OEHLING RÁDCE : CANON EOS 550D

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Canon EOS 550D

Canon EOS 550D začal v březnu 2010 na trhu nahrazovat model EOS 450D a na pultech prodejců vhodně doplňuje nižší modely EOS 500D a 1000D. Je to výkonná spotřebitelská digitální zrcadlovka s 18megapixelovým snímačem APS-C a s dalšími špičkovými systémy, s kvalitním displejem, živým náhledem a možností natáčet Full HD video.


Canon EOS 550D má kompaktní tělo z polykarbonátové pryskyřice zpevněné skelnými vlákny a šasi z nerezové oceli. Využívá některé špičkové technologie a funkce, díky kterým přesahuje pomyslnou hranici, vymezenou pro přístroje určené širokému okruhu spotřebitelů, a dobře poslouží i náročnějším fotoamatérům.

Umožňuje jednoduché použití s využitím automatických systémů, nabízí poloautomatické programy i ruční nastavení všech parametrů expozice. Má vhodnou nabídku praktických funkcí pro individuální přizpůsobení fotoaparátu pro různé použití včetně výběru uživatelských funkcí a možnosti přidělit tlačítku SET různé funkce (kvalita obrazu, kompenzace expozice s bleskem, zapínání/vypínání displeje, zobrazování menu).

Nechybí ani obrazovka Quick Control pro rychlý, operativní přístup k potřebným funkcím pro snadné a rychlé nastavení fotoaparátu. Ovládání fotoaparátu je celkově příjemné, intuitivní. Tělo je sice kompaktní, malé, ale ergonomicky vhodně řešené, stejně jako provedení a rozmístění ovládacích a kontrolních prvků.


Základní rozdíly mezi modely EOS 550D a 500D

EOS 550D má snímač s rozlišením 18,7 Mpx, snímač EOS 500D má 15,1 Mpx, základní rozsah ekvivalentu citlivosti ISO má 550D od 100 do 6400 a v rozšířeném režimu až 12 800, 500D má 100–3200 a v rozšířeném režimu ještě hodnoty 6400 a 12 800, exponometrický systém 550D je 63zónový, 500D má 35zónový, 550D umožňuje kompenzovat expozici v rozsahu ± 5 EV, kdežto 500D jen v běžném ± 2 EV. TFT LCD monitor mají oba přístroje s délkou úhlopříčky 3 palce (7,6 cm), ale 550D má s poměrem stran obrazu 3:2 a se špičkovým rozlišením 1,04 Mpx, kdežto 500D má poměr stran 4:3 a rozlišení 920 kpx.

Oba modely umožňují natáčet video v plném vysokém rozlišení 1080p, ovšem 550D nabízí snímkovou frekvenci 30, 25, nebo 24 obr./s, 500D má pouze 20 obr./s. Canon EOS 550D má navíc zdířku pro externí mikrofon a nabízí funkci Movie Crop – oříznutí videa, digitální přiblížení/výřez. EOS 550D umožňuje souvislé snímání maximální rychlostí 3,7 obr./s pro řadu 34 snímků JPEG/Fine a 6 RAW, 500D „jen“ maximálně 3,4 obr./s, ale pro 170 JPEG/Fine a 9 RAW (díky nižšímu rozlišení).

Oba fotoaparáty mají slot na paměťové karty Secure Digital a Secure Digital High Capacity, avšak EOS 550D podporuje i nejnovější typ SDXC – Secure Digital eXtreme Capacity. Oba fotoaparáty plně podporují karty Eye-Fi s Wi-Fi adaptérem pro bezdrátový přenos dat do zvoleného přístupového bodu, kupříkladu do paměti počítače nebo do multifunkčního zařízení s tiskárnou. Oba podporují jak 2GB SD karty Eye-Fi, tak i 4GB SDHC Eye-Fi a také nejnovější 8GB Pro X2. Karty Eye-Fi jsou schválené a podporované v USA, Japonsku, ve Velké Británii, Francii a od dubna i v Německu. Nyní se očekává rozšíření na Švýcarsko a státy v Evropské unii. Podrobnosti o kartách Eye-Fi najdete na http://www.eye.fi/.

Oproti modelu 500D má 550D také změněná tlačítka a mírně jiné je i jejich rozmístění. Jako zdroj energie má 550D novou Li-ion baterii LP-E8, která má o chlup delší výdrž než baterie LP-E5 použitá u 500D – umožňuje pořídit přibližně o 40 snímků více (sic!). Pro 550D také výrobce připravil nový Battery Grip BG-E8; 500D má model BG-E5.


Canon EOS 550D podrobněji

Fotoaparát je vybaven 18megapixelovým snímačem CMOS formátu APS-C (22,3 × 14,9 mm) s novou strukturou s mikročočkami, které na sebe bez mezer přímo navazují. Senzor je součástí komplexního integrovaného čisticího systému EOS. Díky kvalitám tohoto snímače s vysokým rozlišením můžeme pořízené snímky použít jako podklady pro tisk kvalitních velkoformátových fotografií, pracovat s výřezy bez ztráty detailů a za slabého osvětlení pořizovat kvalitní snímky s nízkým šumem. Současně ale musíme myslet na to, že vyšší rozlišení snímače klade také vyšší nároky na kvalitu optiky. Koneckonců – obraz stále kreslí objektiv. A kvalitní obraz může vykreslit zase jen kvalitní objektiv.


Zpracování dat je záležitostí systému s obrazovým procesorem DIGIC 4, který se podílí i na výborných operačních rychlostech a vysokém výkonu. Zpracování obrazových dat je 14bitové, což zajišťuje plynulejší gradaci tónů a přirozené barvy obrazu jak na monitoru, tak na fotografiích „na papíru“, a také to umožňuje záznam Full HD videa. A spolu s možností nastavovat ekvivalent citlivosti ISO od 100 do 6400 a v rozšířeném režimu až 12 800 je k dispozici také zdokonalená technologie redukce šumu. Uživatelsky je možné u vysoké citlivosti redukci šumu vypnout, anebo zvolit nízkou, standardní a silnou účinnost. Na výběr jsou dva barevné prostory, sRGB a širší Adobe RGB.

Pořizovat můžeme snímky v grafickém formátu JPEG (jemný/normální), data RAW (14 bitů, Canon original RAW 2nd edition) a samozřejmě i simultánně ukládat RAW + JPEG. Videozáznam MOV (video H.264 a zvuk Linear PCM) má maximum 1920 × 1080 px á 29,97 obr./s. Délka videa je maximálně 29 minut 59 sekund, velikost souboru nejvýše 4 GB. Možnost natáčení videa vybereme na otočném voliči režimů expozice a samotné zahájení a ukončení natáčení realizujeme tlačítkem na zadní stěně, které v režimu fotografování slouží ke snímání se živým náhledem na displeji.

V obou případech, tedy při snímání videa a v režimu živého náhledu, je zrcadlo „zaparkované“ ve vodorovné poloze. U videa je možné využít úplnou automatiku i plně manuální ovládání. Možné je ruční nastavení expozice, měnit hloubku ostrosti, nastavit prioritu odstínů ve světlech (HTP – Highlight Tone Priority) a také můžeme vybírat rychlosti snímání včetně 50 i 60 obr./s u HD videa v rozlišení 720p. K dispozici je také funkce Movie Crop – oříznutí videa, která umožňuje snímat video v rozlišení VGA/640 × 480 px s použitím 7násobného zoomu, přičemž fotoaparát používá jen střední část snímače. Kvalitu snímaného zvuku zvýšíme připojením externího mikrofonu.

Systém automatického zaostřování je 9bodový, s jedním středovým bodem křížového typu, který je extrémně citlivý při světelnosti objektivu f/2,8 a vyšší. Uživatel má na výběr režimy zaostřování AI, AI Servo a po jednotlivých snímcích, samozřejmostí je možnost výběru bodu AF. Autofokus nemá pomocné světlo pro ostření za špatných světelných podmínek, tuto funkci přebírá vestavěný blesk, anebo lze použít systém externího blesku Speedlite.

Měření světla realizuje nový dvojvrstvý měřicí snímač se 63 zónami, který přesně a spolehlivě analyzuje informace o jasu, barvách i zaostření. Umožňuje měření poměrové, svázané se všemi zaostřovacími body, částečné ve středu, bodové a průměrné se zdůrazněním středu. Kompenzace expozice má rozsah zvýšený na ± 5 EV, k dispozici je i funkce automatické expoziční řady. Citlivost ISO má rozsah 100–6400 s možností rozšíření na H, cca 12 800, s nastavením po celých krocích. Novinkou je schopnost nastavit horní limit pro automatické nastavení citlivosti a tedy mít obrazový šum jednoduše pod kontrolou.


Pro fotografování máme širokou nabídku režimů, jak je u kompaktních zrcadlovek pro amatéry dlouhodobě standardem. Obdobně jako u modelu EOS 7D jsou na otočném voliči dva automatické režimy, „zelený“, plně automatický, který je určený i pro video, a kreativní, který umožňuje snadno měnit některá nastavení, kupříkladu jas, hloubku ostrosti nebo podání barev včetně využití obrazových stylů. Přímo na voliči je nabídka základních scénických programů (Portrét, Krajina, Detail, Sporty, Noční portrét), režim s nuceně vypnutým bleskem a program A-DEP s maximální možnou hloubkou ostrosti, dále flexibilní programová automatická expozice, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou rychlosti závěrky (1/4000–30 s + B) a ruční nastavení všech parametrů expozice.

K dispozici je funkce pro výběr stylu snímku Picture Styles (Standardní, Portrét, Krajina, Neutrální, Věrný, Monochromatický a 3 uživatelem definované) a dále funkce Optimalizace snímku – automatické osvětlení s prioritou tónů ve světlech, Redukce šumu při dlouhodobé expozici, Redukce šumu při vysoké citlivosti a Korekce periferního osvětlení. Souvislé snímání má maximum cca 3,7 obr./s pro minimální počet 34 snímků JPEG, nebo 6 snímků RAW. Výklopný blesk má směrné číslo 13 (m/ISO 100) a záblesk pokryje maximálně záběr objektivu s ohniskovou vzdáleností 17 mm (ekvivalent 35mm filmu: 27 mm).

V režimu Živého náhledu na displeji je možné přesné ruční zaostřování se zvětšením obrazu 5× nebo 10× v libovolném místě displeje, anebo automatické zaostřování v režimech Quick a Live. Fotoaparát má na zadní stěně dvě nová tlačítka: jedno pro spouštění Live View a režimu snímání videa a druhé, „Q“, pro rychlý přístup k obrazovce pro rychlé ovládání přístroje. Většina tlačítek byla přepracována a jsou většinou větší a mají plošší tvar.


Hledáček s pentagonálním hranolem má pokrytí obrazu cca 95 %, zvětšení obrazu cca 0,87× a dioptrickou korekci, zaostřovací matnice je pevná. Monitor Clear View LCD má úhlopříčku 7,6 cm (3 palce), poměr stran 3:2, rozlišení 1040 kpx a 100% zobrazení. Je opatřen antireflexní povrchovou úpravou, která navíc odpuzuje vodu, a umožňuje sledování i ze širokých úhlů (až 160 stupňů). Na displeji je možno zobrazit pomocnou mřížku a histogram. Menu je samozřejmě dostupné i v češtině.

Jako základní zdroj energie slouží dobíjecí 7,2V lithio-iontová baterie LP-E8 s kapacitou 1120 mAh (8,1 Wh). Možné je dokoupit síťový napáječ. Přístroj má rozhraní USB 2.0 Hi-Speed kompatibilní s technologií PictBridge pro přímý tisk fotografií bez počítače, ve zdířce USB je také integrovaný videovýstup (PAL /NTSC), má výstup mini HDMI (kompatibilní s HDMI-CEC) a zdířku pro externí mikrofon (3,5mm stereofonní minijack). HDMI port s podporou rozhraní HDMI-CEC (High-Definition Multimedia Interface – Consumer Electronics Control) umožňuje video a statické snímky uložené na paměťové kartě ve fotoaparátu prohlížet na HD-ready televizorech a jejich prezentaci ovládat dálkovým ovladačem televizoru.

Co ukázal fotografický test


Zpracování obrazových dat je celkově dobře vyvážené a také celková obrazová kvalita je výborná. Veškeré testovací obrazce jsem pořídil s kitovým objektivem EF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 IS, který jsem upřednostnil také pro většinu ostatních zkušebních snímků. V menší míře jsem ale použil také dlouhý zoom EF 75–300 mm 1:4–5,6 IS USM a pro vybrané snímky i objektiv EF 17–40 mm 1:4L USM.


Míra ostření je dobře nastavená, zvýraznění hran je poměrně mírné.Ostrost obrazu a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na snímku z reálného prostředí – na hřbetech knih s několika povrchy, jemnými detaily a barvami. Vlevo při citlivosti ISO 200 (1/6 s), vpravo 1600 ISO (1/50 s). Clonové číslo bylo vždy 8 a ohnisková vzdálenost 24 mm (ekv. 35mm formátu: 38,40 mm).


Barevné podání v plenéru víceméně odpovídalo realitě, za umělého osvětlení je vhodné dobře volit vyvážení bílé barvy a tedy i správného celkového barevného podání. Plná automatika vyvážila žárovkové světlo s výrazným posunem k teplému podání, režim Žárovka byl přesný. Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky k dispozici šest přednastavených režimů (Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Bílá zářivka a Blesk), možnost vyvážit uživatelsky, nechybí jemné doladění vyvážení v rozsahu ± 9 kroků modrá/jantarová a purpurová/zelená a také můžeme využít funkci automatické řady s posunem vyvážení bílé (bracketing wb).Míru a charakter šumu systém udržuje v dobrých mezích. Šum je vcelku přirozený, vzrůstá mírně a výraznější je až u hodnoty ekvivalentu citlivosti ISO 6400. U rozšiřující hodnoty 12 800 ISO je nárůst skokový, zejména proto, že se výrazněji projevuje i šum barevný.A opět míra šumu (ale současně i ostrost obrazu, prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu a barevné podání), a to u dvou různých hodnot obecné citlivosti. Vlevo 200 ISO (1/6 s), vpravo 1600 ISO (1/50 s). Clonové číslo bylo vždy 8 a ohnisková vzdálenost 36 mm (ekv. 35mm formátu: 57,60 mm).Ukázka, jak si funkce přístroje poradí u jednoduchých změn barevného podání. Vpravo převod barevných tónů do šedé škály, vlevo zvýšená sytost barev. Ohnisko 55 mm (ekv. 88 mm), rychlost závěrky 1/6 s, clonové číslo 8 a ekvivalent citlivosti ISO 200.Jak funguje zabudovaný výklopný blesk? Výborně včetně možnosti upravit dle potřeby výkon a korigovat tak zábleskovou expozici. Vlevo ukázka propojení účinku blesku se zvýšením sytosti barev, uprostřed s normálním barevným podáním; čas 1/30 s, clona 6,3 a citlivost 200 ISO. Vpravo snímek bez použití blesku; čas 1/25 s, clona 6,3 a citlivost 200 ISO. Ohnisko bylo stejné – 55/88 mm.Dvojice snímků z plenéru s ukázkou funkce optimalizace jasu (tu lze vypnout, anebo zvolit nízkou, standardní a vysokou účinnost). V pravé části je pruh snímku bez využití funkce pro srovnání. Ohnisko 55/88 mm, čas 1/400 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.

Canon EOS 550D – výběr zkušebních snímků


Městská krajina, celek. Nejkratší ohnisko kitového zoomu (18/28,80 mm), čas 1/1250 s, clona 6,3 a citlivost 200 ISO.Výřez z předchozího záběru pomocí nejdelší ohniskové vzdálenosti kitového zoomu (55/88 mm). Rychlost závěrky 1/640 s, clonové číslo 8 a ekvivalent citlivosti ISO 200.„Přitažení“ vybraného objektu pomocí nejdelšího ohniska dlouhého zoomu 75–300 mm, tedy 300 mm, což u 35mm formátu odpovídá 480 mm. Čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.A obdobný případ, jen se zaměřením na detail domu v popředí. Ohnisko 300/480 mm, čas 1/800 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.Noční snímek pomocí kitového zoomu a s využitím citlivosti 6400 ISO. Ohnisko 18/28,80 mm, čas 0,4 s a clona 7,1.


Noční snímek – výřez z předchozího záběru pomocí nejkratšího ohniska zoomu EF 75–300 mm. Ohnisko 75 mm (ekv. 120 mm), čas 1,3 s, clona 5,6 a citlivost 3200 ISO.Noční snímek s průjezdem vlaku v popředí. Ohnisko 110 mm (ekv. 176 mm), čas 1,3 s, clona 6,3 a citlivost 1600 ISO.


Venkovská krajina, celek. Ohnisko 25/40 mm, čas 1/1000 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.


Venkovská krajina, výřez pomocí zoomu na 49/78 mm, čas 1/640 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.


Venkovská krajina s golfovým hřištěm. Ohnisko 18/29 mm, čas 1/1000 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.


Vlak I. Ohnisková vzdálenost 18/29 mm, čas 1/1000 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.


Vlak II. Ohnisková vzdálenost 49/78 mm, čas 1/800 s, clona 5,6 a citlivost 400 ISO.

Stručně na závěr

Kompaktní a cenově dostupný fotoaparát, přitom výkonný, výborně vybavený režimy a funkcemi, s pružným použitím, podepřeným širokým výběrem výměnných objektivů EF i EF-S, externích zábleskových jednotek a dalšího příslušenství.

Umožňuje jak pohodlné fotografování s využitím automatických režimů a funkcí, založených na moderních technologiích, ale uspokojí i náročné fotografy, kteří mají nejrůznější specifické nároky na svoji digitální tvorbu i nástroje, které pro ni používají.

Kvalita snímků je výborná, za příznivých podmínek a při využití možností dat RAW vynikající. Na všechny systémy fotoaparátu se můžeme spolehnout a fungují i praktické funkce včetně priority světlých tónů nebo korekce periferního osvětlení, dostupná pro vybrané objektivy, ale i redukce šumu při nastavení vysoké citlivosti. Ale samozřejmě, jak už jsem uvedl výše, pro maximální využití kvalit snímače s vysokým počtem pixelů je třeba být vyzbrojen kvalitními objektivy. Ty jsou nezbytné také pro zvládnutí náročných světelných podmínek a fotografických situací.

Velkým plus je soubor přibaleného softwaru včetně vynikajícího programu Canon Digital Photo Professional a také editoru Picture Style, který je navíc podporován na japonských webových stránkách Canon s možností volně si stáhnout vybrané obrazové styly.

A další přednosti? Velký rozsah ekvivalentu citlivosti ISO, velký a kvalitní displej, režim snímání s živým náhledem včetně flexibilního ostření a Full HD video s řadou možností včetně použití externího stereomikrofonu a HDMI výstupu. Menu je samozřejmě dostupné i v češtině.
 
Jako zápory je možno jmenovat automatické vyvážení barevného podání u žárovkového osvětlení, skokový nárůst barevného šumu u hodnoty 12 800 ISO, absenci pomocného světla autofokusu, neboť ne vždy je vhodné pomáhat si bleskem a systém automatické optimalizace jasu by mohl mít širší rozsah. Někteří uživatelé mohou poukazovat na fakt, že zůstaly jen dva kompresní poměry snímků ve formátu JPEG a jiným zase může chybět možnost převádět data RAW na grafický formát přímo ve fotoaparátu (osobně ale preferuji úpravy pomocí výkonného stolního počítače a programu Digital Photo Professional).


Prodejní sady, ceny, balení, příslušenství

K dispozici je samotné tělo za doporučenou prodejní cenu 19 990 Kč a tři různé kity: základní s objektivem EF-S 18–55 IS za 22 990 Kč, se všestranným objektivem EF-S 18–135 IS za 27 990 Kč a se dvěma zoomy, které se vzájemně doplňují, 18–55 IS + 55–250 IS za 29 490 Kč.

Klikněte si pro aktuální ceny setů Canon EOS 550D v nabídce OEHLING!

V prodejním balení nechybí soubor programů: Canon Digital Photo Professional pro zpracování snímků včetně konverze dat RAW, ZoomBrowser EX/ImageBrowser pro procházení a tisk snímků, PhotoStitch pro sestavování panorám z dílčích snímků, Picture Style Editor a EOS Utility s Remote Capture a Original Data Security Tools.

Z nabídky příslušenství lze uvést novou tenkou infračervenou bezkabelovou dálkovou spoušť RC-6 s dosahem 5 m. Umožňuje nejen okamžité spuštění expozice, ale také nastavení dvousekundového zpoždění. Dálkový ovladač je kompatibilní i s modely EOS 450D, 500D, 7D a 5D Mark II. Dále nový bateriový grip BG-E8 s ovládacími prvky pro snímání na výšku, který má v balení lůžko pro dvě lithio-iontové baterie a druhé pro tužkové napájecí články či akumulátory. A k dispozici je také souprava pro zabezpečení původnosti dat OSK-E3. Jinak je EOS 550D samozřejmě plně kompatibilní s externími zábleskovými jednotkami EX Speedlite a se všemi objektivy Canon EF a EF-S, přičemž pro výpočet ohniskové vzdálenosti odpovídající 35mm formátu platí 1,6násobek ohniskové vzdálenosti uvedené na objektivu.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ