OEHLING RÁDCE : 1. VÝMĚNNÉ OBJEKTIVY – ÚPLNÝ ZÁKLAD

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Objektivy

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

1. Výměnné objektivy – úplný základ

Fotografický obraz „kreslíme“ objektivy. Proto objektiv patří k základním a nejdůležitějším částem fotoaparátů. U digitálních tvoří trojici klíčových systémů spolu s obrazovým snímačem a procesorem. Připravili jsme pro vás základní i hlubší pohled na objektivy, jejich druhy a vlastnosti. Zamyslíme se nad otázkou, jak vybírat objektivy pro digitální zrcadlovky a pro další fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy, ať už se jedná o kompaktní systémy, anebo SLT fotoaparáty z dílny Sony. Ukážeme si, na co si musíme dávat pozor, ale také, jak to vše můžeme využít v naší fotografické tvorbě. Ale – vše postupně. Je zcela zřejmé, že se jedná o oblast košatou jako koruna stoletého platanu.

Nabídka objektivů a dalšího příslušenství pro DSLR Nikon D300s – a současně ukázka, jak bohatá je nabídka modulárních systémů moderních zrcadlovek.  

Základní zamyšlení

Chcete-li jen rychlý, zjednodušený pohled pro výběr objektivu, můžeme celé rozsáhlé téma zredukovat na konstatování, že v zásadě máme dva hlavní typy objektivů, se zoomem a bez něj. Objektivy se zoomem jsou velmi populární. Důvodů je víc. Jedním je ten, že jediný zoomobjektiv pokryje stejnou ohniskovou vzdálenost jako dva, tři i čtyři objektivy pevné a umožňuje plynule nastavovat různé ohniskové vzdálenosti také v rámci celého svého rozsahu. Díky proměnné ohniskové vzdálenosti umožňují pohodlně a beze změny stanoviště fotografa „přitáhnout“, tedy zvětšit, nebo naopak oddálit, zmenšit, vybraný objekt v záběru, a tak pohodlně komponovat, měnit perspektivní dojem a dosahovat velmi působivých záběrů.

Máme-li objektiv s jednou pevnou ohniskovou vzdáleností, musíme při vytváření záběru více měnit své stanoviště, často nejen se přiblížit, nebo poodstoupit. To nemusí být snadné, někdy na takový přesun ani není čas, jindy jsme limitováni samotným stanovištěm, typicky břeh moře, vrchol kopce nebo okraj srázu, ale také třeba bezpečnostní vzdálenost nebo vymezený prostor kupříkladu na letišti nebo při fotografování na akcích, kde je velký počet osob. Anebo si přejeme dosáhnout určitého účinku obrazu. V takových a podobných případech prostě musíme mít sadu objektivů s různou ohniskovou vzdáleností a podle potřeby a situace je měnit.

Základní setový zoomobjektiv Canon EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS + tělo DSLR Canon EOS 450D – pohled do nitra. Výměnný objektiv a tělo zrcadlovky (nebo bezzrcadlovky) spolu tvoří jeden systémový celek, jsou propojeny mechanicky pomocí bajonetu a elektronicky pomocí několika kontaktů. Moderní systémy využívají toto propojení zejména pro přesné, rychlé a pohodlné automatické zaostřování, ale využití je širší – jak si ještě ukážeme. 

Objektivy s pevným ohniskem je ale možné snadněji optimalizovat pro maximální obrazovou kvalitu a mají lepší světelnost. Kupříkladu objektiv s ohniskovou vzdáleností 300 mm má základní clonové číslo 1:2,8, kdežto zoomobjektiv s rozsahem x–300 mm pouze 1:4,5–x. Čím je základní clonové číslo nižší, tím je objektiv světelnější. A lepší světelnost nám umožní fotografovat i za nižší hladiny osvětlení, kupříkladu v interiérech, a je potřebná také u akční a sportovní fotografie a pro fotografování života v přírodě.

Amatérské a poloprofesionální zrcadlovky jsou nabízeny i v cenově zvýhodněných „kitech“ (setech, sadách) s vybranými objektivy. Označují se také „setové zoomy“. Jedním z kitů zpravidla bývá i tělo plus dva zoomy s rozsahy ohniskových vzdáleností, které se vhodně doplňují, navazují na sebe – typicky 18–55 mm a 55–200, nebo i 300 mm.

Příklad setu těla fotoaparátu se dvěma objektiy. V tomto případě SLT Sony Alfa 55 a dva zoomy: DT 18–55 mm 1:3,5–5,6 SAM a DT 55–200 mm 1:4–5,6 SAM.

Nově lze takto pořídit i sady hybridních fotoaparátů bez zrcátka, „bezzrcadlovek“, ať už kompaktních, bez hledáčku, anebo o něco větších se zabudovaným elektronickým hledáčkem. A nejnověji i sady fotoaparátů Sony označených SLT podle základní charakteristiky v angličtině: Single Lens Translucent mirror. Je v tom i cosi symbolického: výrobce svou žhavou novinku jednak jasně odděluje od fotoaparátů typu SLR – Single Lens Reflex, tedy hezky česky od „jednookých zrcadlovek“, ale zřejmou podobností označení zároveň také poukazuje na blízkou příbuznost, anebo kořeny nového systému. Změna spočívá v napevno (našikmo, pod vhodně zvoleným úhlem) uloženém speciálním zrcadle, které část světla propouští a „rozděluje" světelnou informaci mezi obrazový snímač, senzor systému automatického zaostřování a panýlek elektronického hledáčku. Uživatel tak má k dispozici vylepšený živý náhled obrazu na širokoúhlém Xtra Fine LCD monitoru s poměrem stran obrazu 16:9, s úhlopříčkou 7,5 cm (3 palce) a s rozlišením 921 kpx, který je umístěný na výklopném a otočném panelu, anebo v barevném elektronickém hledáčku Tru-Finder LCD Xtra Fine s rozlišením 1,15 Mpx a se 100% pokrytím záběru. Je to tedy systém určený pro uživatele, kteří nebudou postrádat kvalitu optického TTL hledáčku.

 

Schema průchodu světla u digitálního fotografického systému Sony SLT – Single Lens Translucent mirror.

Zákazníci se někdy ptají, zda či jak jsou tyto setové zoomy kvalitní. Seriózní odpověď na tuto i další své otázky najdete v této sérii článků. Jako rychlou odpověď lze uvést, že jejich kvalita je nižší, než u dražších objektivů pro náročné amatérské tvůrce a ještě větší rozdíl je zřejmý při srovnání s objektivy pro profesionální fotografy, čemuž ovšem odpovídá jejich prodejní cena.Bohatost nabídky Sony Alfa: Kromě digitálních systémů SLR a SLT to je ještě kompaktní systém NEX.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ