OEHLING RÁDCE : CANON EOS 60D

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Canon EOS 60D

Tato poloprofesionální digitální zrcadlovka patřila k nejzajímavějším novým fotoaparátům na světové výstavě Photokina 2010 v Kolíně nad Rýnem. Na trhu nahrazuje model EOS 50D a stejně jako on stojí mezi EOS 7D na jedné a EOS 550D na druhé straně.

Canon EOS 60D je atraktivní pro amatérské uživatele, kteří nechtějí investovat do modelu 7D, který je nyní králem mezi poloprofesionálními zrcadlovkami Canon s jistým přesahem do profi kategorie, ale současně nechtějí vyloženě kompaktní, odlehčenou zrcadlovku vstupní úrovně, byť model 550D má zase lehký přesah do semiprofi kategorie.

Faktem je, že „klame označením“ – 60D jasně signalizuje pokračování oblíbené „desítkové“ poloprofesionální řady, ale jak je zřejmé z celkového posouzení parametrů, skutečnost je trochu složitější. To proto, že v něčem je vylepšen, zatímco v jiných ohledech došlo k přiblížení ke vstupní kategorii. Ale je to dáno opravdu tím, že kartami výrazně zamíchal model 7D a do hry vstupuje i neustálé vylepšování amatérských zrcadlovek, což nejlépe dokládá 550D.

Co je nové, co je jiné – ve srovnání s 50D?

Na první pohled je zřejmé, že Canon EOS 60D je o něco menší a lehčí než 50D. Výrobce se ve prospěch kompaktnosti vzdal odolného, ale lehkého šasi z hořčíkové slitiny, které bylo u této řady standardem a které si spokojení uživatelé pochvalovali. Tělo 60D kombinuje hliníkovou slitinu s plastem – polykarbonátovou pryskyřicí zpevněnou skelnými vlákny. Ergonomicky je však výborně koncipované.

Nově řešená a rozmístěná tlačítka umožňují rychlé a pohodlné úpravy nastavení. Nicméně ze zadní stěny zmizel oblíbený joystick a velké ovládací kolečko. Nově je použit sdružený vícefunkční ovladač s menším otočným kolečkem a také byl snížen počet tlačítek. Je to dáno mimo jiné tím, že bylo na zadní stěně potřeba více prostoru pro displej. A zde je změna vidět na první pohled. Samotný displej je sice převzat od modelu EOS 550D, má úhlopříčku 3 palce, rozlišení 1040 kpx a poměr stran obrazu 3:2, avšak je uložen do výklopného a otočného panelu. Toto řešení nabízí velmi pružné použití při fotografování, zejména v režimu Live View, a při pořizování videonahrávak a bez omezení pro jakoukoli polohu displeje i v případě, že fotografujeme s přístrojem umístěným na stativu. Některým uživatelům jen může chybět možnost mít displej sklopený v podélné ose objektivu.

Při použití displeje v režimu živého náhledu můžeme při ručním zaostřování využít možnosti 5- nebo 10násobného zvětšení snímku v jakémkoli bodě obrazovky. Automatické zaostřování nabízí rychlý a živý režim a živý režim s detekcí tváře v záběru. Měření expozice je poměrové v reálním čase s obrazovým snímačem a aktivní čas měření je možno změnit. Na displeji můžeme zobrazit dvě různé pomocné mřížky, histogram, indikaci přepalů, poměry stran a také elektronický horizont – vodováhu.

Kruhový volič režimů má navíc zámek pro zamezení nechtěným změnám nastavení během fotografování. Pod ním je páčka pro zapnutí a vypnutí přístroje. Nechybí speciální tlačítko pro operativní přístup do systému rychlého nastavení (Quick Control) a díky možnosti přizpůsobení funkčnosti několika tlačítek si fotografové mohou fotoaparát nastavit podle svých individuálních potřeb – kupříkladu urychlit volbu režimu vyvážení bílé barvy, která je jinak v menu. Příjemné je, že zůstal způsob jednoduché a operativní volby režimů autofokusu a výběru zaostřovacích bodů. A změna u tlačítek vedle horního stavového displeje buď zachovala, anebo zjednodušila volby. V hledáčku i na displeji v režimu živého náhledu je možno zobrazit elektronickou vodováhu.

Systém pro pořizování ozvučeného HD videa je převzat od 7D s tím, že tlačítko pro zahájení a ukončení snímání je na zadní stěně přesně v dosahu palce pro snadné ovládání. Podle zvoleného režimu toto tlačítko slouží buď pro video (EOS Movie), nebo pro fotografování s využitím funkce živého náhledu na displeji.

Hlavní změnou, která je ovšem ukryta v nitru fotoaparátu, je obrazový snímač CMOS formátu APS-C s efektivním rozlišením 18 milionů pixelů (předchůdce, EOS 50D, má rozlišení senzoru 15 Mpx). Snímač byl převzat z modelu EOS 550D a zkombinován se segmentem s nízkopásmovým filtrem z EOS 7D.

Systém automatického zaostřování byl převzat z modelu 50D, ale neumožňuje mikronastavení pro vybrané objektivy. Novinkou je také přechod od paměťových karet Compact Flash k menším a lehčím Secure Digital, SD High Capacita, SD eXtended Capacity. Přístroj samozřejmě podporuje i karty typu Eye-Fi umožňující přenos dat pomocí technologie Wi-Fi.

A další změny oproti 50D? Upraveno bylo připojení externího blesku, blesk je možné ovládat bezdrátově, chybí ale synchrozásuvka blesku a podpora synchronizace s vysokými rychlostmi závěrky. Základní maximální citlivost ISO byla zvýšena z hodnoty 3200 na 6400 a funkce pro uživatelem stanovenou horní mez volby Auto ISO má maximum ISO 3200. Ozvučené HD video má maximum 1080p á 20/25/24 obr./s.

Novinkou je možnost realizovat přímo ve fotoaparátu editaci a konverzi dat RAW. Možné je nastavit prostředí a využívat širší nabídku kreativních filtrů. Mírně jsou sníženy možnosti individuálního přizpůsobení, k dispozici je jen jedna paměť pro uživatelem definovaný režim expozice. A souvislé snímání je méně výkonné, pomalejší: á cca 5,3 obr./s pro řadu 58 snímků JPEG a 16 RAW, zatímco 50D má rychlost cca 6,3 obr./s pro až 90 snímků JPEG při použití paměťové karty CF s UDMA a 16 RAW; faktem je, že svou roli hraje také vyšší rozlišení snímků. (Pro srovnání 7D: á 8 obr./s pro řadu až 126 snímků JPEG s UDMA CF a 15 RAW; ovšem 7D má duální procesor DIGIC 4.)

Canon EOS 60D – vybrané podrobnosti

Fotoaparát používá obrazový snímač CMOS formátu APS-C s rozměry 22,3 × 14,9 mm a rozlišením 18 milionů efektivních pixelů, 14bitovou A/D konverzi a obrazový procesor DIGIC 4 pro rychlé zpracování obrazových dat, která k němu od snímače směřují čtyřkanálovým výstupem.

Snímač je proti prachu a drobným nečistotám chráněn komplexním integrovaným čisticím systémem EOS. Ten zahrnuje vnitřní mechanismy navržené tak, aby maximálně účinně zabraňovaly tvorbě prachu, antistatické technologie včetně speciální fluorové vrstvy na nízkopásmovém filtru před snímačem, které zabraňují ulpívání prachových částic, a jednotku automatického čištění pomocí vysokofrekvenčních vibrací, která setřásá prachové částice z infračerveného filtru; tato operace trvá přibližně sekundu po každém spuštění fotoaparátu. Možnost okamžitého snímání po spuštění fotoaparátu je však zachována - tuto funkci lze deaktivovat stisknutím spouště. Navíc je k dispozici interní systém dat k odstranění prachu (Dust Delete Data system), který dokáže zmapovat polohu viditelného prachu na snímači. Stopy po prachu lze po fotografování ze snímků automaticky odstranit pomocí nejnovějšího softwaru Digital Photo Professional, který je součástí balení.

Možné je pořizovat soubory dat RAW (RAW, M-RAW, S-RAW) a snímky v grafickém formátu JPEG se dvěma volitelnými režimy komprese. Základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na 4:3, 16:9 a 1:1. Ozvučené video MOV (video H.264; zvuk Linear PCM) má maximum 1920 × 1080 px á 29,97/ 25/23,976 obr./s a dále 1280 × 720 px á 59,94/50 obr./s a VGA/640 × 480 px á 59,94/50 obr./s. Fotoaparát je samozřejmě vybaven portem HDMI s podporou HDMI-CEC (Consumer Electronics Control), jehož prostřednictvím lze video a snímky prohlížet na kompatibilních HD-ready televizorech s použitím dálkového ovladače televizoru.

EOS 60D umožňuje připojení objektivů Canon EF i EF-S; součinitel pro přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm formát je 1,6×.

Hledáček, autofokus, měření expozice

Hledáček s optickým hranolem poskytuje přibližně 96% pokrytí záběru a samozřejmě je vybaven korektorem dioptrií. Zaostřovací matnice je vyměnitelná. Nabízeny jsou 3 volitelné typy; standardní je Precision Matte Ef-A.

Systém automatického zaostřování používá 9 bodů křížového typu. Centrální bod vykazuje mimořádnou citlivost při použití objektivů se světelností f/2,8 a umožňuje tvůrčím způsobem využít malou hloubku ostrosti u vybraných druhů záběrů.

Systém měření iFCL se 63zónovým dvouvrstvým senzorem byl poprvé použit u modelu EOS 7D. Systém iFCL na základě informací o poloze snímaného objektu, které získá ze systému automatického ostření, a informací o barvách a osvětlení zajistí pro každý snímek přesnou expozici. Díky integrovanému vysílači Integrated Speedlite Transmitter pak fotoaparát může sloužit jako hlavní řídicí jednotka při kreativním snímání s využitím více blesků EX.

Režimy expozice, praktické, tvůrčí a další funkce

Fotografovat můžeme v plně automatickém režimu a v automatickém režimu bez blesku, využít můžeme kreativní automatický režim a přímo na otočném voliči jsou nejčastěji používané scénické režimy: Portrét, Krajina, Makro, Sport a Noční portrét. A dále je zde pružná programová automatická expozice, program s prioritou času (1/8000–30 s + dlouhé časy expozice – Bulb), program s prioritou clonového čísla a ruční nastavení parametrů expozice. Na otočném voliči je i jedna pozice pro uživatelem preferované nastavení a režim videozáznamu.

Samozřejmě jsou k dispozici Obrazové styly (Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Černobílý a tři definované uživatelem), Kreativní filtry (Zrnitý černobílý obraz, Měkké zaostření, Hravý fotoaparát, Efekt miniatury) s aplikací při prohlížení snímků, funkce Priorita jasných tónů, automatická optimalizace jasu (4 nastavení), potlačení šumu u dlouhých expozic a potlačení šumu při vysoké citlivosti ISO (4 nastavení), automatická korekce periferního osvětlení objektivu (odstranění vinětace) a nová funkce Základní+ (expozice podle volby okolí, expozice podle osvětlení nebo typu scény), která fotografům nabízí široké možnosti pro tvůrčí vyjádření a ozvláštnění snímků originálními prvky, aniž by museli myslet na změnu nastavení. Fotografové mohou zesílit atmosféru snímané scény použitím speciálních režimů Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční momentka nebo s pomocí režimu Kreativní AUTO, které zajistí optimální nastavení podle osvětlení a typu scény. Různých efektů lze pak dosáhnout při fotografování s použitím vylepšených nastavení funkce Basic+, jako např. nastavení Denní světlo, Zataženo nebo Západ slunce.

Přístroj přináší také vylepšení v oblasti správy obrazových archivů ve fotoaparátu, když je nyní možno k oblíbeným snímkům připojit hodnocení v podobě jedné až pěti hvězdiček a snadno je pak najít a prohlížet na displeji. Po přenosu obrázků z fotoaparátu do počítače lze připojené tagy zobrazit v různých programech pro úpravy a správu snímků včetně osvědčeného programu Canon Digital Photo Professional. Menu je samozřejmě k dispozici i v českém jazyce.

Jako zdroj energie slouží 7,2V dobíjecí lithio-iontová baterie s kapacitou 1800 mAh (13 Wh). Přístroj má integrovaný konektor USB 2.0 Hi-Speed + videovýstup (PAL/NTSC), minikonektor HDMI (kompatibilní s HDMI-CEC) a konektor pro externí mikrofon (stereo mini-jack 3,5 mm). Přibalen je softwarový balík, který obsahuje ZoomBrowser EX/Image Browser, Digital Photo Professional pro zpracování snímků včetně dat RAW, PhotoStitch pro sestavování panorám z dílčích snímků, Picture Style Editor a EOS Utility včetně aplikací Remote Capture a Original Data Security Tools pro použití speciálního příslušenství – sady zabezpečení.

Co ukázal fotografický test

Test fotoaparátu Canon EOS 60D jsem musel zrealizovat ve zkráceném termínu. Použil jsem objektivy EF 17–40 mm 1:4L USM a dlouhý zoom EF 75–300 mm 1:4–5,6 IS USM, setová skla jsem tentokrát k dispozici neměl. Obrazová kvalita je celkově výborná, zejména v exteriéru za dobrého osvětlení a i když nebudeme používat a sofistikovaně zpracovávat data RAW. Zřejmé je opět převládající zaměření na „rychlou“ akční a reportážní fotografii.

Ostrost šikmých struktur má oproti strukturám svislým a vodorovným jen lehce zvýšené třepení, hrany s vysokým kontrastem jsou lehce zvýrazněny. Označené výřezy jsem zvětšil na 400 %.

Ostrost a prokreslení detailů na snímku hřbetů knih s různou texturou a barvou. Vlevo při hodnotě citlivosti 200 ISO (čas 1/5 s), vpravo 1600 ISO (1/40 s). Clonové číslo jsem v obou případech nastavil na 8 a ohniskovou vzdálenost 30 mm. 

Podání barev je v základním nastavení za běžného denního osvětlení realistické. Žluté žárovkové světlo vyvážil plně automatický režim s posunem k teplému podání, režim Žárovka byl poměrně přesný. Pro vyvážení bílé barvy, respektive celkového barevného podání, máme kromě plně automatického režimu k dispozici 6 přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Bílé zářivkové světlo, Blesk) s možností jemného doladění (± 9 kroků modrá-jantarová/purpurová-zelená), možné je vyvážení uživatelské (uložit lze 1 nastavení), samozřejmě můžeme nastavit přímo teplotu chromatičnosti v Kelvinech (2500–10 000 K á 100 K) a nechybí ani automatická řada – posouvání vyvážení bílé (± 3 úrovně).

Šum je v celém rozsahu citlivosti výborně vyladěný. Přirozeně roste spolu se zvyšující se citlivostí, avšak i u nejvyšších hodnot, kde je více viditelný, má celkem přirozený, minimálně rušivý charakter. Více je patrný šum jasový než barevný, ten se více projevuje až u vysokých citlivostí. Ekvivalent obecné citlivosti ISO má standardní rozsah 100–6400 s možností rozšíření až na hodnotu 12 800 ISO.

Vliv šumu u snímku z reálného prostředí. Vlevo citlivost 200 ISO (1/4 s), vpravo 1600 ISO (1/30 s). V obou případech bylo nastaveno clonové číslo 8 a ohnisko 40 mm.

Ukázka, jak pracuje funkce snižující míru obrazového šumu při použití vysoké citlivosti. Použil jsem citlivost ISO 6400. Vlevo nahoře je snímek bez použití funkce Redukce šumu, vpravo nahoře je volba s nejvyšší možnou mírou redukce šumu, vlevo dole s nízkou a vpravo dole se standardní.

Canon EOS 60D – výběr zkušebních snímků

Několik ukázek s upraveným barevným podáním včetně toho, jak si fotoaparát poradí s převodem barevných tónů do šedé škály. Zoom byl na ohnisku 40 mm, rychlost závěrky 1/6 s, clonové číslo 11 a citlivost 320 ISO.

Drobný objekt přisvětlený elektronickým bleskem. Vlevo pro srovnání snímek bez použití blesku; čas 1/4 s, clona 9 a citlivost 320 ISO. Uprostřed čas 1/10 s, clona 9 a citlivost 320 ISO. A vpravo čas 0,3 s, clona 16 a citlivost 320 ISO. Ohnisková vzdálenost byla vždy 40 mm.

Městská krajina. Zoom na ohnisku 40 mm, rychlost závěrky 1/1600 s, clonové číslo 7,1 a citlivost 640 ISO.

Výběr z předchozího záběru pomocí zoomu na ohnisku 300 mm. Čas 1/100 s, clona 8 a citlivost 640 ISO.

Detail domu z popředí prvního záběru opět pomocí zoomu na ohnisku 300 mm. Čas 1/500 s, clona 8 a citlivost 640 ISO.

Jiný pohled I. Ohnisková vzdálenost 17 mm, čas 1/100 s, clona 8 a citlivost 1000 ISO.

Jiný pohled II. Ohnisková vzdálenost 75 mm, čas 1/100 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.

Jiný pohled III. Ohnisková vzdálenost 300 mm, čas 1/125 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.

Noc I. Ohnisková vzdálenost 135 mm, čas 2,5 s, clona 25 a citlivost 1000 ISO.

Noc II. Ohnisková vzdálenost 185 mm, čas 0,6 s, clona 16 a citlivost 1000 ISO.

Noc III a IV. Vlevo: ohnisko 75 mm, čas 15 s, clona 32 a citlivost 2000 ISO. Vpravo: ohnisko 300 mm, čas 5 s, clona 32 a citlivost 2000 ISO.

 

Vzdálený obzor před východem Slunce. Zoom na 125 mm, čas 1/200 s, clona 11 a citlivost 1250 ISO.

Východ Slunce I. Zoom na 300 mm, čas 1/20 s, clona 40 a citlivost 1250 ISO.

 

Východ Slunce II. Zoom na 185 mm, čas 1/1600 s, clona 7,1 a citlivost 1250 ISO.

Východ Slunce III. Zoom na 75 mm, čas 1/50 s, clona 32 a citlivost 1250 ISO.

Novoměstská radnice v Praze – I. Ohnisková vzdálenost 17 mm, čas 1/200 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.

Novoměstská radnice v Praze – II. Ohnisková vzdálenost 27 mm, čas 1/400 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.

Novoměstská radnice v Praze – III a IV. Vlevo: ohnisko 17 mm, čas 1/250 s, clona 14 a citlivost 200 ISO. Vpravo: ohnisko 17 mm, čas 1/500 s, clona 11 a citlivost 200 ISO.

Stručně na závěr

Jak jsem řekl hned v úvodu: Canon EOS 60D je atraktivní pro amatérské uživatele, kteří nechtějí investovat do modelu 7D, ale současně nechtějí vyloženě kompaktní, odlehčenou zrcadlovku vstupní úrovně, byť by to měl být špičkový model 550D. A dodávám, že ideální pro ty, kteří touží po kvalitní, vysoce výkonné digizrcadlovce s příjemným, pružným ovládáním a řadou programů a funkcí včetně těch, které podporují tvořivost, ale kteří nebudou ani část své tvorby prodávat. A samozřejmě – pro všechny, kteří chtějí nebo pro svoji tvorbu, ať už fotografickou, nebo filmovou, potřebují velký kvalitní displej na výklopném a otočném panelu.

Změněnou koncepci ovládacích a kontrolních prvků považuji za zdařilou – přičteme-li celkově výbornou ergonomií těla, vychází nám výborně ovladatelný, příjemně a pružně použitelný fotoaparát. Na některé možnosti ale máme my lidé různé názory, a tak já kupříkladu příliš neocením novinku, jakou je možnost realizovat přímo ve fotoaparátu editaci a konverzi dat RAW. Osobně jsem přesvědčen o tom, že soubory RAW je třeba upravovat a konvertovat pomocí výkonného počítače a kvalitní velké obrazovky – navíc když mám výborné zkušenosti s přibaleným programem Canon Digital Photo Professional.

Spíš bych uvítal, kdyby mi přístroj nabídl dva sloty pro paměťové karty, abych mohl na jednu ukládat data RAW a na druhou JPEGy (někdo by jednu kartu třeba zase rád využil jen na ukládání videoklipů) – když už došlo ke změně formátu a místo CF je to nyní SD/SDHC/SDXC, nejspíš s ohledem na větší míru kompaktnosti, snížení hmotnosti a lepší podporu bezdrátových technologií včetně podpory paměťových karet Eye-Fi, u nichž je formát SD/SDHC ideální.

Také je podle mě škoda, že fotoaparát nemá zabudované pomocné světlo autofokusu. Chybí kupříkladu tehdy, chceme-li bez použití blesku nenápadně fotografovat třeba na nějaké akci v interiéru se slabým osvětlením. Pro automatické zaostření je v takových situacích sled předblesků výklopného blesku nevhodný a ideální není ani použití měřicího systému externí zábleskové jednotky.

Ovšem pokud patříte k těm, kteří rádi hledají na fotoaparátech nedostatky, pak jich u tohoto přístroje mnoho nenajdete. Canon EOS 60D je celkově velmi dobře koncipovaná a vyladěná poloprofesionální digitální zrcadlovka a patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu v této kategorii k dostání.

Cena samotného těla a nabízených kitů s objektivy

Canon EOS 60D je v prodeji od konce září. Orientační prodejní cena samotného těla byla stanovena 27 990 Kč s DPH. Nabízeny jsou i cenově zvýhodněné prodejní kity:
- tělo + objektiv EF-S 18–55 mm = 30 490 Kč;
- tělo + objektiv EF-S 18–135 mm = 33 990 Kč;
- tělo + objektiv EF-S 17–85 mm = 34 990 Kč.

Aktuální ceny těla a kitů v nabídce Oehling CZ: zde můžete přejít ke stránce s nabídkou těla. (V době uveřejnění této recenze je cena 24 499 Kč s DPH.)

Pro Canon EOS 60D můžete vybírat z bohatého příslušenství:

- výměnné objektivy EF i EF-S
- snímací filtry a další příslušenství k objektivům
- externí zábleskové jednotky Canon Speedlite (220EX, 270EX, 380EX, 420EX, 430EX, 430EX II, 550EX, 580EX, 580EX II, kruhový makroblesk MR-14EX, dvojitý makroblesk MT-24EX, vysílač Speedlite ST-E2); připomínám, že fotoaparát nemá pomocné světlo autofokusu, použít je třeba výklopný, nebo externí blesk, který emituje infračervený paprsek
- pro hledáček to je oční mušle Eb, dioptrická korekční čočka řady E; matnice Ef (s mřížkou Ef-D, Super Precision Matte Ef-S); úhlový hledáček C
- bateriový grip BG-E9 s ovládacími prvky pro snímání na výšku
- dálková spoušť RS-60E3, dálkový ovladač RC-6/RC-1/RC-5
- bezdrátový přenašeč dat (fotoaparát je kompatibilní s kartami Eye-Fi)
- sada zabezpečení Original Data Security Kit OSK-E3
- kožené pouzdro EH21-L
- řemínek na ruku E2

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ