OEHLING RÁDCE : OBJEKTIVY

Cesta: www.oehlingradce.cz > Rádce > Objektivy

TIPY PRO VÁS

Původní recenze:

Canon EOS-1D Mk. IV  
Nikon D3s

 

 

 Zasoutěžit si!

 


Zde můžete přejít na portál fotografické soutěže
Foto z cest, kterou pro vás připravila firma OEHLING
ve spolupráci s časopisem Lidé a Země.

 

Do vaší knihovny

 


Váš komplexní průvodce výměnnými objektivy
pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Více
informací získáte zde
a zde je link do sekce Odborná
literatura eShopu OEHLING.

Objektivy

Fotografický obraz „kreslíme“ objektivy. Proto objektiv patří k základním a nejdůležitějším částem fotoaparátů. U digitálních tvoří trojici klíčových systémů spolu s obrazovým snímačem a procesorem. Připravili jsme pro vás základní i hlubší pohled na objektivy, jejich druhy a vlastnosti. Zamyslíme se nad otázkou, jak vybírat objektivy pro digitální zrcadlovky a pro další fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy, ať už se jedná o kompaktní systémy, anebo SLT fotoaparáty z dílny Sony. Ukážeme si, na co si musíme dávat pozor, ale také, jak to vše můžeme využít v naší fotografické tvorbě. Ale – vše postupně. Je zcela zřejmé, že se jedná o oblast košatou jako koruna stoletého platanu.
Ottík Závěrka řešil se svým synem otázku volby nového objektivu. Renného spolužák si chtěl koupit novou digitální zrcadlovku. Ta je nabízena v několika sadách s různými objektivy. Také si ji může koupit s velice univerzálním zoomem s extrémním rozsahem. Co byste mu poradili? Co vše vzali v úvahu otec a syn Závěrkovi?
Fotografický obraz „kreslíme“ objektivem. Jeho role je stěžejní. Budeme-li mít dokonalé fotografické vidění, nápady a tvůrčí fantazii, vynikající obrazový snímač i procesor, ale objektiv našeho fotoaparátu nebude „dobře kreslit“, nezískáme technicky kvalitní fotografie. Ale – jaký objektiv je ten „dobrý“. Dobrý = drahý? dražší? nejdražší? Na co si musíme dát pozor? Pojďme, podíváme se na objektivy zblízka.
Samyang před mezinárodní výstavou Photokina 2010 a v jejím průběhu představil několik zajímavých výměnných objektivů, mezi nimi kupříkladu širokoúhlý objektiv 14 mm 1:2,8 s bajonetem a elektronickým rozhraním pro Nikon nebo 35 mm 1:1,4 pro zrcadlovky Canon, Nikon, Pentax, Sony Alpha a Olympus/Panasonic 4/3 digitálního standardu a také pro digitální systém Samsung NX.
Tento ultraširokoúhlý objektiv typu „Rybí oko“ nově rozšířil nabídku výměnných objektivů společnosti Oehling CZ, která tak vychází vstříc poptávce po cenově dostupných speciálních objektivech.
Nikon současně s profizrcadlovkou D4 představil novou verzi oblíbeného krátkého až středního teleobjektivu s ohniskem 85 mm a s vysokou světelností. Objektiv verze AF-S má nově navržený optický systém, který vyhovuje požadavkům současných digitálních zrcadlovek, a vestavěný pohon autofokusu. Díky tomu je plně kompatibilní i s digitálními zrcadlovkami základní úrovně, které elektromotorek autofokusu nemají.
Komplexní průvodce výměnnými objektivy pro SLR, SLT a kompaktní fotoaparáty. Nabízí jedinečný přehled objektivů pro kinofilmové a digitální SLR a SLT přístroje i mikrosystémy, které jsou v současnosti na našem trhu dostupné. Srovnává téměř 400 objektivů patnácti značek. Obsahuje přehledné tabulky, představuje vybrané objektivy, nabízí tematicky zaměřené kapitoly, výklad vybraných pojmů, ale také stručné historie výrobních značek a mnoho ilustračních fotografií. Je to aktualizované, přepracované a rozšířené druhé vydání úspěšné publikace z edice IDIF.
Kompaktní širokoúhlý zoom Tokina je konstruován pro fotoaparáty s obrazovým snímačem formátu, který odpovídá velikosti políčka kinofilmu. Vyznačuje se pevnou světelností a přesným automatickým zaostřováním. Nejkratší ohnisková vzdálenost 17 mm nabízí obrazový úhel 103,9 °, vhodný pro široké záběry krajiny, pořizování působivých momentek nebo fotografování v malém prostoru.
Tamron v únoru 2012 rozšířil svou nabídku produktů o tento základní zoom s výbornou světelností, konstantní v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti, s efektivním systémem optické stabilizace, rychlým automatickým ostřením a s kvalitní povrchovou úpravou.
Nikon rozšířil nabídku objektivů Nikkor AF-S o širokoúhlý objektiv formátu FX s výbornou světelností a pevnou ohniskovou vzdáleností 28 mm. Nikon AF-S Nikkor 28 mm 1:1,8G tedy vhodně doplňuje objektivy Nikkor AF-S s ohniskovými vzdálenostmi 24 a 35 mm.
Canon spolu s novou digitální zrcadlovkou EOS 650D představil také dva nové kompaktní objektivy, všestranně použitelný EF-S 18–135 mm 1:3,5–5,6 IS STM a výkonný, ale velice tenký a lehký EF 40 mm 1:2,8 STM. Oba mají nový pohon autofokusu, každý upravený pro sou konstrukci, a oba také umožňují souvislé automatické zaostřování v režimu natáčení videa.
Kompaktní objektiv typu „pancake“ má nový pohon autofokusu, krokový elektromotorek se speciálním převodem, který umožňuje jemnější a plynulejší ostření u střední třídy výměnných objektivů a také kvalitní souvislé automatické zaostřování v režimu natáčení videa.
První ze dvou objektivů nového kompaktního systém Canon EF-M je základní kitový zoom. Je sice kompaktní, ale nabízí i relativně vysoký výkon mimo jiné díky kvalitní optice Canon. Nechybí systém optické stabilizace obrazu a pro pohon systému autofokusu objektiv disponuje novou technologií krokového motorku STM s jemným chodem automatického ostření.
Druhý z dvojice prvních objektivů nového standardu EF-M pro modulární kompaktní fotografický systém Canon EOS M. Na rozdíl od standardního kitového zoomu 18–55 mm nabízí pevnou ohniskovou vzdálenost 22 mm a ploché, maximálně kompaktní provedení, které přesně odpovídá představě o diskrétním, malém a lehkém fotografickém přístroji, který se velmi snadno přenáší i používá.
Současně s fotoaparátem Lumix G5 byl představen cenově dostupný objektiv s kovovým tělem – kompaktní, skutečně velmi malý a lehký teleobjektiv Lumix Micro 4/3 standardu s rozsahem ohniskové vzdálenosti 45–150 mm, který po přepočtu na 35mm kinofilmový formát odpovídá 90–300 mm.
Společnost Nikon rozšířila nabídku lehkých objektivů pro svůj kompaktní foto-video systém Nikon 1 o tento nový, který má ze všech objektivů 1 Nikkor nejvyšší světelnost, respektive nejnižší základní clonové číslo. Jako základní objektiv formátu CX majitelům fotoaparátů Nikon 1 nabízí možnost opustit optiku dodávanou v setu a využít možnosti vysoké světelnosti, včetně příjemného rozostření pozadí portrétů a pohodlného fotografování při slabém osvětlení.
Toto je jeden ze dvou nových objektivů, které Tamron představil na výstavě Photokina 2012. Nový makroobjektiv s ohniskem 90 mm je redesignem oblíbeného objektivu SP AF 90 mm 1:2,8 Di Macro 1:1 (model 272E), jehož prodej ovšem nekončí, pokračuje dál. Nový model je kompaktnější, lehčí, menší a je vybaven novým systémem optické stabilizace obrazu VC – Vibration Compensation a pohonem systému autofokusu USD – Ultrasonic Silent Drive.
Druhý z dvojice nových objektivů, které Tamron představil na výstavě Photokina, je nejkompaktnější telezoom 70–200 mm se základním clonovým číslem 2,8 v celém rozsahu nastavitelné ohniskové vzdálenosti, který je určený pro digitální zrcadlovky s plnoformátovým snímačem, odpovídajícím velikosti políčka kinofilmu 135. Výrobce ho doporučuje kombinovat s objektivem SP 24–70 mm 1:2,8 Di VC USD. Oba mají pokročilý systém optické stabilizace obrazu VC – Vibration Compensation a ultrazvukový pohon autofokusu USD – Ultrasonic Silent Drive.
Společnost Samyang Optics představila několik nových objektivů, různé speciály a také nové objektivy typu "Cinema" či "VDSLR", ale také třeba trojici širokoúhlých objektivů 14 mm 1:3,1 ED AS IF UMC, 35 mm 1:1,5 AS UMC a 24 mm 1:1,5 ED AS IF UMC. Poslední jmenovaný byl uveden do prodeje jako první z nich. Novinky a zajímavé produkty ze svého portfolia společnost Samyang samozřejmě také představila na mezinárodní výstavě Photokina 2012 v Kolíně nad Rýnem.
Firma Samyang Optics, respektive Samyang Europe uvede na trh tento nový krátký teleobjektiv na přelomu listopadu a prosince 2012. Je to speciální objektiv koncipovaný pro pořizování videozáznamů ve vysokém rozlišení. Rozšíří nabídku VDSLR objektivů, je v pořadí pátý představený – po objektivech s ohniskovou vzdáleností 8, 14, 24 a 35 mm.
Canon rozšířil řadu objektivů EF o dva nové kvalitní modely, základní zoom EF 24–70 mm 1:4L IS USM a objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností EF 35 mm f/2 IS USM. Oba jsou určeny pro fotografické nadšence a profesionály., oba mají odolný a kompaktní design a oba mají poměrně široké využití, kupříkladu pro fotografii reportážní a z cest nebo pro portréty.
Nová verze základního zoomu v nabídce vysoce kvalitních objektivů řady L uspokojí potřeby profesionálních i náročných amatérských fotografů. Díky své kvalitě a nabízenému rozsahu plynule nastavitelné ohniskové vzdáleností je ideální například pro reportážní a svatební fotografii. Výrobce jej přirozeně doporučuje pro nejnovější cenově dostupnou digitální zrcadlovku s plnoformátovým obrazovým snímačem EOS 6D.
Tokina představila nový zrcadlový objektiv s ohniskovou vzdáleností 300 mm pro systém Micro 4/3, tedy pro různé kompaktní systémové „bezzrcadlové“ fotoaparáty Olympus a Panasonic. Na mezinárodní výstavě Photokina 2012 byl kupříkladu v expozici HaPaTeam GmbH.
Spolu s novým systémovým kompaktem NX300 Samsung představil 45mm 2D/3D objektiv, umožňující pořizovat obraz s prostorovým efektem. Samozřejmě je použitelný nejen pro fotografování, ale i snímání Full HD/1080p videoklipů. Samsung bude své nové produkty, NX300 a 45mm 2D/3D objektiv, předvádět ve své expozici na veletrhu CES 2013 ve střední hale Las Vegas Convention Center.
Nový širokoúhlý zoomobjektiv z dílny Nikon by se na trhu mohl objevit začátkem března. Lehký objektiv AF-S Nikkor 18–35 mm f/3,5–4,5 G ED rozšíří řadu produktů FX Nikon, nabízí vylepšenou optickou konstrukci a ultrazvukový zaostřovací motorek pro tiché, rychlé a přesné automatické zaostřování po připojení k jakékoli digitální zrcadlovce Nikon.
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ