OEHLING RÁDCE : 1. DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT: JAKÝ TYP A MODEL JE PRO VÁS NEJLEPŠÍ?

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Kompakty

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

1. Digitální fotoaparát: Jaký typ a model je pro vás nejlepší?

Nabídka digitálních fotoaparátů se mnohým lidem může zdát nekonečná a nepřehledná. Při nákupu je ale potřeba umět se v ní orientovat a mít dobrou představu o tom, který fotoaparát nejlépe uspokojí naše nároky.

Řadě lidí přirozeně zcela stačí, aby je nějaký přístroj zaujal atraktivní barvou a kapesními rozměry. Ti to mají snadné. A faktem také je, se takovéto „módní stylovky“ velice dobře prodávají. Víte, jaký digitální fotoaparát byl vloni v Evropě nejprodávanější? Pokud ne, jaký by byl váš tip? Nebudu vás dlouho napínat. Byl to stylový ultrakompakt Nikon Coolpix S220. Podle průzkumů společnosti GfK evropští spotřebitelé v roce 2009 zakoupili 740 tisíc těchto fotoaparátů. Co je přesvědčilo? Nadstandardní obrazová kvalita určitě ne, v testu mi vyšla průměrná a samotný Nikon měl ve své nabídce kompakty v tomto ohledu kvalitnější. Nadstandardní vybavenost funkcemi? Mimořádná výkonnost?

Ani v nejmenším. S220 je 10megapixelový „kapesní elegán" se standardním optickým zoomem s trojnásobným přiblížením a běžným výběrem funkcí pro jednoduché a příjemné používání. Výrobce se tedy evidentně trefil do černého, když za příznivou cenu (v březnu 2009 byla doporučená s daní 4190 Kč) nabídl jednoduchý, ale slušně vybavený digitální kompakt s poutavým designem a v několika atraktivních barvách, který je tak malý, že ho můžeme mít stále při sobě, připravený k okamžitému použití kdekoli a kdykoli chceme.

Takto a podobně koncipované kompakty „do kapsy“ s pohodlným ovládáním založeným na automatických systémech se těší přízni spotřebitelů již několik let a na trhu jich můžete vidět opravdu mnoho a různých značek. Svým způsobem poslouží opravdu kdekoli, ale hlavně – jsou líbivé, na společenských akcích nepřehlédnutelné, poslouží i jako rodinné fotoaparáty, okouzlují děti a mládež. A vyberete-li je jako dárek, zaručeně obdarovanou osobu velice potěšíte.

Základní rozdělení digitálních fotoaparátů:

1. Malé kompakty („kapesní“, ultrakompakty).
2. Výkonnější a pružněji použitelné kompaktní fotoaparáty.
3. Speciálně koncipované digitální kompakty.
4. Kompakty outdoorové a vodotěsné, prachotěsné, nárazuvzdorné.
5. Výkonné a pružně použitelné kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy. 
6. Výkonné a pružně použitelné fotoaparáty s výměnnými objektivy a pevným polopropustným zrcadlem (typu Sony SLT).
7. Digitální jednooké zrcadlovky (digitální SLR) různých kategorií.
8. Profesionální přístroje různé konstrukce.

Druhy digitálních fotoaparátů na trhu

Vezmeme-li jako základ „stylové kapesní kompakty“, můžeme vidět alternativy v nižší i vyšší úrovni. Pokud člověk nechce za digitální kompakt zaplatit čtyři a více tisíc korun, má dnes možnost bohatého výběru z levných „spotřebních“ modelů. Preferuje-li vyšší obrazovou kvalitu, větší flexibilitu, širší nabídku režimů a funkcí a tedy i více možností pro uplatnění svých tvůrčích představ, má ovšem výběr mnohem, mnohem bohatší.

Může sáhnout po kompaktech, které mají kromě automatiky i poloautomatické programy, případně umožňují i ruční nastavení, mají velice kvalitní objektivy, anebo tzv. ultrazoomy, tedy objektivy umožňující nastavovat různé ohniskové vzdálenosti ve velkém rozsahu, přičemž kapesní mají přiblížení 10- až 15násobné, větší modely 15-, 20-, 30- a nejnověji i 35násobné (nejnovějším rekordmanem je Canon PowerShot SX30 IS).

 

Většina současných kompaktů nemá zabudovaný hledáček, pro komponování záběrů slouží displej na zadní stěně, většinou zabudovaný napevno, v některých případech výklopný, několik modelů využívá displej dotykový, který nejen zobrazuje, ale slouží i k velice intuitivnímu ovládání fotoaparátu. Některé prémiové modely, vybavené aktivními sáňkami pro připojení externího blesku a dalšího příslušenství, umožňují připojit externí hledáček, buďto průhledový, anebo elektronický. Několik modelů má malý průhledový hledáček, který usnadňuje kompozici snímků za slabšího osvětlení, anebo naopak při silném slunečním svitu. A větší modely mají hledáček elektronický, využívající zobrazení pomocí malého LCD panelu. Ve hře jsou také různé „specialitky“, od odolných a vodotěsných modelů až po nápaditě koncipované multifunkční přístroje.

Vodotěsné a outdoorové kompakty

Řada spotřebitelů třeba jako svůj třetí („iXtý“;-) kompaktní přístroj volí takový, který umožňuje fotografovat a natáčet video i pod vodní hladinou, anebo odolá i „hrubšímu zacházení“ při horolezeckých výstupech, na raftu, při lyžování na ledovci i při jiném druhu aktivně trávené dovolené, anebo v náročných podmínkách tropů či v pouštních anebo prašných oblastech.

Nabídka takto speciálně koncipovaných odolných kompaktů je v současné době velmi bohatá. Při výběru můžete zohlednit, do jaké hloubky má být váš model vodotěsný (3, 5, nebo 10 m?), zda má odolat při pádu z výšky (1, 1½ nebo 2 m?) a odpovídajícímu nárazu třeba při neopatrném výstupu na skálu, anebo dokonce odolávat i zvýšenému tlaku – tak jsou koncipované kupříkladu kompakty Olympus mju TOUGH. Odolné outdoorové modely také spolehlivě fungují při velmi nízkých teplotách, a to až -10 ˚C. Velmi atraktivní vodotěsný a odolný kompakt Casio Exilim EX-G1 má navíc přibaleny segmenty, jakési nárazníky, kterými si ho můžeme operativně vyztužit.

 

Ač mají tyto výjimečné vlastnosti, většinou je můžeme používat i jako stylové kapesní kompakty, poněvadž výrobci kladou důraz na design a nabídku různých barevných verzí a také technické parametry, nabídka režimů a funkcí a způsob ovládání odpovídá této oblíbené kategorii.

Alternativou je zakoupení vodotěsného pouzdra, pokud je pro daný typ kompaktu vyráběn. Na trhu se objevila také výhodná nabídka setů kompaktu s vodotěsným pouzdrem. Výhodou je možnost ponořit se do mnohem větší hloubky, zpravidla až čtyřiceti metrů, což je více, než využijete při zakoupení služeb typu „Discovery Diving“. Na trhu je také jednodušší a skromnější řešení v podobě vodotěsných sáčků z průhledného polyetylénu, které jsou opatřeny speciálním uzávěrem a poutkem. Ty vám umožní fotografovat svým kompaktem při šnorchlování nebo běžném potápění na nádech, ale také vám přístroj ochrání na písečné pláži nebo proti stékající či stříkající vodě na divoké řece, v prudkém lijáku nebo při fotografování svých dětí při řádění v mořském příboji.

Jiné „kompaktní specialitky“

Pokud máte políčeno na kompakty, které zajímavým způsobem vybočují z běžné nabídky, můžu vaší pozornosti doporučit třeba vícefunkční stylové modely Nikon Coolpix S1000pj a S1100pj, které mají zabudovaný projektor, nebo modely Samsung ST500, PL150 a PL100 se dvěma displeji, přičemž menší, úsporný na přední stěně slouží kupříkladu pro přesné snímání autoportrétů, ke kontrole záběrů skupin osob samospouští, na kterých fotograf nechce a nesmí chybět, anebo k zaujetí malých dětí, které pak snáze vyfotografujeme.

Jste-li příznivci bezdrátového přenosu dat, můžete vybírat z rostoucí nabídky přístrojů se zabudovanými IR, Wi-Fi a Bluetooth moduly. Například 14megapixelový Samsung ST5500 má Wi-Fi a Bluetooth a navíc širokoúhlou dotykovou obrazovku AMOLED s úhlopříčkou 3,7 palce a s rozlišením 1,152 Mpx, 7násobný optický zoom a umí i stereofonní video ve vysokém rozlišení.

 

Stále více přístrojů dnes také nabízí integrovaný modul GPS (kupříkladu Panasonic Lumix TZ10 nebo Sony Cyber-shot HX5, který má navíc i funkci kompasu) nebo alespoň podporují záznam údajů o zeměpisné poloze pořízení snímků. Odolný a vodotěsný kompakt pro speciální využití Ricoh G700SE s podporou technologií Bluetooth a bezdrátového připojení LAN umožňuje připojit modul GPS s kompasem a čtečku čárových kódů.

A ke stylovým modelům Sony Cyber-shot WX1 a TX1 se snímačem CMOS Exmor R si můžete dokoupit robotickou dokovací stanici, která samočinně řídí fotografování, zatímco vy se bavíte na večírku s přáteli.

„Univerzální ultrazoomy“

Oslovují amatérské fotografy, kteří je mohou využít pro svoji promyšlenou tvorbu obdobně jako zrcadlovky, a přitom jim postačí malý snímač a jemu přizpůsobený systém a jediný, pevně zabudovaný zoomobjektiv s větším rozsahem (od 10× do rekordního 35×) – nepotřebují tedy měnit různé objektivy, nebo je nošení a vyměňování objektivů přímo obtěžuje.

A samozřejmě velmi lákají široký okruh spotřebitelů, kteří hledají všestranně použitelný fotoaparát na dovolené, výlety, akce s přáteli, rodinné „sešlosti“. Přitahují uživatele kapesních kompaktů, kteří narazili na hranice svých přístrojů, ale nechtějí zrcadlovku s výměnnými objektivy, protože preferují nevelký a lehký kompaktní fotoaparát, ovšem se širšími možnostmi, než poskytuje malý kompakt.

Na trhu je velký výběr řekněme „typických ultrazoomů“ označovaných „bridge“, poněvadž jsou jako mosty spojující kompaktní přístroje a zrcadlovky. Kombinují velikou kompaktnost s některými vlastnostmi zrcadlovek, jako je tvarování těla s charakteristickým úchopovým gripem, ve kterém je prostor pro Li-ion baterii nebo čtveřici tužkových napájecích článků či akumulátorů, a výběr plus rozmístění ovládacích a kontrolních prvků spolu s koncepcí ovládání. Mají ovšem elektronický hledáček a pevně zabudovaný objektiv. Na tyto modely se zaměřuje náš dnešní výběr.

 

Vybere si ale i ten, kdo chce nadále zůstat u malého, stylového, snadno a rychle použitelného „automatu“, ovšem s podstatně větší „palebnou silou“. A jak je dnes zcela běžné, hranice mezi kategoriemi nejsou nic pevně daného, tudíž jsou některé modely ještě „rozkročeny“ mezi „velké“ a „kapesní“ ultrazoomy.

Tyto „můstky mezi mosty“ jsou blíže „kapesním kompaktům“, když zcela vypouštějí hledáček a mají menší rozměry. Můžeme je také označit jako kapesní, nebo cestovní ultrazoomy. Jsou malé a lehké, přitom ale díky minimálně 10násobnému optickému zoomu, 10Mpx rozlišení snímače a dobré vybavenosti systémy a funkcemi umožňují poměrně široké použití.

Jsou ideální na rodinnou dovolenou, na výlety, sportovní akce, turistiku, pořídíte s nimi fotografie a videozáznamy z oslav a z akcí s přáteli, ale poslouží vám i k promyšlené digitální tvorbě. Univerzalita, vícefunkčnost, výkonnost a příjemné, jednoduché ovládání – to jsou základní přednosti těchto kompaktních digitálních fotoaparátů, které můžete pořídit v cenách od 7 do 10 tisíc korun na pultech prodejců.

Kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy

Ještě vyšší úroveň tvoří hybridní high-endové kompakty s možností používat výměnné objektivy. Podrobnosti uvádíme v samostatném článku a v recenzích vybraných modelů, které budeme uveřejňovat postupně.

V tuto chvíli si můžeme alespoň říci, že i tento typ digitálních fotoaparátů je nabízen v několika různých koncepcích. Jako první přišel na trh model Panasonic Lumix DMC-G1, který má tvar malé, velice kompaktní zrcadlovky, avšak má velice kvalitní elektronický hledáček a velký displej na výklopném a otočném panelu. Neumožňuje pořizovat videozáznam. Následoval ho model GH1 v setu se speciálním objektivem, který byl výrobcem označen jako foto-videoaparát a umožňuje pořizovat i stereofonní video ve vysokém rozlišení. A na letošní Photokině byl představen model GH2, který navíc umožňuje pomocí speciálního 3D objektivu pořizovat záznam s prostorovým efektem.

 

Mezitím přišel Olympus se svým pojetím pružně použitelného mikrosystému a představil první Pen E-P1, po kterém následoval druhý model, již vybavený konektorem pro připojení externího elektronického hledáčku E-P2 a poté ještě první model druhé linie – model E-PL1, aneb Pen III., který oproti modelu E-P2 přinesl i zabudovaný výklopný blesk, samostatné tlačítko pro pořizování videa, až 14násobné zvětšení živého náhledu na displeji pomocí tlačítka v horní části zadní stěny a další změny ovládacích prvků a způsobu ovládání jako takového.

 

Na tyto mikrosystémy Panasonic a Olympus, které jsou postavené na mikro 4/3 systému připojení výměnných objektivů a na 4/3 digitálním standardu s malým snímačem Hi-Speed Live MOS o velikosti 17,3 × 13 mm, odpověděl Samsung modelem NX10 s obrazovým snímačem CMOS formátu APS-C (velikosti 23,4 × 15,6 mm). Tento fotoaparát je vybaven elektronickým hledáčkem s LCD panelem s rozlišením 921 kpx a pevně zabudovanou obrazovkou AMOLED s maticí PenTile RGB, úhlopříčkou 3 palce a s rozlišením 614 kpx. Výhodou displejů AMOLED je mnohem rychlejší odezva než u LCD, výrazně nižší spotřeba energie a větší kontrast obrazu - 10 000:1 oproti 500:1, což znamená, že obraz je lépe viditelný i při jasném slunečním světle. Okénko mezi okulárem hledáčku a displejem ukrývá senzor, který indikuje přiblížení obličeje k hledáčku a přístroj následně automaticky vypíná displej do pohotovostního režimu, aby šetřil energii, a zapíná elektronický hledáček. K dispozici je také senzor orientace.Následoval ještě levnější model NX5 s obrazovkou typu LCD a na Photokině 2010 byl jedním z hitů více kompaktní model NX100 bez hledáčku (s možností připojit externí elektronický) s novými objektivy, které velmi úzce „spolupracují“ s tělem fotoaparátu. Mají tlačítko „i-Function", umožňující měnit nastavení přístroje levou rukou bez nutnosti spouštět fotografovaný objekt z hledáčku, respektive displeje. Stiskem tohoto tlačítka a otáčením zaostřovacího kroužku lze rychle a jednoduše přecházet mezi nastavením rychlosti závěrky, clonového čísla, korekce expozice, vyvážením bílé a nastavením citlivosti ISO a snadněji a rychleji tak upravovat nastavení přístroje při fotografování.

 

Společnost Sony v této kategorii nabízí dva velice kompaktní fotoaparáty, Alfa NEX-3 a NEX-5. Hlavním přínosem je výrazné zmenšení rozměrů a snížení hmotnosti a tudíž snadnější, pohodlnější přenášení na fotografických toulkách, výletech, dovolených i při fotografování na různých akcích. Přitom se ale NEX-3 a NEX-5 svými výkony včetně operačních časů vyrovnají digitálním zrcadlovkám, a to díky použití obrazového snímače CMOS Exmor APS HD o velikosti 23,4 × 15,6 mm a obrazový procesor BIONZ.

 

S naprosto odlišným, ale velmi pružně a všestranně použitelným modulárním systémem přišel Ricoh. Na rozdíl od zrcadlovek nebo kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy má systém GXR výměnné moduly, "kamerové jednotky", které zahrnují nejen objektiv, ale také obrazový snímač, a to CCD, nebo CMOS a s různými rozměry a různým rozlišením, a celý systém pro zpracování obrazových dat. Je to skutečně originální modulární kompaktní systém, důmyslně řešený, pružně a všestranně použitelný.

Přesně optimalizované moduly lze vyměnit snadno a rychle, univerzální tělo GXR se šasi z hořčíkové slitiny i moduly mají plochý přípojný mechanismus z nerezové oceli a podlouhlý, úzký konektor. Ucelené moduly umožňují nejen použít objektiv, který nejlépe odpovídá potřebě v určité situaci nebo fotografickému záměru, ale také lépe optimalizovat objektiv se systémy, které vytvářejí a zpracovávají obrazová data. Výhodou je i to, že senzor, ukrytý uvnitř modulu, je dobře chráněn, a to i vůči prachu a jiným nečistotám.

 

Prognóza z výstavy Photokina 2010: Kompaktní fotoaparáty bez sklopného zrcadla a optického TTL hledáčku, ale s výměnnými objektivy mají postupně získat až 30% podíl na trhu.

Sony SLT Alfa 55 a 33

Tento „přechodový koncept“ vysoce výkonného fotoaparátu s výměnnými objektivy je na trhu zatím osamocen. Společnost Sony představila SLT fotoaparáty A33 a A55. Označení schválně poukazuje na příbuznost se zrcadlovkami, ale současně také na rozdílnost řešení. Na rozdíl od digitálních zrcadlovek (dSLR – digital Single Lens Reflex) se sklopným zrcátkem a optickým TTL hledáčkem se zaostřovací matnicí mají zrcadlo pevné, propustné (technologie Translucent Mirror; to je to T ve zkratce SLT: Single Lens Translucent namísto Reflex), které „rozdělí" světelnou informaci mezi obrazový snímač, senzor systému automatického zaostřování a elektronický hledáček.

Digitální zrcadlovky

Zde můžete přejít k samostatné sekci, rozdělené na modely vstupní úrovně, semiprofi a profi.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ