OEHLING RÁDCE : TAMRON SP AF 4–5,6/70–300 DI VC USD

Partneři závodu



TIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Tamron SP AF 4–5,6/70–300 Di VC USD

Tamron u příležitosti svého šedesátého výročí působení na trhu představil plnoformátový dlouhý teleobjektiv se systémem optické stabilizace obrazu a se zcela novou technologií pohonu autofokusu. V testu přesvědčil o své vynikající kvalitě a zaujme i příznivou prodejní cenou.

Tamron SP AF 70–300 mm 1:4–5,6 Di VC USD je výkonný teleobjektiv se zoomem, který bezpochyby oslovuje široké spektrum fotografických nadšenců. Je to objektiv pro digitální zrcadlovky a jak je zřejmé z označení SP – Super Performance, patří do řady Tamron s nejvyšší optickou kvalitou. Jeho optická konstrukce je uzpůsobena pro použití na zrcadlovkách s plnoformátovým obrazovým čipem, odpovídajícím velikosti políčka kinofilmu, s rozlišením až 24 milionů pixelů. Ale přirozeně jej můžete používat i ve spojení s digitálními zrcadlovkami s menším formátem snímače – s odpovídající změnou úhlu záběru. Kupříkladu při použití zrcadlovky s APS-C snímačem se rozsah zoomu změní ze 70–300 mm na 109–465 mm (konverzní součinitel je 1,55).

 

Označení USD je zkratka Ultrasonic Silent Drive. Jedná se o nový „ultrazvukový“ elektromotorek Tamron pro pohon velmi rychlého, jemného a tichého mechanismu automatického zaostřování. Tento nový zoom je první objektiv, který nový systém pohonu autofokusu používá. Výrobce nový mechanismus USD označuje také jako „sportovní“, neboť zajišťuje opravdu rychlé zaostřování, což je ideální pro fotografování sportu, zejména různých rychlých závodů nebo jiných akcí, anebo pro snímání rychle se pohybujících objektů obecně.

Moderní optickou konstrukci tvoří čočky vyrobené z vysoce kvalitních materiálů a použity jsou i prvky ze skla LD a XLD, tedy s nízkým a mimořádně nízkým rozptylem paprsků (LD – Low Dispersion, XLD – Extra Low Dispersion), které eliminují chromatickou aberaci. Kvalitu optické soustavy zvyšuje také vícevrstvá antirexlexní ochrana nového typu, BBAR – Broad-Band Anti Reflection, která zlepšuje výkon za všech fotografických podmínek a zvyšuje propustnost světla s dlouhými i krátkými vlnovými délkami. Objektiv poskytuje ostrý obraz s výborným rozlišením a kontrastem v celém rozsahu zoomu a s výborně vyváženou reprodukcí barev.

 

Objektiv byl v první fázi nabídnut v provedení pro digitální zrcadlovky Nikon, následovala verze pro zrcadlovky Canon a později přibude i pro Sony Alfa. Pro zrcadlovky Nikon a Canon je teleobjektiv vybaven systémem optické stabilizace obrazu (VC – Vibration Compensation), pro Sony Alfa bude bez funkce stabilizace obrazu VC, neboť tyto přístroje mají systém stabilizace obrazu typu Senzor-Shift. Systém stabilizace obrazu Tamron VC má obdobnou účinnost jako u objektivů AF 18–270 mm Di II VC nebo SP AF 2,8/17–50 XR Di II VC. Umožňuje fotografovat z ruky s rychlostí závěrky delší o čtyři kroky než bychom museli použít bez stabilizátoru. Díky tomu je mnohem jednodušší fotografovat z ruky a za dostupného světla, tedy bez použití elektronického blesku, kupříkladu v interiérech, anebo pořizování večerních záběrů.

Na těle objektivu je klasický přepínač režimů zaostřování – AF/MF, ale fotograf může i při použití autofokusu operativně a jemně ručně doostřit, neboť systém automatického zaostřování nabízí „crossover“ – přechod z automatického ostření na manuální. Tato funkce kupříkladu pomáhá vytvářet působivé snímky s teleobjektivem v situacích, kdy je malá hloubka ostrosti. Objektiv má vnitřní zaostřovací systém, tudíž se při ostření nemění jeho vnější rozměry. Neotáčí se ani jeho přední část, proto je možno použít tvarovanou sluneční clonu (je součástí prodejního balení) a je snadnější používání cirkulárních polarizačních filtrů. Jen škoda, že stínítko nemá výsuvnou, odnímatelnou část, aby bylo možno vzniklým otvorem snáze ovládat snímací filtry, zejména polarizační, ale i dělené nebo efektové.

Tamron SP 4–5,6/70–300 Di VC USD – důležité údaje:

Optická konstrukce: 17 prvků, 12 skupin; LD a XLD prvky
Úhly záběru (diagonální): 34° 21' – 8 °15'
Počet lamel clony: 9; optimalizovaný tvar otvoru
Nejvyšší clonová čísla: 32–45
Minimální zaostřovací vzdálenost: 1,5 m
Maximální poměr zvětšení: 1:4,03 (při f = 300 mm: MFD 1,5 m)
Průměr závitu pro filtry: 62 mm
Rozměry (Ø × délka): 81,5 × 142,7 mm*
Hmotnost: 765 g*
Cena: 11 990 Kč**
Standardní příslušenství: tvarovaná sluneční clona HA005
Vyráběn pro těla: Nikon, Canon a Sony (model pro Sony nemá funkci optické stabilizace obrazu VC; těla digitálních zrcadlovek Sony mají systém stabilizace obrazu zabudovaný, typ Senzor-Shift)
Poznámky:
* Uvedené hodnoty délky a hmotnosti platí pro testovaný model s bajonetem Nikon.
** Doporučená prodejní s DPH. Zde si můžete otevřít aktuální nabídku v eShopu OEHLING CZ.

Co ukázal test?

 

Pro testy objektivu jsem využil tělo kompaktní digitální zrcadlovky vstupní úrovně Nikon D3100. Objektiv se kvalitně podílí na celkově výborné reprodukci scény. Kombinace fotoaparátu a objektivu zvyšuje kontrast jen mírně, stejně tak jen lehce vyhlazuje jemné detaily obrazu. Barevné artefakty a jasové i barevné moaré je velmi mírné. Třepení šikmých hran je nízké. Ačkoli je tedy objektiv nejvhodnější pro akční a sportovní fotografii, je výborně použitelný i pro další fotografické žánry včetně těch, kde vyžadujeme zachování tvarových detailů a struktur obrazu.

 

Optické zkreslení obrazu v obou mezních polohách zoomu je minimální a plně odpovídá předpokladům pro tento typ objektivu. Stejně tak vinětace, úbytek jasu směrem do rohů obrazu, odpovídá typu a rozsahu zoomu a také použitému tělu zrcadlovky s obrazovým snímačem formátu APS.

Tamron SP 4–5,6/70–300 Di VC USD – dva páry zkušebních snímků

 

Komín I – s nastavenou nejkratší ohniskovou vzdáleností (70 mm/ekvivalent 105 mm u formátu kinofilmu). Čas expozice 1/250 s, clonové číslo 8, citlivost ISO 200.

 

Komín II – s nastavenou nejdelší ohniskovou vzdáleností (300 mm/ekv. 450 mm). Čas expozice 1/250 s, clonové číslo 8, citlivost ISO 200.

 

Noční město I – s nastavenou nejkratší ohniskovou vzdáleností (70 mm/ekv. 105 mm). Čas 2 s, clona 10, citlivost ISO 1600.

 

Noční město II – s nastavenou nejdelší ohniskovou vzdáleností (300 mm/ekv. 450 mm). Čas 1/4 s, clona 8, citlivost ISO 3200.

Stručný závěr

Jak jsem si mohl v testu ověřit, Tamron SP 4–5,6/70–300 Di VC USD těží z využití kvalitních nových technologií, a to pro systémy autofokusu a optické stabilizace obrazu i pro optickou konstrukci, a má i precizní dílenské zpracování. Poskytuje ostrý obraz s výborným rozlišením a kontrastem v celém rozsahu zoomu a výborně je vyvážená i reprodukce barev, a to v různých podmínkách. (Nutno brát v úvahu, že jsem neměl k dispozici profizrcadlovku se snímačem velikosti políčka kinofilmu.) Velkou předností je velice příznivý poměr ceny a užitné hodnoty – výkonu.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ