OEHLING RÁDCE : TISKÁRNY A TISK FOTOGRAFIÍ – I

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Tiskárny

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Tiskárny a tisk fotografií – I

Digitální fotografie, jeden z fenoménů dnešní doby, otevřela mnoho nových možností, a to v několika oblastech, mimo jiné pro prezentaci a prohlížení pořízených snímků a videoklipů a také pro tisk fotografií, ať už jsme je pořídili na polární expedici, během výzkumné cesty do nitra deštného pralesa, na dovolené nebo na rodinné oslavě, na výletu nebo školní či jiné akci.

 


Zjednodušené „schéma“ našich možností: Snímky pořízené svým fotoaparátem máme na paměťových kartách, můžeme je zkopírovat na přenosné flash paměti s USB konektorem, na archivační a zálohovací média CD a DVD, ale také do paměti „image tanku“ – mobilního úložiště a současně prohlížeče snímků, případně i přehrávače ozvučených videoklipů, které je vybaveno zobrazovačem, většinou typu LCD – Multimedia Storage Viewer. Pak můžeme snímky a videa prohlížet a prezentovat kdekoli a kdykoli chceme – viz produkty v červeném oválku v horní části. V dolní části je pak čtvero základních možností, které se nám nabízejí:

A – Uložíme snímky na pevný disk počítače, provádíme úpravy, výběry, montáže, přípravu fotoknihy, ... atp. atd. – v klidu a pohodlí svého domova a poté:
1/ vytiskneme své fotografie doma na termosublimační, nebo inkoustové fotografické tiskárně připojené k počítači; o této možnosti můžeme také mluvit jako o činnosti v naší „domácí digitální fotolaboratoři“ – a je mnoho variant, různé rozsahy vybavení, ale vždy je důležitou součástí také softwarová výbava a ruku v ruce se vzrůstajícími nároky na objem uložených a zpracovávaných dat také výkonnost počítače a řešení archivace plus vyhledávání souborů;
2/ pomocí internetu odešleme fotografie nebo podklady pro fotoknihu ke zhotovení do komerční laboratoře;
3/ osobně zaneseme do laboratoře (minilabu, sběrny, nebo využijeme samoobslužný fotokiosek u svého obchodu apod. – pro přenos použijeme USB flash paměť, paměťovou kartu, disk CD, DVD případně Blue-ray, ...).   

B – Své digitální fotografie (a videoklipy) netiskneme, pouze prohlížíme (anebo prezentujeme, pouštíme slide-show – a třeba i s podkreslující hudbou apod.) na monitoru počítače, notebooku, případně na mobilním prohlížeči, který je současně úložištěm dat, na televizoru, promítáme pomocí projektoru, prohlížíme (prezentujeme, vystavujeme) pomocí digitálních rámečků, ...  

C – Tiskneme fotografie přímo a bez použití počítače; možností je opět celá řada:
1/ rychlé a přímé spojení fotoaparátu pomocí USB kabelu s vhodnou tiskárnou (technologie PictBridge), anebo využití paměťových karet či USB flash paměti, pokud to tiskárna umožňuje;
2/ doma, anebo na mobilní tiskárně de facto kdekoli;
3/ technologie tisku: termosublimační, nebo inkoustový;
4/ anebo můžeme využít samoobslužný fotokiosek či jinou komerční nabídku na expresní zhotovení zakázky;
5/ následná archivace (na speciální archivační disky, CD, DVD, Blue-ray, ...) – a opět lze využít placenou službu.

D – Necháme si fotografie vyrobit v komerční laboratoři, anebo využijeme samoobslužný fotokiosek.


Jeden uživatel může využívat klidně všechny možnosti, které mu digitální zobrazování nabízí. Rozhodně neplatí, že domácí tisk je jen pro někoho, zatímco komerční laboratoř pro jiného. Snímky či slide-show si prohlédnu na notebooku a poté s rodinou či přáteli na televizoru, některé snímky si pro urychlení nechám zhotovit u samoobslužného kiosku cestou na nákup (anebo rovnou na výletě v atraktivním městě), jindy využiji možnost internetového objednání, vybrané výtvory si vytisknu doma na své fotografické tiskárně, jiné odešlu do internetového alba a až budu mít čas, pustím se do další fotoknihy... (:-)

Můžeme využít nabídku placených služeb

“Čas jsou peníze“

Jednou z nejjednodušších, nejrychlejších a cenově nejvýhodnějších cest k vytištěným fotografiím jsou samoobslužné fotokiosky. Jsou jednak v minilabech, kde doplňují nabídku služeb, ale stále více se s nimi můžete setkávat v obchodních centrech i v jednotlivých obchodech, na benzinkách i jinde a lze předpokládat jejich další rozšíření. Jako příklad můžu uvést fotokiosky Mitsubishi Electric. Výhodou je rychlost vygenerování fotografií a jejich nízká cena. A používaný termosublimační tisk má výbornou kvalitu a výtisky jsou i díky aplikaci ochranné vrstvy odolné a barvostálé. Jistým omezením je užší nabídka formátů:10 × 15, 13 × 18, 15 × 20/21, 15 × 23/25 a 20 × 30 cm. Kiosky mají různé sestavy a nabízejí čtečku nejrozšířenějších typů paměťových karet, rozhraní USB a CD/DVD mechaniku, obslužnou dotykovou obrazovku, na které je uživatel jednoduše veden krok za krokem, a možné jsou i základní úpravy snímků, zvětšování, dekorování, tisk indexů, kalendářů a restaurování starých fotografií.


Výhody komerčních laboratoří

Ty spočívají hlavně v šíři nabídky. Přirozeně, liší se v tom či onom, ale osvědčené nabízejí zpracování negativních i pozitivních filmů (135 – 35mm kinofilm, IX240 – APS, 120 – střední formát), stejně jako příjem digitálních dat ze všech nosičů a pamětí („médií“). Ale také skenování a úpravy a opravy (retuše) fotografií, ... Ubyde nám tedy práce a starostí – nemusíme se zabývat ani výběrem vhodné domácí tiskárny, nákupem fotopapírů a inkoustů či kazet s tiskovými fóliemi a získáme čas – třeba na fotografování.

Jen je na místě upozornit: Před zadáním své zakázky se ujistěte, že objednáváte přesně, co chcete, a že jste zvolili správné rozměry a rozlišení svých snímků. Pomocí vám mohou být dvě následující tabulky: 


Komerční zpracovatelé fotografií nabízejí řadu služeb, které jsou pro většinu našich „malých domácích digilaboratoří“ nedostupné. Je to velký výběr formátů fotografií včetně opravdu velkých nebo panoramatických a také jejich laminace, umístění na desky, tvorba „fotoobrazů“, rámování. Samostatným tématem je výroba populárních fotoknih různých formátů a s různými druhy vazby. A obdobně je tomu s potiskem nejrůznějších předmětů a s dalšími službami. Na svých webových stránkách také nabízejí řadu praktických informací a zákaznickou podporu. Jako příklad lze uvést ICC profily a kalibrační fotografie, které si můžete stáhnout a můžete podle nich vyladit barevnost a kontrast a jas svých snímků, jejichž výrobu si následně zadáte – ať už s využitím internetového rozhraní, anebo při osobní návštěvě.

Tiskneme fotografie doma

Vybíráme domácí tiskárnu

Z hlediska fotografického tisku se volba zjednodušuje na dvě základní technologie: termosublimační a inkoustovou. Laserový tisk své přednosti uplatňuje zejména ve firemních kancelářích a v komerčních provozovnách, kde je v současné době jedním z druhů tisku podkladů pro stále více oblíbené fotoknihy.

K volbě můžeme přistupovat různě, ale hlavně – podle svých potřeb, představ a plánů. A ačkoli ty jsou člověk od člověka jiné, přesto existují určité základní, dejme tomu principielní „spojnice“ a důvody, které můžeme rozdělit do několika přehledných bodů. Ale praktické je, aby naše základní úvaha vycházela z toho, co nám trh nabízí. Pro zjednodušení a přehlednost si vytvoříme čtyři šuplíčky:

1 – Domácí termosublimační fototiskárny

Přeji si co možná nejjednodušší řešení? Zde je. Ačkoli se jedná o malé tiskárny, i ony tvoří vlastně jakousi domácí kompaktní fotografickou laboratoř, ovšem s velmi jednoduchou obsluhou. A lze je použít buďto jako periferní zařízení naší počítačové sestavy či notebooku, ale také pro přímý tisk zcela bez počítače.

Technologie přenosu barviva z nosné fólie na papír tepelnou sublimací produkuje fotografie s velmi jemnými přechody, lesklým povrchem a jemným zrnem, které se velmi podobají tradičním fotografiím.


 
Fotografie mají velmi dlouhou „výdrž“ – barevnou stálost, a to i díky speciální vnější ochranné vrstvě (lamino), která slouží jako UV filtr a chrání proti mechanickému poškození i proti vlhkosti a vodě (rozpití barev), ale také před znečištěním a otisky prstů.

Termosublimační fototiskárny pro domácí uživatele jsou nejen malé, snadno přenosné, ale řada modelů umožňuje provoz na akumulátor, a tedy i v místech, kde nemáme v dosahu elektrickou síť. Okamžitě tedy můžeme vytisknout snímky požízené na zahradním večírku, na výletě, školní akci v přírodě – možností je plno, určitě vás teď během chvilky napadla celá řada dalších vedle těch, které jsem uvedl jako příklady. Omezením je malý výběr tiskových formátů. A musíme počítat s jednoúčelovým použitím – pouze na fotografie.


2 – „Malé“ inkjetové domácí tiskárny

Inkoustové tiskárny mají naopak mnohem širší využití, kromě fotografií to je i tisk dokumentů, grafů atp., tedy de facto kancelářské použití, ale mnohé umožňují také potisk médií CD/DVD. A u fotografií to je více tiskových formátů a také druhů médií, kupříkladu fólií či pláten pro umělecké tisky. Do tohoto šuplíčku se vejdou modely s maximálním formátem tisku A4 (fotograficky 20 × 30 cm).

Inkoustový tisk je nejrozšířenější technologie u tiskáren pro domácí použití. Existují dvě technologie inkoustového tisku: jedna používá tiskovou hlavu, u které inkoust prochází tryskami po zahřátí, druhá používá místo zahřátí elektřinu – piezokrystal. Používá se buďto levnější barevný inkoust, anebo draží inkoust pigmetový, s ve vodě nerozpustným barvivem, díky kterému jsou výtisky více odolné působení vlhkosti.

Pokud se nespolehneme na automatické optimalizační funkce, které výrobci neustále zlepšují (zejména u přímého tisku bez použití počítače), opak má na kvalitu tisku vliv naše předtisková příprava snímků a vhodné sladění sestavy počítač – tiskárna. Vždy má ale vliv volba papíru (potisknutelného média; „sladění“ jeho nastavení ve výrobě s naším systémem) a také tiskový systém a použité inkousty. 


5 – Multifunkční zařízení s inkoustovým tiskem do formátu A4

Tato zařízení ve spojení s počítačem i bez něj tvoří opravdu multifunkční domácí digitální fotolaboratoř a mnohem víc – jsou opravdu vícefunkční. Kromě kvalitního inkoustového tisku fotografií umožňují i ekonomický tisk dokumentů, grafů, prezentací, skenování, tedy digitalizaci, plošných předloh, dražší modely i průsvitných, tedy filmů, a to negativů i diapozitivů/inverzních filmů, a také poslouží jako kopírka dokumentů. Některé modely lze využít i jako fax. Z tohoto výčtu je zřejmé, že tyto „multifunkce“ jsou volbou pro ty, kteří doma nechtějí mít jen „fotolaboratoř“, ale vyžadují velmi široké využití i v rámci domácí kanceláře a podobně.


4 – Inkjetové domácí tiskárny a multifunkční zařízení s inkoustovým tiskem do formátu A3/A3+

Tyto tiskárny umožňují tisknout až formát A3 (fotograficky 30 × 40 cm), případně ještě větší. Ale nejen to – některé modely nabízejí tzv. přímou cestu tiskového média, a tudíž umožňují i potisk speciálních desek a panelů. A další stupeň, to už jsou velkoformátové tiskárny, určené profesionálům, pro studia, komerční provozovny a podobné použití. (A další „šuplík“, nebo „level“, to už jsou profesionální velkoformátové tiskárny...)

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ