OEHLING RÁDCE : BLESKY

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Blesky

TIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Blesky

Elektronické blesky – „zábleskové přístroje“ – jsou praktické zdroje umělého světla, které je vytvořeno krátkodobým elektrickým výbojem. Mají různou podobu, různý výkon, různé možnosti použití. Nejjednodušší jsou ty, které tvoří součást samotných fotoaparátů, existuje ale také bohatá nabídka externích zábleskových jednotek a samozřejmě – studiové osvětlení, které tvoří samostatnou kapitolu.
Často slyším, jak řadě fotografujících „pípají“ jejich přístroje při jakékoli činnosti až po zaostření, a vidím, jak mnoha lidem jejich kompakty „blejskají“ třeba na tribuně fotbalového nebo lehkoatletického stadionu. A říkám si, že sice „v našich zeměpisných šířkách“ už asi není jediný člověk, který by nefotografoval, ale – nejspíš mnoho lidí nemá v tom současném životním tempu čas a možná ani motivaci naučit se svůj fotoaparát správně používat. A fotografování s využitím elektronických blesků, to je přímo učebnicový příklad. Přitom někdy stačí jen málo – chtít, neboť „kde je vůle, tam je cesta“, jak praví klasik.
Zrcadlovky, ať už typu SLR se sklopným zrcadlem, anebo SLT s pevně zabudovaným, a vyspělé kompaktní fotoaparáty, ať už s možností používat výměnné objektivy, nebo s objektivy napevno vsazenými, jsou vybaveny elektronickým bleskem (až na výjimky potvrzující pravidlo) a mají také aktivní sáňky pro připojení externích zábleskových jednotek. Pojďme se nyní podívat na některé aspekty externích blesků podrobněji. Jaké jsou možnosti využití těchto blesků? A jaké jsou základy použití zábleskového světla?
Metz Mecablitz 52 AF-1 digital je první externí blesk s přípojnou paticí vybavený dotykovým displejem. Metz jej představil ve své expozici na výstavě Photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem spolu s řadou inovací a se širokou nabídkou nejrůznější fotografické osvětlovací techniky včetně studiového vybavení. Mezi drobnými produkty patřil tento blesk pro digitální fotoaparáty s přípojnou paticí k nejzajímavějším.
Jedná se o makroblesk s bohatým funkčním vybavením pro náročné uživatele. Má rozšiřitelnou hlavu a adaptéry pro nasazení na makroobjektivy s filtrovým závitem o průměru 49 až 82 mm. Použití tvarovaných výbojek a modelovacího osvětlení LED umožňuje dosáhnout optimálního osvětlení a stabilních výsledků.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ