OEHLING RÁDCE : NIKON D3100

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Nikon D3100

Jednoduchá a cenově dostupná kompaktní digitální zrcadlovka. Používá 14megapixelový snímač a inovovaný, výkonnější procesor a umožňuje snímat ozvučené video v plném vysokém rozlišení. A první DSLR Nikon v této třídě s menu a vylepšeným výukovým průvodcem i v českém jazyce.

 

 

Nikon D3100 je optimalizovaný pro amatérské tvůrce. Je to snadno a všestranně použitelný rodinný fotoaparát, který také výborně poslouží nováčkům v oblasti digitálních zrcadlovek a všem, kteří chtějí fotografovat pro zábavu, aniž by se museli zabývat komplikovanými funkcemi. Mohou využít řadu automatizovaných programů a funkcí, jak jsou třeba zvyklí ze svého kompaktního fotoaparátu. K dispozici mají živý náhled s automatickou volbou scénických programů podle detekovaných snímacích podmínek a s funkcí nepřetržitého automatického ostření.

 
Vylepšený inteligentní režim Průvodce nezkušeným uživatelům krok za krokem ukazuje, jak vhodně měnit nastavení fotoaparátu a dosáhnout požadovaných výsledků. Vzorové snímky se mění podle nastavených parametrů, typicky času závěrky a clonového čísla. A kromě požadovaných snímků mohou současně rozvíjet vlastní fotografické znalosti a zkušenosti. Pro české uživatele je důležitý také fakt, že Nikon D3100 je první zrcadlovka této kategorie, která nabízí menu a Průvodce i v českém jazyce.


Fotoaparát ale uspokojí i náročnější uživatele: používá spolehlivé a výkonné systémy a technologie a také jeho nabídka režimů expozice je široká – samozřejmostí jsou poloautomatické programy s prioritou clonového čísla a času expozice, ruční nastavení všech parametrů a bohatá nabídka dalších funkcí.


Nikon D3100 podrobněji

Fotoaparát používá obrazový snímač CMOS formátu DX s rozměry 23,1 × 15,4 mm a s rozlišením 14,2 milionu pixelů a nový výkonný obvod pro zpracování obrazu EXPEED 2. Zabudovaný systém redukce prachu zahrnuje vibrační jednotku čištění obrazového snímače, systém kontroly proudění vzduchu v zrcadlovém boxu fotoaparátu a možné je také pořídit referenční data pro funkci odstranění prachu ze snímku pomocí volitelného software Capture NX 2.


Pořizovat je možno data NEF (komprimované soubory RAW) a snímky JPEG se třemi kompresními poměry: jemný (cca 1:4), normální (cca 1:8) a základní (cca 1:16). Možný je současný záznam RAW + JPEG/jemný. Monofonní videosekvence jsou formátu MOV (H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding, zvuk je lineární PCM) a mají maximum 1920 × 1080 obrazových bodů se snímkovou frekvencí 24 obr./s (možné je přepnout na 1280 × 720 px á 30 obr./s). Data se ukládají na paměťové karty Secure Digital, SDHC a SDXC, přístroj podporuje i karty Eye-Fi umožňující bezdrátový přenos dat s využitím technologie Wi-Fi.


Pro upevnění výměnných objektivů slouží bajonet Nikon F s AF kontakty. Plně kompatibilní jsou objektivy Nikkor AF-S a AF-I. Objektivy Nikkor AF typu G a D bez zaostřovacího elektromotoru nemají podporu autofokusu a s omezeními jsou použitelné i ostatní objektivy Nikkor. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na ekvivalent kinofilmového formátu je třeba použít koeficient 1,5×.

Použit je 11bodový systém automatického zaostřování s jedním křížovým snímačem. Systém nabízí i režim pro snímání objektů v pohybu a díky režimu Nepřetržité zaostřování (AF-F) udržuje fotografovaný objekt správně zaostřený i bez nutnosti stisknutí tlačítka spouště. Živý náhled je schopen rozpoznat současně až 35 tváří osob. Jsou-li lidé v pohybu, fotoaparát je nepřetržitě sleduje a ostří na ně. K dispozici je i pomocné osvětlení AF a zámek zaostření AF-L/AE-L a také blokování zaostření namáčknutím spoušti. Režimy činnosti zaostřovacích polí: jednotlivá zaostřovací pole, dynamická volba zaostřovacích polí, automatická volba zaostřovacích polí a 3D sledování objektu s využitím 11 polí AF. Pro ruční zaostřování je k dispozici elektronický dálkoměr.


Měření expozice nabízí režimy 3D Color Matrix II (objektivy typu G a D), Color Matrix II (ostatní objektivy s CPU), integrální měření se zdůrazněným středem a bodové měření. Fotografovat je možno s využitím samočinných režimů Auto a Auto s vypnutým bleskem, na výběr jsou scénické programy Portrét, Krajina, Děti, Sporty, Makro a Noční portrét, k dispozici je pružná programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/4000–30 s + čas B) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Pružnost ovládání rozšiřuje tlačítko Funkce s možností uživatelsky přidělit nejvhodnější, často používanou funkci, kup Korekce expozice má rozsah ± 5 EV a nechybí funkce expoziční paměti tlačítkem AE-L/AF-L. Možné je fotografovat po jednotlivých snímcích, souvisle maximální rychlostí 3 obr./s, využít nastavitelnou samospoušť a režim tiché expozice.


Uživatel může samozřejmě využít funkci Active D-Lighting pro optimální vyváženost světel a stínů. Aktivní úprava obrazu je mnohem rychlejší, než u modelu D3000. Funkci lze opět pouze zapnout, nebo vypnout – použít, nebo nepoužít. K dispozici jsou samozřejmě předvolby Picture Control, umožňující přizpůsobit vzhled a působení výsledných snímků ještě před jejich pořízením. K dispozici je šest pevných předvoleb pro optimalizaci snímků, Standardní, Živé, Neutrální, Monochromatické, Portrét a Krajina. Možné jsou i modifikace parametrů zvolené předvolby a samozřejmě také základní nastavení parametrů obrazu – ostrost, kontrast, sytost barev. Snímky lze upravovat i přímo ve fotoaparátu. Kromě úpravy a konverze dat RAW (NEF) můžeme použít funkce jako D-Lighting, retušování, filtrové efekty, korekce efektu červených očí, ale také třeba šikovně srovnáme sbíhající se linie.


Různá zobrazení na displeji, jako histogram (jas i jednotlivé barevné kanály) a další informace o snímcích.
  

Vestavěný výklopný blesk má směrné číslo cca 12, respektive 13 při použití manuálního zábleskového režimu (m, ISO 100, 20 °C). Synchronizační čas pro práci s bleskem je 1/200 s; synchronizace je s časy závěrky 1/200 s a delšími. K dispozici jsou přirozeně také sáňky se středovým kontaktem, datovými kontakty a bezpečnostním systémem Safety Lock pro upevnění externích blesků a dalšího příslušenství. Možno je dokoupit také adaptér AS-15 se standardním synchronizačním konektorem PC pro připojení blesků kabelem. Pro použití elektronického blesku nabízí fotoaparát celou řadu režimů a funkcí včetně korekce expozice, synchronizace blesku na druhou lamelu závěrky a s dlouhými časy závěrky, nebo snížení efektu červených očí.


Kompaktní hledáček je zrcadlového typu a poskytuje přibližně 95% obrazové pole. Zaostřovací matnice je typu B: BriteView Clear Matte Mark VII. Samozřejmostí je možnost dioptrické korekce okuláru hledáčku. TFT LCD monitor s úhlopříčkou 7,5 cm (3 palce) má rozlišení 230 tisíc pixelů a regulaci jasu. Vedle displeje je přepínač na živý náhled a tlačítko pro snadné pořizování ozvučených videosekvencí H.264/MPEG-4 Advanced Video Coding. Maximem je Full HD rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů s frekvencí 24 obr./s. Přímo ve fotoaparátu lze provádět jednoduchou editaci pořízených klipů, mazat záběry nebo ukládat výběr statických snímků. Nechybí rozhraní HDMI pro připojení k televizoru s vysokým rozlišením, na kterém je možno sledovat video i snímky v plné kvalitě.

Fotoaparát má rozhraní USB 2.0 Hi-Speed, výstup HDMI (konektor typu C) a konektor pro připojení příslušenství jako je kabelová spoušť MC-DC2 nebo jednotka GPS GP-1. Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithio-iontová baterie EN-EL14 a možné je dokoupit síťový zdroj EH-5a a konektor EP-5A pro jeho připojení.

Co ukázal fotografický test

K dispozici jsem měl jeden ze základních setových zoomů, a to AF-S DX Nikkor 18–105 mm 1:3,5–5,6G ED VR, nový dlouhý zoom AF-S DX Nikkor 55–300 mm 1:4,5–5,6G ED VR a nový telezoom s extrémně velkým rozsahem ohniskových vzdáleností AF-S Nikkor 28–300 mm 1:3,5–5,6G ED VR, ale použil jsem také nový telezoom Tamron SP AF 70–300 mm 1:4–5,6 Di VC USD.Pro obrazovou kvalitu celkově platí totéž, co jsem uvedl u předchozího modelu: ačkoli se jedná o přístroj pro uživatele „vstupní úrovně“, poskytuje výbornou kvalitu obrazu, a to i pokud nebudeme používat a sofistikovaně zpracovávat data RAW. Snímky v grafickém formátu JPEG nabízejí několik režimů komprese dat; při důrazu na kvalitu obrazu je třeba jednoznačně doporučit použití jemné nastavení s nejnižší kompresí.


Ostrost šikmých struktur má oproti strukturám svislým a vodorovným jen lehce zvýšené třepení, hrany s vysokým kontrastem lehce zvýrazněny. Označené výřezy jsem opět zvětšil na 400 %. Použil jsem objektiv 3,5–5,6/18–105G DX ED VR.


Hřbety knih pro posouzení ostrosti a prokreslení jemných detailů obrazu při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,6 s), vpravo 1600 ISO (1/10 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 42 mm (po přepočtu na 35mm formát 63 mm; opět jsem použil objektiv 18–105 mm).


Barevné podání v základním nastavení je velmi kvalitní a uspokojí i náročné fotografy. Žluté žárovkové osvětlení ale plná automatika vyvážila nepřesně, s výrazným posunem k teplejšímu podání (to ale většina typických uživatelů vůbec nemusí a ani nebude řešit). Režim Žárovka byl přesný. Ovšem pro vyvážení bílé barvy a tedy pro celkové barevné podání přístroj nabízí plnou automatiku a celou řadu přednastavených režimů s možností jemného doladění (přímé sluneční světlo, blesk, zataženo, stín, žárovkové světlo, zářivkové světlo – 7 volitelných nastavení) a ruční, uživatelské vyvážení. Barevnou teplotu v Kelvinech nastavovat nelze.


Šum se výrazněji projevuje v tmavších partiích obrazu, roste spolu s citlivostí, ale více se projevuje až u rozšiřujících hodnot citlivosti s tím, že u nejvyšší je již velmi výrazný. Základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–3200 a uživatel má možnost rozšíření o přibližně 2 EV na ISO 12 800.


Šum na snímku z reálného prostředí při dvou citlivostech. Vlevo ISO 200 (čas expozice 0,5 s), vpravo 1600 ISO (1/13 s); clona byla 8 a ohnisková vzdálenost 90 mm (ekv. 35mm formátu: 135 mm).


Pokud musíme použít velmi vysokou citlivost, můžeme nežádoucí digitální šum snížit pomocí uživatelské funkce Redukce šumu. Dvojice snímků – výřezů z testovacích obrazců – ukazuje, jak systém pracuje. Použil jsem citlivost 12 800 ISO. Nahoře je snímek bez použití funkce snížení šumu, dole s jejím využitím.

Nikon D3100 – výběr zkušebních snímkůUpravené celkové barevné podání: živé barvy a černobíle, aneb ukázka, jak si přístroj poradí s převodem barev do šedé škály. Použil jsem setový zoom 3,5–5,6/18–105 VR. Ohnisková vzdálenost byla 90 mm (ekv. 35mm formátu: 135 mm), čas expozice 0,6 s, clonové číslo 8 a citlivost ISO 200.

Digitální filtr Skica. Použil jsem nový standardní dlouhý zoom 4,5–5,6/55–300 VR v základní poloze (55 mm/ekv. u 35mm formátu: 82 mm). Čas 1/60 s, clona 4,5 a citlivost 3200 ISO. Scénu jsem přisvítil výklopným elektronickým bleskem (detekovaný návrat světla).


A zde ukázka, jak je možno ve fotoaparátu narovnat sbíhající se linie. Základem je stejný snímek, jako pro výše umístěnou digitální úpravu (vlevo nahoře). Pod ním je krok „2“ – samotné srovnání linií, po kterém zůstalo proporční zkreslení. Vpravo pak snímek po finální úpravě.Sejmuté obrazovky – nabídka speciálních funkcí a ukázka výběru Korekce perspektivy.Ukázka využití elektronického blesku, zde konkrétně nové výkonné a flexibilně použitelné zábleskové jednotky Nikon Speedlight SB-700. Objektiv byl setový zoom 3,5–5,6/18–105 VR. Vlevo jsem použil ohnisko 22 mm (ekv. 33 mm), u snímků vpravo pak 24 mm (ekv. 36 mm). Nastavení bylo shodné: čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 400 ISO. Záblesk byl s detekcí návratu světla, použito osvětlení nepřímým zábleskem odraženým od stropu, respektive stěny.


Kočka – pohodářka I, aneb ukázka využití výklopného elektronického blesku, opět s detekcí návratu světla. Objektiv byl opět setový zoom 3,5–5,6/18–105 VR. Ohnisko 62 mm (ekv. u 35mm formátu: 93 mm), čas 1/60 s, clona 5,3 a citlivost 3200 ISO.


Kočka – pohodářka II, bez dosvětlení bleskem nebo jiným druhem umělého osvětlení a v černobílém provedení. Stejný zoom byl v poloze 105 mm (ekv. u 35mm formátu: 157 mm). Čas 0,8 s, clona 5,6 a citlivost 3200 ISO.


Exteriér – městská krajina, celkový záběr se zoomobjektivem 3,5–5,6/18–105 VR v základní poloze (18 mm, ekv. u 35mm formátu: 27 mm). Čas 1/800 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.


Vybraná část z předchozího záběru pomocí zoomu na 70 mm (ekv. 105 mm), ovšem použil jsem nový objektiv 4–5,6/70–300 VR. Čas 1/500 s, clona 11 a citlivost 280 ISO.


Vybraný detail z celkového záběru pomocí zoomu na maximální hodnotě 300 mm (ekv. 450 mm); opět jsem použil telezoom 4–5,6/70–300 VR. Čas 1/4000 s, clona 8 a citlivost 3200 ISO.


Jiný pohled. Použil jsem standardní zoom 3,5–5,6/18–105 VR v základní poloze (18 mm, ekv. u 35mm formátu: 27 mm). Čas 1/6400 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.


Jiný pohled s využitím zoomu. Použil jsem nový standardní dlouhý zoom 4,5–5,6/55–300 VR v poloze 72 mm (ekv. u 35mm formátu: 108 mm). Čas 1/500 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.


Komín I. Použil jsem telezoom 4–5,6/70–300 VR a zde v základní poloze (70/105 mm). Čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.


Komín II. A zde jsem na telezoomu 4–5,6/70–300 VR nastavil nejdelší ohnisko (300/450 mm). Čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.


Dřevařský kamion I. Použil jsem nový standardní dlouhý zoom 4,5–5,6/55–300 VR v poloze 58 mm (ekv. u 35mm formátu: 87 mm). Čas 1/125 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.


Dřevařský kamion II. Opět standardní dlouhý zoom 4,5–5,6/55–300 VR, tentokrát v základní poloze 55 mm (ekv. u 35mm formátu: 82 mm). Čas 1/500 s, clona 8 a citlivost 800 ISO.


Dřevařský kamion III. Detail pomocí standardního dlouhého zoomu 4,5–5,6/55–300 VR, tentokrát na maximální hodnotě 300 mm (ekv. u 35mm formátu: 450 mm). Čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 800 ISO.


Šípek. Jiný detail pomocí standardního dlouhého zoomu 4,5–5,6/55–300 VR a opět na maximálním ohnisku 300 mm (ekv. u 35mm formátu: 450 mm). Čas 1/60 s, clona 8 a citlivost 800 ISO.

Stručně na závěr

Nikon D3100 je zajímavě vylepšený model cenově dostupné, snadno použitelné a současně výkonné digitální zrcadlovky s dobrou koncepcí ovládání i obrazovou kvalitou. Výrobce vhodně sladil maximální kompaktnost s ergonomií, zachoval pružnost ovládání, které je „šito na míru“ začátečníkům či nezkušeným uživatelům, zejména těm, kteří dosud fotografovali kapesními kompakty. Pochvalu v této souvislosti zaslouží vylepšený důmyslný režim Průvodce, nyní podpořený českou verzí menu. Pro pokročilé uživatele je zase důležité, že výrobce současně přístroj výborně vybavil režimy expozice i snímání a praktickými funkcemi. A určitě ocení výkonnější procesor – zvláště, pokud mohou srovnávat s modelem D3000 – přitom ten byl 10megový, zatímco D3100 je vybaven snímačem s rozlišením 14 Mpx. Obrazová kvalita je celkově výborná, včetně ostrosti a prokreslení detailů i reprodukce barevných tónů v plenéru, pozor jen na míru a charakter šumu u nejvyšší citlivosti a na vhodnou volbu vyvážení barevného podání za různých druhů osvětlení.

Co vyzdvihnout kromě výše zmíněného? Určitě nový snímač CMOS včetně systému čištění a odstranění nečistot, nový, výkonnější procesor, ale také koncepční řešení pro začínající uživatele nově s českým menu a s nápaditým, praktickým Průvodcem. Dále pak nabídku režimů, programů a funkcí včetně Active D-Lighting (byť opět jen ON/OFF, tedy bez možnosti uživatelsky vybrat různý účinek) a korekce barevné aberace a srovnání linií. Také možnost pořizovat monofonní Full HD video a nabídku funkcí při jeho natáčení i jednoduché editaci. Nechybí ani HDMI výstup. A samozřejmě – přístroj také umožňuje využít celou řadu praktického příslušenství včetně GPS jednotky GP1, která zaznamenává přesnou zeměpisnou pozici fotoaparátu v okamžiku pořízení snímku.

Uživatelé musí počítat s tím, že tělo nemá elektromotorek autofokusu a že plně kompatibilní, s podporou všech funkcí, jsou jen objektivy AF-S a AF-I, ostatní s omezením. Například AF Nikkor G a D bez zaostřovacího motorku mají podporu všech funkcí kromě AF, další nepodporují AF a měření expozice 3D Color Matrix II atp. Některým uživatelům může chybět funkce bracketing – automatické řady snímků s různým nastavením parametrů.Nikon D3100 – prodejní sady, ceny

Tělo se standardním zoomem 18–55 mm VR má stanovenu cenu 14 990 Kč, tělo se zoomem 18–105 mm VR = 18 990 Kč, tělo s dvojicí vzájemně se doplňujících zoomů 18–55 mm VR a 55–200 mm VR stojí 19 990 Kč a tělo s dvojicí zoomů 18–55 mm VR a 55–300 mm VR = 22 990 Kč.

A jaké jsou aktuální ceny v eShopu OEHLING?

Součástí prodejního balení D3100 je nová verze programu Nikon ViewNX 2, která nabízí základní operace jako ViewNX, ale s lepšími možnostmi ovládání včetně propracovanějšího grafického uživatelského rozhraní a s dalšími snadno použitelnými funkcemi pro úpravu snímků a videosekvencí.


Pro Nikon D3100 můžete vybírat nejrůznější příslušenství, kupříkladu:

- výměnné objektivy AF-S
- snímací filtry a další příslušenství k objektivům
- externí zábleskové jednotky Nikon Speedlight SB-400/600/700/800/900, SB-80DX, SB-28DX a SB-50DX; adaptér pro zábleskové jednotky AS-15
- kabelová spoušť MC-DC2 pro dálkové ovládání spouště
- GPS jednotka GP-1 pro záznam přesné zeměpisné polohy
- zvětšovací hledáček DG-2, pravoúhlý hledáček DR-6
- USB kabel UC-E4 pro připojení fotoaparátu k počítači a kompatibilní fotografické tiskárně
- A/V kabel EG-D2 pro připojení fotoaparátu k televizi, DVD a videorekordéru atp.
- síťový zdroj EH-5A s adaptérem EP-5A jako trvalý alternativní zdroj energie fotoaparátu
- polotuhé ochranné a transportní pouzdro CF-DC1

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ