OEHLING RÁDCE : TIPY NA INKOUSTOVÉ TISKÁRNY A MULTIFUNKCE

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Tiskárny

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Tipy na inkoustové tiskárny a multifunkce

Několik příkladů samostatných stolních inkoustových tiskáren i těch, které jsou součástí multifunkčních zařízení spolu s plochým skenerem, kopírkou a v některých případech i faxem. Poslouží vám při výběru první, anebo nové tiskárny, kterou můžete použít pro domácí tisk fotografií, ale také různých dokumentů a podle potřeby i pro potisk vhodných médií CD, DVD, Blue-ray a tvorbu bookletů. Zastoupeny jsou různé modely čtyř výrobců: Canon, Epson, Hewlett-Packard a Lexmark.


Canon PIXMA MP490

Základní, cenově dostupný model v nabídce multifunkcí s inkoustovým tiskem Canon – a s nejnižší pořizovací cenou, pokud jde o zařízení vybavené sloty pro paměťové karty, ze kterých je možný přímý tisk bez nutnosti připojení k počítači. Pro ovládání slouží 4,5cm TFT displej. Tisková inkoustová technologie používá 4 inkousty ChromaLife100+ a rozlišení tisku je až 4800 × 1200 dpi. Mínusem je skutečnost, že přístroj používá inkoustové kazety FINE s integrovanými tiskovými hlavami.


Skener má rozlišení 1200 dpi. Program pro skenování, MP Navigator EX, nabízí i funkci OCR – Optical Character Recognition pro skenování textu.

MP490 pořídíte za doporučených 2290 Kč.


Canon PIXMA MP550/MP560

Nejoblíbenější multifunkční zařízení Canon. Cenově dostupné modely, jejichž výhodou je použití oddělených zásobníků s barvami, což je příznivé z hlediska ekonomiky tisku. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma modely: MP560 umožňuje i bezkabelové připojení do domácí sítě pomocí Wi-Fi. Přímý tisk je možný z fotoaparátu připojeného pomocí rozhraní PictBridge, nebo z paměťové karty, dokoupit je možno i modul Bluetooth. Pro ovládání slouží 5cm TFT displej a rolovací kolečko Easy-Scroll Wheel. Tisková inkoustová technologie používá tiskovou hlavu FINE a ContrastPLUS a 5 inkoustů ChromaLife100+ v samostatných zásobnících. Rozlišení tisku je až 9600 × 2400 dpi.


Skener má rozlišení 2400 dpi. Barevná hloubka skenování je 48/24 bitů (RGB po 16/8 bitech) a polotóny, odstíny šedé, mají 16/8 bitů. Program MP Navigator EX nabízí i funkci OCR pro skenování textu.

Ceny: MP550 = 2790 Kč a MP560 = 4290 Kč.


Canon PIXMA MP640

Komplexní multifunkce. Na rozdíl od modelů 550/560 nabízí i automatický oboustranný tisk a potisk médií CD, DVD, Blue-ray. Samozřejmě nabízí připojení Wi-Fi a Ethernet. Možný je přímý tisk z fotoaparátu připojeného pomocí rozhraní PictBridge, nebo z paměťové karty, dokoupit je možno i modul Bluetooth. Pro ovládání slouží 7,5cm TFT displej a rolovací kolečko Easy-Scroll Wheel. Tisková inkoustová technologie s tiskovou hlavou FINE a ContrastPLUS používá 5 inkoustů ChromaLife100+ v samostatných zásobnících. Rozlišení tisku je až 9600 × 2400 dpi.


Skener má rozlišení 4800 dpi. Barevná hloubka skenování je 48/24 bitů (RGB po 16/8 bitech) a polotóny, odstíny šedé, mají 16/8 bitů. Funkce OCR je dostupná v programu MP Navigator EX.

Doporučená cena je 4990 Kč.


Canon Pixma MG6150

Druhé nejvyšší multifunkční zařízení hned po MG8150, které si představujeme v samostatné recenzi. Také tento model má nový nápaditý inteligentní systém ovládání dotekem Intelligent Touch System. Obsluha je díky němu intuitivní a příjemná. Základem je dotykový panel se světelnou signalizací a uživatelské rozhraní s navigací pomocí systému nabídek a světelným zvýrazněním dostupné funkce a možné operace. Má i systém rychlého chodu a ovládání Quick Operation s velice rychlým a přímým přístupem k často používaným funkcím.


Tiskárna používá technologii tiskových hlav Canon FINE a systém šesti samostatných zásobníků inkoustu se šedým inkoustem a poskytují vysoce kvalitní tisk fotografií v odstínech šedé i v barvách. Rozlišení tisku je 9600 dpi, objem inkoustové kapičky 1 pl. Bezokrajovou barevnou fotografii formátu 10 × 15 cm vytiskne za cca 20 s. Má systém dvoucestného podávání papíru, integrovanou jednotku automatického oboustranného tisku a funkci přímého potisku kompatibilních potisknutelných disků DVD, CD a Blu-ray. A umožňuje snadný tisk fotografií z Full HD videa pomocí funkce Full HD Movie Print. Software optimalizuje podání detailů ze záznamů s rozlišením až 1080p a s pomocí technologie zdokonalení snímků z videa, Movie Frame Enhancement technology, umí zvýšit rozlišení snímků a potlačit obrazový šum a tak obstarat optimální kvalitu tištěných fotografií.Má integrované ethernetové a Wi-Fi rozhraní, připojení kompatibilních digitálních fotoaparátů, mobilů s fotoaparáty a videokamer je možné prostřednictvím rozhraní IrSimple, PictBridge a volitelné jednotky Bluetooth.Umožňuje kopírování a skenování. Skener má rozlišení 4800 dpi, neumožňuje ale skenování průsvitných předloh. Aplikace Auto Document Fix automaticky optimalizuje kvalitu naskenovaných dokumentů, zlepšuje jejich čitelnost. Kvalitu fotografií optimalizuje intuitivní korektivní aplikace Auto Photo Fix II.

Cena je přibližně 4200 Kč ve velkých eShopech.


Canon Pixma MG5250 a MG5150

Multifunkční zařízení střední třídy s inkoustovou fototiskárnou, skenerem a kopírkou. Vyšší model MG5250 navíc má ve standardní výbavě také Wi-Fi rozhraní. Příjemné a snadné ovládání je založeno na intuitivním uživatelském rozhraní a barevném TFT displeji s úhlopříčkou 6 cm. Nabízejí systém Quick Operation pro rychlé ovládání a snadné, přímé použití často používaných funkcí, např. proces od spuštění zařízení až po vytištění fotografie z paměťové karty je zjednodušen na pouhé dva kroky.


Technologie tiskových hlav Canon FINE má tiskové trysky, generující miniaturní inkoustové kapičky o objemu 1 pikolitr, a umožňuje rozlišení tisku až 9600 dpi. Mají systém pěti samostatně vyměnitelných zásobníků inkoustu Single Ink, který omezuje plýtvání inkoustem na minimum, a šetří tak finanční prostředky. Ve standardní výbavě nabízejí funkci automatického oboustranného tisku, disponují systémem dvoucestného podávání tiskových médií a umožňuje přímý potisk kompatibilních DVD, CD a Blu-ray disků.


Nabízejí ale také funkci tisku fotografií z Full HD videa: Full HD Movie Print Function umožňuje tisknout fotografie z jednotlivých vybraných políček Full HD a HD záznamů pořízených digitálními zrcadlovkami a kompakty Canon. Software optimalizuje podání detailů ze záznamů s rozlišením až 1080p a s pomocí technologie zdokonalení snímků z videa umí zvýšit rozlišení snímků a potlačit obrazový šum.


Oba modely tisknou také rychle: MG5150 vytiskne bezokrajovou fotografii formátu 10 × 15 cm za přibližně 39 sekund a dokumenty tiskne rychlostí cca 9,7 obr./min. černobíle a 6,1 obr./min. v barvách. MG5250 je ještě rychlejší: americkou pohlednici vytiskne za 20 sekund a dokumenty rychlostí cca 11/9,3 obr./min. černobíle/v barvách (dle normy ISO ESAT).

Ceny ve velkých eShopech: MG5250 = 3200 Kč a MG5150 = 2100 Kč.


Canon Pixma MP495 a MP280

Stylová, snadno použitelná a výborně vybavená multifunkční zařízení s příznivým poměrem prodejní ceny a užitné hodnoty. Používají kazety Canon FINE – Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering, které mají tiskové trysky produkující 2pikolitrové kapičky inkoustu. Maximální rozlišení tisku je 4800 dpi. Běžné nedostatky fotografií automaticky opraví technologie Auto-Photo Fix II. Tisk je rychlý. Model MP280 ve výchozím režimu nastaveném výrobcem vytiskne bezokrajovou fotografii formátu 10 × 15 cm v kvalitě fotolaboratoře za cca 43 s a dokumenty tiskne rychlostí cca 8,4 obr./min. v černobílém režimu a cca 4,8 obr./min. v barvách. MP495 fotografii 10 × 15 cm vytiskne přibližně za 41 s a u dokumentů nabízí rychlosti (ISO ESAT) cca 8,8 obr./min. černobíle a cca 5 obr./min. barevně. Také tyto modely umožňují tisk fotografií z Full HD a HD videa a mají technologii zdokonalení snímků z videa.


Ovládání je snadné a stejně tak i použití nabízených kreativních funkcí. Oba modely mají nový ovladač Canon Solution Menu EX s přehledným systémem obrázkových ikon, který zjednodušuje navigaci softwarem a výběr funkcí.


Přibalen je samozřejmě software Canon Easy-PhotoPrint EX, který mimo jiné nabízí různé volby pro tisk fotografií, tvorbu alb a kalendářů, ale také umožňuje přístup na server Flickr. A software Easy-WebPrint EX nabízí inteligentní funkce pro snadný tisk webových stránek, možné je vybrat, vyjmout a sloučit obsah z různých webových stránek do jednoho dokumentu, upravit na jednu tiskovou stránku, anebo vytvořit brožuru.

Ceny: MP495 = 1990 Kč a MP280 = 1690 Kč.


Canon Pixma iP4850

Inkoustová tiskárna nabízející rychlý tisk fotografií a dokumentů. Technologie tiskových hlav Canon FINE generuje inkoustové kapky o objemu 1 pl, umožňuje dosáhnout rozlišení tisku až 9600 dpi a zajišťuje vysoce kvalitní tisk fotografií a čistý, ostrý tisk textu. Tiskárna používá systém pěti oddělených zásobníků inkoustu, které lze vyměňovat samostatně. Tiskne vysokou rychlostí cca 11 obr./min. v černobílém režimu, cca 9,3 obr./min. v barvách a bezokrajovou fotografii formátu 10 × 15 cm vytiskne přibližně za 20 s. K dispozici je funkce automatického oboustranného tisku, dvoucestné podávání papíru a přímý tisk na kompatibilní potisknutelné disky DVD, CD a Blu-Ray.


Nabízí také vyspělý software a unikátní funkci tisku fotografií z Full HD videa – Full HD Movie Print Function, umožňující snadný a kvalitní tisk fotografií z videozáznamů – z jednotlivých vybraných políček videozáznamů pořízených pomocí digitálních zrcadlovek a kompaktů Canon. Software zajišťuje vynikající podání detailů ze záznamů nasnímaných s rozlišením 1080p, umí zvýšit rozlišení snímků i snížit hladinu obrazového šumu.

Zdokonalená verze aplikace Easy-WebPrint EX nabízí inteligentní, a přesto snadný tisk internetového obsahu. Můžete vyjímat, kombinovat a tisknout stránky z webu a také tisknout brožury z vyjmutých webových stránek, do nichž lze vkládat i vlastní obrázky. Program také umožňuje snadný tisk fotografií a kreativních materiálů a navíc poskytuje přímý přístup na Flickr.

Cena je 2200 Kč ve velkých eShopech.


Epson Stylus Photo PX650

Model vyhovující potřebám fanoušků digitální fotografie. Tiskovou kvalitu fotografií zajišťuje šestibarevná technologie Micro Piezo, vysoké rozlišení tiskárny s maximem 5760 × 1440 dpi a fotografický inkoust Epson Claria na bázi barviva se širokým tónovým rozsahem barev, který je ideální pro tisk živých, realistických fotografií. Barvy mají plynulé přechody a jemné odstíny tónů a dlouhou trvanlivost. Inkousty jsou v samostatných zásobnících. Možný je i potisk disků CD a DVD.

S využitím LCD panelu s úhlopříčkou 6,3 cm lze snímky upravovat bez připojení k počítači a tisknou přímo z paměťové karty nebo připojeného fotoaparátu. Skener pracuje s rozlišením 1200 dpi.

Cena: 3990 Kč.


Epson Stylus Photo PX710W

Model s podporou vysokého rozlišení, bezkabelového připojení Wi-Fi a ethernetové připojení, který výrobce směřuje především pro použití v moderní domácnosti. Díky integrovaným zásobníkům papíru je mnohem menší než většina ostatních modelů: výška je jen 15 cm! Pro tisk dokumentů nebo fotografií můžeme použít PC, Mac nebo iPhone...

Automatický výběr zásobníků formátu A4 a fotografického papíru umožňuje, aby byl obyčejný i fotografický papír vždy připraven k použití, možný je také potisk vhodných disků CD a DVD. Možné je prohlížet, upravovat a tisknout fotografie přímo z paměťové karty pomocí 6,3cm LCD a přímo tisknout z fotoaparátů s podporou rozhraní PictBridge. PX710W využívá technologii tiskové hlavy Micro Piezo a fotografický inkoust Epson Claria v šesti samostatných zásobnících.


Skener pracuje s rozlišením 2400 dpi. Přibalen je software OCR – Optical Character Recognition pro skenování textu.

Doporučená cena tohoto modelu je 5290 Kč.


Epson Stylus Photo PX660

Toto multifunkční zařízení typu „3 v 1", s funkcí inkoustové tiskárny, skeneru a kopírky, je v prodeji od začátku prosince 2010. Je optimální pro fotoamatéry, kteří mimo jiné ocení snadnou obsluhu prostřednictvím barevného displeje s úhlopříčkou 6,3 cm a dotykového panelu s inteligentní navigací.

Tiskárna používá inkoust Epson Claria na bázi barviva, který je vhodný i pro tisk ve vysokém rozlišení a umožňuje tisknout fotografie špičkové kvality. Ty bez změny barevnosti vydrží až 98 let zarámované a více než 200 let ve fotoalbu, tedy bez neustálého působení slunečního světla.


Zařízení můžeme používat ve spojení s počítačem, ale i samostatně. Disponuje sloty pro paměťové karty a USB rozhraním pro připojení přenosných pamětí flash – „USB klíčů" a díky podpoře technologie PictBridge je možné tisknout fotografie z přímo připojených digitálních fotoaparátů. Tisk fotografie formátu „americké pohlednice", tedy s rozměry 10 × 15 cm, trvá jen 12 sekund. Uživatelé mohou dát vlastní styl svým CD, DVD a Blue-ray diskům díky přímému potisku vhodných nosičů.

Tiskárna má samostatné zásobníky inkoustu, tudíž je možno vyměnit vždy jen kazetu se spotřebovanou barvou. Navíc je na výběr několik zásobníků s různým objemem inkoustu, uživatelé tedy mohou zvolit takové, které vyhovují jejich tiskovým potřebám.

Při skenování textů je možno využít dodaný OCR software, umožňující převést naskenovaný text do podoby editovatelného dokumentu.

Cena PX660 je 3290 Kč.

HP Deskjet 2050 All-in-One

Kompaktní a cenově dostupné multifunkční zařízení umožňující snadno tisknout, skenovat a kopírovat, které výrobce koncipoval hlavně pro každodenní tisk dokumentů. Tiskárna používá čtyři barevné inkousty ve dvou kazetách, volitelné jsou velkokapacitní kazety XL. K dispozici je indikátor nízké hladiny inkoustu a na tiskárně je umístěno tlačítko pro zrušení tisku. Zásobník papíru má kapacitu 60 listů.

Cena: 1499 Kč.


HP Deskjet 3050 All-in-One

Snadno použitelné multifunkční zařízení zahrnující tiskárnu, skener a kopírku, které lze připojit standardně pomocí rozhraní USB 2.0 a umožňuje i bezdrátové spojení pomocí technologie Wi-Fi 802.11b/g/n s tím, že nastavení bezdrátové sítě je možné jen stiskem tlačítka (pomocí směrovače WPS s integrovaným tlačítkem).

Tiskárna používá technologii termálního inkoustového tisku a čtyři barevné inkousty ve dvou kazetách (černá + tříbarevná: azurová, purpurová, žlutá), volitelné jsou velkokapacitní kazety XL. K dispozici je indikátor nízké hladiny inkoustu a na tiskárně je umístěno tlačítko pro zrušení tisku. Zásobník papíru má kapacitu 60 listů. Rozlišení černobílého tisku je až 600 dpi a barevného až 4800 × 1200 dpi. Maximální rychlost černobílého tisku formátu A4 je až 20 str./min. a barevného až 16 str./min.

Plochý skener má optické rozlišení až 1200 dpi a pracuje s 24bitovou hloubkou. Kopírka má u černobílého i barevného textu a grafiky optimalizované rozlišení až 600 dpi při vstupním rozlišení 300 dpi.


HP Photosmart Plus e-All-in-One

Zařízení umožňuje tisk, skenování, kopírování a vytváření působivých fotografických materiálů – snadno a výhodně, včetně možnosti využít novou technologii HP ePrint pro tisk odkudkoli a z jakéhokoli zařízení, realizovat efektivní webový tisk a včetně funkcí Apps se zkratkami ke hrám Sudoku, blahopřáním, omalovánkám a dalším materiálům a Quick Forms pro tisk zábavných a užitečných šablon, například kalendářů, her nebo poznámkových bloků. Možný je vysoce kvalitní tisk fotografií, ekonomický tisk běžných dokumentů a webového obsahu pomocí intuitivního displeje HP TouchSmart bez použití počítače. Zařízení je snadno použitelné a lze je používat v bezdrátové síti.


Pro snadné a příjemné ovládání a použití zařízení i bez připojení k počítači slouží intuitivní displej HP TouchSmart a také čtečka paměťových karet.


Tiskárna používá čtyři samostatné inkoustové kazety, uživatel může zvolit i velkokapacitní XL, které umožňují vytisknout až 2,5krát více černobílých a barevných stránek. Od tisku běžných dokumentů lze snadno přejít k tisku fotografií pomocí automatického zásobníku na fotopapír formátu 13 × 18 cm.

Cena: 3892 Kč.


HP Photosmart Premium e-All-in-One

Multifunkční zařízení umožňující tisk, skenování, kopírování a využití řady webových aplikací. Tiskárna používá technologii termálního inkoustového tisku s pěti samostatnými inkoustovými kazetami (černá, azurová, purpurová, žlutá a fotografická černá). Kvalita černobílého tisku je maximálně 600 × 600 dpi a barevného až 9600 × 2400 dpi. Rychlost černobílého tisku formátu A4 je až 33 str./min. a barevného až 32 str./min. (a fotografie 10 × 15 cm je vytištěna již za 16 s). Zařízení má standardní vstup pro manipulaci s papírem, vstupní zásobník na 125 listů a zásobník na fotografický papír na 20 listů. Možný je i automatický oboustranný tisk.


Plochý skener pracuje se 48bitovou barevnou hloubkou a má optické rozlišení až 1200 dpi. Optimalizované rozlišení kopírky je až 1200 dpi, vstupní 600 dpi.


Pro ovládání zařízení bez připojení k počítači slouží dotykový displej HP TouchSmart s úhlopříčkou 10,9 cm s vylepšenou technologií dotykových gest. Má sloty pro paměťové karty Memory Stick Duo a Secure Digital/SDHC/MultiMediaCard. Pro připojené slouží USB 2.0 a bezdrátový adaptér 802.11b/g/n.

Cena je 4159 Kč bez DPH.


Lexmark Impact S305

Model určený především pro domácí kanceláře s bezdrátovým připojením Wi-Fi. Díky tepelné inkjetové tiskové technologii Vizix se čtyřmi barvami mají výtisky ostrý text a fotografie živé barvy. Rozlišení černobílého tisku je až 2400 × 1200 dpi a barevného až 4800 × 1200 dpi. Inkousty jsou v samostatných zásobnících.

K dispozici je dvouřádkový podsvícený LCD panel, tisknout je možno přímo z připojeného fotoaparátu pomocí USB přes port PictBridge, z USB flash pamětí a také z paměťových karet SD/MMC, xD a MS/MS Pro (+ další s adaptérem). Skener pracuje se 48bitovou barevnou hloubkou a rozlišením 1200 × 2400 dpi.

Cena: 2284 Kč.


Lexmark Interpret S405

Multifunkční zařízení typu All-in-One, které nabízí čtyři funkce v jednom: inkoustový tisk, skenování, kopírování a faxování. Kromě standardního připojení USB 2.0 a certifikovaného portu PictBridge umožňuje využívat i bezdrátové spojení pomocí technologie Wi-Fi 802.11b/g. K dispozici je multičtečka se sloty pro celou řadu typů paměťových karet. Součástí systému ovládání je dvouřádkový podsvícený LCD s rozlišením 128 × 32 pixelů zobrazující odstíny šedé.


Tiskárna je tepelná inkoustová s tiskovou technologií Vizix se čtyřmi samostatnými inkoustovými kazetami, která nabízí vysokou rychlost i kvalitu tisku a také umožňuje měnit jen ty kazety, ve kterých došel inkoust. A k dispozici jsou i velkokapacitní kazety. Rozlišení černobílého tisku je až 2400 × 1200 dpi a barevného až 4800 × 1200 dpi. Rychlost tisku je až 33 str./min. černobíle a 30 barevně, oboustranný tisk možný není.

 


Plochý skener založený na technologii CIS s barevnou hloubkou 48 bitů má optické rozlišení 1200 × 2400 dpi. Skener nabízí inteligentní funkci skenování vizitek, kdy systém automaticky vkládá kontaktní informace do běžně používaných aplikací pro správu kontaktů.

Doporučená prodejní cena je 2942 Kč.


Lexmark Interact S605

Multifunkční zařízení typu „3-v-1“ – nabízí tři funkce v jednom: inkoustový tisk, skenování a kopírování a samozřejmě kromě standardního připojení USB 2.0 a certifikovaného portu PictBridge je možno využívat i bezdrátové spojení pomocí technologie Wi-Fi 802.11b/g/n. K dispozici je multičtečka se sloty pro celou řadu typů paměťových karet. Pro příjemné ovládání slouží barevný dotykový displej myTouch s úhlopříčkou téměř 11 cm (4,3 palce) a složité úlohy lze řešit pomocí technologie SmartSolution.


Stejně jako všechny nové multifunkce Lexmark, i S605 používá tiskovou technologii Vizix se samostatnými inkoustovými kazetami, která nabízí vysokou rychlost i kvalitu tisku a také umožňuje měnit jen ty kazety, ve kterých došel inkoust. A k dispozici jsou i velkokapacitní kazety. Rychlost tisku je až 33 str./min. černobíle a 30 barevně, možný je i oboustranný tisk.


Skener nabízí mimo jiné inteligentní funkci skenování vizitek, kdy systém automaticky vkládá kontaktní informace do běžně používaných aplikací pro správu kontaktů.

Tuto multifunkci pořídíte za doporučenou prodejní cenu 4514 Kč.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ