OEHLING RÁDCE : DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKY

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Digitální zrcadlovky

TIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Digitální zrcadlovky

V současné době se těší velkému a vzrůstajícímu zájmu spotřebitelů. Logicky, jsou to dobře ovladatelné, všestranné fotoaparáty, které můžeme přizpůsobit různým podmínkám a požadavkům. A na výběr je řada zajímavých modelů a kitů včetně atraktivních, cenově dostupných nabídek.
Tyto fotoaparáty při představování nových modelů většinou posouvají hranice technického pokroku o určitý kus dopředu. Někteří výrobci se zaměřují výlučně na vývoj a výrobu těchto fotoaparátů – a „ruku v ruce“ s nimi budovaných fotografických systémů. Jiní výrobci své stěžejní modely, které často označují za „vlajkové lodi“ své nabídky, využívají při vytváření levnějších fotoaparátů, dostupných širšímu, nebo dokonce nejširšímu okruhu potenciálních spotřebitelů. Jaká digitální zrcadlovka je profesionální? Co musí mít? Jaká kritéria musí splňovat? A lze říci, jaká je „ta vůbec nejlepší“? Ale hlavně: Proč si koupit profizrcadlovku? A jak vybrat tu správnou?
Označení „poloprofesionální“, případně „semiprofi“, ať se nám to líbí, nebo ne, je poměrně výstižné. S těmito fotoaparáty je to podobné, jako s onou příslovečnou zpola naplněnou, anebo zpola prázdnou sklenkou – podle toho, jaký pohled zvolíme. Lze říci, že střední třída zrcadlovek v některých ohledech nesplňuje nejpřísnější kritéria, stanovaná pro přístroje „plně profesionální“. Jenže: ono to tak má být, tak jsou koncipované. Výsledkem jsou cenově mnohem snáze dostupné fotoaparáty, které ovšem využívají řadu technologií a systémů použitých u profimodelů a celkově jsou velice výkonné a výborně vybavené. Často mají přímo vynikající poměr užitné hodnoty a ceny. Spolu se zrcadlovkami pro profesionální nasazení tvoří součást rozsáhlých a propracovaných fotografických systémů a jsou všestranně použitelné. Někteří profesionální fotografové a nároční amatérští tvůrci je také používají jako druhá, respektive záložní těla ke svým profizrcadlovkám.
Můžeme je také označit jako „odlehčené“ nebo „kompaktní“. Oproti modelům z vyšší třídy jsou menší, lehčí, „odlehčeny“ jsou i některé jejich systémy a funkce, mají i „lehčí“ – jednodušší ovládání. Na druhou stranu ale nabízejí více funkcí a režimů, které byly vyvinuty pro běžné uživatele a situace a které zvyšují uživatelský komfort z hlediska pohodlného, zábavného fotografování. Obdobně jako u přístrojů určených profesionálům a pro náročné poloprofesionální použití, je také amatérská třída velmi rozmanitá. A to je bezpochyby správné. Některé modely jsou koncipovány více s ohledem na snadný přechod od kompaktního fotoaparátu, jiné tak, aby byly co možná nejmenší a nejlehčí, ale na druhé straně spektra jsou fotoaparáty, které více či méně přesahují do třídy poloprofi přístrojů a uspokojí i náročné uživatele.
Ve druhé části kapitoly o digitálních zrcadlovkách pro amatérské tvůrce najdete podrobnější představení několika vybraných modelů. To vám umožní poznat tuto kategorii detailněji a ukáže různě řešené funkce a ovládací prvky. Získáte tak kompletní základní informace, které pro vás mohou být jedním z důležitých vodítek při výběru fotoaparátu.
Prach je takřka všudypřítomný, zvláště ve větších městech. Má nejrůznější složení – od jemného pylu, přes drobné chloupky a částečky rostlin až po exhalace se stopami těžkých kovů a dalších pevných částic. Jestliže fotografujeme digitální zrcadlovkou s výměnnými objektivy, prakticky nemůžeme zabránit znečištění senzoru: prach a nečistoty vnikají do nitra fotoaparátu při každé výměně objektivu. Na rozdíl od kinofilmové zrcadlovky, kde se po exponování snímku odvine z cívky přes protiprachové plošky nové, čisté filmové políčko, je CCD a CMOS snímač jen jeden a stále na jednom místě. Jestliže na něm ulpí nečistota, projeví se na snímku lehce rozpitým „stínem“.
Digitální zrcadlovky jsou vybaveny jedním, dvěma i třemi displeji. Tato tenká, plochá zobrazovací zařízení patří k jejich výrazným charakteristickým znakům. Jsou také jedním z důležitých prvků digitálních fotoaparátů obecně. A jedním z uzlů, který posuzujeme při koupi nového fotoaparátu.
(24.01.12)
Canon představil profesionální digitální zrcadlovku nové generace. Uvádí ji jako vyvrcholení 40letého vývoje a výzkumu profesionálních fotoaparátů Canon a vstup do nové éry systému EOS. Model EOS-1D X nahrazuje úspěšné fotoaparáty EOS-1D Mark IV a EOS-1Ds Mark III. Současně oznámil, že poté, co na konci října překročil počet vyrobených objektivů řady EF hranici 70 milionů, nyní byla pokořena další hranice, když bylo vyrobeno 50 milionů zrcadlovek řady EOS. Canon EOS-1D X bude k dispozici v březnu 2012.
Canon u příležitosti oslav čtvrtstoletí EOS – elektrooptického systému představil nový model cenově dostupné digitální zrcadlovky s plnoformátovým snímačem. Přístroj třetí generace nabízí vyšší rozlišení, lepší operační rychlosti a výpočetní výkon a rozšířené možnosti pro tvůrčí fotografování i natáčení Full HD videa.
(28.04.12)
Nová profesionální digitální zrcadlovka z dílny Nikon je určena pro nejnáročnější uživatele a vybavena obrazovým snímačem formátu FX s rozlišením 16,2 milionu pixelů, obvodem pro zpracování obrazu Nikon EXPEED 3 a umožňuje nastavit extrémně vysokou hodnotu citlivosti ISO – až 204 800. Nový model přichází jako dosavadní vrchol řady, jejíž historie se začala psát v únoru 1999, kdy byl představen model D1. V únoru 2001 následovaly modely D1X a D1H, v červenci 2003 D2H, v září 2004 D2X, v červnu 2006 D2Xs, v srpnu 2007 D3, v prosinci 2008 D3X a v říjnu 2009 D3S.
Nikon ukončil přes tři a půl roku dlouhé čekání na nástupce modelu D700. Nová, kompaktní, ale vysoce výkonná digitální zrcadlovka určená profesionálům a nejnáročnějším fotografům je vybavena senzorem CMOS formátu FX s rozlišením 36,3 Mpx. Navíc byla současně uvedena i ve verzi "E" s modifikovaným optickým filtrem jako alternativa pro uživatele, kteří vyžadují špičkové rozlišení.
(28.04.12)
Nikon D3200 je nástupce nejlépe prodávané digitální zrcadlovky v Evropě, D3100. Je stejně jako ona snadno použitelný, ovšem má snímač s rozlišením 24 Mpx, procesor EXPEED 3 a režim Průvodce nejnovější generace s podporou videa ve Full HD rozlišení. Je to přístroj vhodný pro začátečníky v oblasti fotografování digitální zrcadlovkou, výborně poslouží jako rodinný fotoaparát a také na cestách, výletech, procházkách nebo při setkáních s přáteli.
(20.10.12)
Nabídku digitálních zrcadlovek Canon pro amatérské fotografy a fotografky rozšířil model 650D, který se z hlediska svých technických parametrů zařadil mezi poloprofesionální EOS 60D a model 600D, který je jeho předchůdcem a zůstává nadále v prodeji. Canon EOS 650D je možno ovládat klasicky, pomocí tlačítek, otočných voličů a dalších ovládacích prvků, anebo s využitím dotykového displeje na výklopném a otočném panelu. Výrobce se zaměřil na dosažení vysoké kvality obrazu i při použití vysokých hodnot citlivosti. Použit je hybridní snímač CMOS a výkonný procesor Canon DIGIC 5, kvalitní Full HD je stereofonní a k dispozici jsou inteligentní automatické programy, praktické i tvůrčí funkce a samozřejmě možnost plně ručního ovládání a nastavení všech parametrů expozice.
(01.02.13)
Canon představil kompaktní digitální zrcadlovku s full-frame snímačem CMOS dostupnou širšímu okruhu nadšených fotografů a fotografek, která se těšila zasloužené pozornosti jako jedna z nejzajímavějších novinek na mezinárodním veletrhu Photokina 2012 – World of Imaging v Kolíně nad Rýnem.
(20.10.12)
Sice kompaktní, ale s full-frame snímačem, tak to je nejstručnější charakteristika nové digitální zrcadlovky formátu FX s 24 miliony pixelů, kterou společnost Nikon představila těsně před veletrhem Photokina 2012. Je koncipovaná jako cenově dostupná alternativa vysoce výkonným modelům, kterou si může pořídit širší okruh uživatelů, než tomu až do příchodu D600 bylo. Je to kompaktní poloprofi- až profipřístroj, nejmenší a nejlehčí model s plnoformátovým senzorem, který výrobce dosud používal jen u profimodelů a jehož atraktivitu zvyšuje také fakt, že využívá i vybrané nejnovější technologie právě od profesionálních fotoaparátů.
Společnost Pentax Ricoh Imaging na výstavě Photokina 2012 představila vylepšenou verzi zrcadlovky K-5, a to ve dvou variantách, „klasické“ a IIs se segmentem obrazového snímače bez low-pass filtru, objektiv s velmi dlouhou ohniskovou vzdáleností HD DA 560 mm 1:5,6 ED AW, jehož fokální délka je po přepočtu na 35mm formát přibližně 859 mm, a také nový systémový kompaktní fotoaparát Q10 s bajonetem Pentax Q a se senzorem CMOS s úhlopříčkou 1/2,33 palce.
(10.11.12)
Nikon představil nástupce D5100. Nový model s 24Mpx snímačem CMOS formátu APS-C bude v prodeji od začátku prosince, samotné tělo má stanovenu cenu 18 990 Kč, kit s objektivem AF-S 18–55 mm 1:3,5–5,6 VR 21 390 Kč. Na výběr bude ze tří barevných verzí, černé, vínově červené a bronzové. Hlavní předností je autofokus, snímač měření expozice a systém detekce motivu převzatý od modelu D7000, umí snímat video 1080i/60, má výklopný a otočný displej a inovovanou nabídku digitálních filtrů.
(24.02.13)
Nabídku výkonných, ale kompaktních digitálních zrcadlovek Nikon rozšiřuje inovovaný model D7100, který výrobce doporučuje hlavně nadšeným a zkušeným fotoamatérům, zejména těm, kteří se hodně pohybují v přírodě. Fotoaparát využívá snímač s novou konstrukcí, rozlišením 24,1 Mpx a bez antialiasingového filtru. Díky tomu je senzor využíván na maximum, je posílena ostrost obrazu a prokreslení detailů.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ