OEHLING RÁDCE : SONY ALPHA 500

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Sony Alpha 500

Kompaktní digitální zrcadlovka s výklopným displejem a 12megapixelovým obrazovým snímačem CMOS. Uživatelům nabízí slušné operační časy, dobrý výběr režimů expozice a výběr snadno použitelných praktických a kreativních funkcí.


Sony Alfa 500 je fotoaparát koncipovaný především pro snadné použití s pohodlným využitím buďto automatických, nebo jednoduše uživatelsky nastavitelných funkcí. Umožňuje snadno rozšířit dynamický rozsah, použít funkci Auto HDR a vylepšenou funkci Quick AF Live View nově i s detekcí obličeje. Spolehnout se můžeme na vestavěný systém stabilizace obrazu typu „Senzor-Shift“, který máme k dispozici při použití jakéhokoli výměnného objektivu. Oproti modelům Alfa 230/330/380 má vylepšenu ergonomii těla, lépe se drží i ovládá. Ale lze předpokládat, že řada uživatelů možnosti ovládání a nastavování parametrů expozice příliš neřeší a dává přednost použití, jak jsou zvyklí u digitálního kompaktu – s využitím režimu živého zobrazení na výklopném displeji.


Sony Alfa 500 versus Alfa 550

Model Alfa 500 byl představen spolu s „bratrem“ – Alfa 550. Model 500 je „mírně odlehčený“, cenově dostupnější. Největší rozdíl představuje obrazový snímač: u A500 má rozlišení 12,3 milionu pixelů, kdežto u A550 má 14,2 milionu efektivních pixelů při zachování stejného formátu APS-C. Oba fotoaparáty mají shodně velký displej s úhlopříčkou 3 palce, ovšem u A500 je použit panel se standardním rozlišením cca 230 tisíc obrazových bodů, kdežto A550 se může pyšnit rozlišením vpravdě špičkovým – 920 tisíc pixelů. A do třetice: rychlost souvislého snímání je u A500 maximálně 5 obr./s pro řadu šesti nekomprimovaných souborů RAW, kdežto u A550 až 7 obr./s a pro řadu 14 souborů RAW.


Sony Alfa 500 podrobněji

Použit je obrazový snímač Sony Exmor CMOS formátu APS-C (23,5 × 15,6 mm) s efektivním rozlišením 12,3 milionu pixelů a inovovaný procesor Bionz se zkvalitněným prokreslením detailů, sníženou úrovní šumu, se živějšími barvami a s vysokou citlivostí – až 12 800 ISO. Senzor je opatřen protiprachovým systémem a je součástí systému stabilizace obrazu SteadyShot Inside. Ten eliminuje důsledky chvění přístroje při fotografování z ruky s tím, že přibližné snížení rychlosti závěrky je od 2,5 až do 4 EV v závislosti na konkrétních podmínkách fotografování a použitém objektivu. Použitelné jsou všechny objektivy Sony Alfa a objektivy s bajonetem Minolta a Konica Minolta typu A, přičemž u všech je stabilizace použitelná.


Pořizovat můžeme data RAW (Sony ARW 2.1) a JPEG (ve vysoké a standardní kvalitě), možné je i simultánní ukládání RAW + JPEG. Data se ukládají na paměťové karty Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo, anebo Secure Digital a Secure Digital High-Capacity (s manuálním přepínačem u slotů). Rychlost souvislého snímání je maximálně 5 obr./s při použití hledáčku a 4 obr./s v režimu Live View. Rychlost je udržovaná pro řadu 12 snímků JPEG (L/Fine), 6 RAW a 3 RAW+JPEG.


Systém automatického zaostřování s fázovou detekcí využívá 9bodový senzor se středovým zkříženým snímačem. Možné je bodové ostření i výběr zaostřovací oblasti. Autofokus můžeme použít v plynulém a plně automatickém režimu s možností prediktivního ovládání zaostření a v režimu po jednom snímku. Možné je samozřejmě i ruční zaostřování. K dispozici je systém Eye Start AF pro urychlení automatického zaostřování. Jako pomocné osvětlení AF slouží vestavěný blesk. Ten má směrné číslo 12 (m/100 ISO), rychlost synchronizace 1/160 s, systém měření záblesků ADI, TTL měření s předzábleskem a standardní nabídku režimů a funkcí. Vyklápí se ale jen cca 8,5 cm nad podélnou osu objektivu.


Pro měření světla slouží 40segmentový šestihranný SPC snímač. Měření je vícesegmentové, vyvážené na střed a bodové. Pro fotografování jsou na otočném voliči připraveny tyto režimy: plně automatický, automatický se zablokovaným bleskem, scénické programy (Portrét, Krajina, Makro, Sport, Západ slunce, Noční portrét/scéna – vždy se stručnou charakteristikou a s ilustračním obrázkem pro naprosté začátečníky), flexibilní programová automatika, program s prioritou rychlosti závěrky (1/4000–30 s a čas B), program s prioritou clonového čísla a ruční nastavení všech parametrů expozice. Nechybí automatický bracketing.

Hledáček používá střechové pentagonální zrcátko, má 95% zorné pole, zvětšení 0,80× (s 50mm objektivem při zaostření na nekonečno) a dioptrickou korekci -2,5 až +1 dioptrie. Zaostřovací matnice je sférická, jemná.


Obrazovka typu LCD Clear Photo s úhlopříčkou 3 palce má rozlišení 230 400 obrazových bodů, senzor pro automatické zapnutí/vypnutí, nastavitelný jas a je umístěná na výklopném panelu. Umožňuje použít rozšířenou funkci Quick AF Live View, která zachycuje i objekty v rychlém pohybu, a funkci Face Detection, která dokáže v záběru identifikovat až osm osob a optimalizuje parametry expozice včetně vyvážení bílé pro zachycení portrétů s přirozenými odstíny pleti. Novinkou je funkce detekce úsměvu (Smile Shutter), která automaticky exponuje, jakmile se snímaná osoba usměje a pracuje i v režimu živého náhledu. Displej také umožňuje zobrazit histogram a upozornění na pře- a podexpozici.


Nový ruční režim Manual Focus Check Live View umožňuje přesné zaostření i kompozici a snímky je před samotnou expozicí možné prohlédnout přímo ze snímače CMOS, což umožňuje lépe posoudit zaostření a jemnost detailů, zejména za horšího osvětlení. Živý náhled nabízí 100% pokrytí obrazového pole, možné je zobrazit pomocnou mřížku pro dosažení přesné kompozice a zvolit funkci zoomu (7×/14×) pro přiblížení a potvrzení správného zaostření. K dispozici je tlačítko Smart Teleconvertor pro okamžité zvětšení obrazu 1,4× a 2×.

Praktické funkce byly rozšířeny o režim Auto HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah). Tan umožňuje zachytit velký rozsah zastíněných i přímo osvětlených detailů v krajině, interiérech i jiných scénách, a to kombinací a optimalizací dvou snímků s expozičním posunem. Celý proces netrvá ani 10 s a výsledkem je HDR snímek, napodobující maximálně přirozený rozsah odstínů lidského vidění – bez pomoci počítačového programu a stativu.


Pravá úchopová část. Jak vidíte, není zde stavový displej, standardní u zrcadlovek v kategoriích semiprofi a profi, zato je zde snadno dostupných několik funkcí: živý náhled plus ruční ostření v tomto režimu snímání, rozšížení dynamického rozsahu a také volby citlivosti a způsobů snímání (po snímku, souvisle, se samospouští).
   

Funkce D-Range Optimiser (optimalizátor dynamického rozsahu) byla vylepšena s tím, že výrobce se zaměřil hlavně na zlepšení výsledků u nasvícených portrétů a jiných scén s mimořádně vysokým kontrastem. Obrazový procesor optimalizuje údaje o snímku v reálném čase, zpracovává jas a kontrast v jednotlivých částech snímku každého expozičního posunu pro dosažení vyvážených výsledků – vizuálně přirozených snímků. Uživatel má možnost volit optimalizaci ručně, k dispozici je 5 možností.

K dispozici jsou i funkce redukce šumu u dlouhých časů expozice (nad 1 s), redukce šumu při použití vysoké citlivosti (1600 ISO a více) a nabídka pro změnu barevného podání plus kreativní styly (Standardní, Živé barvy, Portrét, Krajina, Západ slunce a černobílé podání).


Přístroj je vybaven rozhraním USB 2.0 Hi-Speed a minikonektorem HDMI typu C, který podporuje Bravia Sync a PhotoTV HD. Možné je tedy pohodlné ovládání funkcí přehrávání pomocí dálkového ovladače televizoru (pro připojení k televizi Bravia přes HDMI je třeba dokoupit optický kabel). Kompatibilní modely Bravia automaticky přepnou do režimu PhotoTV HD pro optimalizované přehrávání snímků s výbornými detaily, barvou a jasem.

Jako zdroj energie slouží 7,2V lithio-iontová dobíjecí baterie NP-FM500H s kapacitou 11,8 Wh (infoLithium „M“, Stamina). Výdrž má slušnou; výrobce uvádí cca 1000 snímků s hledáčkem a cca 520 v režimu živého náhledu na displeji. Pokud uživatel potřebuje delší výdrž baterie, může si pořídit nový vertikální grip VG-B50AM s ovládacími prvky pro pohodlné fotografování na výšku, který pojme až 2 baterie NP-FM500H a dodá energii pro nafocení až 2000 snímků. Samozřejmě je možné automaticky přepínat mezi bateriemi a k dispozici je přesná indikace zbývající výdrže baterie, a to v jednotkách procent.

Součástí balení je software Image Data Converter SR 3.1, Image Data Lightbox SR 2.1 (pro Win XP SP3/Vista SP2 a Mac OS X 10.4/10.5) a Picture Motion Browser 4.3.01 (pro Win XP/Vista) pro snadnou správu knihovny snímků a jejich on-line sdílení.


Co ukázal fotografický test


Test jsem realizoval se základním kitovým zoomobjektivem Sony DT 18–55 mm 1:3,5–5,6 SAM (Smooth Autofocus Motor). Fotoaparát velmi dobře optimalizuje nasnímaná data, nezvyšuje kontrast hran a i s kitovým objektivem poskytuje snímky s výbornou kvalitou obrazu.

To platí i pro ostrost hran, nejen svislých a vodorovných. ale i šikmých, které jsou sice méně ostré, ale s jen mírným třepením. Výřezy jsem zvětšil na 400 %. 


Ostrost a prokreslení detailů v celé ploše obrazu u snímku hřbetů knih. Vlevo 200 ISO (čas 0,8 s, clona 8), vpravo 1600 ISO (čas 1/10 s, clona 8); ohnisko shodně 55 mm (ekvivalent 35mm formátu: 82 mm).


Stejný snímek, ale s citlivostí 12 800 ISO (čas 1/80 s, clona 8, ohnisko 55/82 mm); vlevo se základním stupněm redukce šumu, vpravo s maximální účinností redukce.


Barevné podání v plenéru bylo v defaultním nastavení realistické, přístroj si vcelku dobře poradil i s náročnějšími světelnými podmínkami. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s mírným posunem k teplejšímu podání, odpovídající režim byl poměrně přesný. Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky k dispozici 6 přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Zářivka a Blesk), možnost vyvážit ručně, nastavit barevnou teplotu v kelvinech v rozsahu 2500–9900 K s kompenzací purpurové/zelené barvy v 19 krocích a použít můžeme i funkci stupňování vyvážení bílé – bracketing WB.


Živé barvy. Ohnisko 55/82 mm, čas 0,8 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.


Černobílé podání aneb ukázka, jak fotoaparát převede barevné tóny do šedé škály. Ohnisko 55/82 mm, čas 0,8 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.


Digitální šum roste spolu s citlivostí. Na dobré úrovni je do 1600 ISO, u 3200 ISO je zvýšený, u 6400 ISO vysoký a u 12 800 ISO velmi vysoký a projevuje se jasový i barevný. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 200–12 800. Některým uživatelům může chybět možnost použít nižší citlivost než 200 ISO, třeba na zasněžených horách nebo na sluncem zalité mořské pláži, byť samozřejmě řešení existuje: použít neutrální šedé snímací filtry...


Záběr z reálného prostředí při různé citlivosti. Vlevo 200 ISO (čas 0,8 s), uprostřed 1600 ISO (čas 1/10) a vpravo 12 800 ISO (čas 1/80 s). Clonové číslo bylo vždy 8 a ohnisková vzdálenost 55/82 mm.

Sony A500 – výběr zkušebních snímků


Plenér, městská krajina, celkový pohled se zoomem v základní poloze (18 mm/ekv. 27 mm). Rychlost závěrky 1/500 s, clonové číslo 10, citlivost 400 ISO.


Záběr „přitažený“ pomocí zoomu na 40mm ohnisku (ekv. 60 mm). Čas 1/250 s, clona 13 a citlivost 400 ISO.


Staroměstské náměstí z věže Staroměstské radnice. Zoom na 18/27 mm, čas 1/30 s, clona 4 a citlivost 3200 ISO.


A ještě dva pohledy. Vlevo: zoom na 18/27 mm, čas 1/40 s, clona 4,5 a citlivost 3200 ISO. Vpravo: zoom na maximálních 55/82 mm, čas 1/100 s, clona 5,6 a citlivost 6400 ISO.


Hrad 1. Ohnisko 24/36 mm, čas 1/500 s, clona 11 a citlivost ISO 400.


Hrad 2. Ohnisko 20/30 mm, čas 1/640 s, clona 10 a citlivost ISO 400.


Kočka pohodářka (a ukázka využití výklopného blesku). Vlevo: ohnisko 26/39 mm, čas 1/60 s, clona 4,5 a citlivost ISO 500. Vpravo: ohnisko 24/36 mm, čas 1/60 s, clona 4 a citlivost ISO 400.


Trubač na věži Staroměstské radnice. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/60 s, clona 5,6 a citlivost ISO 400. Opět jsem použil blesk.


Výtah ve věži Staroměstské radnice 1. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/25 s, clona 8 a citlivost ISO 12 800.


Výtah ve věži Staroměstské radnice 2. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/50 s, clona 8 a citlivost ISO 12 800.


Výtah ve věži Staroměstské radnice 3. Ohnisko 18/27 mm, čas 1/8 s, clona 8 a citlivost ISO 3200.

Stručně na závěr

Alfa 500 je lehká, kompaktní, ale poměrně výkonná zrcadlovka s dobrými operačními časy. Nabízí velký výběr režimů expozice i praktické uživatelské funkce včetně nástrojů pro rozšíření dynamického rozsahu DRO Shadow Adjustment a automatické funkce HDR. Na druhou stranu ale zase jiné funkce, které měla Alfa 700, postrádá, třeba Program Shift, režim snímání s předsklopením zrcadla, kontrolu hloubky ostrosti nebo Quick Navi. Dobře se drží a díky nové koncepci ovládacích a kontrolních prvků jednoduše ovládá, což platí i pro režim živého náhledu. Lze ji zařadit na pomezí kategorií pro pokročilé a začínající uživatele. Výborně poslouží jako rodinný fotoaparát, pro dokumentaci důležitých rodinných akcí a oslav, na cestách a dovolených, ale umožňuje i promyšlenou žánrovou digitální tvorbu a při použití vhodných objektivů a dalšího příslušenství poslouží i pro pořizování momentních a reportážních záběrů. Pro kvalitní obrazovou kvalitu je vhodné používat minimální kompresi snímků a při důrazu na maximální kvalitu surová obrazová data RAW. která vhodně zpracujeme sofistikovaným programem. V prodejním balení je CD Sony Image Date Suite s programy Image Data Converter SR 3.1, Image Data Lightbox SR 2.1 a Sony Picture Utility – PMB 4.3.01.

Přednosti v kostce:
Systémy včetně čipu, jeho čištění a systému stabilizace obrazu SteadyShot Inside.
Dobrý dynamický rozsah a možnost nastavit citlivost až 12 800 ISO.
Kvalitní data RAW; v balení je i program pro jejich zpracování.
Živý náhled na výklopném displeji s vylepšenou funkcí Quick AF Live View a detekcí obličejů .
Řada praktických funkcí jako automatické HDR a DRO Shadow Adjustment.
Kompaktnost a snadné ovládání včetně českého menu a průvodce pro nezkušené uživatele.
Výdrž baterie.

A zápory?
Plně automatické vyvážení bílé barvy při žárovkovém osvětlení, což ale v praxi typických uživatelů znamená jen živější podání barev.
Míra šumu u vysokých hodnot citlivosti.
Výklopný displej tohoto typu nemá jen pozitiva: tím, jak výrazně vystupuje nad úroveň zadní stěny, ztěžuje přístup k okuláru hledáčku.
Některým uživatelům může chybět možnost použít nižší citlivost než 200 ISO (lze použít např. šedé neutrální filtry).
Jiným uživatelům zase může chybět možnost pořizovat video.

Sony A500 – prodejní sady, ceny

Samotné tělo mělo stanovenou prodejní cenu 18 490 Kč, kit tělo + objektiv DT 3,5–5,6/18–55 SAM 18 990 Kč a kit těla s dvojicí objektivů DT 3,5–5,6/18–55 SAM + DT 4–5,6/55–200 SAM pak 23 690 Kč.

Klikněte si pro aktuální cenu setu Sony A500 s objektivem SAL 18–55 v nabídce OEHLING!

Vybírat můžeme i z nabídky příslušenství. Obsahuje kromě výše zmíněného vertikálního gripu, samozřejmě různých výměnných objektivů a externích blesků také kupříkladu náhradní baterie, síťový napájecí adaptér, zvětšovací okulár FDA-ME1AM, bezdrátový dálkový ovladač, dálkovou kabelovou spoušť, snímací filtry, ale i pouzdra, popruhy a řemínky přes ruku.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ