). Jedná se o přepracovaný typ, odlišný od baterií pro modely D60/D40, je však zpětně kompatibilní a lze použít i „starou“ nabíječku. Dokoupit je možno síťový zdroj a Battery Pack (na 6 tužkových napájecích článků nebo akumulátorů).

Nikon D5000 + různé příslušenství

Nikon D5000 se zoomem 55-200 VR a s příklady dalšího příslušenství.

Fotoaparát je vybaven rozhraním USB 2.0 Hi-Speed, videovýstupem, HDMI výstupem (konektor typu C) a konektorem pro připojení příslušenství jako je kabelová spoušť MC-DC2. Uživatel si může dokoupit nejrůznější příslušenství včetně jednotky GPS Nikon GP-1.

A jaké jsou aktuální ceny těla a kitů v nabídce OEHLING? 
Jaká je nabídka volitelného příslušenství v portfoliu OEHLING?
Nikon D3000 - čelní pohled + bajonet

Nikon D3000

Toto je nejdostupnější digitální zrcadlovka pro amatérské tvůrce v nabídce Nikon. Je vybavena 10megapixelovým snímačem, procesorem Expeed, 11bodovým systémem automatického zaostřování a propracovaným režimem Průvodce pro nezkušené uživatele, byť tedy jen v angličtině nebo němčině, neboť přístroj nemá českou lokalizaci menu a průvodce. Nicméně pokud používáte malý kompakt a rádi byste si pořídili snadno ovladatelný, ale flexibilnější přístroj s větším snímačem a vyšší obrazovou kvalitou, pak je jedním z uchazečů o vaši přízeň. A jste-li nezkušení, pak vám vstup na vyšší úroveň usnadní právě díky režimu Průvodce. Nastavíte-li tento režim, už jen zvolíte, jaký objekt právě fotografujete, a inteligentní systémy fotoaparátu se „o vše postarají“ za vás. A máte-li zájem rozvíjet své fotografické schopnosti, Průvodce vám ukáže, jak fotoaparát jednoduše nastavit a efektivně použít.

Nikon D3000 je digitální zrcadlovka určená pro široký okruh spotřebitelů. Výrobci se podařilo vhodně sladit maximální kompaktnost s ergonomií a zachovat i dobrou flexibilitu ovládání, které je „šito na míru“ začátečníkům či nezkušeným uživatelům, zejména těm, kteří dosud fotografovali kapesními digikompakty. Má zjednodušenou koncepci ovládacích a kontrolních prvků, což usnadňuje přechod z kapesního kompaktu a bezpochyby to ocení uživatelé, kteří se chtějí při fotografování hlavně bavit, nikoli experimentovat s nejrůznějším nastavením.

Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem formátu APS CCD Nikon DX s rozměry 23,6 × 15,8 mm a s rozlišením 10,2 milionu efektivních pixelů. Senzor je chráněn proti prachu čistícím systémem a kontrolovaným tokem vzduchu v zrcadlovém boxu pro minimální ulpívání prachu na obrazovém snímači. K maximální eliminaci nečistot je možno použít samostatně prodávaný software Nikon Capture NX.

Výkonný systém zpracování obrazu Expeed s 12bitovým A/D převodníkem optimalizuje snímky a uživatel má také možnost optimalizaci snímků nastavit, přizpůsobit vzhled a působení výsledných snímků. Umožňuje pořizovat data NEF (12bitová RAW), snímky v grafickém formátu JPEG (se třemi kompresními poměry: fine/1:4, normal/1:8 a basic/1:16) a možné je také simultánně ukládat data RAW+JPEG. Na výběr jsou dva barevné prostory, sRGB a širší Adobe RGB. Fotoaparát má rychlou aktivaci (cca 0,13 s) a souvislé snímání s frekvencí 3 obr./s pro řadu 6 snímků RAW, u JPEG je limitující jen kapacita paměťové karty SD/SDHC.

Tělo má bajonet Nikon F s kontakty autofokusu a je plně kompatibilní s výměnnými objektivy AF-S a AF-I a s dalšími s omezením, např. u typu G a D bez podpory AF systému. Koeficient pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je 1,5×.

Nikon D3000 - menu a Průvodce

Nikon D3000 - zadní stěna + ukázky možností pro zobrazení menu a Průvodce.

Hledáček je kompaktní, se zrcadlovým systémem, cca 95% zobrazením, zvětšením obrazu cca 0,8× a se zabudovanou dioptrickou korekcí. Matnice je typu B (BriteView Mark V).

TFT LCD obrazovka je zabudovaná napevno, má délku úhlopříčky 3 palce, rozlišení 230 tisíc obrazových bodů, zobrazuje mj. histogram i varování u přeexpozice a umožňuje úpravu jasu. Menu je logické a nápadité, s možností výběru různých grafických řešení a s možností využít Průvodce.

Jedenáctibodový systém automatického ostření (TTL, fázová detekce) nabízí řadu režimů včetně souvislého ostření a funkce jako Dynamic Area AF, Auto Area AF a prediktivní 3D Tracking – sledování objektu. Uživatel může samozřejmě také zaostřovat ručně otočným prstencem na objektivu s možností využít elektronický dálkoměr.

Exponometrický systém (TTL, 420px senzor RGB) umožňuje při použití objektivů G a D vícezónové měření 3D color matrix II, s jinými objektivy a CPU měření „color matrix II“, možné je i měření vyvážené na střed a bodové. Korekce expozice je možná v rozsahu ± 5 EV, nenabízí ale funkci automatické expoziční řady – AE Bracketing.

Nikon D3000 shora

Nikon D3000 shora.

Na otočném voliči režimů expozice je tento výběr: Průvodce, plná automatika, vypnutý blesk, vybrané scénické programy (Portrét, Krajina, Děti, Sporty, Makro a Noční portrét), flexibilní Program AE, priorita rychlosti závěrky (1/4000 30 s, čas B a s bezdrátovým dálkovým ovládáním i T), priorita clonového čísla a ruční nastavení parametrů expozice. Výklopný blesk má směrné číslo 12 (m/100 ISO, v manuálním režimu 13) a synchronizační čas 1/200 s. K dispozici jsou samozřejmě i aktivní sáňky pro externí blesky.

Nikon D3000 nabízí také několik vyspělých funkcí, které umožňují snáze získávat kvalitnější snímky i v náročných světelných podmínkách. Tradičně to je Active D-Lighting pro efektivní optimalizaci scén s extrémním kontrastem, typicky pro vyvážení tmavších objektů v popředí na prosvětleném pozadí či v protisvětle. Řadu možností nabízí funkce pro úpravu snímků a snadno použitelné digitální filtry – v souboru nabídek „in camera editing“. Velmi užitečné je jemné vyvážení bílé, kdy displej zobrazuje náhled snímku, čtverec barevného prostoru a jasový kanál plus jednotlivé barevné kanály RGB. A k dispozici jsou i zábavní filtry: se změkčením, rozostřením snímku, s efektem skici či perokresby a s efektem, při kterém scéna působí jako miniaturní model.

K napájení slouží 7,2V dobíjecí lithio-iontová baterie EN-EL9a s kapacitou 1080 mAh (7,8 Wh). K dispozici je bohatá nabídka příslušenství, zejména objektivů a externích blesků, ale také bezdrátová dálková spoušť nebo modul EP-5 a adaptér pro napájení ze sítě.

Nikon D3000 a blesky

Nikon D3000 a elektronické blesky: vlevo kompaktní externí, vpravo zabudovaný výklopný.

Tělo má stanovenu doporučenou prodejní cenu 11 590 Kč, kit s objektivem 18–55VR = 14 490 Kč, kit s objektivem 18–105VR = 17 490 Kč a kit s objektivy 18–55VR & 55–200VR = 20 490 Kč. V balení je samozřejmě základní příslušenství, jako je baterie s nabíječkou nebo USB kabel a také software: Nikon Transfer pro dávkový přenos a zálohování digitálních snímků do počítače a Nikon View NX pro prohlížení, organizaci a sdílení snímků. Zde si můžete otevřít aktuální nabídku v eShopu OEHLING.

Dokoupit je možno program Nikon Capture NX2 pro editaci snímků ve formátu Nikon NEF a řadu pokročilých operací, zejména pro využití referenčních dat pro funkci Image Dust Off. A na výběr je přirozeně celá řada výměnných objektivů a dalšího optického příslušenství, kompaktní externí blesk Nikon Speedlight SB-400, nebo výkonné zábleskové jednotky Speedlight SB-600/800/900, ale i drobné příslušenství, kupříkladu dálková bezkabelová spoušť nebo síťový zdroj a napájecí adaptér.

Nikon D3100

Nikon D3100

Nikon 19. srpna 2010 představil nástupce modelu D3000 – svou první jednoduchou a cenově dostupnou kompaktní digitální zrcadlovku s menu i v češtině. Nikon D3100 je stejně jako D3000 optimalizovaný pro amatérské tvůrce, jako snadno a všestranně použitelný rodinný fotoaparát a výborně poslouží i nováčkům v oblasti digitálních zrcadlovek a všem, kteří chtějí fotografovat pro zábavu, aniž by se museli zabývat komplikovanými funkcemi. Těm nabízí řadu automatizovaných programů a funkcí obdobně jako kompaktní fotoaparát. K dispozici je živý náhled s automatickou volbou scénických programů podle detekovaných snímacích podmínek.

Nikon D3100 - zadní stěna

Mnoho českých uživatelů jistě potěší, že Nikon poprvé u své zrcadlovky této kategorie rozšířil nabídku jazykových mutací menu i na češtinu. To je důležité i pro vylepšený inteligentní režim Průvodce, který nezkušeným krok za krokem ukazuje, jak dosáhnout změnami nastavení fotoaparátu požadovaných výsledků. A tak nejen získají požadované snímky, ale současně si mohou rozvíjet vlastní fotografické znalosti a zkušenosti. A mohou si i zobrazit vzorové snímky, představující výsledné účinky jednotlivých nastavení, například změny času závěrky a clonového čísla.

Nikon D3100 je vybaven obrazovým snímačem CMOS formátu DX s rozlišením 14,2 milionu pixelů a novým výkonným obvodem pro zpracování obrazu EXPEED 2. Nechybí zabudovaný systém redukce prachu: jednotka čištění obrazového snímače a systém kontroly toku vzduchu v zrcadlovém boxu fotoaparátu. Ekvivalent citlivosti ISO má základní rozsah od 100 do 3200 s možností zvýšení až na hodnotu ISO 12 800. Použit je 11bodový systém automatického zaostřování, který má i režim pro snímání objektů v pohybu. Díky režimu Nepřetržité zaostřování (AF-F) udržuje fotografovaný objekt správně zaostřený i bez nutnosti stisknutí tlačítka spouště. Živý náhled je schopen rozpoznat současně až 35 tváří osob. Jsou-li lidé v pohybu, fotoaparát je nepřetržitě sleduje a ostří na ně. Fotoaparát má také jasný hledáček s kvalitní zaostřovací matnicí.

Na zadní stěně vedle displeje s úhlopříčkou 7,5 cm (3 palce) je umístěn přepínač a tlačítko pro snadné pořizování ozvučených videosekvencí v plném vysokém rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů pomocí funkce D-Movie. Rozměrný obrazový snímač, možnost použít vysokou citlivost a různé objektivy Nikkor nabízejí výbornou kvalitu obrazu a umožňují dosáhnout filmových efektů. Přímo ve fotoaparátu lze provádět jednoduchou editaci pořízených klipů, mazat záběry nebo ukládat výběr statických snímků. A nechybí rozhraní HDMI pro připojení k televizoru s vysokým rozlišením, na kterém je možno sledovat Full HD videosekvence a také snímky v plné kvalitě.

Nikon D3100 zboku

Nikon D3100 zboku s nasazeným setovým zoomem 18-55 mm se systémem optické stabilizace obrazu (redukce vibrací - VR).  

Samozřejmě nechybí funkce Active D-Lighting pro optimální vyváženost světel a stínů. Uživatel má také k dispozici předvolby Picture Control, tedy možnost přizpůsobit vzhled a působení výsledných snímků ještě před jejich pořízením. K dispozici je šest pevných předvoleb pro optimalizaci snímků: Standardní, Živé, Neutrální, Monochromatické, Portrét a Krajina. Přímo ve fotoaparátu lze upravovat nejen videosekvence, ale i snímky: retušování, filtrové efekty a korekce efektu červených očí.

Součástí prodejního balení D3100 bude nový software ViewNX 2, který nabízí základní operace jako ViewNX, ale vyznačuje se lepšími možnostmi ovládání včetně propracovanějšího grafického uživatelského rozhraní a dalšími snadno použitelnými funkcemi pro úpravu snímků a videosekvencí.

Předpokládané ceny kitů Nikon D3100 (srpen 2010):

D3100 + 18-55 mm VR = 14 990 Kč/599 Euro
D3100 + 18-105 mm VR = 18 990 Kč/749 Euro
D3100 + 18-55 mm VR a 55-200 mm VR = 19 990 Kč/799 Euro
D3100 + 18-55 mm VR a 55-300 mm VR = 22 990 Kč/899 Euro

A jaké jsou aktuální ceny těla a kitů v nabídce OEHLING? 
Jaká je nabídka volitelného příslušenství v portfoliu OEHLING?
 

Canon EOS 1000D - pohled do nitra

Canon EOS 1000D - pohled do nitra přístroje.

Canon EOS 1000D

Výrazně kompaktní digitální zrcadlovka s ocelovým šasi a plastovým tělem představuje cenově velmi příznivý vstup do světa fotoaparátů Canon EOS. Používá obrazový snímač CMOS s rozměry 22,2 × 14,8 mm a s efektivním rozlišením 10,1 milionu pixelů. Má vestavěný systém automatického čištění a umožňuje živý náhled na monitoru (2,5“ LCD, 230 kpx). Obrazový procesor DIGIC III se podílí jak na obrazové kvalitě, tak na dobrých operačních časech a výkonnosti. Na výběr jsou dva typy barevného prostoru, sRGB a širší Adobe RGB, zpracování dat je 12bitové. Souvislé snímání má rychlost až 3 obr./s, kterou udržuje pro řadu až 514 snímků ve formátu JPEG (pro 12bitová data RAW platí: cca á 1,5 obr./s pro 5 snímků).

Canon EOS 1000D - čelní pohled + bajonet

Canon EOS 1000D - čelní pohled + bajonet.

Pro fotografování je k dispozici plně automatický režim, flexibilní programová automatická expozice, programy s prioritou rychlosti závěrky (1/4000–30 s + dlouhodobá expozice „B“) a prioritou clonového čísla, ruční nastavení a výběr základních scénických programů (Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Bez blesku plus A-DEP s velkým rozsahem hloubky ostrosti).

V nabídce je i řada praktických funkcí. Kromě již zmíněného režimu Live View je to kupříkladu histogram (jasový i RGB), 12 uživatelských funkcí (32 nastavení) včetně automatické optimalizace světla (Auto Lighting Optimizer), která upravuje jas a kontrast během zpracování obrazu a nastavením správné expozice pro obličej vylepšuje tóny pleti na portrétních fotografiích, nechybí volby obrazových stylů a výběr filtrů a tónovacích efektů, inteligentní senzor orientace a možnost nahrát ke snímkům zvukové poznámky. Menu je v češtině a přehledné, systém nabídek používá karty s rychlým vyhledáváním, které se osvědčily u vyšších modelů EOS. Snímky se ukládají paměťové karty Secure Digital i Secure Digital High Capacity.

Canon EOS 1000D: setový zoomobjektiv EF-S 18-55 mm a zadní stěna

Canon EOS 1000D: setový zoomobjektiv EF-S 18-55 mm a zadní stěna.

Automatické zaostřování používá 7bodový systém TTL-CT-SIR se snímačem CMOS a nabízí řadu režimů: inteligentní AF, jednosnímkový, AF servo s prediktivním AF a dva režimy při použití živého náhledu (Live View) – živý režim (Live; automatické ostření podle kontrastu scény v reálném čase) a rychlý režim (Quick AF; zrcadlo je dočasně sklopené a aktivován senzor AF). Zaostřovací body může volit automatika, anebo uživatel. Křížový středový zaostřovací bod umožňuje ostření i za slabého osvětlení a má-li scéna nízký kontrast.

Exponometrický systém má 35 zón SPC a standardní režimy měření: poměrové svázané s libovolným bodem AF, částečné ve středu a celoplošné měření se zdůrazněným středem. Ekvivalent citlivosti ISO má volby 100, 200, 400, 800 a 1600. Pro vyvážení bílé může uživatel využít buďto plně automatický režim, vybírat ze šesti předprogramovaných režimů, anebo vyvážit ručně; možná je i jemná kompenzace (± 9  modrá/jantarová a purpurová/zelená). Fotoaparát má výklopný blesk se směrným číslem 13 (m/100 ISO) a používá systém řízení zábleskové expozice E-TTL II svázaný se vzdáleností.

Fotoaparát je plně kompatibilní s externími blesky Speedlite EX a se všemi objektivy Canon EF a EF-S (přepočtový koeficient ohniskové vzdálenosti pro 35mm formát je 1,6× u objektivů EF). V balení je bohatá sada programů pro správu a zpracování snímků. Nechybí ani software Digital Photo Professional pro převod dat RAW, který také spolupracuje s funkcemi fotoaparátu včetně Dust Delete Data – Data k odstranění prachu a režimu Picture Style – Styl obrázku. A Picture Style Editor umožňuje tvorbu vlastních obrazových stylů pro přesné ovládání zobrazovaných barev.

Canon EOS 1000D: shora a bateriové madlo

Canon EOS 1000D: shora a bateriové madlo.

A jaké jsou doporučené prodejní ceny platné začátkem roku 2010? Samotné tělo EOS 1000D = 11 290 Kč, kit těla s objektivem 18–55 mm = 13 990 Kč a kit těla s dvojicí objektivů 18–55 + 75–300 mm = 16 990 Kč.

Jaké jsou aktuální ceny těla a kitů v nabídce OEHLING? 
Jaká je nabídka volitelného příslušenství v portfoliu OEHLING?

 

Canon EOS 550D
Canon EOS 550D

Jeho kompaktní tělo z polykarbonátové pryskyřice zpevněné skelnými vlákny se šasi z nerezové oceli ukrývá řadu technologií a funkcí, které byly převzaty od poloprofesionální digitální zrcadlovky, a kombinuje je s prvky, které jsou vlastní fotoaparátům pro široký okruh spotřebitelů.

Na pultech prodejců od začátku března 2010 nahradil EOS 450D a vhodně doplňuje další modely pro amatérské použití – EOS 500D a 1000D. Jaké jsou hlavní přednosti této novinky? Obrazový snímač CMOS formátu APS-C s efektivním rozlišením 18 milionů pixelů (500D: 15 Mpx) a procesor DIGIC 4, systém měření iFCL se 63 zónami, které jsme poprvé viděli u modelu EOS 7D (500D: 35 zón), živý náhled a možnost pořizovat videozáznam ve Full HD rozlišení 1080p a s plně manuálním ovládáním (500D také, ale s frekvencí 20 obr./s, kdežto 550D má volitelné maximum 30 obr./s), LCD monitor s úhlopříčkou 3 palce, poměrem stran obrazu 3:2 a s rozlišením 1040 kpx, rozšířený základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO na hodnotu 6400 (500D: 3200; ale maximum v rozšířeném režimu je shodné: 12 800 ISO). Oproti modelu 500D má také změněná tlačítka, o něco vyšší rychlost souvislého snímání, ale pro menší počet snímků v řadě, a rozšířený rozsah funkce kompenzace expozice – na ± 5 EV oproti ± 2 EV u 500D.

Canon EOS 550D - bajonet

Canon EOS 550D - čelní pohled na tělo s bajonetem - bez nasazeného objektivu.

Přístroj je vybaven nově vyvinutým 18megapixelovým snímačem CMOS formátu APS-C (22,3 × 14,9 mm) s nízkopásmovým filtrem, který je součástí integrovaného čisticího systému EOS, a obvodem s obrazovým procesorem Canon DIGIC 4 se zdokonalenou technologii redukce šumu. Zpracování obrazových dat je 14bitové. To zajišťuje plynulejší gradaci tónů a přirozené barvy obrazu jak na monitoru, tak na fotografiích „na papíru". A také to umožňuje záznam Full HD videa s vysokou obrazovou frekvencí.

Pořizovat můžeme snímky ve formátu JPEG (jemný/normální), data RAW (14 bitů, Canon original RAW 2nd edition) a možné je i simultánní ukládání ve formátech RAW + JPEG. Videozáznam MOV (video H.264 a zvuk Linear PCM) má maximum 1920 × 1080 px á 29,97 obr./s. Délka videozáznamu je maximálně 29 min. 59 s, maximální velikost souboru 4 GB. Data se ukládají na paměťové karty SD, SDHC i na nejnovější SDXC a podporuje karty Eye-fi umožňující bezdrátový přenos dat pomocí technologie Wi-Fi.


Canon EOS 550D: čelní pohled a objektiv EF-S 18-55 mm

Canon EOS 550D: čelní pohled a objektiv EF-S 18-55 mm.

Autofokus je 9bodový s jedním středovým bodem křížového typu, který je extrémně citlivý při světelnosti f/2,8 a vyšší. Uživatel má na výběr režimy zaostřování AI, AI Servo a po jednotlivých snímcích a možnost výběru bodu AF. Autofokus nemá pomocné světlo pro ostření za špatných světelných podmínek, tuto funkci přebírá vestavěný blesk, anebo lze použít systém externího blesku Speedlite.

Pro měření světla používá 63zónový SPC systém, který umožňuje měření poměrové, svázané se všemi zaostřovacími body, částečné ve středu, bodové a průměrné se zdůrazněním středu. Kompenzace expozice má rozsah zvýšený na ± 5 EV, k dispozici je i funkce automatické expoziční řady. Citlivost ISO má rozsah 100–6400 s možností rozšíření na H, cca 12 800, s nastavením po celých krocích. Novinkou je schopnost nastavit horní limit pro automatické nastavení citlivosti a tedy mít obrazový šum jednoduše pod kontrolou. Pro vyvážení bílé je možno použít plnou automatiku, jeden ze šesti přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Bílá zářivka a Blesk), anebo vyvážit uživatelsky; možné je jemné doladění vyvážení v rozsahu ± 9 kroků modrá/jantarová a purpurová/zelená a také lze použít funkci automatické řady s posunem vyvážení bílé.

Pro fotografování má uživatel širokou nabídku režimů, jak je u kompaktních zrcadlovek pro amatéry dlouhodobě standardní. Kromě plné automatiky a výběru scénických programů to je program A-DEP s maximální možnou hloubkou ostrosti, flexibilní programová automatická expozice, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou rychlosti závěrky (1/4000-30 s + Bulb) a ruční nastavení všech parametrů expozice.

Canon EOS 550D: objektiv EF-S 18-55 mm a blesk

Canon EOS 550D s objektivem EF-S 18-55 mm a s vyklopeným zabudovaným bleskem.

K dispozici je funkce pro výběr stylu snímku Picture Styles (Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Monochromatický a 3 uživatelem definované) a dále funkce Optimalizace snímku - automatické osvětlení s prioritou tónů ve světlech, Redukce šumu při dlouhodobé expozici, Redukce šumu při vysoké citlivosti a Korekce periferního osvětlení. Souvislé snímání má maximum cca 3,7 obr./s pro minimální počet 34 snímků JPEG, nebo 6 snímků RAW. Výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/ISO 100) a záblesk pokryje maximálně záběr objektivu s ohniskovou vzdáleností 17 mm (ekvivalent 35mm filmu: 27 mm).

V režimu Živého náhledu na displeji je možné přesné ruční zaostřování se zvětšením obrazu 5× nebo 10× v libovolném místě displeje, anebo automatické zaostřování v režimech Quick a Live. Displej také slouží k pořizování videa, které může být stereofonní, pokud pomocí 3,5mm zdířky připojíme vhodný externí mikrofon. Pro videorežim lze použít ruční nastavení expozice, je možné měnit hloubku ostrosti, nastavit prioritu odstínů ve světlech (HTP - Highlight Tone Priority) a poprvé je k dispozici funkce Movie Crop, při jejímž nastavení fotoaparát pro snímání použije pouze centrální část snímače (640 × 480 px) a umožní tak účinné, přibližně sedminásobné zvětšení. Fotoaparát má na zadní stěně dvě nová tlačítka: jedno pro spouštění Live View a režimu snímání videa a druhé, „Q", pro rychlý přístup k obrazovce pro rychlé ovládání přístroje. Většina tlačítek byla přepracována a jsou většinou větší a mají plošší tvar.

Canon EOS 550D - zadní stěna

Canon EOS 550D - zadní stěna; na displeji ukázka "rychlého menu"  - a jak se Závěrkovi shodnou - "v nejvíce atraktivním barevném provedení" z několika nabízených.

Hledáček s pentagonálním hranolem má pokrytí obrazu cca 95 %, zvětšení obrazu cca 0,87× a dioptrickou korekci, zaostřovací matnice je pevná. Monitor Clear View LCD má úhlopříčku 7,7 cm (3 palce), poměr stran 3:2, rozlišení 1040 tisíc obrazových bodů a 100% zobrazení. Je opatřen antireflexní povrchovou úpravou, která navíc odpuzuje vodu, a umožňuje sledování i ze širokých úhlů (až 160 stupňů). Na displeji je možno zobrazit pomocnou mřížku a histogram. Menu je samozřejmě dostupné i v češtině.

Jako základní zdroj energie slouží dobíjecí lithio-iontová baterie LP-E8. Přístroj má rozhraní USB 2.0 Hi-Speed kompatibilní s technologií PictBridge pro přímý tisk fotografií bez počítače, ve zdířce USB je také integrovaný videovýstup (PAL /NTSC), má výstup mini HDMI (kompatibilní s HDMI-CEC) a zdářku pro externí mikrofon (3,5mm stereofonní minijack). HDMI port s podporou rozhraní HDMI-CEC (High-Definition Multimedia Interface – Consumer Electronics Control) umožňuje video a statické snímky uložené na paměťové kartě ve fotoaparátu prohlížet na HD-ready televizorech a jejich prezentaci ovládat dálkovým ovladačem televizoru.

Canon EOS 550D - prodejní kit

Canon EOS 550D: ukázka, co obsahuje prodejní balení.

V prodeji je samotné tělo, které má stanovenu doporučenou prodejní cenu 19 990 Kč, a tři různé kity: základní s objektivem EF-S 18–55 IS za 22 990 Kč, s novým všestranným objektivem EF-S 18–135 IS za 27 990 Kč a kit se dvěma zoomy, které se vzájemně doplňují, 18–55 IS + 55–250 IS, za 29 490 Kč.

Z nabídky příslušenství pro EOS 550D je možno uvést novou tenkou infračervenou bezkabelovou dálkovou spoušť RC-6, která má dosah 5 metrů a umožňuje nejen okamžité spuštění expozice, ale také nastavit dvousekundové zpoždění. Dálkový ovladač je kompatibilní i s modely EOS 450D, 500D, 7D a 5D Mark II. Dále je to bateriový grip BG-E8 s ovládacími prvky pro snímání na výšku, který má v balení lůžko pro dvě lithio-iontové baterie a druhé pro tužkové napájecí články či akumulátory. A k dispozici je také souprava pro zabezpečení původnosti dat OSK-E3. Jinak je EOS 550D samozřejmě plně kompatibilní s externími zábleskovými jednotkami EX Speedlite a se všemi objektivy Canon EF a EF-S, přičemž pro výpočet ohniskové vzdálenosti odpovídající 35mm formátu platí 1,6násobek ohniskové vzdálenosti uvedené na objektivu.

A jaké jsou aktuální ceny těla a kitů v nabídce OEHLING? 
Jaká je nabídka volitelného příslušenství v portfoliu OEHLING?

 

Olympus E-620

Olympus E-620

Fotoaparát výborně poslouží začátečníkům a uživatelům, kteří dosud používali kompaktní fotoaparáty a nyní chtějí využít přednosti digitálních zrcadlovek, ale v řadě ohledů uspokojí i pokročilé fotografy. Je flexibilní a má spolehlivě fungující systémy včetně automatického zaostřování a měření světla, nabízí bohatý výběr expozičních režimů a celou řadu funkcí, které jsou praktické, zpříjemňují a zjednodušují použití fotoaparátu, anebo podporují kreativitu uživatele. Nechybí praktické funkce pro zvládnutí náročných světelných podmínek i možnosti pro individuální nastavení.

Olympus E-620 + pohled do nitra

Olympus E-620: pohled do nitra a na důležité segmenty. Vlevo segment obrazového snímače Live MOS, vpravo nahoře pohled do nitra přístroje a vpravo dole pouze modul snímače se systémem optické stabilizace obrazu a ultrazvukovým protiprachovým systémem.  

Olympus E-620 má plastové tělo vyztužené skelnými vlákny, vhodně ergonomicky řešené pro příjemné držení a snadné ovládání. Využívá vysokorychlostní 4/3 obrazový snímač Live MOS s efektivním rozlišením 12,3 Mpx, který je tradičně vybaven účinným ultrazvukovým protiprachovým systémem, umožňuje živý náhled na displeji a je součástí systému stabilizace obrazu Supersonic Wave Drive („Senzor-shift“), který eliminuje chvění fotoaparátu až o 4 EV stupně a nabízí 3 provozní režimy stabilizace: vodorovně + svisle, jen svisle a jen vodorovně.

Elektronický obvod s procesorem TruePic III+ má podíl na kvalitě obrazu, rozšířeném dynamickém rozsahu ve světlých tónech, ale i na operačních rychlostech (např. rychlost souvislého snímání je max. 4 obr./s pro řadu 5 snímků RAW). Pořizovat lze snímky JPEG a RAW (bezztrátová komprese) i simultánně JPEG+RAW. Základní poměr stran obrazu 4:3 může uživatel změnit na 3:2, 6:6, 16:9, 5:4, 7:6, 6:5, 7:5, 3:4.

Olympus E-620 - čelní pohled + bajonet

Olympus E-620 - čelní pohled + bajonet pro připojení objektivu.

Systém automatického zaostřování je sedmibodový duální křížový, tvořený pěti křížovými a dvěma standardními snímači, což zvyšuje účinnost a rychlost systému. Snímač spolupracuje s extrémně rychlými objektivy SWD – Supersonic Wave Drive, je použitelný i v režimu Live View a také umožňuje jemné vyladění (± 20 kroků). Zaostřovací systém nabízí standardní výběr režimů (AF po jednom snímku, AF po jednom snímku + ruční doostření, souvislé automatické ostření a souvislé automatické ostření + ruční doostření) a možné je i ruční zaostřování.

Měření světla zajišťuje 49zónový systém nabízející ESP integrální měření, integrální se zdůrazněným středem a bodové měření. Navíc je k dispozici funkce Auto gradace pro omezení přepálených a podexponovaných míst ve snímku a technologie korekce stínů upravující tmavé části obrazu.

Hledáček se zrcadlovým systémem zobrazení na matnici Lumi-Micron má 95% zobrazení, zvětšení obrazu cca 0,96× a samozřejmě dioptrickou korekci. Kontrolní náhled hloubky ostrosti umožňuje nastavitelné tlačítko Fn buď v hledáčku, nebo na LCD v živém náhledu.

Výklopný blesk má směrné číslo 12 (m/100 ISO) a umožňuje dálkové řízení a odpalování externích blesků (až 3 skupiny).

Olympus E-620: zadní stěna s displejem + ukázka pružnosti použití výklopného a otočného panelu

Olympus E-620: zadní stěna s displejem + ukázka pružnosti použití výklopného a otočného panelu.

Pro řadu uživatelů je velkým plusem kvalitní „protisluneční“ 2,7“ TFT obrazovka HyperCrystal III LCD s rozlišením 230 kpx, umístěná na výklopném a otočném panelu. Umožňuje živý náhled jednak s využitím rychlého systému AF, anebo naopak především u makrozáběrů velice přesné zaostření při zvětšení obrazu 5×, 7× nebo až 10×. Samozřejmostí je zobrazení histogramu, varování u pře-/podexpozice a pomocných linií. V nabídce je také funkce náhledu nejlepšího snímku pro výběr z několika variant ještě před samotnou expozicí, výborná je také možnost sledovat efekty v reálném čase (funkce živé simulace – efektivní monitoring), kontrola vyvážení bílé, korekce expozice a náhled technologie nastavení stínů (Shadow Adjustment Technology) před stiskem spoušti.

Pro fotografování je k dispozici plně automatický režim, flexibilní Program AE, programy s prioritou clony a času, ruční nastavení všech parametrů expozice, 14 scénických programů, přičemž 5 je na otočném voliči, a „umělecké scény“, tedy digitální efekty: Grainy Film (Zrnitý film) generuje černobílé snímky napodobující film s hrubým zrnem a zvyšuje kontrast, Pop Art extrémně zvýrazňuje barvy, jejich živost i sytost, Soft Focus je změkčující elektronický filtr, který snímky měkce rozostří a zjemní i barvy, filtr Pin Hole napodobuje efekt dírkové komory – ztmaví okraje snímku a upraví barevnost, čímž obrazu dodá tajemný náboj, Light Tone, světlý tón, upraví tonalitu a celkově snímky zjemní a filtr Pale & Light Colour – pastelové a světlé barvy dodá snímkům náladu klasického filmu.

Olympus E-620 - vyklopený blesk a pohled shora

Olympus E-620 s vyklopeným zabudovaným bleskem a pohled shora.

Funkce „multiexpozice“ zase umožňuje snadné překrytí dvou snímků, resp. u dat RAW tří. K dispozici je funkce pro rozpoznání tváří v záběru: inovovaná technologie umí nejen v záběru vyhledat lidskou tvář a podle ní optimalizovat expozici (vhodné nastavení pro hlavní prvek i pozadí), ale dokáže také vylepšit vzhled obličeje bez ovlivnění ostatních částí snímku. Navíc je možno použít i expoziční režim Beauty nebo režim Beauty Fix, který vylepší již pořízený a uložený snímek.

Přístroj má sloty na paměťové karty xD-Picture Card a CompactFlash. Karty Olympus xD umožňují využít různé funkce včetně tvorby 3D obrázků.

K napájení slouží 7,2V Li-ion akumulátor BLS-1 s kapacitou 1150 mAh a možné je i napájení ze sítě.

Olympus E-620 - bateriový grip

Olympus E-620 s bateriovým madlem.

Doporučená prodejní cena těla je 20 130 Kč s DPH. V prodejním balení je mimo jiné program Olympus Master 2.0, který umožňuje správu i editaci snímků včetně zpracování dat RAW, a trial verze Olympus Studio 2.0 s možností následného zakoupení plné verze.

Samozřejmě jsou nabízeny i sety s objektivy: E-620 Kit se standardním zoomem Zuiko Digital ED 14–42 mm 1:3,5–5,6 (23 490 Kč), E-620 Double Zoom Kit s dvojicí objektivů Zuiko Digital ED 14–42 mm 1:3,5–5,6 a ED 40–150 mm 1:4–5,6 (25 730 Kč) a E-620 25mm Pancake Kit s tenkým objektivem Zuiko Digital 25 mm 1:2,8 Pancake (25 730 Kč).

Uživatel si může dokoupit nejrůznější příslušenství, kupříkladu přídavnou rukojeť – bateriový grip HLD-5 pro snazší snímání na výšku a pro dostatek energie i na dlouhém fotovýletu nebo na reportáži (grip pojme 2 baterie BLS-1), rameno externího blesku FL-BK04, dvojité rameno FL-BKM03 a samozřejmě také vodotěsné pouzdro PT-E06 umožňující fotografovat v hloubce až 40 m.

V aktuální nabídce OEHLING model E-620 není, ale můžete si otevřít nabídku základního modelu E-600. 
Jaká je nabídka volitelného příslušenství v portfoliu OEHLING?

Olympus E-450

Olympus E-450

Olympus postupně nabídl několik inovací své malé a cenově dostupné kompaktní zrcadlovky E-400. Model E-450 je nástupce E-420 a podobně jako vyšší modely Olympus využívá nejmodernější technologie a disponuje funkcemi, které podporují kreativitu amatérských a začínajících tvůrců.

Co nabízí nového? Oproti předchozí verzi nabízí tyto novinky: procesor TruePic III+, tři umělecké digitální filtry (Pop Art s výraznými, živými, pestrými barvami, Soft Focus – změkčující filtr vytvářející jemný závoj a zářící okraje objektů a Pin Hole – dírková komora s typicky zdůrazněnou vinětací a pozměněnou barevností), lepší mezipaměť pro souvislé snímání (E-450 pořídí 8 souborů RAW v řadě, kdežto E-420 jen 6) a vylepšenou, jasnější obrazovku s panelem HyperCrystal II LCD (úhlopříčka 6,9 cm, rozlišení 230 kpx, pozorovací úhel 176°, nechybí možnost zobrazit detailní informace s histogramem a funkce nejlepšího náhledu před expozicí pro snadné porovnání a výběr z několika expozičních možností).

Olympus E-450 - zadní stěna

Olympus E-450 - pohled na zadní stěnu.

Displej je možno s výhodou využít i pro kompozici záběrů a přesné zaostření (ruční a s vybranými objektivy i automatické) díky funkci živého náhledu. Pro úpravu snímků je k dispozici standardní sada nástrojů pro nastavení barevnosti, ostrosti a kontrastu/jasu. Přístroj fotografům umožňuje tvůrčím způsobem, jednoduše a bez použití počítače upravovat snímky.

Olympus E-450 používá 10Mpx snímač Live MOS 4/3 digitálního standardu, který je opatřen účinným protiprachovým ultrazvukovým filtrem. Citlivost ISO je nastavitelná v rozsahu 100 až 1600. Pro vyvážení bílé barvy, respektive celkového barevného podání, lze využít plnou automatiku, vybrat jeden z 8 režimů s možností jemného doladění (± 7 kroků jantarová-modrá/zelená-fialová), možné je také přímo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech (v rozsahu 2000 až 14 000 K) a ruční vyvážení.


Olympus E-450 - bajonet

Olympus E-450 - pohled na bajonet a čelní záběr.

Měření expozice je 49zónové ESP TTL s možností použít měření vyvážené na střed, bodové + bodové se zaměřením na světlé, nebo tmavé oblasti záběru. K dispozici je expoziční bracketing, náhled hloubky ostrosti a technologie pro korekci stínů, která automaticky detekuje a upravuje přeexponovaná i podexponovaná místa v záběru.

Automatický zaostřovací systém používá metodu fázové detekce (3bodový AF; s objektivy 2,8/25, 3,5–5,6/14–42, 4–5,6/40–150 také 11bodový AF systém detekce kontrastu). Funkce živého náhledu je vylepšena a kromě automatického zaostřování je k dispozici také automatická detekce tváří, technologie korekce stínů + rychlý AF.

Pro fotografování je připraveno 28 režimů: na otočném voliči režimů expozice je automatika, flexibilní Program AE, programy s prioritou clony a času (1/4000–60 s + B až 30 min.), ruční nastavení, umělecké filtry a 5 vybraných scénických programů (dalších 18 je v menu, které je samozřejmě i v češtině, včetně nápovědy). Výklopný blesk má směrné číslo 12 (m, 100 ISO) a umožňuje dálkovou synchronizaci externích blesků. Snímky se ukládají na paměťové karty CompactFlash a xD.

Olympus E-450 shora

Olympus E-450 shora.

Kromě samotného těla jsou nabízeny dva sety: Olympus E-450 Kit s objektivem Zuiko Digital ED 14–42 mm 1:3,5–5,6 a Olympus E-450 Double Zoom Kit s objektivy Zuiko Digital ED 14–42 mm 1:3,5–5,6 a ED 40–150 mm 1:4–5,6. A k dispozici je samozřejmě bohatá nabídka příslušenství E-Systému, od dalších výměnných objektivů po externí záblesková zařízení, přičemž fotoaparát může na dálku ovládat až tři skupiny bezdrátových blesků (FL-50R a FL-36R) a uživatel může s výhodou využít držáky na blesky: rameno FL-BK04 pro jeden blesk a „Twin“ rameno FL-BKM03 pro dva blesky.

A jaké jsou aktuální ceny těla a kitů v nabídce OEHLING? 
Jaká je nabídka volitelného příslušenství v portfoliu OEHLING?

 

Sony Alfa 380

Sony α380

Nové zrcadlovky řad Alfa 300 a 200 nabídly oproti modelům předchozím novou ergonomii těla, koncepci ovládání a nové grafické rozhraní s propracovanou nápovědou. Toto celkové pojetí bylo do jisté míry inspirované koncepcí používanou u kompaktních fotoaparátů. Jde o rozměry a tvarování těla i provedení některých ovládacích prvků. Kompaktnost kupříkladu umocňuje nízký otočný volič režimů expozice, který jen nepatrně přesahuje úroveň plochy horní stěny. A pravý úchopový grip byl zmenšen, je přerušen hlouběji uloženým předním otočným voličem a spoušť s prstencem pro zapínání/vypínání přístroje byla přesunuta vzad na horní stěnu. Příjemný je odsuvný kryt konektorů (USB 2.0 a HDMI) a slotů pro paměťové karty s přepínačem mezi nimi (Memory Stick PRO Duo/PRO-HG Duo/PRO-HG Duo HX a Secure Digital/Secure Digital High Capacity).

Sony α380 používá obrazový snímač CCD formátu APS-C (23,6 × 15,8 mm) s efektivním rozlišením 14,2 Mpx, který má protiprachový systém, antistatický povrch plus technologii vibrací pro odstranění prachu, který ulpěl na filtru před čipem, a který je také součástí systému stabilizace obrazu: SteadyShot Inside (typ CCD-Shift). Obvod je vybaven osvědčeným procesorem Bionz. Pořizovat je možno snímky RAW (ARW, 12 bit, bezztrátová komprese), JPEG (2 úrovně kvality) a simultánně RAW+JPEG. Nativní obraz je 4592 × 3056 px s poměrem stran obrazu 3:2. Rychlost souvislého snímání je maximálně 2,5 obr./s (u JPEG/Fine bez omezení, u RAW pro 6 snímků v řadě).

Sony Alfa 380 s objektivem Sony DT 30 mm 1:2,8 Macro

Sony Alfa 380 s objektivem Sony DT 30 mm 1:2,8 Macro.

Obrazový snímač je řešen tak, aby bylo možné použít technologii Sony Quick AF Live View, která řeší nežádoucí zpoždění u běžného živého náhledu. Umožňuje tudíž použít obrazovku pro kompozici záběrů i při fotografování nestatických scén, přičemž u některých oceníme, že je displej výklopný – typicky musíme-li fotografovat přes překážku či hlouček osob a podobně.

Použitelné jsou všechny výměnné objektivy s bajonetem Sony α a Minolta A. Součinitel pro přepočet ohniskové vzdálenosti odpovídající formátu kinofilmu je 1,5.

Automatický zaostřovací systém je 9bodový křížového typu se širokým rozsahem, bodovým měřením i možností výběru bodu AF. V režimu AF-C je pro objekty v pohybu k dispozici průběžné ostření. Nechybí systém aktivace EyeStart po přiblížení oka k senzorům mezi okulárem hledáčku a displejem. Při použití živého náhledu na displeji používá autofokus metodu detekce kontrastu scény a k dispozici je režim Quick AF. Přístroj nemá pomocné světlo autofokusu, používán je stroboskop elektronického blesku.

Měření expozice zajišťuje 40segmentový systém (SPC struktury včelí plástve) s možností přepnout na režim měření s vyvážením na střed záběru a bodové. Kompenzace expozice má rozsah ± 2 EV. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 100–3200 a pro vyvážení bílé barvy je k dispozici plná automatika, 6 režimů s možností doladění ± 3 kroky a možnost vyvážit ručně. Výklopný blesk má směrné číslo 10 (m/100 ISO) a systém měření ADI/TTL s předzábleskem; samozřejmě nechybí aktivní sáňky pro připojení externích zábleskových jednotek.

Hledáček je pevně vestavěný, zrcadlový, zobrazuje 95 % zorného pole, má zvětšení obrazu 0,74×, dioptrickou korekci a jemnou sférickou zaostřovací matnici.


Sony Alfa 380 a 230 - blesk a živý náhled

Vlevo v rámečku: Sony α380 ve srovnání s modelem α230 – dva pohledy, které ukazují rozmístění ovládacích prvků na horní stěně; nižší model neumožňuje funkci Live View na LCD, nemá tudíž ani posuvný přepínač vpravo u hledáčku. Zabudovaný blesk se u modelu Alfa 380 vyklápí do poměrně slušné výše: reflektor je cca 9 cm nad podélnou osou objektivu, což do jisté míry přispívá ke snížení jevu červených očí.

Uživatel může využít pohodlnou automatiku, vybrat vhodný scénický program, ale také použít flexibilní Program AE, programy s prioritou clony a času (1/4000–30 s + B), anebo nastavit vše ručně. K dispozici má řadu praktických funkcí. Nejzákladnější (jako citlivost a způsob snímání) jsou dostupné přímo, základní jsou snadno dostupné po stisku tlačítka „Fn“ (režimy AF, oblast AF, režimy měření expozice, vyvážení barevnosti, optimalizace dynamického rozsahu a vlastní nastavení barevnosti včetně optimalizace gradace) a samozřejmě také další, například nový režim Autospoušť umožňuje pořídit sérii tří, nebo pěti snímků a vybrat nejlepší, nebo funkce Teleobjektiv Smart Teleconverter, která umožňuje další přiblížení vzdálených objektů (1,4- a 2násobné).

Sony Alfa 380 - LCD

Sony Alfa 380 - LCD na výklopném panelu.

Barevná obrazovka typu TFT LCD Clear Photo Plus je umístěna na výklopném panelu, má úhlopříčku 2,7 palce, rozlišení 230 400 px, automatickou úpravu jasu, umožňuje použít režim snímání se živým náhledem a zobrazit nové grafické rozhraní – s „průvodcem“ se stručnou charakteristikou jednotlivých režimů. U 6 scénických programů průvodce podá vysvětlení a zobrazí ukázkový snímek, u režimů, kde uživatel určuje parametry, grafické zobrazení vysvětluje, jak zvolené nastavení expozice (clona, čas, citlivost) ovlivní výsledný snímek. Průvodce funguje i u dalších nastavení jako je citlivost a podobně. Na pravé straně rámečku LCD je čidlo systému automatické úpravy jasu displeje. A pod okulárem hledáčku jsou čidla, která při přiblížení aktivují předostření a zhasnutí LCD.

Sony Alfa 380 - kit se dvěma zoomy

Sony Alfa 380 - s těmito dvěma zoomy se prodává jako Double zoom kit.

Stručně řečeno, Sony α380 ve svém kompaktním balení nabízí výkonný snímač s vysokým rozlišením, dobré operační časy, velký výběr režimů expozice i praktických uživatelských funkcí a příjemné, jednoduché ovládání. Jako zdroj energie slouží 6,8V Li-ion akumulátor NP-FH50 s kapacitou 870 mAh (6,1 Wh); možné je dokoupit adaptér pro napájení z elektrické sítě.

Samotné tělo Sony α380 mělo stanovenu doporučenou prodejní cenu 21 990 Kč s DPH, set s objektivem (základním zoomem) DT 3,5–5,6/18–55 SAM má stanoveno doporučených 22 990 Kč a set s dvojicí vzájemně se doplňujících objektivů DT 3,5–5,6/18–55 SAM + DT 4–5,6/55–200 SAM stojí 27 990 Kč s daní. V prodejním balení je CD Sony Image Date Suite s programy Image Data Converter SR 3.1, Image Data Lightbox SR 2.1 a Sony Picture Utility – PMB 4.2.13. Zakoupit ale můžete i sety s GPS modulem a různé příslušenství.

V aktuální nabídce OEHLING model Alfa 380 není. 
Jaká je nabídka volitelného příslušenství v portfoliu OEHLING?

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ