OEHLING RÁDCE : STUDIOVÉ OSVĚTLENÍ, TO NEJSOU JEN „BLESKY“

Partneři závoduTIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Studiové osvětlení, to nejsou jen „blesky“

Pro lépe modulované bleskové osvětlení lze externí blesk připevnit mimo fotografický přístroj, případně použít dvojici či trojici zábleskových jednotek. Blesky pak můžeme použít podobně jako v ateliéru – jeden poskytuje hlavní osvětlení, druhý doplňkové, případný třetí může být efektový, např. poslouží k prosvětlení vlasů anebo pozadí záběru. Nejvyšší výkon a nejvíce možností ovšem poskytují systémy osvětlení používané ve fotostudiích.


Základní představa o studiovém či ateliérovém osvětlení a konkrétně studiovém zábleskovém osvětlení je taková, že je využíváno v profesionální sféře. Platí to však hlavně na velká a dobře vybavená studia. Ta mají systém závěsných svítidel různých typů doplněná dalšími na speciálních fotografických stojanech, které mohou být libovolně přesunovány podle momentální potřeby, vhodné zdroje elektrické energie, výběr nejrůznějších nástavců pro práci se světlem, pozadí a dalších pomůcek včetně měřicích přístrojů pro zjišťování a úpravu intenzity a kvality světla – osvitoměrů, flashmetrů a kolorimetrů, ale také prostředků pro synchronizaci.


Ukázka malého improvizovaného "digitálního" domácího fotostudia se dvěma zábleskovými světly a jedním deštníkem na stojanech, s notebookem a fototiskárnou Epson Stylus Photo R3000.

Avšak i tato oblast je velice rozsáhlá a lze ji rozdělit na velké množství kapitol. Kupříkladu pro fotografování malých předmětů (typicky pro katalogy) anebo zátiší lze efektivně využít úsporně řešené kompaktní fotografické stoly nebo světelné tunely, krychle, koule, válce, stany. Také si můžeme zařídit „kompaktní“ nebo přenosný fotoateliér kupříkladu zaměřený na portrétní fotografii nebo akty. A díky výkonným generátorům nejsme vůbec odkázáni na použití „studiových záblesků“ jen ve studiu napojeném na elektrickou síť, ale můžeme si podle potřeby nasvítit i scénu v exteriéru, ať už fotografujeme modelky na mořské pláži, vytváříme studii pohybů golfisty při odpalu, anebo bizarní ledopád a tajuplnou jeskyni.


Ateliér v kufru. Přenosný studiový kufr se světly je vhodné řešení pro fotografování nepřenosných předmětů. S kufrem je možno snadno a rychle vytvořit malé fotografické studio. Využít je možno některý z odstínů fotografických pozadí, která jsou součástí sestavy, nebo použít spodní plastovou desku pro bezstínové produktové fotografie. Set obsahuje dvě světla s výkonem po 48 W. Oběma je možno svítit lehce shora, anebo jedno svítí shora a druhé zespoda pod plastovou deskou. Souprava stojí kolem 11 tisíc korun bez DPH.

I když se dnes stále ještě používá i souvislé osvětlení, ať už žárovkové nebo výbojkové, a stále má své opodstatnění, velké rozšíření zaznamenává osvětlení „pulzní“, které svítí jen velmi krátkou dobu – řádově setiny sekundy, přitom však poskytuje vysoký světelný tok. Zdrojem světla v zábleskových přístrojích je výbojka, která se rozsvítí po stisknutí spoušti. Výkon záblesku se měří v joulech a zábleskové přístroje umožňují výkon upravovat – nejčastější rozsah výkonu je 50–2400 J s tím, že regulace výkonu je plynulá, nebo stupňovitá.

Záblesková světla mají pilotní (nastavovací) lampu o výkonu 50–300 W, která slouží k vizuálnímu posouzení osvětlené scény, směru světla a stínu a samozřejmě také ke kontrole odstupu od fotografovaného objektu a zaostření. V momentě expozice, kdy dojde k aktivaci zábleskového osvětlení, tato žárovka zhasne.

Záblesk je synchronizován se závěrkou fotoaparátu a trvá 1/300–50 000 s. Expoziční doba je dána dobou záblesku. Synchronizace je řešena tak, aby závěrka byla v okamžiku záblesku zcela otevřena dostatečně dlouhou dobu. Ta je určena výrobci fotoaparátů. Bývá 1/60, 1/125, 1/200 s.

Photon Europe ET Kit. Sestava trvalých studiových světel série ET má barevnou teplotu odpovídající dennímu světlu (5400 K). Nabízeny jsou sety dvou, nebo tří světel, která jsou konstruována pro zářivky se závitem E-27. Softboxy jsou skládací, se stříbřitou odraznou vrstvou a bílou rozptylkou. Obsah balení: 2× ET softbox 40 × 40 cm, 1× ET softbox – fotostan 50 × 50 cm, 3× ET stativ, 1× rameno BG 666 (umožňuje horní svícení, boom set) a 1× ET transportní taška. Bonus zdarma: 3× zářivka o výkonu 350 W. Ceny: od 4900 Kč bez DPH.


ET softbox – fotostan je konstruován jako skládací softbox se stříbřitou odraznou vrstvou a bílou rozptylkou. V horní části je objímka pro zářivky se závitem E-27. Vnitřní stříbřitá vrstva dává vyniknout detailům a je pro některé produkty vhodnější než klasické fotostany s pouhým rozptylem světla. Stan je možno používat i jako klasický softbox. Ceny: od 1390 Kč bez DPH.

Z čeho se skládají ateliérové zábleskové soustavy?

Konkrétní vybavení a jeho rozsah závisí na mnoha faktorech. Tím nejdůležitějším je naše zaměření, naše nároky a potřeby. Základem je několik zábleskových svítidel s hlavicemi, které poskytují směrované nebo rozptýlené světlo a umožňují měnit světelný tok. Osobně preferuji jako minimum tři světla, i když vím, že někdy jsou jako minimum doporučována světla dvě. Ale opět – záleží na okolnostech. Některá zadání si vystačí s jedním světlem, odraznou deskou (nebo několika), případně stínítky a podobně. Ale u některých zadání, a jako typický příklad můžeme uvést zákaznický portrét, je ideální mít hlavní a vedlejší světlo, světlo na pozadí a efektové světlo – kupříkladu pro osvětlení vlasů.


Pro záblesková světla se vyrábí mnoho příslušenství, předsádky, filtry, reflektory, rozptylovače jako jsou fotografické deštníky a softboxy a bezstínové boxy. Komínky a klapky usměrňují a směrují světlo, komínky zužují proud světla až po bodové osvětlení. Fotografické deštníky světlo odráží a tím změkčují. Softboxy různých velikostí a tvarů změkčují osvětlení a umožňují modelovat stíny. Světla mohou být umístěna na nejrůznějších stojanech nebo stativech, ale v ateliéru je také možno zařídit flexibilní stropní konstrukci, na které jsou jednotlivá světla uchycena pomocí závěsných segmentů, umožňujících podle potřeby světla zvednout, nebo umístit níž. Někdy jsou tato závěsná zařízení nazývána „rošty“.


Elektrickou energii zajišťují různě výkonné generátory. Záblesková světla se skládají z boxu, ve kterém jsou všechny ovládací prvky pro blesk, a samotného bleskového světla s přípojným systémem pro příslušenství. Propojení je realizováno kabelem. Generátor může být na podlaze, anebo připojen k základně stativu. K jednomu generátoru je možno připojit více zábleskových světel. Generátor je napájen z elektrické sítě, ale také má akumulátor, což umožňuje fotografovat v exteriéru a obecně v místech, kde není připojení k elektrické síti.

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ