Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.
Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.
Představili jsme si celou řadu multifunkčních zařízení, která mimo jiné umožňují tisk fotografií v pohodlí domova. Následovat budou testy a recenze vybraných modelů. Ještě před tím se ale krátce zastavíme u možnosti, kterou nám nabízí bezdrátová komunikace s využitím technologie Wi-Fi.
Řada fotoaparátů dnes podporuje nejen nejnovější formát paměťových karet SDXC – Secure Digital eXtreme Capacity s kapacitou až 64 GB, ale také karty Eye-Fi s Wi-Fi adaptérem pro bezdrátový přenos dat do zvoleného přístupového bodu, kupříkladu do paměti počítače nebo právě do multifunkčního zařízení s tiskárnou.
Kupříkladu digitální zrcadlovky Canon EOS 500D, 550D, 60D a 7D podporují jak 2GB SD karty Eye-Fi, tak i 4GB SDHC Eye-Fi a také nejnovější 8GB Pro X2. Karty Eye-Fi jsou schválené a podporované v USA, Japonsku, ve Velké Británii, Francii, od dubna 2010 i v Německu, následovalo Švýcarsko a v dohledné době by mělo jít o všechny státy v Evropské unii. Podrobnosti o kartách Eye-Fi najdete na http://www.eye.fi/.
V současné době většina zařízení umožňuje „bezdrátový provoz“, většinou právě pomocí Wi-Fi připojení, ale některá podporují i Bluetooth a tedy i přímý tisk fotografií zaslaných z mobilních telefonů s fotoaparátem. Multifunkční zařízení samozřejmě výborně poslouží i v domácí či malé kanceláři anebo redakci, nejlepší modely i jako „pomocné přístroje“ ve studiu nebo ateliéru.
Jak jsme si ukázali, multifunkční zařízení představují kompaktní, praktické a univerzální řešení. Jeden přístroj je současně inkjetová tiskárna, plochý skener a kopírka, někdy i fax. Tiskárny jsou řešené tak, aby zvládaly nejen rychlý tisk dokumentů, ale i kvalitní tisk fotografií ve vysokém rozlišení, s jemnými tonálními přechody a s korektní reprodukcí barev. Některé modely umí i oboustranný tisk, případně mají automatický podavač papíru, lze je použít i k potisku vhodných médií CD/DVD/Blue-ray a vybrané modely s tiskem do formátu až A3/A3+ lze použít i k tisku fotografií na speciální potisknutelné desky.
Ale teď už budou následovat slíbené testy a recenze vybraných multifunkční zařízení s inkjetovou tiskárnou, která umožňuje kvalitní tisk fotografií. Při testování jsem se zaměřil na funkce tiskárny a kvalitu tisku, ale také na možnosti plochého skeneru. Hlavním hlediskem tedy byly potřeby fotografa v digitálním věku. (;-)
Ukázka dvou testovacích obrázků z mé sady pro testování tiskáren. V tomto případě formát A4.
Všechna zařízení jsem nainstaloval do staršího počítače s procesorem AMD Athlon XP2000+, 1,66 GHz, 224 MB RAM, který pracuje v operačním systému Microsoft Windows XP. Fotografický tisk jsem testoval na značkových inkjetových fotopapírech formátu A4 (s výjimkou tiskárny Lexmark) a 10 × 15 cm, které jsou ideální pro ten který model tiskárny, ale také na běžném lesklém fotopapíru formátu A4, konkrétně Verbatim, 150 g/m2, který je obecně určen pro inkjetové tiskárny Canon, Epson, HP a Lexmark. Skenery jsem vyzkoušel na starých černobílých, sépiově hnědých a barevných fotografiích ze svého archivu.
Canon PIXMA MP990 - multifunkční zařízení do formátu A4
Epson Stylus Photo PX810FW - multifunkční zařízení do formátu A4
HP Photosmart Premium C309g-m - multifunkční zařízení do formátu A4
Lexmark Prestige Pro805 - multifunkční zařízení do formátu A4