OEHLING RÁDCE : INKJETY PRO DOMÁCÍ TISK FOTOGRAFIÍ

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Tiskárny

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Inkjety pro domácí tisk fotografií

V prvním článku jsme si stolní fotografické tiskárny rozdělili podle používané technologie tisku a naznačili jsme, že pro domácí tisk fotografií je nejlepší tisk termosublimační a inkoustový. První je skutečně vhodný pouze pro tisk fotografií, respektive produktů, u kterých je fotografie podstatná, tzn. pohlednic, blahopřání, podobenek pro nejrůznější průkazky atp. a u domácích tiskáren jsme omezeni také formátem. V tomto článku se „podíváme na zoubek“ stolním inkjetovým tiskárnám, které umožňují tisk až formátu A4.


Inkjetové tiskárny a „multifunkce“

Výhodou inkoustových tiskáren je relativně nízká pořizovací cena, dobrá barevná věrnost tisku a barevný rozsah (široký gamut), kvalitní kresba a celkově realistický tisk (přirozeně závisí na řadě faktorů včetně typu a kvality použitého potisknutelného média).

Oproti termosublimačním tiskárnám jsou inkoustové univerzálně použitelné. To platí zejména pro modely s tiskem do formátu A4, které je možno využívat pro tisk fotografií i dokumentů či prezentací, stránek z webu či k potisku CD/DVD médií. Široký je také výběr potisknutelných médií, a to jak druhů/typů, tak formátů.


Musíme ovšem počítat s vyššími náklady na inkousty a potisknutelná média s tím, že samozřejmě může ušetřit, ale riskuje snížení kvality výtisků. Poslední dobou výrobci nabízejí stále více tiskáren jako součást vícefunkčních zařízení, která mají ještě širší využití. Představují kompaktní, praktické a univerzální řešení. Jedno zařízení je současně inkjetová tiskárna, plochý skener a kopírka, černobílá i barevná. Některé modely jsou vybaveny i faxem. Tiskárny jsou řešené tak, aby zvládaly nejen rychlý tisk dokumentů, ale i kvalitních fotografií ve vysokém rozlišení. Některé modely umí i oboustranný tisk, případně mají automatický podavač papíru, a lze je použít i k potisku vhodných médií CD/DVD/Blue-ray.

V současné době většina zařízení umožňuje bezdrátovou komunikaci pomocí Wi-Fi připojení, ale některá podporují i Bluetooth a tudíž i přímý tisk fotografií zaslaných z multifunkčních mobilních telefonů s fotoaparátem. Multifunkční zařízení samozřejmě výborně poslouží i v domácí či malé kanceláři anebo redakci, nejlepší modely i jako „pomocné přístroje“ ve studiu nebo ateliéru a kvalitou fotografického tisku i skeneru uspokojí i náročné uživatele.


Rozdělení inkoustových tiskáren

Pro rozdělení inkoustových tiskáren můžeme zvolit různá hlediska a kritéria. Jedním ze základních je maximální formát tisku. Pak pro naši potřebu můžeme počet kategorií omezit na tři: první je do formátu A4, druhá do formátu A3/A3+ a třetí, to jsou tiskárny velkoformátové, které ovšem přesahují zaměření našeho FotoRádce. My se zaměříme na modely, které můžeme také nazývat stolní.

Z uživatelského hlediska je velice praktické rozdělení na samostatné inkjetové tiskárny a na ty, které jsou součástí výše zmíněných multifunkčních zařízení. A ještě musíme zmínit třetí hledisko, které je pro nás, fotografy, velice důležité, a to vhodnost tiskárny pro tisk fotografií. Řada inkoustových tiskáren je univerzálně použitelná s tím, že hlavní náplní má být tisk dokumentů, tedy kancelářské využití. Přirozeně lze jimi tisknout i fotografie, ale ochudíme se o některé funkce, případně také o specializovaný software, možnost použít určitá speciální potisknutelná média a nebudeme moci dosáhnout nejvyšší kvality tisku, což platí hlavně o neutrálním černobílém tisku s jemnými přechody šedé škály.


Naopak tiskárny koncipované jako fotografické je možno zcela bez omezení použít i k běžnému tisku dokumentů, mají i režim rychlého tisku s úsporou inkoustu. S těmito skutečnostmi souvisí i další důležité hledisko pro posuzování a rozdělení inkoustových tiskáren: Nejlevnější modely, většinou univerzálně použitelné „kancelářské“, mají pouze dva zásobníky inkoustu – jeden s černou barvou, druhý s trojicí barev – modrou, žlutou a fialovou. Nevýhodou je, že dojde-li nám kupříkladu žlutá barva (a ta často dojde dříve, než modrá a fialová – samozřejmě záleží, jaké motivy fotografií tiskneme, ovšem je-li to často lidská pokožka, je prostě spotřeba žluté barvy vyšší), zatímco jsou-li jednotlivé barvy v samostatných zásobnících, můžeme vždy vyměnit jen tu barvu, která nám právě došla.


Pro obrazovou kvalitu fotografií je také důležité, že specializované fotografické tiskárny nemají jen čtyři základní barvy, tedy černou (většinou jednu pro tisk dokumentů, druhou pro tisk fotografií) a modrou, žlutou a fialovou, ale navíc ještě šedou a také světle modrou a světle fialovou pro precizní a jemné podání polotónů a jejich přechodů. Toto vše platí jak pro samostatné tiskárny, tak ty, které jsou součástí vícefunkčních zařízení.


Rozlišení tiskáren

Je udáváno v dpi – dots per inch, v bodech na palec (~2,54 cm), a ukazuje, jak jemný rastr tiskárna vygeneruje. Základní rozlišení 300 dpi rastruje s hustotou 300 bodů na palec. U tiskáren je rozlišení udáváno buďto ve dvou rovinách, vodorovné (řádek) x a svislé (sloupec) y, např. 2400 × 2400 dpi, anebo je uveden jen jeden údaj, např. 2400 dpi. Každopádně rozlišení tiskáren je mnohem vyšší než dokáže rozlišit lidské oko, aby bylo možno barvy lépe rastrovat. Ale samozřejmě také platí, čím vyšší rozlišení, tím větší zatížení počítače, pomalejší tisk a také vyšší spotřeba inkoustu.


TIP Otty Závěrky pro kvalitní černobílý inkjetový tisk fotografií
Cesta k černobílé fotografii je dnes, v digitální době, velmi snadná. Možná až příliš, což s sebou nese i leccos negativního. Uživatelé digitálních fotoaparátů můžou přímo fotografovat v černobílém režimu, anebo následně použít různé způsoby, jak z barevné fotografie vytvořit černobílou. Neměli bychom ale zapomínat na důležitou věc: Skutečná černobílá fotografická tvorba, to je záležitost zcela specifická, a to počínaje správným fotografickým viděním. Je třeba se naučit, natrénovat, jaký bude převod barevných tónů do šedé škály, respektive od černé po bílou, a to včetně použití snímacích filtrů a dalšího příslušenství. Věnovat pozornost skladbě fotografického obrazu, umět pracovat s hlavním skladebným prvkem a prvky podpůrnými, se světlem a stínem. A chceme-li si svoji černobílou digitální tvorbu ovlivňovat od vyfotografování do vytištění – a až do ořezu a vložení do rámečku, tedy po konečnou adjustaci, pak je samozřejmě také velmi důležitý výběr tiskárny a médií, na která budeme tisknout.


A MĚJTE NA PAMĚTI: Některé motivy se pro černobílé zpracování vůbec, ale vůbec nehodí…


Tři klíčové rady pro domácí inkoustový tisk kvalitních fotografií:

1) Používejte moderní tiskárnu. Nepoužívejte extrémně bílé, chemicky bělené papíry, neboť obraz dlouho nevydrží kvalitní.
2) Pro jednoduché vyladění své „domácí digitální fotolaboratoře“ je dobré začít s tiskem černobílých fotografií a vhodně doladit nastavení tiskového ovladače. Je-li neutrální tón reprodukce znehodnocen purpurovým nádechem, v ovladači stáhneme purpur, případně zesílíme barvu doplňkovou, tedy zelenou. Připomínka školních znalostí: doplňkové páry jsou purpurová – zelená, azurová – červená a žlutá – modrá. Vhodné je mít dobře seřízený monitor, nejlépe správně kalibrovaný, nejlépe sondou (kolorimetrem), anebo alespoň pomocí utility Adobe Gamma Loader.
3/ Používat kvalitní, nejlépe osvědčená potisknutelná média. Určitě můžeme dát na doporučení výrobce tiskárny, anebo použít produkty některého z tradičních výrobců z Německa a Švýcarska.


Další podrobnosti najdete u jednotlivých modelů tiskáren a multifunkčních zařízení, které si postupně představíme, a hlavně u recenzí, které budeme uveřejňovat postupně.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ