OEHLING RÁDCE : POUŽITÍ ELEKTRONICKÝCH BLESKŮ I.

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Blesky

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Použití elektronických blesků I.

Elektronické blesky – „zábleskové přístroje“ – jsou praktické zdroje umělého světla, které je vytvořeno krátkodobým elektrickým výbojem. Mají různou podobu, různý výkon, různé možnosti použití. Nejjednodušší jsou ty, které tvoří součást samotných fotoaparátů, existuje ale také bohatá nabídka externích zábleskových jednotek a samozřejmě – studiové osvětlení, které tvoří samostatnou kapitolu.


Osvětlení pomocí elektronického blesku nám pomáhá v případech, kdy přirozené světlo nestačí ke správné expozici, tedy je-li nízká hladina osvětlení, ale také třeba, je-li hlavní objekt umístěn na výrazně světlém až přesvětleném pozadí, typicky v protisvětle, tedy kdykoli potřebujeme pro své záběry dodatečné osvětlení. Blesky nám ale poslouží i v řadě dalších případů, třeba při fotografování objektů v rychlém pohybu, anebo ve výtvarné a experimentální fotografii, kdy ve spojení s barevnými filtry umožňují docilovat různých barevných efektů.


Trocha teorie na začátek

Blesky používané v současné době ve fotografii jsou různých typů a velikostí a mají různá technická řešení, ale vždy se jedná o zařízení, která umožňují opakovaně vytvářet intenzivní světelný záblesk v trvání zlomku sekundy, řádově tisíciny sekundy, respektive od 1/300 do 1/50 000 s. Barevná teplota zábleskového světla přibližně odpovídá světlu dennímu a je tedy kolem 5500 K.

Záblesk je synchronizován se závěrkou fotoaparátu tak, aby závěrka byla otevřena dostatečně dlouho. Základní dobu určuje výrobce fotografické techniky a bývá 1/60 s, 1/125 s. Některé přístroje umožňují synchronizaci i s jinými časy, často 1/250 s, ale i s vyšší rychlostí závěrky (tzv. vysokorychlostní synchronizace). A existují i další funkce, které vztah mezi zábleskem a závěrkou různě posouvají. Typickou a nejčastější je synchronizace se druhou lamelou závěrky.


Efektní pohled "do nitra" moderní digitální zrcadlovky, v tomto případě Canon EOS 40D, s integrovaným bleskem na výklopném ramínku – standardní a praktické řešení.

Moderní zábleskové jednotky jsou většinou elektronicky řízené xenonové výbojky. Princip je jednoduchý: elektrický proud o vysokém napětí při průchodu plynem vytvoří elektrický oblouk, který generuje světelný záblesk. Výbojka bývá umístěna v hlavici a uzpůsobena jako reflektor – se zadní tvarovanou odraznou plochou, která odráží a usměrňuje světlo, a s přední průhlednou destičkou, která u zabudovaných blesků kompaktních přístrojů působí i jako rozptylka pro lehkou modifikaci záblesku – úzkého svazku paprsků, a to zejména rozšíření do stran a mírné rozptýlení. Externí zábleskové jednotky mají zabudovanou ještě výsuvnou difúzní destičku – rozptylku. Ale – o těchto a dalších tématech později. Nejprve se podíváme na druhy fotoaparátů a blesků.

Fotoaparáty a blesky

 


Malé kompaktní fotoaparáty mají malý elektronický blesk pevně vestavěný, větší modely mohou mít konstrukci výklopnou, případně výsuvnou – viz níže.


I spolu s malými kompaktními fotoaparáty bez přípojky pro externí elektronický blesk je možné používat přídavný blesk, a to připojený pomocí lišty nebo ramínka, které lze připevnit šroubem do závitu na spodní straně přístroje s využitím závitu primárně určeného pro upevnění ke stativu. Příjemné je, že tyto závity má stále více i malých kompaktů z kovu, nikoli z plastu, u kterého hrozí možnost mechanického poškození, zvláště pokud je to plast běžný, měkký. Externí záblesková jednotka je odpalována zábleskem, který emituje blesk zabudovaný do fotoaparátu, a to pomocí fotobuňky, servospoušti přídavného blesku.


Vyspělé high-endové kompaktní fotoaparáty mají kromě zabudovaného blesku také aktivní sáňky pro přímé připojení externích zábleskových jednotek. A mohou to být nejen kompaktní modely, ale i vysoce výkonné „systémové“ blesky s velice pružným použitím, které umožňují realizovat řadu tvůrčích záměrů a využít i různé praktické příslušenství. Pro ilustraci jsem schválně vybral fotoaparát Nikon Coolpix P7000, který má onen výše zmíněný třetí druh zabudovaného blesku – výsuvný.Kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy buďto mají zabudovaný blesk, a to pevný, nebo výklopný, anebo také žádný nemají, ale umožňují připojit buďto standardní externí blesky, anebo speciální miniblesky, což je případ mikrosystému a fotoaparátů Sony Alfa NEX-3 a NEX-5 na tomto snímku. Faktem ale je, že blesk je součástí prodejního balení (nikoli už ovšem externí hledáček).


Zrcadlovky mají integrovaný blesk umístěný na výklopném ramínku. A stejně tak i fotoaparáty typu SLT, které sice zrcátko mají, ale pevné, nesklopné a polopropustné plus elektronický hledáček, a také fotoaparáty, které označuji „bezzrcadlovky“, poněvadž jsou příbuzné se zrcadlovkami, mají obdobné tvary a obdobnou koncepci ovládacích prvků, mají výměnné objektivy, ale nemají sklopné zrcátko a optický hledáček, do kterého je optickými prvky přenášen obraz přímo z objektivu, nýbrž hledáček elektronický.


Tři výše zmíněné druhy fotoaparátů také mají v horní části těla, nad hledáčkem a jeho okulárem, ať už používá optický systém s optickým hranolem nebo soustavou zrcadel, nebo elektronický systém zobrazení s pomocí LCD panýlku, aktivní sáňky pro připojení externích zábleskových jednotek.


Mohou to být blesky kompaktní, lehké, s nižším výkonem a méně pružným použitím, jako je tomu u těchto fotoaparátů Sony, Canon a Nikon, ...


... ale i zábleskové jednotky vysoce výkonné, s mnoha funkcemi, režimy, s velice pružným použitím, se sofistikovaným systémem, který po připojení k fotoaparátu velice úzce spolupracuje s jeho systémy – však se těmto zábleskovým jednotkám také říká „systémové“. Na této ilustrační montáži vidíte zrcadlovku Nikon D7000 s nasazeným bleskem Speedlight SB-600 a zrcadlovku Canon EOS 60D s bleskem Speedlite 430EX ll, přičemž obě značky mají ve své nabídce externí zábleskové jednotky ještě výkonnější.


A zde je ukázka velice zajímavě koncipované externí zábleskové jednotky, a to Sony HVL-F58AM, která má otočnou nejen hlavici s výbojkou a reflektorem, ale i část těla blesku s kontrolními a ovládacími prvky, tedy displejem, tlačítky a multifunkčním ovladačem. Jak vidíte, je to velice praktické řešení pro fotografa, který snímá „na výšku“, typicky pořizuje portréty, nebo celé postavy osob a jiné výškové náměty. Zvláště při použití fotoaparátu s integrovaným ovládáním pro snímání na výšku, anebo při použití přípojného bateriového držáku jako v tomto případě – ve spojení s fotoaparátem Sony Alfa 700.

Jaké výhody a nevýhody mají zabudované a externí přípojné blesky?

Blesk, který je přímo součástí fotoaparátu (interní, vestavěný), ať už je pevně zabudovaný, výsuvný, nebo výklopný, je výhodný už jen tím prostým faktem, že „je“ – je integrální součástí vašeho přístroje a vždy připraven k operativnímu použití, jakmile ho potřebujete. Nic „vás nestojí“, ani zdroj energie, neboť je napájen z baterie nebo napájecích článků fotoaparátu, „nic neváží“, přesněji řečeno – nemusíte nosit ani deko navíc, ale i fakticky – hmotnost vestavěných blesků je de facto zanedbatelná.

Na druhou stranu mají relativně nízký výkon, maximální směrné číslo je 12 nebo 13 (m/100 ISO), a tudíž i značně omezený dosah; typicky 3 až 4 m u malých kompaktů, u výkonnějších modelů do 8 m a více jen u modelů s výklopnými blesky, zejména u zrcadlovek s bleskem s vyšším směrným číslem. Protože jsou umístěny blízko podélné osy objektivu, vytvářejí výrazný efekt červených očí u snímaných osob; faktem je, že výrobci nabízejí různé možnosti řešení tohoto nežádoucího jevu, jak si ukazujeme v příslušné kapitole, nicméně – existují technická řešení, kdy efekt červených očí vůbec nevznikne.

Mají méně pružné použití: kupříkladu nemají zoomující hlavici reflektoru – bývají nastaveny tak, aby zábleskem pokryly nejširší úhel objektivu, vždy míří přímo vpřed – nelze je natáčet ani naklánět, neumožňují tedy kupříkladu použít osvětlení zábleskem odraženým (a modifikovaným) o strop, stěnu nebo odraznou desku (anebo to jde jen velmi těžko). Častým mínusem bývá fakt, že záblesk je částečně zastíněn objektivem nebo sluneční clonou; i toto je dáno tím, že blesk je umístěn blízko podélné osy objektivu, který tvoří překážku pro část paprsků a vytvoří na snímku nepříjemný stín, a to hlavně u záběrů zblízka.

Řadu výše uvedených problémů řeší už jednoduché externí přípojné blesky, především jsou-li k fotoaparátu připojeny pomocí lišty nebo ramínka. Ty se přišroubují k závitu, který je primárně určen pro připojení fotoaparátu ke stativu. Pak jsou blesky umístěny dostatečně daleko od podélné osy objektivu. Některé mají i výklopnou hlavici s reflektorem, existují i modely, umožňující hlavicí také otáčet.

Nejvýše stojí externí zábleskové jednotky, které po připojení k fotoaparátu s jeho systémem plně spolupracují a kupříkladu svými čidly a emitorem pomocného paprsku pomáhají systému automatického zaostřování fungovat přesně i ve tmě. Mají pružnější použití, umožňují přesnější regulaci výkonu a jsou velmi výkonné.

Hlavice s výbojkou a reflektorem je dále od podélné osy objektivu, tudíž hrozba vzniku nežádoucího efektu červených očí je minimální a zastínění záblesku objektivem nebo příslušenstvím, typicky sluneční clonou – tvarovaným stínítkem, de facto nehrozí. Hlavici je možno otáčet a ve většině případů i naklápět, což uživateli poskytuje příležitost osvětlit scénu nebo fotografovaný objekt odrazem od stropu, stěny nebo odrazné desky, ale také je možné používat celou řadu zajímavého příslušenství.

Hlavice je také „zoomovací“ – umožňuje řízení vyzařovacího úhlu, a tak lze dosáhnout vyšších směrných čísel, ale i úspory energie a tudíž zkrácení doby potřebné pro opětovný záblesk. Externí blesky mají také velký výběr praktických funkcí, kupříkladu různé režimy řízení až po ruční ovládání, široké možnosti pro úpravy výkonu, ale také modulační nebo stroboskopický záblesk anebo dálkové řízení, a to i v sestavách s více zábleskovými jednotkami.

Samostatnou kapitolkou jsou speciální makroblesky a kruhové blesky. Jsou řešeny tak, aby umožňovaly nasvítit objekt umístěný blízko přední pupily objektivu, aniž by hrozilo, že objektiv část záběru zastíní.

Na druhou stranu ale uživatel musí počítat s tím, že externí blesky jsou větší až velké, také něco váží. Je třeba je „krmit“ – jako zdroj energie slouží dva, častěji čtyři tužkové napájecí články, případně akumulátory (AA). Malé kompaktní typy používají články mikrotužkové (AAA). A samozřejmě – musíme si je pořídit samostatně, představují tudíž investici navíc, přičemž ty opravdu výkonné nás přijdou i na více než stojí některé kompaktní fotoaparáty. Ovšem z hlediska užitné hodnoty – často „není co řešit“. (;-)

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ