OEHLING RÁDCE : NIKKOR AF-S 3,5–5,6/28–300G ED VR

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Nikkor AF-S 3,5–5,6/28–300G ED VR

Pankratický objektiv Nikon AF-S Nikkor 28–300 mm 1:3,5–5,6G ED VR nabídl zcela nový rozsah ohniskových vzdáleností v řadě objektivů Nikkor. Jako 10,7× zoom umožňuje široké využití, je vybaven efektivním systémem optické stabilizace obrazu – redukce vibrací VR II a přesným, rychlým a tichým systémem automatického zaostřování.


Nikon AF-S Nikkor 28–300 mm 1:3,5–5,6G ED VR je všestranně použitelný objektiv s téměř jedenáctinásobným optickým přiblížením (10,7×) typu G AF-S Zoom-Nikkor se zabudovaným řídicím mikroprocesorem CPU – Central Processor Unit. Je určen pro digitální zrcadlovky formátu FX, ale použitelný přirozeně i s přístroji se snímači formátu DX. V takovém případě rozsah ohniskových vzdáleností přepočtený na formát kinofilmu odpovídá 42–450 mm.

Je vybaven pokročilým systémem optické stabilizace obrazu – redukce vibrací Nikon VR II pomocí posunu optických prvků metodou VCM – Voice Coil Motors. Technologie poskytuje stabilní obraz při fotografování z ruky s využitím všech dostupných ohniskových vzdáleností. Redukce vibrací nabízí dva režimy: Normální a Aktivní. Umožňuje použít časy závěrky delší až o 4 EV než by bylo třeba bez stabilizace. Systém stabilizuje i obraz v hledáčku a umožňuje přesnější činnost autofokusu a snazší určení výřezu snímku – hlavně při použití dlouhých ohniskových vzdáleností.


Optická konstrukce obsahuje dva optické členy ze skel ED s mimořádně nízkým rozptylem světla a tři asférické optické členy pro účinně potlačení optických vad, které objektivy s extrémním rozsahem zoomu mají, a pro docílení vysokého rozlišení a kontrastu obrazu. Pro maximální míru všestrannosti je objektiv řešen tak, aby nejkratší zaostřovací vzdálenost 50 cm byla stejná v celém rozsahu ohniskových vzdáleností.

Ultrazvukový zaostřovací motorek SWM – Silent Wave Motor zajišťuje přesné, rychlé a tiché automatické zaostřování v širokém rozmezí ohniskových vzdáleností a zároveň umožňuje intuitivní ruční doostřování otočným prstencem na objektivu. Aretace zoomu v základní poloze zamezuje vysouvání objektivu vlastní vahou typicky během transportu a zachovává jeho základní kompaktní rozměry. Mechanická konstrukce využívá ve velké míře hořčíkové slitiny pro vyšší odolnost a lepší vyváženost objektivu. Přípojný bajonet je vybaven těsněním, které chrání sestavu objektiv-tělo fotoaparátu před vnikáním prachu a vlhkosti.


Nikon AF-S Nikkor 3,5–5,6/28–300G ED VR – důležité údaje:

Optická konstrukce: 19 členů/14 skupin; 2 optické členy z ED skel a 3 asférické optické členy
Obrazové úhly (diagonální): 75˚–8˚10’ (53˚–5˚20’ u formátu Nikon DX)
Počet lamel clony: 9, optimalizovaný kruhový tvar otvoru
Rozsahy clonových čísel: 3,5–22 při ohniskové vzdálenosti 28 mm a 5,6–38 u 300mm ohniska
Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,5 m (v celém rozsahu ohniskových vzdáleností)
Největší měřítko zvětšení: 0,32× (při použití nejdelší ohniskové vzdálenosti)
Průměr závitu pro filtry: 77 mm
Rozměry (Ø × délka): cca 83 × 114,5 mm
Hmotnost: cca 800 g
V balení: je dodáván včetně sluneční clony HB-50 a měkkého pouzdra
Cena: objektiv pořídíte v renomovaných eShopech za 22 990 Kč

Co ukázal test?


Objektiv jsem vyzkoušel v kombinaci s profesionální digitální zrcadlovkou Nikon D3 se snímačem CMOS, který velikostí odpovídá políčku kinofilmu a má rozlišení 12,1 milionu efektivních pixelů. Objektiv se kvalitně podílí na celkově výborné reprodukční charakteristice obrazu. Kombinace fotoaparátu a objektivu nezvyšuje kontrast hran, jejich třepení je nízké, dobře optimalizované, a je poměrně šetrná k jemným detailům obrazu. Barevné artefakty a jasové i barevné moaré jsou velmi mírné. Objektiv je určen pro široké využití, od záběrů ve volné přírodě, přes akční, sportovní a reportážní fotografii, až po fotografie z cest. A slušné výsledky poskytuje i tam, kde vyžadujeme zachování tvarových detailů a struktur obrazu.


Soudečkové optické zkreslení obrazu u nejkratší polohy zoomu je výraznější než polštářkové u nejdelší ohniskové vzdálenosti, vcelku ale odpovídá předpokladům pro tento typ objektivu s extrémním rozsahem ohniskové vzdálenosti. Stejně tak vinětace, úbytek jasu směrem do rohů obrazu, odpovídá typu a rozsahu zoomu.

Nikon AF-S Nikkor 3,5–5,6/28–300G ED VR – několik zkušebních fotografií


Kočka. Ohnisková vzdálenost 135 mm, čas expozice 1/20 s, clonové číslo 5,6 a citlivost ISO 6400.

Výsek z městské krajiny pomocí zoomu na maximu – 300 mm. Rychlost závěrky 1/400 s, clonové číslo 10, citlivost ISO 250.


Noční město I. Ohnisková vzdálenost 160 mm, čas expozice 0,3 s, clonové číslo 5,6 a citlivost ISO 2500.

Noční město II. Ohnisko 160 mm, čas 0,4 s, clona 5,6 a citlivost ISO 2500.


A ještě dva rozdílně zaměřené snímky na výšku, které mohou mimo jiné demonstrovat šíři využití objektivu. Vlevo malý objekt v interiéru: ohnisko 145 mm, čas expozice 1/10 s, clonové číslo 16 a citlivost 250 ISO. Vpravo městská krajina s využitím nejkratší ohniskové vzdálenosti s nejširším úhlem záběru – 28 mm. Rychlost závěrky 1/1000 s, clonové číslo 5,6 a citlivost ISO 250.

Stručný závěr

Lehký a kompaktní, přitom však vysoce výkonný a kvalitní pankratický objektiv. Poskytuje ostrý obraz s výborným rozlišením a kontrastem v celém rozsahu zoomu a výborně vyváženou reprodukci barev. Je velmi zajímavý pro fotografy, kteří potřebují velký rozsah ohniskových vzdáleností a současně chtějí cestovat s minimem vybavení, anebo potřebují fotografovat z jednoho stanoviště. A řadě profesionálních fotografů výborně poslouží pro dokumentační snímky lokací.

Výrobce volil optimální hodnoty proměnné světelnosti tak, aby udržel rozměry i hmotnost objektivu na minimálních hodnotách a současně umožnil pracovat s atraktivními efekty hloubky ostrosti při využití dlouhých ohniskových vzdáleností objektivu. Předností jsou také kvalitní a nové technologie, a to jak u systémů autofokusu a optické stabilizace obrazu, tak i u optické konstrukce. Samozřejmostí je precizní dílenské zpracování.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ