OEHLING RÁDCE : PŘÍKLADY TERMOSUBLIMAČNÍCH TISKÁREN

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Tiskárny

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Příklady termosublimačních tiskáren

Jak si ukazujeme v úvodním článku, nejjednodušší možností pro domácí tisk fotografií je využití kompaktních, anebo řekněme spotřebních termosublimačních fotografických tiskáren. V tomto článku si představíme vybrané modely. Ukážeme si ale také několik tiskáren určených k náročnějšímu a profesionálnímu použití. A nahlédneme „pod pokličku“ využití této technologie tisku v komerčních provozovnách. 


1 – Kompaktní modely pro domácí použití

Canon Selphy ES40

Kompaktní termosublimační fotografická tiskárna se zabudovaným hlasovým průvodcem v sedmi jazycích. Česky sice neumí, ale to nevadí – její obsluha je velmi jednoduchá a provoz zcela bezproblémový. A nejenže mluví, je i inteligentní: klidně můžete zapomenout otevřít horní kryt pro průchod papíru a odkládání hotových fotek – otevře si ho sama a začne tisknout, přičemž podavač listů ze zasunuté kazety pracuje automaticky. Kazeta Easy Photo Pack obsahuje papíry a fólii s nanesenou barvou a ochrannou laminátovou vrstvou. Manipulace s ní je velmi snadná.

Pro ovládání slouží přehledně uspořádaná tlačítka a rolovací kolečko Easy-Scroll Wheel a integrovaná směrová tlačítka. Kolečko umožňuje snadné prohlížení snímků a rychlý výběr funkcí pro jejich úpravy. Tříapůlpalcový displej kvalitně zobrazuje menu, snímky a efekty před tiskem. Menu je dostupné i v češtině. Pro prohlížení, úpravy snímků a tisk je použit program Selphy Photo Print v1.1 a na disku Solutions je dalších 19 rámečků a 20 vodoznaků, dostupných po propojení tiskárny s počítačem.


Tiskárna umožňuje rychlou automatickou optimalizaci snímků. Funkce detekuje obličeje na fotografiích, upravuje šum, jas, barevný odstín a retušuje efekt červených očí. Tlačítko kreativního tisku zase nabízí možnost upravovat snímky uživatelsky a možné je i vytvořit kalendář, potisky, vybírat dekorativní rámečky, přidávat kliparty a textové bubliny. Nechybí filtr vyhlazení pleti zlepšující tón a texturu lidské pokožky.

Uživatel je limitován jen malým formátem výtisků. Na druhou stranu pohlednicová velikost cca 15 × 10 cm je i u nás velice oblíbená. Navíc je možný i tisk formátu L 12 × 9 mm, kreditní karty 9 × 5 cm a také samolepky velikosti kreditní karty. Tiskárna není žádný rychlostní rekordman: tisk formátu americké pohlednice jí trvá téměř minutu, tisk velikosti kreditní karty asi půl minuty.


Možný je přímý tisk z připojeného fotoaparátu, který je kompatibilní s technologií PictBridge, z paměťových karet CF, SD/SDHC, miniSD, miniSDHC, microSD, microSDHC, MMC, MMCplus, HC MMCplus, MS, MS PRO, MS Duo, MS PRO Duo a pomocí adaptéru i xD, MMCmobile, MMCmicro, RS-MMC a MSmicro. Samozřejmě je možný i tisk z počítače, ke kterému tiskárnu připojíme standardním USB kabelem. Ten není součástí balení, je třeba ho pořídit extra. Dokoupit je možno i jednotku Bluetooth BU-30 s bezdrátovým přenosem dat pro přímý tisk z mobilního telefonu s fotoaparátem a kapesního počítače PDA s rozhraním Bluetooth v.1.1 a vyšší. Tisknout je možno jen fotografie ve formátu JPEG.

Použit je sublimační tiskový systém s tepelným přenosem na bázi barviva řízený procesorem DIGIC II. Maximální rozlišení je 300 × 600 dpi. Na fólii jsou naneseny tři barevné inkousty s povrchovou úpravou, možno je použít i černý a bílý (černý inkoust s povrchovou úpravou), anebo zlatý/stříbrný (3 barevné inkousty s povrchovou úpravou a zlatý/stříbrný). Každá barva má až 256 úrovní při 24bitové barevné hloubce. Fotografie mají kvalitu, jakou nabízejí komerční fotolaboratoře, trvanlivost výtisků je 100 let a odolná lesklá povrchová vrstva je chrání před nečistotou a otisky prstů. Cena je 3990 Kč.


Canon Selphy CP800

Nejnovější kompaktní fotografická tiskárna řady Selphy, umožňující snadný, rychlý a kvalitní tisk fotografií v pohodlí domova. Nahradila model CP780, oproti kterému nabízí několik vylepšení, více kreativních funkcí, všestrannější využití a je také menší. Dodávána je v bílém a černém provedení s tím, že černá verze má podavač papíru bílý. Také tato tiskárna umožňuje zhotovení barevně korektních fotografií do rodinného alba, ale je také zajímavou alternativou pro malé podniky, které potřebují tisknout průkazové fotografie nebo poskytovat služby okamžitého tisku fotografií.


Uživatelské rozhraní je jednoduché a snadno ovladatelné – i díky velkým tlačítkům a barevnému displeji s úhlopříčkou 6,2 cm (2,5 palce). Tisk jedné fotografie formátu 10 × 15 cm trvá přibližně 47 sekund. Tisknout můžete přímo z celé řady kompatibilních paměťových karet, ze zařízení kompatibilních s rozhraním PictBridge, kupříkladu z digitálních fotoaparátů nebo videokamer, a také z některých USB pamětí a mobilních telefonů, a to rychle, pohodlně a bez použití počítače.


K produkci nejlepších výsledků za všech okolností je tiskárna SELPHY CP800 vybavena funkcí Auto Image Optimize (Automatická optimalizace obrazu), která analyzuje tváře, kontrast a jas snímku, a následně provede potřebné korekce tak, aby byl snímek optimálně jasný, ostrý a v nejlepší možné kvalitě. Kromě toho mohou uživatelé použít funkci Smooth Skin (Hladká pleť), která vyhlazuje drobné vady pleti, takže portréty jsou lichotivější. Pro jemnější vyladění fotografií lze jas upravit také manuálně.

Použitá termosublimační technologie generuje jemné, lesklé výtisky s vynikající tonální gradací, se kterými můžete manipulovat bezprostředně po vytištění. Speciální povrchová úprava zabraňuje poškození obrazu při polití vodou a udržuje bohaté a živé barvy až 100 let při uložení ve fotoalbu. Tisknout můžete fotografie ve formátu „americké pohlednice“, tedy 10 × 15 cm, ve velikosti velikosti L, vizitek a průkazkových podobenek, respektive umožňuje tisk fotografií v různém rozvržení. Kromě režimu ID Photo lze tisknout různé běžně používané velikosti průkazových fotografií na jeden list papíru. Shuffle layout (Promíchané rozvržení) rozmístí několik snímků na jednu stránku zajímavým způsobem, takže uživatelé mohou vytvářet různé působivé kompozice ze svých fotografií.


K dispozici máte funkce Mé barvy. Rozšiřuje možnosti kreativity použitím režimů jako Vivid (Živé barvy), Neutral (Neutrální), Sepia (Sépie), Positive Film (Pozitivní film) a Black & White (Černobíle) přímo v tiskárně. Další možnosti se nabízejí po připojení tiskárny k počítači. Software SELPHY Photo Print umožňuje přidávat rámečky, textové bubliny a kliparty prostřednictvím kreativního a intuitivního rozhraní s hlasovými instrukcemi.

Model Selphy CP800 nabízí plně mobilní tisk na cestách, pokud si dokoupíte volitelný akumulátor. A v případě potřeby můžete tiskárnu zajistit bezpečnostním kabelem, například Kensington lock. Cena je 2990 Kč.


Sony DPP-FP90

Obdobně vynikající kvalitu tisku jako termosublimační tiskárny Canon poskytují i modely od Sony. Toto je starší provedení, nicméně optimalizaci tisku fotografií má na starosti mikroprocesor Bionz a technologie TruFast. Oba systémy se podílí i na rychlosti tisku. Ta je při tisku z paměťové karty přibližně 45 s, formát fotografie je 10 × 15 cm.

Systém používá rozlišení 300 × 300 dpi, barevnou hloubku 24 bitů a zobrazí 256 úrovní × 3 barvy, tj. 16,7 milionu barev. Ovládání je jednoduché a příjemné, a to i díky 3,6“ barevnému displeji Clear Photo LCD s poměrem stran 4:3 a s rozlišením 230 kpx. Díky podpoře PictBridge tiskárna umožňuje přímý tisk ze všech kompatibilních zařízení, nechybí čtečka paměťových karet s přímými sloty pro paměťové karty MemoryStick, SecureDigital a CompactFlash. Mínusem je rozhraní pro připojení k počítači USB 1.1 a jediný formát fotografie (10 × 15 cm).


Sony DPP-FP97

Novější řešení představuje tato pokročilá, plně vybavená fototiskárna s 3,5palcovým displejem s možností naklonění pro zobrazování náhledu snímků. Má i výstup miniHDMI pro připojení k televizoru a zobrazení snímků na velké obrazovce s vysokým rozlišením. Samostatnou činnost bez použití počítače umožňuje výkonný obrazový procesor BIONZ a pokročilé funkce vylepšení obrazu bez použití počítače a také sloty pro paměťové karty Memory Stick, SD/SDHC, xD, CompactFlash nebo Microdrive. Možný je i přímý tisk z připojeného fotoaparátu. Tiskárna má přibližně 20MB vnitřní paměť, do které lze uložit až 50 dvoumegapixelových snímků a akceptuje i obrazové soubory s mimořádně vysokým rozlišením, a to až do 9240 × 6930 pixelů (64 megapixelů).


Tisk je velice kvalitní a na výtisk velikosti 4 × 6 palce (10 × 15 cm) si počkáte přibližně 45 sekund. Tiskárna má automatická korekce široké řady běžných obrazových problémů plus zábavné kreativní funkce tisku. Pomocí tlačítka Automatické retušování snadno vyřešíte běžné problémy bez použití počítače. Systém nabízí funkce korekce jevu červených očí, korekce expozice s funkcí Rozpoznání obličeje, korekce zaostření, vyhlazení pokožky, korekce vyvážení bílé a automatickou kompenzaci změn světla. A má i pokročilé funkce kreativního tisku. Ty zahrnují snadno použitelné šablony pro tvorbu průkazových fotografií, tisků rozvržení, kalendářů, alb, rámečků atd. atp.


Panasonic Lumix KX-PX20M

Domácí termosublimační tiskárna s tiskovým rozlišením 300 × 300 dpi, gradací 256 úrovní na barvu a velmi snadným použitím i bez počítače díky moderním technologiím, jednoduchému uživatelskému rozhraní s průvodcem a displeji s úhlopříčkou 3,6 palce typu IPS-TFT LCD s rozlišením 230 kpx. Umožňuje i jednoduchou editaci snímků, vytvoření kalendáře a přání, výběr šablon, nebo úpravu barevnosti (teplé/chladné podání, sépie, olejomalba apod.). Tisk formátu „americké pohlednice“ (10,1 × 15,24 cm) doplňuje širokoúhlý s poměrem stran 16:9 (10,1 × 18 cm). Kromě portu USB a rozhraní PictBridge je tiskárna vybavena slotem pro paměťové karty SD a MMC. Použít je možno snímek s maximálním rozlišením 6144 × 4096 px.


A kolik ta legrace stojí?

Tiskárny jako takové tak od dvou do pěti a půl tisíc korun s daní. Některé starší modely v doprodeji pod 2 tisíce. Výrobci nabízejí většinou set s jedním či více tiskovými balíčky, tj. fólie s barvami + papíry.
A samotný výtisk? Kupříkladu barevný kit Canon KP-36IP (36 fotek 10 × 15 cm) seženete za cca 290 korun s daní (doporučená cena Canon je 349 Kč), tzn. cena jedné fotografie formátu „americké pohlednice“ je 8 Kč. Canon ovšem nabízí také balení EP-P50 s 50 papíry 10 × 15 cm anebo „trojbalení“ KP-36IP, tj. 108 fotek 10 × 15 cm za 790 Kč s DPH a pak 1 výtisk vychází na 7,30 Kč s DPH. Černobílý set Canon P25BW obsahuje 25 listů papíru 10 × 15 cm (přesně 10 × 14,8 cm) a seženete jej za 290 Kč s DPH, tudíž cena 1 výtisku je 11,60 Kč (doporučená prodejní cena Canon je 269 Kč a pak cena výtisku vychází cca 10,80 Kč s DPH). Pro srovnání sada Sony SVM-F80P, která obsahuje 2 fólie a 80 papírů 10 × 15 cm je v prodeji za 890 Kč s DPH, tzn. jeden výtisk vychází na cca 11 Kč s DPH. V nabídce je ale také třeba trojbalení SVM-F120P za 1190 Kč pro vytištění 120 fotek 10 × 15 cm a v tomto případě jeden výtisk vychází na 9,90 Kč s DPH.

POZOR: Nabídka a ceny se mění! Tyto informace tudíž berte jen jako orientační a před samotným nákupem si zjistěte aktuální ceny a nabídku!

2 – Specialitky: „2 v 1“ – tiskárna a digitální fotorámeček v jednom

Reflecta VisiPRINT 80T

Jediné stylové a kompaktní zařízení sdružuje osmipalcový LCD rámeček rozlišením 800 × 600 obrazových bodů a integrovanou termosublimační fotografickou tiskárnu s rozlišením tisku 800 × 600 dpi. Umožňuje prohlížení obrázků ve formátu JPEG a současně vybrané okamžitě vytisknout. Displej má kvalitní barevné podání, 1GB vnitřní paměť, multislot na paměťové karty CF, SD/MMC, MS a xD a USB port.


V balení je kazeta plus „papíry“ pro vytištění 36 fotografií formátu 10 × 15 cm a dálkový ovladač. Cena zařízení je 6490 Kč. Cena setu papíru a kazety s fólií pro 36 výtisků á 10,90 Kč = 395 Kč a Double Set papíru + kazety s fólií (72 výtisků á 9,99 Kč) = 719 Kč.


Sony DPP-F800 Combi

Nápadité zařízení „dva v jednom“ – plně vybavený fotorámeček v kombinaci s barevnou termosublimační fotografickou tiskárnou. Ta je diskrétně připojena k zadní stěně rámečku, snadno se obsluhuje a hlavně – za minutu a kousek vám vytiskne kvalitní lesklé fotografie potažené ochrannou vrstvou, a to zcela bez použití počítače. Uživatel může měnit rozměry nebo snímky oříznout a mezi kreativní funkce patří i snadno použitelné šablony pro vytváření průkazových fotografií, výtisků v rámečcích a kalendářů.

Digitální rámeček má 8palcový (20,3 cm) LCD panel s nastavitelným úhlem (je výklopný). Jedná se o WVGA displej s poměrem stran obrazu 16:10 a s podsvícením pomocí LED. Možná jsou různá zobrazení hodin a kalendáře, nechybí budík a časovač. Automatický snímač orientace otáčí snímky pro správné zobrazení při poloze rámečku na výšku a na šířku. K dispozici je 256 MB paměti, konektor USB pro připojení Flash paměti s USB, čtečka paměťových karet CompactFlash, Memory Stick/MS Duo, SD, SDHC a MMC a xD a port miniUSB pro připojení k počítači nebo velké externí tiskárně. Přibalen je dálkový ovladač. Cena je 5100 Kč


3 – Řešení pro náročné a profesionální použití

Shinko/Sinfonia SP-310

Malá kompaktní tiskárna, označovaná také „bezpočítačová ID“. Sublimační tisk s tepelným přenosem barviva z fólie používá také rozlišení 300 dpi, tisknout však lze jen na formát 10,2 × 15,2 cm (4 × 6 palce). Kapacita papíru je 50 archů, rychlost tisku cca 60 s/arch. Je vybavena čtečkou pro paměťové karty CF, xD, MS, SD/MMC, portem USB 2.0 s podporou PictBridge a malým displejem, tudíž umožňuje použití bez počítače – a díky speciálnímu režimu dokonce tisk průkazových fotografií nejrůznějších formátů. Ovládání je snadné, stejně jako nastavení oblasti tisku, stejně jako polohy a velikosti fotografií pomocí volby formátu a flexibilních vodítek. Cena je 3700 Kč bez DPH.


Shinko/Sinfonia CHC-S9045

Digitální fototiskárna určená primárně pro komerční použití, zejména v sestavách FOMEI μLAB. Používá tiskové rozlišení 300 dpi. Barevná fólie YMC („ink ribbon“) má jako u všech termosublimačních tiskáren i ochrannou vrstvu, která díky speciálnímu postupu firmy Sinfonia Technology může být buď matná, nebo lesklá. Papír je v roli a má automatické podávání. Umožňuje tisk fotografií několika formátů: 8,9 × 12,7 cm (9 × 13 cm), 10,2 × 15,2 cm (10 × 15 cm, americká pohlednice), 12,7 × 17,8 cm (13 × 18 cm), 15,2 × 22,9 cm (15 × 22 cm) a samolepka 9,2 × 14,6 cm. Vygenerování fotografie 10 × 15 cm trvá 19 s. Cena je 19 950 Kč bez DPH a v akci zákazník dostává zdarma 1000 fotografií.


Obě tiskárny představují hlavně levné profesionální řešení výroby fotografií kdekoli je potřeba, včetně malé provozovny i práce v terénu, na různých kulturních a sportovních akcích, svatbách, obřadech, párty, ve školách a podobně. Jsou jakýmsi malým soukromým minilabem a umožňují mít pod kontrolou celý proces od pořízení záběrů po tisk fotografií. Plusem řešení microLAB také je, že ke každé tiskárně je nabízen individuální zákaznický ICC profil vztažený k danému sériovému číslu tiskárny. První takový profil je navíc zdarma. Doporučená rekalibrace u termosublimační technologie je po 5000 výtiscích 10 × 15 cm (u inkjetové technologie asi desetinásobek).


HiTi P510S a P510K

Termosublimační fotografické tiskárny HiTi řady 5 představují kompaktní, snadno přenosné a samostatně použitelné digitální minilaby bez nutnosti připojení k počítači. Umožňují tisk fotografií od formátu 10 × 15 po 15 × 23 cm. Model S, ideální pro fotografy, má menší displej, model K, použitelný jako komerční fotokiosek, má velký dotykový displej.

Poslouží jako „digitální mobilní studio" pro okamžitý tisk fotografií kdekoli je třeba. Využívají nový obrazový procesor OEE II s 10bitovým zpracováním barev namísto 8bitového. Tato exkluzivní technologie HiTi s větší barevnou hloubkou přináší excelentní barevné podání se zářivými barvami a přirozenějšími, souvislejšími tonálními přechody. Obě tiskárny tak nabízejí profesionálům i amatérům nejlepší kvalitu barevného výstupu.


HiTi Color Technology uživatelům nabízí také dva barevné styly: HiTi Classic Color pro krásné, jasné podání pleťových tónů a tedy vysokou kvalitu portrétů a obecně fotografií s lidmi a HiTi Lucido Color pro zlepšení barevnosti krajinářských snímků se živými barvami a optimalizovaným kontrastem.

Obě fototiskárny jsou koncipované pro snadné, bezproblémové použití. Model S má výklopný displej a intuitivní ovládání několika tlačítky. Jeho „Hot Key Design" zahrnuje i tlačítko „Edit" pro rychlou volbu nejvhodnějšího režimu tisku.


Dostupnější model P510S uvítají především profesionální uživatelé, kteří potřebují nebo chtějí tisknout fotografie i na různých akcích, fotografují na několika místech a poskytují zákazníkům vytištěné fotografie okamžitě po fotografování, anebo ještě v průběhu akce. Jako příklady typického využití lze uvést svatby, křtiny, firemní akce, společenské, kulturní a sportovní akce, školní akce.

Rozlišení barevného termosublimačního tisku je 300 × 300 dpi a velikost výtisků 10 × 15, 13 × 18, 15 × 20 a 15 × 23 cm. Rychlost tisku cca: 10 × 15 cm 12 s, 13 × 18 cm 18 s, 15 × 20 cm 19 s a 15 × 23 cm 21 s.

K dispozici jsou sloty pro paměťová média: karty CF & MicroDrive, SD/SDHC/MMC, MS/MS Pro, USB Pen Drive. V balení je software ID Creator, eFrame Converter, IDQuickDésirée a EventDésirée Deluxe. Ceny s DPH jsou následující: 510S = 29 990 Kč a kiosek HiTi 510K = 42 490 Kč.


Mitsubishi CP9550DW

Výkonná termosublimační tiskárna primárně určená pro komerční použití. Pro maximální kvalitu tisku používá Dual Line Technology s dvojnásobným počtem topných prvků: výsledkem jsou jasnější výtisky s výbornými detaily. Navíc technologie Adaptive Thermal-Head Management Engine MAM zajišťuje kvalitní barvy a rychlý tisk díky pulsnímu řízení termální hlavy. Tiskne 5 formátů fotografií až do velikosti 15 × 23 cm. Tisk formátu 10 × 15 cm v režimu FINE trvá cca 16 s a náklady na tento formát činí 2,90 Kč bez DPH. Tiskárnu lze připojit k PC nebo MAC. Cena je 29 990 Kč bez DPH.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ